dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Mam pytanie. Czy w tym samym pomieszczeniu (gospodarczym), w którym będzie znajdował się kocioł gazowy, może znajdować się rozdzielnica elektryczna? Na logikę wydaje się, że nie powinna, ale wiem, że często tak się zdarza. Jak to jest w przepisach budowlanych? Czy jest określona jakaś minimalna odległość? Czy nie będzie potem problemów przy odbiorze?

  2. #2

    Domyślnie

    Pytanie z podobnej półki - czy do kotłowni z piecem gazowym można też wstawić jednostkę odkurzacza centralnego?

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 4 lutego 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 15, poz. 140) nie zabrania stosowania instalacji elektrycznych ani urządzeń z napędem elektrycznym w pomieszczeniach w których zamontowano kocioł gazowy. Przy montażu kotłów należy spełnić warunki określone w Rozporządzeniu, między innymi:
    § 172. 1. Maksymalne, łączne obciążenie cieplne pochodzące od urządzeń gazowych nie może przekraczać wartości określonych w poniższej tabeli: (patrz Dz. U. Nr 15, poz. 140)
    § 172. 2. Pomieszczenia, w których przewiduje się zainstalowanie urządzeń gazowych, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m oraz wentylację zapewniającą wymianę powietrza i poziom jego zanieczyszczenia zgodny z przepisami szczególnymi i Polskimi Normami.
    3. W istniejących budynkach mieszkalnych i zagrodowych dopuszcza się instalowanie gazowych kotłów grzewczych w pomieszczeniach technicznych o wysokości co najmniej 1,9 m, mających przewód nawiewny z wylotem 0,3 m nad poziomem podłogi i wywiewny przewód wentylacyjny, wyprowadzony ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną na wysokość co najmniej 2,5 m ponad poziom terenu, z wylotem w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od bocznych krawędzi okien i drzwi, z zachowaniem warunków określonych w ust. 1.
    § 164. 1. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (centralnego ogrzewania, wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.
    S-O

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Zapomniałem jeszcze dodać, że przepisy elektryczne wymagają aby była zachowana odległość elementów iskrzących od instaklacji elektrycznej od instalacji gazowej minimum 60 cm.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Dzięki SANIPRO za wyczerpującą odpowiedź. Jestem pod wrażeniem. Rozwiałeś moje wątpliwości.
    Pozdrowienia.

  6. #6

    Domyślnie

    Sanipro, masz u mnie do odbioru Certyfikat Doskonałości.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja z łyżką dziegciu .
    Radzę skonsultować sprawę z miejscowym Zakładem Gazowniczym (tel. 992). Byłoby głupio, gdyby okazało się, że wszystko zrobisz, a oni nie podłączą Ci gazu. Problem polega na tym, że nie ma spójnych przepisów dotyczących kotłowni lub pomieszczeń przeznaczonych do montażu kotłów gazowych. Pomieszczenie w którym jest kocioł gazowy może być uznane za zagrożone wybuchem - wtedy nie wolno w nim instalować żadnych iskrzących lub mogacych iskrzyć materiałów ani urządzeń. Ponadto wewnętrzne zalecenia gazowników, oparte na nieobligatoryjnej niemieckiej normie DIN zakazują umieszczania w kotłowni instalacji elektrycznych nie związanych technologicznie z kotłownią oraz nakazują takie zaprojektowanie instalacji elektrycznej, żeby była możliwość szybkiego odcięcia dopływu prądu do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł gazowy. Zakład Gazowniczy może też zażądać, dopuszczając rozdzielnicę, urządzenia automatycznie odcinającego dopływ gazu w przypadku jego ulatniania się. Nadzieja w tym, że dla małych kotłów (do 20, 30kW) te nieformalne wymagania nie są aż tak rygorystyczne, no i że zakłady gazownicze często różnie do powyższych wytycznych podchodzą.

  8. #8

    Domyślnie

    brak przeciwwskazań - czy w "kotłowni" nie będziesz miał także gniazdek i włączników? a pompy obiegowej czy kotłowej też nie?

    jedynym kryterium jest sprawna(!!!-skuteczna) wentylacja i logika

  9. #9

    Domyślnie

    Tomek, napisałem: "zakazują umieszczania w kotłowni instalacji elektrycznych nie związanych technologicznie z kotłownią".
    Chyba to jasne? Polecam Konrad Bąkowski: "Sieci i instalcje gazowe", "Gazyfikacja", Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 2001, 1996

  10. #10

    Domyślnie

    w razie czego polecam urządzenia w standardzie Ex (przeciwwybuchowe). ?-)

  11. #11

    Domyślnie

    Spoko

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Dziekuję Luśka. Myślę jednak że nie ma rzeczy doskonałych.
    Abyś nie zgubiła sią w tej dyskusji chciałbym kilka spraw wyjasnić.
    1. Dostawca gazu, jakim jest Zakład Gazowniczy, czy Rejon Gazowniczy nie jest arbitrem w interpretacji przepisów.
    2. Urządzeń (przyborów) gazowych nie może montować każdy kto ma takie życzenie. Mogą to robić osoby, które mają w tym zakresie odpowiednie kwalifikacje.
    3. Przed przystąpieniem do wykonania instalacji gazowej oraz wprowadzeniem zmian do instalacji gazowej powinny być spełnione okreslone warunki:
    - uzyskanie warunków technicznych oraz zapewnienia dostawy gazu od dostawcy gazu
    - opracowanie przez projektanta z aktualnymi uprawnieniami budowlanymi w specjalności instal.-inżynier. w zakresie instalacji gazowych projektu budowlanego instalacji gazowej
    - uzyskanie opinii kominiarskiej, że kanały wentylacyjne i spalinowe w pomieszczeniach gdzie projektowana jest instalacja gazowa są zgodne z przepisami
    - uzyskanie zgody właściciela, względnie współwłaściciela do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
    - uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę (rozbudowę, modernizację) instalacji gazowej.
    Ewentualne błędy projektanta powinny być wykryte przez organ wydający pozwolenie na budowę.

    Po uprawomocnieniu sie decyzji wykonawca z uprawnieniami energetycznymi może przystąpić do wykonania instalacji. Nowe odcinki instalacji powinny być poddane próbie szcelności. Próby szczelności powinny bć wykonane w obecności przedstawiciela dostawcy gazu. Chociaż poza pismem Głównego Inspektora Budowlanego z przed kilku lat nie ma przepisu, że Gazownia musi uczestniczyć w tych próbach. Dlatego PGNiG SA próbowało zaniechać udziału w takich odbiorach. Na zakończenie potrzena jest druga opinia kominiarska że kanały wentylacyjne i spalinowe w pomieszczeniach w których wykonana jest instalacja gazowa są zgodne z przepisami. Rola Gazowni ogranicza się do odbioru odcinka instalacji od sieci do gazomierza i udziału przy próbie szczelności. Gazownia może jeszcze odmówić odbioru, gdy zamontowane urządzenia gazowe nie odpowiadają projektowi i pozwoleniu na budowę, pomieszczenie, w którym znajduje sie gazomerz, czy kurek główny nie odpowiadają przepisom, brak opinii kominiarskiej, mają zastrzeżenia do uprawnień wykonawcy lub załatwiania spraw formalno-prawnych między odbiorcą i dostawca gazu. Nie twierdzę jednak, że pracownicy gazowni nie maja odpowiedniej wiedzy. Uważam, że nie zaszkodzi skorzystać również z ich opinii, tymbardziej, że mogą takie pomieszczenie osobiście zobaczyć.
    S-O

  13. #13

    Domyślnie

    Projekt instalacji gazowej + przylączy + pozwolenie mam i na tym etapie problemów nie było. Tylko, że na odkurzacz centralny zdecydowałam się nieco później i teraz kombinuję, gdzie go wstawić. Myślę, że i tak trzeba będzie uzgodnić to z gazownikami w odpowiednim momencie. Żeby się nie okazało, że rury od odkurzacza idą do kotłowni, a jednostka musi być zamontowana gdzie indziej! Ale dzięki Sanipro za info, przynajmniej uświadomiłam sobie, że mogę mieć problem. Oprócz certyfikatu masz Pan piwo!

  14. #14

    Domyślnie

    Napiszcie jak to się skończyło...

  15. #15

    Domyślnie

    Jasne, ale u mnie to jeszcze trochę potrwa

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Dla odprężenia chciałem poinformować, że elektrycy zadają sobie podobne pytania. Z całym szacunkiem dla elektryków, nasze forum zdecydowanie podoba mi się bardziej. Co o tym myślicie?
    http://www.ise.pl/forum/read.php?f=6&i=155&t=151

  17. #17

    Domyślnie

    He, he, a to moi drodzy dlatego, że oni elektrycy: jak widać napięcia, spięcia i zwarcia, a my tu, sanipro, niczym kojący wody szelest, no nie?

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    A czasem jak uchodzący gaz...

  19. #19

    Domyślnie

    Podziwiam, ze elektrycy sa tacy kulturalni. Mówią sobie proszę Pana.

  20. #20

    Domyślnie

    i potrafią skakać przez płoty, sese

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony