dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 916 z 1061
Pokaż wyniki od 18.301 do 18.320 z 21202
  1. #18301
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie wiem w jaki sposób to co napisałeś usprawiedliwia kupno tego Froniusa Symo GEN 24.
    Chciałem

    Jest to jakieś wyjście, a tego typu zestaw Victrona Multiplus-II + zwykły Symo nie wyjdzie drożej nawet jak się kupi je w dwóch etapach?


    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #18302

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 22:02

  3. #18303
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dzisiaj taki zestaw Victrona kosztuje ok 13-14k, czyli ok 6-7k drożej niż dodatkowa opcja OFF-grid w Symo Gen24 z zabezpieczeniem do pracy wyspowej.
    .
    Poczytałem trochę.
    Trudno jest na coś się zdecydować, myślałem, że Symo Gen24 załatwi sprawę, teraz jestem w kropce, boi magazyn drogi i Victron też, kiedy to się zwróci?
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #18304

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 22:02

  5. #18305
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Bez dotacji nie zwróci się nigdy, a nawet z dotacją zwrot jest problematyczny.
    Na taki system decydują się ci dla których jest ważne aby napięcie w domu było w normie a nie takie jak ZE sobie wymyśli.
    Boisz się tych przekroczeń 253V w słoneczny dzień, a co powiesz na takie przekroczenia o 23 w nocy. Właśnie tej nocy takie miałem.
    Mam piwnicy już spore pudełko z popalonymi przez za wysokie napięcie żarówkami LED.
    Zainstaluj teraz zwykłego Symo i ciesz się produkcją EE ze słońca.
    Jak będą problemy z podbiciem napięcia zdecydujesz później czy zainstalować coś w rodzaju Victrona.
    Może będą inne tańsze rozwiązania.
    Dwóch moich sąsiadów już podbija sieć i ja za to już płacę większe rachunki za prąd, mało kto zdaje sobie z tego sprawę, a będzie z czasem tu co najmniej 12 instalacji na jednym kablu bo wszystkie domy idealnie na południe dachy mają.
    Nie mam złudzeń, że transformatornia nie poradzi sobie z takim problemem, zwłaszcza w samo południe, za to producenci sprzętów elektrycznych zaczną zacierać ręce.
    Nie chciałem być samolubem wpompowującym tylko prąd do sieci, ale niewiele mogę zrobić pry takich zaporowych cenach.
    Boisz się tych przekroczeń 253V w słoneczny dzień, a co powiesz na takie przekroczenia o 23 w nocy. Właśnie tej nocy takie miałem.
    A to w nocy to wina raczej po stronie ZE,
    Ja miałem już przejścia z piekarnikiem do zabudowy przez te wahania.
    Piszczał w dzień i w nocy też potrafił wywalić alarm.
    Myślałem, że hybryda załatwi sprawę a oni ją zrobili pod dedykowany magazyn, taka pułapka nie do przejścia.
    Panele okazały się najmniejszym problemem, falownik muszę jeszcze przemyśleć może innej firmy, a może po taniości coś, na pewien czas?
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  6. #18306

    Domyślnie

    6.03.21 max 254,7V na wsi 3 trafa i około 120-150kWp w fotowoltaice, w lato to dopiero będą jaja:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vac.JPG
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	49,0 KB
ID:	453835
    Ciekawe że inwerter się nie wyłączył...
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #18307
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    7-03-2021. 259V Zgłoszenie awarii - zbyt wysokie napięcie w sieci. Przyjechali, pomierzyli. Oczywiście już było w normie (250V). Falownik wywalał błąd co kilkanaście minut
    Ostatnio edytowane przez bpiter79 ; 08-03-2021 o 21:53 Powód: Literówka
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  8. #18308

    Domyślnie

    W jakim celu to zgłaszać? Zgłaszałem kilka razy przyjeżdżają zawsze kiedy nie ma słońca i mierzą napięcie 238V i jest prawidłowe. Jak pomierzyli to przecie specjaliści nie jakieś elektryki bez uprawnień jak my. Czego nie rozumiesz?

    Pokażesz tym kretynom że kocioł rejestruje i zapisuje chwilowe wyłączenia prądu od której godziny do której to Ci powiedzą że to problemy w pana domostwie. U nich jest wsio OK!
    A Ty głupi chcesz drążyć temat!
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 08-03-2021 o 22:09
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #18309
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    7-03-2021. 259V Zgłoszenie awarii - zbyt wysokie napięcie w sieci. Przyjechali, pomierzyli. Oczywiście już było w normie (250V). Falownik wywalał błąd co kilkanaście minut
    To jak się powtórzy, muszą zawiesić taki przyrząd do monitorowania na kilka dni.



    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Dla Twojego instalatora różnica między 8 a 10 to około 410 zł.
    Myślisz że wycena z czapy?

    Muszę rozplanować gdzie w chałupie to wszystko rozlokować, panele oczywiście na dachu - ceramika.

    A takiego wariata trzeba będzie montować czy coś innego?

    Czy to na dachu?
    https://www.youtube.com/watch?v=5LaBi6FMnmQ

    Przy tej konfiguracji cena ok (blachodachówka czy ceramika?).
    A falownik to może być na strychu czy raczej pchać się niżej, jest chłodniej w upały, czy warto szukać chłodniejszego miejsca na montaż, ma to wpływ na uzysk?
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 08-03-2021 o 23:40
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  10. #18310

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 22:03

  11. #18311
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Niczego nie muszą.
    Ja, w sprawie napięcia nie spełniającego normy dzwoniłem na 991 już chyba ze sto razy.
    Przejeżdżają po 5 godzinach i czasami nawet nie wysiadają z samochodu żeby zmierzyć napięcie.
    Jak Ty chcesz żeby zainstalowali rejestrator to musisz napisać podanie.
    A oni go założą jak im się będzie chciało.
    Ja podanie o taki rejestrator napisałem w kwietniu 2019 roku.
    Do dzisiaj go nie zainstalowali.
    Ponaglenia i skargi olewają.
    W PGE np nie pisze się podania tylko podpisuje umowę na usługę, jest w niej zapis, że jeżeli wyjdzie, że parametry są w normie to taka usługa kosztuje około 153zł brutto. Więc wystarczy im tylko taką umowę wysłać. Właśnie to przerabiam tylko czekam na lepsze słońce ze zgłoszeniem.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  12. #18312
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Właśnie ja mam PGE i kazali mi wtedy (kwiecień 2019) napisać podanie o rejestrator.
    U mnie problemem jest nie tylko 253V ale i 207V.
    Czasami na jednej fazie mam 260V a na drugiej 180V.
    Załącznik 453854
    Miałem to samo, pisałem o tym wątku z napięciem powyżej 253V.
    Ogólnie od pół roku miałem ciągły problem z za niskim napięciem na jednej z faz, które spadało nawet do 190V. Po killkukrotnym zgłoszeniu na 991 napisałem do nich reklamację. W odpowiedzi dali mi możliwość założenia analizatora, oczywiście w formie umowy, jak wyjdzie, że jest ok to trzeba płacić. Ale dodatkowo wymienili też trafo na większe. Od tej pory za niskie jest sporadycznie ale teraz mam problem z za wysokim, zwłaszcza na jednej fazie, nieraz nawet widzę,że jest powyżej 260V. Od tygodnia trochę się uspokoiło zobaczymy na jak długo?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  13. #18313
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czy problem z wysokim/niskim napięciem jest tylko u osób co mają PV czy u wszystkich mogą być ponieważ np sąsiedzi mają PV ?

  14. #18314
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Czy problem z wysokim/niskim napięciem jest tylko u osób co mają PV czy u wszystkich mogą być ponieważ np sąsiedzi mają PV ?
    U wszystkich, przecież to "naczynia połączone". U mnie do tego samego trafo jest podłączone około 8-9 instalacji, więc jak wyjdzie słońce to napięcie automatycznie rośnie.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  15. #18315
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Czy problem z wysokim/niskim napięciem jest tylko u osób co mają PV czy u wszystkich mogą być ponieważ np sąsiedzi mają PV ?

    Przecież napisałem, że jeżeli ktoś w okolicy założy PV, to wszyscy sąsiedzi płacą drożej za prąd.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  16. #18316

    Domyślnie

    Witam wszystkich, pytanie z innego tematu trochę. Zastanawiam się nad montażem paneli pv w tym roku, w zależności od tego kiedy ruszy nabór na program mój prąd. Zaciekawiły mnie gotowe zestawy paneli do samodzielnego montażu z firmy pvgroup.pl cenowo wychodzi to chyba dosyć dobrze porównując do ofert jakie znalazłem w internecie firm z montażem.
    Czy ktoś z Was miał do czynienia z takimi zestawami? Jak z jakością komponentów typu zabezpieczenia, przewody, konektory itp w takim zestawie, czy ktoś może spotkal się takimi zestawami?
    Myślę że dam radę sam z pomocą zamontować taki zestaw, a znajomy elektryk wykona wszystkie połączenia, sprawdzi poprawność i wystawi dokument. Myślę o instalacji około 6,5kW na dachu z dachówki ceramicznej. Dach skierowany na południe, niestety wielospadowy. Panele 450W Longi, inwerter sofar, growatt lub fronius. W grę wchodzi też możliwy montaż na gruncie większej ilości. Dom nowy, brak gazu, pompa ciepła, rekuperacja, indukcja. Poczekam też na kolejne zimowe rachunki za prąd wtedy będę mógł dokładniej oszacować moc instalacji.
    Z góry dziękuję za informację

  17. #18317
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Myślisz że wycena z czapy?
    Nie, nie. Chodziło mi o pokazanie jak mała różnica jest pomiędzy 8 a 10kW.
    Cena ok. Zwłaszcza, że masz ceramikę a przy niej jest sporo dłubania ze szlifowaniem (czyli wyższy koszt robocizny plus i tak wyższy koszt konstrukcji wsporczej). Tylko przypilnuj aby wykonali poprawnie swoją pracę na dachu.

    A takiego wariata trzeba będzie montować czy coś innego?
    A musisz to montować? Wyszło to z wytycznych po konsultacji z rzeczoznawcą? Mój rzeczoznawca wyraźnie rozróżnia graniczne wartości (300m2 lub 1000m3).

    A falownik to może być na strychu czy raczej pchać się niżej, jest chłodniej w upały, czy warto szukać chłodniejszego miejsca na montaż, ma to wpływ na uzysk?
    Tam gdzie chłodniej i tam gdzie jest odpowiedni przepływ powietrza. Przy przegrzewaniu falownik zacznie się bronić obniżając generowaną moc.

  18. #18318
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał viscaelbarca Zobacz post
    Witam wszystkich, pytanie z innego tematu trochę. Zastanawiam się nad montażem paneli pv w tym roku, w zależności od tego kiedy ruszy nabór na program mój prąd.
    Jeśli czekasz na warunki nowego naboru i od tego uzależniasz instalację to ok. Jeśli jednak czekasz na otwarcie nowego naboru to instaluj. Za 2 miesiące rozpocznie się najlepszy okres na uzyski a na Mój Prąd i tak się załapiesz. Program priorytetowy trwa tylko II nabór się skończył. Nowych warunków oczywiście nie znamy. Może oprócz tego, że nabór ruszy w drugiej połowie roku (tak wynika ze słów Ireneusza Zyski z Ministerstwa Klimatu).
    Kiedyś kilka słów napisałem o tym na Solenergo.

  19. #18319
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał viscaelbarca Zobacz post
    Witam wszystkich, pytanie z innego tematu trochę. Zastanawiam się nad montażem paneli pv w tym roku, w zależności od tego kiedy ruszy nabór na program mój prąd. Zaciekawiły mnie gotowe zestawy paneli do samodzielnego montażu z firmy pvgroup.pl cenowo wychodzi to chyba dosyć dobrze porównując do ofert jakie znalazłem w internecie firm z montażem.
    Zbyt tanio nie jest do samodzielnego montażu.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 09-03-2021 o 11:50
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  20. #18320

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Jeśli czekasz na warunki nowego naboru i od tego uzależniasz instalację to ok. Jeśli jednak czekasz na otwarcie nowego naboru to instaluj. Za 2 miesiące rozpocznie się najlepszy okres na uzyski a na Mój Prąd i tak się załapiesz. Program priorytetowy trwa tylko II nabór się skończył. Nowych warunków oczywiście nie znamy. Może oprócz tego, że nabór ruszy w drugiej połowie roku (tak wynika ze słów Ireneusza Zyski z Ministerstwa Klimatu).
    Kiedyś kilka słów napisałem o tym na Solenergo.
    Instalacja będzie napewno, bardziej czekałem na otwarcie. Obecnie dom jest w trakcie prac wykończeniowych, jedynie pompa ciepła chodzi cały czas przez zimę by wygrzać wylewki. Nie planujemy się wprowadzić w tym roku, głównie chciałem żeby instalacje uruchomić przed kolejną zima. Bo przez całą wiosnę lato jesień autokonsumocja była by nie wielka.
    Obecnie jedynie czytam i myślę jak najrozsądniej panele wybrać . Dach wielospadowy mnie ogranicza. A na montaż na stelażu trochę mi szkoda przeznaczać działki

Strona 916 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony