dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jak przenieść dziki trawnik do swojego ogrodu?

    Witam!
    Własnie kupiliśmy ziemię no i burza mózgów. No coż moje pytanie może okazać się dziwne, ale właśnie tak jest. Znalazłam dziki trawnik z nawłociami, wrotyczami, powojami, wykami i tak dalej. Chcę go miec w swoim ogrodzie. Jak to zrobić? I do tego szybko? Czy ktos z Was ma jakiś pomysł? Pozdrawiam serdecznie z wielką nadzieją na porady Może gdzieś w zasobach forum tkwi podobny wątek, jeśli tak to serdecznie proszę o przekierowanie.

  2. #2

    Domyślnie

    zajrzyj tutaj
    http://www.luczaj.com/index.htm

    Jezeli chcesz miec w ogrodzie taka łąkę, jaka widziałas, musisz mieć na swojej działce podobne warunki siedliskowe - inaczej trudno będzie utrzymać podobny skład gatunkowy. Nawłocie i wrotycze sugerują glebę obojętna i dość zasobną w azot, a jak jest na Waszej ziemi? Co tam rośnie "samo z siebie"?

  3. #3

    Domyślnie

    Witam!
    Bardzo dziękuję za podpowiedź, stronę Lukasza Łuczaja znam a nawet przeżyłam przygodę z jego nasionami siejąc kwiaty polne. Niestety poniosłam porażkę i stąd poszukuję może jakiegoś innego sposobu. Porażka polegała na tym, iż nigdy nie osiągnęłam (a siałam kwiaty przez dwa sezony) imponującego efektu, przeważnie kwitł jeden gatunek np. maki albo kąkole. A nasiona wschodziły słabo. Z rzeczonego trawnika trudno będzie mi zbierać nasiona i stąd szukam idei jak to zrobić bez ich zbierania. Działka jest mocno zagospodarowana, trawa przycięta w zasadzie brak miejsc, gdzie widać "rodzime chwasty" myślę, że jest dość przeciętna i dosyć sucha. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

  4. #4

    Domyślnie

    Szybkiego efektu nie osiągniesz.
    1. Zostawiasz łąkę nie koszoną, Czekasz co się na niej wysieje, Kosisz raz najwyżej 2 razy w sezonie wegetacyjnym (myślę, że po przekwqitnięciu nawłoci czyli wrzesień), zostawiasz do wyschnięcia (wysiew nasion), potem zagrabiasz pokosy i wyrzucasz na kompost.
    2. Wykopujesz nawłocie i wrotycze ze stanowisk dzikich (jest ich pod dostatkiem to rośliny ruderalne, nikt się nie obruszy za psucie przyrody) i sadzisz na swoim polu-trawie, usuwając przedtem darń z miejsc w których chcesz posadzić sadzonki. Oczywiście koszenie jak wyżej.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  5. #5

    Domyślnie

    "Działka jest mocno zagospodarowana, trawa przycięta w zasadzie brak miejsc, gdzie widać "rodzime chwasty" myślę, że jest dość przeciętna i dosyć sucha. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka "


    tzn. chcesz zamienić tradycyjny trawnik na łąkę? może należało wybrać mieszanke roślin wieloletnich zamiast jednorocznych, jeżeli działka jest sucha to np. murawę kwietna + nawóz wapniowo-magnezowy (chyba że masz glebe zasadową) - efekt zalezy w znacznym stopniu od warunków siedliskowych jakie masz u siebie
    albo jak radzi egry - zostawić trawnik niekoszony i poczekać aż przekształci się w łąkę, ewentualnie dosadzając rośliny wykopane ze stanowisk naturalnych (te pospolite, niechronione). Trochę to potrwa.
    Ostatnio edytowane przez ewalm ; 02-09-2010 o 14:46 Powód: literówki

  6. #6

    Domyślnie

    Witam!
    Dzięki za wszelkie sugestie. To straszne, że szybko się nie da... Znając zapędy miejskich ogrodników moja super mieszanka roślin na dzikim trawniku zostanie zdewastowana i zastąpiona jednogatunkowym dywanikiem. Dlatego też chciałam jakoś przenieść ten kawałek szybko, oprócz tego, że chciałabym zobaczyć szybki efekt u mnie (oczywiście).
    Oczywiście przesadzę wrotycze i nawłocie, niech się sieją u mnie.
    Moja wstępna idea polegała na tym, że jakoś późną jesienią jakoś zedrę warstwę wierzchnią gleby z tamtego miejsca licząc na nasiona, które tam tkwią. Ale jest to dosyc karkołomne przedsięwzięcie i nie wiem, czy przyniesie oczekiwany skutek. Potem rozsypię? wkopię? położę? to na kawałku mojej ziemi. Myślicie, że to ma jakiś znikomy sens?
    Pozdrawiam (wreszcie słonecznie)
    Agnieszka

  7. #7

    Domyślnie

    Bardziej zależy Ci na tym żeby zachować konkretną łąkę, która widziałaś, niż żeby miec "jakąś" łąkę u siebie - dobrze zrozumiałam?
    Myślę, ze sens ma taki sobie. Problem w tym że każde zbiorowisko łąkowe jest ciut inne, zaleznie od lokalnych warunków siedliskowych. Jest też trochę inne w kazdym kolejnym roku. Chyba nie ma sposobu żeby "przenieść" łąkę. Można oczywiście próbowac zebrać nasiona z roślin ląkowych, czy też zebrać wierzchnią warstwe gleby, zakładając że znajdują się w niej nasiona, ale nie ma żadnej gwarancji że to co u Ciebie wyrośnie będzie takie samo jak to co widziałaś. Poza tym jeżeli zbierzesz wierzchnią warstwę gleby to wmieszasz wiele nasion na tyle głęboko, że ich kiełkowanie będzie utrudnione. w naturze nikt ich glebą nie przysypuje, a wiele z nich wymaga światła do kiełkowania. Chociaż Ty masz chyba zamar "wycinać" kawałki gleby i kłaśc je u siebie? Ale łaka to nie jest darń jak na trawniku. Ja bym raczej próbowała zbierać nasiona + przesadzać rośliny, dużymi kepami. Wiele roslin łąkowych korzeni się bardzo głęboko i nie uda Ci się tak po prostu wykopać ich z całą bryłą korzeniową, ale może na tyle się uda, żeby sie przyjęły. Gleba na Twojej działce powinna być zbliżona do tej łąkowej, także pod wzgledem żyzności, a nie tylko odczynu czy przepuszczalności. W zależności od własciwości gleby różne gatunki moga na łące uzyskować dominację. Bardzo wiele gatunków łąkowych to rosliny wieloletnie. I, w odróżnieniu od klasycznego trawnika korzeniącego sie na 10 cm, warstwa korzeni roślin łąkowych sięga dużo, dużo głębiej, niektórych na metry w głab. Nawiasem mówiąc, trawnik "miejski" wcale nie jest jednogatunkowy.
    Co do "siania się' u Ciebie - zastanów się nad tym co przesadzasz, w kontekście pozostałe częsci swojej działki, bo niektóre rośliny zielne są bardzo ekspansywne. Dotyczy to zwłaszcza nawłoci. To gatunki które potrafią sobie samodzielnie dobrze radzić w takich sobie warunkach, a co dopiero gdy dostaną się na dobrze nawiezioną zadbaną rabatkę
    Bedą szaleć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony