dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    W projekcie mam 2,50. Wydaje mi się, że to trochę nisko.
    Mam już omówioną wstępnie z projektantem zmianę wysokości parteru na 2,75.
    Co Wy o tym sądzicie ? Jak jest u Was z wysokością pomieszczeń ?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Jeśli 2,5 m jest na gotowo to trzyma się normy (bo 2,5 m to minimum z normy). Ale jeśli planujesz jeszcze sufit podwieszany, ogrzewanie podłogowe czy coś co mogłoby jeszcze pomieszczenie obniżyć to radzę zostawić większy zapas. A tak w ogóle to chyba lepiej zostawić minimum 2,6 m. Zależy od wielkości pomieszczeń, bo jeśli są duże to przy małej wysokości mogą się wydawać zbyt płaskie. U mnie też było 2,5 m, w tej chwili mam 2,9 m, ale po zrobieniu sufitu podwieszanego (10 cm) i ocieplenia podłogi, wylewki, panele (ok. 19 cm) zostanie około 2,6 m.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Ja też bym zdecydowanie podwyższył - przed wojna robiło się 3-3,5m "i kumu to przeszkadzało...".
    A tak na poważnie, to z wysokością nie można przesadzić, ale dobrze mieć rezerwę.
    A to zachce Ci sie ogrzewania podłogowego w kuchni lub łazience (wylewki idą w górę), a to zrobisz podłogę na legarach zamiast bezpośrednio na wylewce - zwykle te kilka cm w praktyce "ubywa".
    Ja myślę, że te 2,70-2,90 ( w zależności od wielkości pomieszczeń) to optimum dla komfortu.
    Ja mam w projekcie 2,60 i na pewno pójdę w górę (co najmniej do 2, 80 czyli o wys. 1 pustaka lub bloczka).

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Nigdy nie rób za nisko, bo po zrobieniu wylewki stropowej bedziesz żałował. Jeżeli masz jeszcze spore pomieszczenia a będzie nisko to jaką lampę powiesisz na środku pokoju.
    Ten problem mam już niestety za sobą i żałuję, że nie podwyższyłam o pustaka. pozdrawiam Majka

  5. #5

    Domyślnie

    Ty jestes jeszcze na etapie projektowym wiec mozesz bawic sie w podwyzszania, lecz pozniej juz nie radze na budowie samemu zmieniac. Cokolwiek zmienisz pociagnie to za soba lawine zmian innych rzeczy z ktorymi mozna sobie nie poradzic. Np tak tu zalowane podniesienie o pustaka - w domku parterowym nie ma znaczenia (wyglad tez w duzym stopniu sie nie zmieni) lecz z uzytkowym poddaszem badz z przesunietymi polpoziomami powoduje to koniecznosc przerobki schodow - i albo zajma ci wiecej miejsca albo stopnie beda wyzsze albo stopnice wezsze - moze to nie byc za wygodne w przyszlosci.
    Jednym slowem ostrzegam przed zmianami na budowie.

    Pozdrawiam
    Dlugi

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie jest obecnie 2,85 - po zrobieniu wylewki powinno być 2,75. Myślę, że to optymalna wysokość.
    Pozdrowienia
    Agnicha

  7. #7

    Domyślnie

    3-3,50 i komu to przeszkadzało? A przelicz to na kubaturę do ogrzania i dalej na pieniążki!

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    W Kanadzie obowiązujące minimum to 2,30.
    Dlaczego? Ze względu na koszty ogrzewania.
    Każde 2 cm wzrostu na wysokości ok. 1% wzrost kosztów ogrzewania.

  9. #9

    Domyślnie

    2,5m w niewielkich pomieszczeniach wygląda dobrze. W salonie o szerokości ponad 4,5m sufit zaczyna optycznie przytłaczać, co korygować można sposobem malowania pomieszczenia, ew. obniżeniem podłogi.
    Jeżeli podniesienie sufitu miałoby skutkować powiększeniem wysokości stopni schodów, zdecydowanie odradzam.
    A.Z.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja jeszcze przy przeróbkach projektu wymusiłem na architekcie podniesienie z 2.55 do 2.65 na gotowo. W pomieszczeniu 6,5 x 4,5 które otwarte jest jeszcze na holl i potem kuchnię wydaje mi się to minimum. Fakt że ciepło idzie do góry więc ogrzanie "wyższego" domu będzie droższe, ale nie sądzę by były to kwoty duże. Jeżeli masz nad stropem jeszcze poddasze to wogóle nie powinno być tego problemu bo gdzie większość tego ciepła ucieknie?. A no na poddasze więc tam będziesz musiał grzać mniej. Sumarycznie więc nie będzie to miało znaczenia a komfort użytkowania wyższych pomieszczń na dole - tych gdzie się żyje - olbrzymi. Mam 2,65 i uważam że to minimum. Z tym 2.3 to chyba jaja. Nie jestem wysoki (175), ale jak tu się przeciągnąć na stojąco albo wsawić choinkę czy powiesić lampę. Dom to nie socjalistyczny blok. 2,3 minus na ogół 60cm lampa = 1.7. Można się o tą lampę w nocy zabić. Chyba że w Kanadzie montują lampy w podłodze jak na seksmisji. Pozdrawiam.

  11. #11

    Domyślnie

    Byłam w Kanadzie i wprawdzie nie mierzyłam wysokości pomieszczeń, ale na pewno nie mają 2,30. Są wyższe niż nasze mieszkania w blokach. Być może 2,30 jest normą, ale w takim razie bardzo rzadko stosowaną (przynajmniej w Montrealu) i to zarówno w blokach jak i w jednorodzinnych domach.
    Pozdrowienia
    Agnicha

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Podobno jak jest wyżej to pomieszczenie ma lepszą wentylacę.
    Zresztą to widać jak jestem na imprezie yam gdzie jest niżej i wyżej.
    Papierochy w pomieszczeniach niższych chcą zabić , w tych wysokich też ale nie w takim stopniu.
    Mój projektant stanowczo doradzał mi robić jak najwyżej.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek M.

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Kod pocztowy
    38-420
    Posty
    111

    Domyślnie

    Tu gdzie teraz mieszkam jest 2.15 (komunistyczne normy powierzchni mieszkaniowej i związane z tym udzielanie kredytów <2.20) i daje się mieszkać. Lampę mam wbudowaną w skośny fragment sufitu, albo płaska plafoniera. Niezbyt pieknie, ale się da. Jest za to cieplutko. U taty jest 2.75 i wydaje mi się to trochę za wysoko.
    W nowym domu który buduję, w projekcie było 2.50, ale zmieniłem na 2.60. Myślę, że to optymalna wysokość w pomieszczeniu mieszkalnym. W sypialniach na poddaszu będzie 2.54.
    Jednakże bardzo uważaj na zmiany w projekcie. Mimo, że wszystkie zmiany robiłem strasznie ostrożnie i z większości jestem zadowolony, to jednak kilku teraz bym nie robił. Ścianki kolankowe nie powinny być wyższe niż 170 cm i nie niższe niż 140 cm. Takie jest moje zdanie.
    A najgorsze jest to, że z zewnątrz dom wygląda trochę innaczej niż na projekcie. Tylko, że na projekcie specjalnie jest tak narysowany, żeby wyglądać na mniejszy i przytulniejszy, niż w rzeczywistości.
    Zmieniaj, ale z głową!

  14. #14

    Domyślnie

    U mnie docelowo jest 2,86!!!. To jednak chyba w zupełności wystarczy (nawet po obniżeniu sufitem podwieszanym o 10-20 cm)!
    Nie polecam budować wyżej, bo to dodatkowy koszt (Jedna warstwa pustaka do wymurowania, otynkowania, pomalowania, itp!)

  15. #15

    Domyślnie

    Wyciągam stary wątek, ponieważ zauwazyłam pytanie w tym temacie.
    buziaczki

  16. #16

    Domyślnie

    u mnie jest na dole 2,90 a na górze 2,35 . Dół jest otwarty na górę, więc uciekające ciepło daleko nie zaleci.Mam na górze zamontowane co, ale nie muszę z niego korzystać. Teraz jest wystarczająco ciepło ,a jak przymrozi to kaloryfery przydadzą się jak znalazł. Skosy ocieplone 25 cm, stropodach nad nieużytkowanym stryszkiem 30 cm.
    DJ

  17. #17

    Domyślnie

    Do Wojtka M. 2,15 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    To pomyłka, napewno pomyłka.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Tomaszos dnia 2002-12-03 14:27 ]</font>

  18. #18

    Domyślnie

    Może chciał napisać 2,75 ????
    U mnie jest 2,80.

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Hmm, to ciekawe, zapomniałem o tym wątku. Zrobiłem w końcu 2,70. Patrząc na gotowy efekt, jestem zadowolony, myślę, że gdybym zrobił jak w projekcie byłoby za nisko.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: andrzejp dnia 2002-12-03 15:19 ]</font>

  20. #20

    Domyślnie

    Za wysokie też nie może być. Kiedyś przez 18 lat mieszkałem w domu gdzie wysokość była 280 cm i w okolicach podłogi był zimno (ogrzewanie było katoryferami żeliwnymi). Zatem oprócz oszczędności energii ważny jest też sposób ogrzewania.
    pzdr

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony