dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Ściana kolankowa bez wieńca...

    Murłaty, jakie do tej pory widziałem na zdjęciach były kładzione - w zdecydowanej większości przypadków - na wieńcu ściany kolankowej. Wydaje się to logiczne - mocno, równo. Tymczasem mój projekt nie przewiduje wieńca pod murłaty i wykonawcy go nie zrobili. Mam słupki zbrojone i połączone ze stropem, w słupkach szpilki 1.6. Ściana kolankowa ma 80 cm wysokości. Ścianka została przemurowana cegłą pełną. Mam wątpliwości czy tak zostawić, co byście Wy zrobili?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Skoro projektant nie przewidział wieńca to widać nie jest on potrzebny. Na miejscu kierownika budowy i wykonawcy bym go wykonał. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    ja powiem tak ja bym go zrobil chocby po to zeby potem murlaty na klinach nie podbijac ,

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie

    u nas też w projekcie nie było wieńca, nie było rdzeni... ale dla spokojności zostały wylane....
    kotwienie szpilek w stropie, a następnie murowanie ścian kolankowych też wzbudzało wątpliwości..

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Zrobiłem kilka dachów na projektach bez pełnego wieńca i wszystko gra. Jeśli chodzi o klinowanie murłat to akurat na tych budynkach nie było takiej potrzeby bo poziom murarze uzyskali w odchyłkach kilku milimetrów na całości budynku .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    moo88

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Ko Shaolin
    Dzielnica
    UE
    Posty
    214

    Domyślnie

    byćmoże dach jest wiszący - czyli krokwie opierają się na innych elementach drewnianych. Wtedy nie ma żadnego kłopotu. Może co innego spina konstrukcję. No i generalnie jak jest na słupkach żelbetowych pokotwione to też powinno być ok. Ale to zależy jak wygląda cała konstrukcja.

  7. #7

    Domyślnie

    A nie masz czasem wieńca stropowego? Wylewanego razem ze stropem? Raczej chyba tak. Musi być coś co zepnie budynek dookoła. Ja projektując własny dom od poczatku założyłem, że wyleję za jednym razem całość tj. strop, wieniec, nadproża. Trochę się chłopaki oszalowali ale warto było. Z wieńca stropowego wystawione zostały pręty pod zbrojenie słupków podporowych pod murłatę. Słupki i ścianka kolankowa 40cm.
    ===DARPIOT===
    [email protected]

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    wieniec na ściance kolankowej jest tylko po to, żeby było jak zakotwić murłatę. Jeśli masz wypuszczone słupki (rdzenie) i w nich kotwisz murłatę, można tego wieńca nie robić. Choć w przypadku ostrzału artyleryjskiego , trzesienia ziemi czy wybuchu gazu może być użyteczny.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post
    Choć w przypadku ostrzału artyleryjskiego , trzesienia ziemi czy wybuchu gazu może być użyteczny.
    Bardzo dziękuję wszystkim Forumowiczom za odpowiedź. Nie ma to jak kojące posty.

  10. #10

    Domyślnie

    Mam podobny dylemat.
    Ściana kolankowa, gęsto do słupów żelbetowych, ale wieńca brak. Dach bez podpór wewnątrz pomieszczeń. Wszystko opiera się na zewnętrznych ścianach:
    Więźba projektowana pod ceramikę. Oczywiście rozkmina idzie w kierunku tego czy nie powinienem mieć tego wieńca. Będę dzwonił do projektant, ale najpierw chce zrobić jakiś rekonesans....



  11. #11

    Domyślnie

    Mi sie wydaje że wg rysunku jest tam zaznaczony wieniec pod murłatą.
    Jaka wysoka jest ścianka kolankowa? I jak jaka szerokość dachu?
    Dziwne że projektant nie dał płatwi bo przecież pokrycie ciężkie będzie.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Jest taki "półwieniec"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13

    Domyślnie

    Warto zrobić wieniec. Koszt praktycznie żaden.
    Papier wszystko przyjmie, a warto robić dobrze.

    Mało to błędów w projekcie...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Warto zrobić wieniec. Koszt praktycznie żaden.
    .
    Taaaaak pręty zbrojenie, beton, szalunek i robocizna to grosze, faktycznie koszt prawie żaden.

  15. #15

    Domyślnie

    Teraz faktycznie dojrzałem jakby "półwieniec", z opisu w projekcie wynika, że wieniec niby jest choć nie mam żadnych danych tzn wymiarów, rzutów i opisu zbrojenia... jest, ale go nie ma... tak jakby ....

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Teraz faktycznie dojrzałem jakby "półwieniec", z opisu w projekcie wynika, że wieniec niby jest choć nie mam żadnych danych tzn wymiarów, rzutów i opisu zbrojenia... jest, ale go nie ma... tak jakby ....
    Podaj te wymiary o które pytałem
    Jaka wysoka jest ścianka kolankowa? I jak jaka szerokość dachu?
    Jak dobrze rozumiem jest to projekt indywidualny, tak?

  17. #17

    Domyślnie

    Wychodzi mi 55mb wieńca
    110 bloczków cena ~1000-1100 zł

    wieniec
    20 prętów fi 12 -1000 zł
    20 prętów fi 6 - 400 zł
    55x0,24x0,24= ~3,2m3 betonu - 800-1000 zł
    drewno z szalunku stropu już jest

    Wieniec kosztuje tyle więcej co stal do zbrojenia.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Mi sie wydaje że wg rysunku jest tam zaznaczony wieniec pod murłatą.
    Jaka wysoka jest ścianka kolankowa? I jak jaka szerokość dachu?
    Dziwne że projektant nie dał płatwi bo przecież pokrycie ciężkie będzie.
    ścianka kolankowa ma 79cm, szerokość budynku to 8,64m. Dach dwuspadowy z połacią 5,88m i kątem dachu 42 stopnie. Zaprojektowane to jest pod dachówkę ceramiczną, natomiast faktycznie zrobię blachę z deskowaniem i membraną.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    ścianka kolankowa ma 79cm, szerokość budynku to 8,64m. Dach dwuspadowy z połacią 5,88m i kątem dachu 42 stopnie. Zaprojektowane to jest pod dachówkę ceramiczną, natomiast faktycznie zrobię blachę z deskowaniem i membraną.
    Do metra przy ścianie kolankowej wieniec może ale nie musi być, natomiast ważne aby słupki były żelbetowe połączone z wieńcem stropowym od siebie około 1,5 m.Oczywiście nie namawiam cie do nie dawania wieńca. Dlaczego blachę? będzie dudniło jak w bębenku podczas deszczu, dostaniesz szału od tego odgłosu. Zrób raz a porządnie, pełne deskowanie i dachówka ceramiczna.

  20. #20

    Domyślnie

    Bardzo chętnie zrobiłbym ceramikę, ale różnica jest więcej niż duża. całość z rynnami na blasze, razem z oknami to koszt 30k brutto/23%. z ceramiką Nelskamp wychodzi blisko 60.... gdyby nie szalejące ceny wszystkie to być może bym dołożył, a w obecnej rzeczywistości to jest raczej nie do przeskoczenia...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony