dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 967 z 1059
Pokaż wyniki od 19.321 do 19.340 z 21171
  1. #19321

    Domyślnie

    Jak przyjdzie instalator to nie będzie się bawił w finezję tylko puści mi kable w peszlu po ścianie. Chcę więc sobie sprawdzić zawczasu co mam w ścianach a jeśli to nie wystarczy do podłaczenia pv to wolę sam sobie wytrasować drogę. Dlatego pytam ile i skąd.
    Falownik wymaga 5x2,5mm2. Czyli w moim przypadku podciąga się do niego 3F i 0. Uziom robią instalatorzy bo to pewnie trzeba metal wbić w grunt i też podciągają do falownika.
    Mam takie pytanie - czy ma znaczenie to czy do falownika biegną bezpośrednio niezależne przewody od licznika czy też można wpiąć się nim gdziekolwiek w instalacji, gdzie są dostępne 3 fazy i oczywiście odpowiednia grubość kabli?

  2. #19322

    Domyślnie

    czy da się zresetować hasło do falownika sun2000 4ktl? nie mogę sobie przypomnieć, a wywaliło mi połączenie z wi-fi i nic nie widzę....
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  3. #19323

    Domyślnie

    Właśnie przeczytałem, że rząd planuje nałożyć na prosumentów obowiązek magazynowania energii, takie są plany. Co ciekawe, ustawa miała by objąć zdaje się obecnych posiadaczy paneli fotowoltaicznych:
    https://www.money.pl/gospodarka/foto...94083456a.html
    Czy wiecie coś więcej na ten temat?

  4. #19324

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Czy wiecie coś więcej na ten temat?
    Czym Ty się chłopie przejmujesz jak będziesz miał założyć magazyn energii to od razu niech zawiną licznik - brak magazynu w sieci będziemy off grid. Wtedy dopiero dojdą do wniosku że więcej płacą za emisję CO2. I że trzeba prosumentów znów poprosić o to aby się przyłączyli - tylko nikt już się do sieci przyłączyć chciał nie będzie.
    Magazyn energii 10kWh jakieś 6500 zł. sporo i nie ma szans na zwrot ale jak masz oddawać do sieci za frajer, to wolisz sąsiadowi prąd w lato dać za jakiś barter niż oddawać za darmo.
    Przecie to banalnie proste. Odpowiedz sobie jak bardzo nasz nieRżad dostanie wtedy po dupie bo Twojego prądu już sąsiadowi nie sprzeda, opłat stałych płacił nie będziesz a prąd sąsiadowi dać możesz bo masz swój własny, z sieci nie korzystam bo i po co.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 18-08-2021 o 23:28
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #19325

    Domyślnie

    Fajnie by było ale handlowanie prądem na własny rachunek to raczej marzenia ściętej głowy. Chyba, że nie mieszkasz w Polsce
    Tak naprawdę to się niczym nie przejmuje bo nie mam fotowoltaiki i pewnie sobie odpuszczę. Jednak, gdybym miał to pewnie zaczął bym się przejmować zmiennością decyzji naszych włodarzy na dobę.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 18-08-2021 o 23:51

  6. #19326

    Domyślnie

    Sorry przedłużacz mi wyleciał za płot sąsiad się do niego podłączył, no co mam zrobić. Pozwu przecie nie będę składał bo szkoda własna żadna. Powiedz mi czy jak włączę generator prądotwórczy to przedłużacz mogę dać sąsiadowi na użytek własny czy nie?
    Poza tym nie wiem nie pamiętam z sąsiadem codziennie wciągamy opary z agregatu - więc sprawy nie było.

    U mnie PV wisi już 6 lat, zwróciło się niech kombinują... bo off grid prawie dogadany 10kWh wyjdzie mnie poniżej 10kzł z inwerterem hybrydowym.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 19-08-2021 o 00:09
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #19327

    Domyślnie

    Masz poczucie humoru. Wiesz jak to w Polsce jest, dobry sąsiad zdarza się baaaardzo często. A szczególnie jak trzeba się będzie rozliczać
    A tak na poważnie, chciałbym mieć instalację na tak nieco bardziej... poważnie a nie bawić się, kto kogo przechytrzy, ja państwo czy państwo mnie. Prawdę mówiąc jak to ma tak wyglądać to mam w doopie pv. Szkoda. Wszystko urzędasy spirdolą.

  8. #19328

    Domyślnie

    Prawdę prawisz młody człowieku ( z liczby postów wróżę).
    zakładałem PV za czasów kiedy rzucali kłody pod nogi 5 miesięcy rozmyślali o podłączeniu licznika 2 kierunkowego, jednak założyli. Najwyższy rachunek za prąd przez ten czas to 24 zł/2 m-ce.
    Najgorsze w tym wszystkim że jeśli mowa o barterze to chleb pszenno, żytni na maślance piekę co 3 dni, a bimberek to coś zupełnie innego... inna liga nawet odznaczenie dostałem, wędlinka to też swoja własna. Uwędzona 4 dni temu ponad 6 kg.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 19-08-2021 o 00:23
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #19329

    Domyślnie

    Nie wiem czy pamiętasz czasy, gdy pierwsze osoby z ryczałtu za wodę przechodziły na liczniki. Jak było tanio. Nazbierało się chętnych, cały blok powymieniał. Co trzeba było zrobić? Podnieść tak cenę, żeby płacili za kilka m3 tyle co przedtem za ryczałt stary człowieku
    Widzisz, wszystko co dobre ma początek i też koniec. Trochę tych ludzi co założyło pv już jest. Może czas im dopierdolić nieco? Przecież nie będziemy sieci modernizować i zakładać własnych magazynów skoro frajerzy mogą to robić za darmo. I jeszcze powiedzą, że to fajne bo teraz mają swoje Jednak o to bym się nie martwił na miejscu naszych włodarzy, że nie spiją śmietanki. Coś wymyślą. A magazyn energii za 6,5tys? Hmm. Nie wiem jak to się liczy ale skoro takiej sobie jakości no-name bateria bidonowa do roweru elektrycznego 970Wh na 18650 Li-ion kosztuje ok. 2000zł:
    https://swiatbaterii.pl/baterie-do-r...-bike-48v.html
    to mam obawy czy na załóżmy instalację 6kW kupisz za wymienioną przez Ciebie kwotę.
    No a przecież trzeba jeszcze dokumentację zrobić, odbiór a potem przeglądy techniczne
    Nie, to nie tak, że jestem opozycjonistą. Właśnie chciałem zakładać pv bo idea jest ok. Jednakże po przeczytanym dzisiaj artykule na temat konieczności kupowania i zakładania magazynów energii przez posiadaczy pv mina mi zrzędła. Po prostu potwierdziło to jeszcze bardziej moje obawy co do niezbyt świetlanej przyszłości posiadaczy takich instalacji na skutek jednej decyzji urzędasów. I co im zrobisz?
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 19-08-2021 o 00:38

  10. #19330

    Domyślnie

    Mój magazyn będzie fajny te debile z energetyki, w szoku będą że taniej jest zrobić własny magazyn niż oddać prąd za frajer do sieci. No ale nad tym myślą grube głowy a nie moja po wykształceniu tylko pełnym średnim.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #19331

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Mój magazyn będzie fajny te debile z energetyki, w szoku będą że taniej jest zrobić własny magazyn niż oddać prąd za frajer do sieci. No ale nad tym myślą grube głowy a nie moja po wykształceniu tylko pełnym średnim.
    Wiesz Marcin, Ty masz o tyle dobrze, że już nieco poodcinałeś kupony bo instalację pewnie chwilę masz. Ale zakładać dzisiaj to naprawdę jest wielka niewiadoma. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że instalacja się w ogóle jakoś sensownie zwróci bo nie można być pewnym normalnych i stałych decyzji w tej materii. Ustalą takie kootasy z grubymi głowami jak to określiłeś, że masz mieć magazyn spełniający takie a takie to normy i masz być do tego podłączony do sieci i jeszcze coś tam i nie zrobisz nic. Boksować się w sądzie będziesz? Trzeba będzie wyłożyć kolejne pieniądze. Zresztą jeśli nawet będziesz chciał coś tam udowadniać, tzn. swoje racje to zanim do gmachu wejdziesz, będziesz się musiał 5 razy zaszczepić. Co to ma wspólnego? Bardzo wiele, dzisiaj można w świetle bezprawia wszystko z ludźmi zrobić. Najgorsze jest to, że tak naprawdę wszyscy mamy przerąbane. Ci co mają pv bo najprawdopodobniej będą musieli za chwilę wykładać kolejne pieniądze na magazyny (oby im umów nie zmieniono na gorsze pomimo "gwarancji", że zostaną na starych zasadach) a ci co nie mają, bo prąd będzie drożał. Mam orzech do zgryzienia z tematem zakładać pv czy nie i nikt nie jest w stanie odpowiedzieć w tej chwili czy taka inwestycja się opłaci, czy ma sens. Lecę spać, dziadek żył bez pv, ojciec też to pewnie i ja dam radę. W tym kraju najlepiej być gołodupcem, nic nie mieć.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 19-08-2021 o 00:56

  12. #19332

    Domyślnie

    Jak pisałem w grubej kiszce mam. Co zrobią to zrobią off grid dogadany jak, będzie źle spadam do Albanii. Na cholerę się męczyć w tym kraju. Dlaczego Albania... a no właśnie dlatego bo nie wiecie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #19333
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TomaszGejtz

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Władek
    Kod pocztowy
    84-103
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jak pisałem w grubej kiszce mam. Co zrobią to zrobią off grid dogadany jak, będzie źle spadam do Albanii. Na cholerę się męczyć w tym kraju. Dlaczego Albania... a no właśnie dlatego bo nie wiecie.
    Na początek postrajkujemy zmówimy się i w słoneczne południe wszyscy posiadacze PV o danej godzinie OFF. Za 30 minut włączymy i zobaczymy po kilku wyłączeniach jaką stabilną mamy energetykę.

  14. #19334

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:00

  15. #19335

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:00

  16. #19336
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Czym Ty się chłopie przejmujesz jak będziesz miał założyć magazyn energii to od razu niech zawiną licznik - brak magazynu w sieci będziemy off grid.
    I te 10kWh to niby ma latem zgromadzić prąd na zimę? Czy zamierzasz na wiosnę się odłączać a jesienią podłączać co roku?

    A co doplacalości magazynu... Jak ktoś zużywa w w drogiej strefie 10kWh to taki magazyn jest w stanie "zarobić" 1350zł rocznie. A jak ktoś zużywa jeszcze więcej, to ladując jeszcze 5kWh w dziennym okienku może zaoszczędzić kolejne 675,25zl czyli razem ponad 2K rocznie. I to bez PV. PV za te 6500 to ile zaoszczędzi rocznie? 1500kWh x 74gr/kWh=1110zł (i to licząc 100% produkcji po cenie z drugiej strefy i bez potrącania)? To PV ma znacznie niższą opłacalność od magazynu.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Powiedz mi czy jak włączę generator prądotwórczy to przedłużacz mogę dać sąsiadowi na użytek własny czy nie?
    Jak masz koncesję i płacisz akcyzę to możesz. Masz wątpliwości, czy możesz produkować i sprzedawać wódkę i papierosy? Nie? To skąd pytanie o energię elektryczną?

  17. #19337
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Mój magazyn będzie fajny te debile z energetyki, w szoku będą że taniej jest zrobić własny magazyn niż oddać prąd za frajer do sieci. No ale nad tym myślą grube głowy a nie moja po wykształceniu tylko pełnym średnim.
    Nie wiem co piłeś, ale nie rób tego więcej. 1kWh PORZĄDNYCH baterii, co to się po roku cyklicznych ładowań i rozładowań (20-80%) nie rozpadną, wraz z porządnym BMU to aktualnie 2 tys. netto za kWh pojemności. Chyba że pozbierasz ogniwa z samochodów elektrycznych co to (rzekomo) stoją na złomowiskach (rzekomo razem z bateriami) i nikt ich nie chce. Ponadto nie wiem jak chcesz offgrid w zimie zrobić z tymi mizernymi 10kWh zapasu. Przecież ilością energii ze słońca jaka jest w zimie taką ilością banku energii to byś zmarł z pragnienia gdybyś chciał się poić ciepłą herbatą, bo nawet na czajnik by nie wystarczyło.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #19338

    Domyślnie

    Nie wiem gdzie robisz zakupy i średnio mnie to interesuje. Ja dostałem taką cenę a nie inną, a na co wystarczy 10kWh doskonale wiem. Wiem ile moja chałupa potrzebuje prądu w zimie. Potrzebujesz akumulator 50kWh kupuj taki jaki chcesz a nie włazisz z brudnymi butami do mojej chałupy. Jeśli potrzebujesz aku 1kWh za 2000 zł, taki kupuj lotto mi to, albo weź PowerWalla Tesli 7kWh za 20000 zł. C
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19339
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nie wiem gdzie robisz zakupy i średnio mnie to interesuje. Ja dostałem taką cenę a nie inną, a na co wystarczy 10kWh doskonale wiem. Wiem ile moja chałupa potrzebuje prądu w zimie. Potrzebujesz akumulator 50kWh kupuj taki jaki chcesz a nie włazisz z brudnymi butami do mojej chałupy. Jeśli potrzebujesz aku 1kWh za 2000 zł, taki kupuj lotto mi to, albo weź PowerWalla Tesli 7kWh za 20000 zł. C
    Już z bardziej ubłocić niż ty, to nie można. Pokaż gdzie dostałeś taką cenę -- też chętnie skorzystam. Choć jak znam życie i nauczony historią, to tylko gadać potrafisz, bo już podać konkretów to nie bardzo bo to tajne przez poufne.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  20. #19340
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Zaś wyjaśniając, falownik hybrydowy, taki GoodWe 8-10kWp na którego chcę sobie zmienić mojego obecnego Froniusa, kosztuje 3000 zł brutto więcej niż ongrid. Do tego trzeba dokupić SZR której wartość aparatów oscyluje w okolicach kolejnych 3000 zł brutto. Do tego BMU (wcale nie jakieś wyrafinowane, bo chińskie BYD kolejne 2500 zł brutto) i same baterie (też BYD, bo jak policzyć LG to można dobry samochód za to kupić). Ty jednak twierdzisz, że cały komplet z bateriami i sterownikiem kupisz za mniej niż podstawa do działania instalacji hybrydowej. Ale ty w czepku urodzony jesteś przecież...
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 19-08-2021 o 13:32
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 967 z 1059

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony