dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 597 z 648
Pokaż wyniki od 11.921 do 11.940 z 12943
  1. #11921

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    No to raczej nie wkład, tylko odpowiedniej konstrukcji palenisko i pewnie cała reszta....Można dołożyć odrobinę masy aku i obudowę ceramiczną, choć niekoniecznie. Samo palenisko musi być tak zrobione, by nie przegrzewało ściankami wnętrza obudowy...za tym pójdzie brak przegrzewania pomieszczenia w którym się znajduje.
    Wczoraj pogrzebałem z necie i znalazłem kilka "produktów", które by mnie zadowalały:
    - Salzburg S (moc 2,1kW), brak kratek,
    - Nadia 8 z kratek z zabudową kaflową (moc 7kW), ryfel biały - ale ma jakieś kratki z tyłu,
    - Pama Mini (1931zł ?!) - 7kW, przeznaczona do zabudowy kaflowej, więc zakładam, że też bez kratek.

    Czy palenisko o który Pan pisze może być o małej mocy (2-3kW)? Wystarczyłaby mi mała szybka 352mm x 330 mm (jak w Pamie Mini).

  2. #11922
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak wygląda certyfikacja ekoprojektowa konstrukcji zduńskich?
    Czy/jak za ile?
    Czy dobrze zgaduję, że jak konkretne autorskie rozwiązanie trzeba przebadać, to cena wyrwie z butów i skutecznie zniechęci do takich fanaberii?
    Czy są może jakieś przebadane projekty zbudowanie wg których oznacza uzyskanie certyfikatu?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-09-2019 o 13:05

  3. #11923
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja_jacek Zobacz post
    Czy palenisko o który Pan pisze może być o małej mocy (2-3kW)? Wystarczyłaby mi mała szybka 352mm x 330 mm (jak w Pamie Mini).
    To trochę inna bajka. Jak masz porządną masę akumulacyjną, to możesz spalić w dwie godziny z 16kg drewna, co przy sprawności nawet 70% dałoby 45kWh czyli teoretycznie 22,5kW mocy. Ale przez powolne wędrowanie ciepła przez masę akumulacyjną rozłoży się na co najmniej kilkanaście godzin co da ze 3kW mocy albo i mniej (w zależności od konstrukcji i masy).

    Poczytaj np. wątek Taki sobie piecyk ceramiczny i pooglądaj na YT np. o piecach Kuzniecowa.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-09-2019 o 09:45

  4. #11924
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja_jacek Zobacz post
    Wczoraj pogrzebałem z necie i znalazłem kilka "produktów", które by mnie zadowalały:
    - Salzburg S (moc 2,1kW), brak kratek,
    - Nadia 8 z kratek z zabudową kaflową (moc 7kW), ryfel biały - ale ma jakieś kratki z tyłu,
    - Pama Mini (1931zł ?!) - 7kW, przeznaczona do zabudowy kaflowej, więc zakładam, że też bez kratek.

    Czy palenisko o który Pan pisze może być o małej mocy (2-3kW)? Wystarczyłaby mi mała szybka 352mm x 330 mm (jak w Pamie Mini).
    To jest "mydło i powidło"...Jedynie Salzburg kwalifikuje do Twoich oczekiwań. Nadia z kaflami to atrapa akumulacji. Pama to wkład kominkowy o którym pisałem wyżej. Palenisko ma zwykle taka moc, jakiej oczekuje realizacja. To zdun manewruje tutaj mocą, jeśli się na tym zna.

    Nawiązując do pytania Kaizena...

    Konstrukcje zduńskie można budować z certyfikowanych materiałów.

    Po 2022 roku można będzie konstrukcje zduńskie liczyć w programie stworzonym dla potrzeb ekoprojektu. Polski najprostszy tradycyjny piec wachlarzowo kanałowy przeszedł przez program śpiewająco....

  5. #11925
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Czyli obecnie konstrukcje zduńskie nie spełniają wymagań ekoprojektu? Bo samo budowanie z certyfikowanych materiałów jest chyba niewystarczające.

  6. #11926

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. Czy w takim razie możecie mi polecić jakiegoś zduna ze Śląska?

  7. #11927
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Czyli obecnie konstrukcje zduńskie nie spełniają wymagań ekoprojektu? Bo samo budowanie z certyfikowanych materiałów jest chyba niewystarczające.
    Trochę źle to nazwałem...Chodziło mi o certyfikowane: paleniska, moduły akumulacyjne itp...Sprawy co można budować a co nie regulują uchwały samorządów wojewódzkich. Przytoczony przykład pieca wachlarzowo kanałowego świadczy o tym, że konstrukcje zduńskie spełniają wymogi ekoprojektu. Ekoprojekt w kwestii urządzeń grzewczych z pewnością bliższy jest zduństwu, a nie blaszanym czy żeliwnym skrzynkom, które nazywamy "wkład kominkowy".

  8. #11928
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Po 2022 roku można będzie konstrukcje zduńskie liczyć w programie stworzonym dla potrzeb ekoprojektu. Polski najprostszy tradycyjny piec wachlarzowo kanałowy przeszedł przez program śpiewająco....
    Oczywiście pogooglałem i znalazłem certyfikaty. Dokładnego opisu procedury badania ani ceny uzyskania takiego certyfikatu nie.
    Pewnie za rok czy dwa dojrzeję do większej akumulacji (żona lubi jak się pali i jest ciepłolubna, ja zdecydowanie bardziej zimnolubny jestem). Generalnie palenie nam się obojgu spodobało, więc będziemy skłonni i zamontować coś trudniejszego do demontażu niż koza, i wydać na to więcej pieniędzy niż na używaną kozę Jotula.

    Ale nie chcielibyśmy się po kilku latach obudzić z meblem, w którym nie możemy palić, bo nie ma certyfikatu (nawet, jeżeli spala lepiej od całej masy certyfikowanych wkładów i kóz) a koszt uzyskania certyfikatu byłby wyższy, niż koszt demolki i postawienia czegoś co ma fabryczny certyfikat.
    Najbezpieczniej byłoby uzyskać certyfikat razem z piecem. Więc w takiej sytuacji poczekam do 2023 r. jak wszystko będzie jasne. Jak to będzie powszechne (bo przecież cała masa palenisk będzie bez certyfikatu, to i ktoś z programem i umiejętnościami będzie mógł uchronić wiele z nich przed dużo kosztowniejszą demolką), to może i będą firmy, co policzą certyfikat tak, jak teraz liczy się świadectwo energetyczne? Wtedy pewnie wezmę na warsztat jakiś projekt których w necie jest sporo rozpisanych warstwa po warstwie (czy to na stronie Kuzniecowa http://stove.ru/, YT czy https://3dwarehouse.sketchup.com) i sam postawię. A może będą do kupienia pakiety "projekt z certyfikatem". A jak to będzie tylko w pakiecie ze zbudowaniem to będę się zastanawiał. Bo podaż jest mała a będzie pewnie jeszcze mniejsza, więc i ceny odstraszające.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-09-2019 o 11:12

  9. #11929
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oczywiście pogooglałem i znalazłem certyfikaty. Dokładnego opisu procedury badania ani ceny uzyskania takiego certyfikatu nie.
    Pewnie za rok czy dwa dojrzeję do większej akumulacji (żona lubi jak się pali i jest ciepłolubna, ja zdecydowanie bardziej zimnolubny jestem). Generalnie palenie nam się obojgu spodobało, więc będziemy skłonni i zamontować coś trudniejszego do demontażu niż koza, i wydać na to więcej pieniędzy niż na używaną kozę Jotula.

    Ale nie chcielibyśmy się po kilku latach obudzić z meblem, w którym nie możemy palić, bo nie ma certyfikatu (nawet, jeżeli spala lepiej od całej masy certyfikowanych wkładów i kóz) a koszt uzyskania certyfikatu byłby wyższy, niż koszt demolki i postawienia czegoś co ma fabryczny certyfikat.
    Najbezpieczniej byłoby uzyskać certyfikat razem z piecem. Więc w takiej sytuacji poczekam do 2023 r. jak wszystko będzie jasne. Jak to będzie powszechne (bo przecież cała masa palenisk będzie bez certyfikatu, to i ktoś z programem i umiejętnościami będzie mógł uchronić wiele z nich przed dużo kosztowniejszą demolką), to może i będą firmy, co policzą certyfikat tak, jak teraz liczy się świadectwo energetyczne? Wtedy pewnie wezmę na warsztat jakiś projekt których w necie jest sporo rozpisanych warstwa po warstwie (czy to na stronie Kuzniecowa http://stove.ru/, YT czy https://3dwarehouse.sketchup.com) i sam postawię. A może będą do kupienia pakiety "projekt z certyfikatem". A jak to będzie tylko w pakiecie ze zbudowaniem to będę się zastanawiał. Bo podaż jest mała a będzie pewnie jeszcze mniejsza, więc i ceny odstraszające.
    Z cenami nie jest tak źle. Fakt, że program ekoprojektowy kosztuje prawie 4000 Euro, a roczna aktualizacja prawie 1000... Niemniej nikt nie może kosztów przerzucać na detal, bo nikt tego nie kupi. Ja mam ceny piecokominków na tym samym poziomie od kilku lat i nawet jakbym program kupił, nie muszę zmieniać ceny, bo rozkłada się ona na ilość realizacji w roku.

    Co budować?! Raczej proste konstrukcje typu "Taki sobie piecyk Enia"...Kuzniecow to konstrukcje komorowe. Trudniejsze w budowie, w eksploatacji i całkowicie niekompatybilne z ekoprojektem. Może się to kiedyś zmieni, ale ekoprojekt to zduństwo austriackie. Dość siermiężne i proste w konstrukcji. Palenisko i wężyk z kanałów do komina. Polski piec opadowy wielokanałowy powoduje że "wielki" unijny program idiocieje...

  10. #11930

    Domyślnie

    Ogólnie, w jednym zdaniu -prawidłowo każdy model z typoszeregu powinien być certyfikowany przez niezależną jednostkę notyfikowaną na zgodność z normami EU. Ocenie podlegają zarówno materiały, jak i parametry spalania oraz efektywność cieplna danego modelu. Po uzyskaniu pozytywnego świadectwa zgodności, które co dwa lata powinno być weryfikowane - producent ma prawo do każdego egzemplarza urządzenia cieplnego dać "oświadczenie o zgodności" danego egzemplarza, jak w certyfikacie.
    Wyjątek stanowią pojedyncze piece i trzony kuchenne budowane u klienta, zgodnie z normą EU /materiały / i sztuką zduńską. Tak, że spokojnie Kaizen, certyfikatu na swój piecokominek raczej się nie doczekasz, musisz polegać na umiejętnościach zduna, który wykona pracę zgodnie z ekoprojektem, a potem już tylko pozostaje cieszyć się ciepłem i będziesz mieć pewność, że nie poddymiasz sąsiadów; bo zdun napali w piecu, przedstawi uzyskane parametry spalania stosując do badania notyfikowany sprzęt, niekoniecznie za cztery tys. euro i wyda stosowne oświadczenie o zgodności.
    Z drugiej strony nawet najlepsze urządzenie grzewcze można użytkować niezgodnie z kulturą palenia i wtedy to jest katastrofa dla wszystkich wokół. Obecnie to jest chyba sedno problemu, bo produkty na rynku są coraz lepsze a jednak zadymienie nie maleje. Najprościej jest zamknąć, zakazać; a jednak myślę, że jest wyjście z patowej sytuacji, pomijając pseudo ekologów, którzy myślą, że jak drzewo gnije, czy butwieje to nie emituje CO2, metanu, związków siarki, NPK, itd.

  11. #11931
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale nie chcielibyśmy się po kilku latach obudzić z meblem, w którym nie możemy palić, bo nie ma certyfikatu [...] koszt demolki [...] Więc w takiej sytuacji poczekam do 2023 r. jak wszystko będzie jasne. [...] to i ktoś z programem i umiejętnościami będzie mógł uchronić wiele z nich przed dużo kosztowniejszą demolką [...] Wtedy pewnie wezmę na warsztat jakiś projekt których w necie jest sporo rozpisanych warstwa po warstwie [...] i sam postawię. A może będą do kupienia pakiety "projekt z certyfikatem". [...].
    Żyj teraz i nie rozmyślaj tyle

    PS cięcia tekstu własne i zamierzone
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #11932
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Żyj teraz i nie rozmyślaj tyle
    Myślę, więc jestem.
    Lubię być. I lubię, jak to bycie jest przyjemne więc wolę przewidywać problemy i ich unikać zanim to one mnie zaatakują.

  13. #11933
    Lider FORUM (min. 2800)
    marjucha

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    4.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    258

    Domyślnie

    U mnie powoli wraca temat kominka.
    Wkład zakupiłem rok temu i tak sobie stał w garażu, ale jak jeszcze postoi to mi żona nie da żyć.
    Przez ostatni rok próbowałem trochę się doedukować w kwetiach związanych z kominkami, ale nadal mam więcej pytań niż odpowiedzi.
    Jednym z nich jest kwestia komina.
    W tej chwili mam komin RONDO od SCHIEDEL-a o śr. 20cm.
    W tym wątku Piotr Batura pisał, że wkłady ceramiczne mają swoje wady i lepiej byłoby dla własnego bezpieczeństwa zaopatrzyć taki komin we wkład stalowy.
    No i właśnie pytanie – jaki? Jaki rodzaj stali brać pod uwagę? Planuję spotkać się z kominiarzami ale wolałbym wiedzieć co brać pod uwagę a czego nie.
    Wkład stalowy chcę o śr. 15cm bo taki też jest wylot spalin we wkładzie ROMOTOP-a. Czy koś się orientuje jak fizycznie wygląda montaż trójnika wkładu stalowego w istn. wkładzie ceramicznym? Mam trójnik 45 stopni. Czy jest on wycinany czy może jest to jakoś inaczej rozwiązane?

  14. #11934
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz porządny komin i pewnie jeszcze z ćwierć wieku gwarancji na niego. Nie kombinuj a jak chcesz roztrwonić pieniądze to zrób obudowę pozłacaną. Jak ktoś Ci powie, że Toyota jest lepsza od Passerati to wyrzucisz Paska na złom?
    Zrób prawidłowe podłączenie, zapraszaj regularnie kominiarza i ciesz się.

  15. #11935
    Lider FORUM (min. 2800)
    marjucha

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    4.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    258

    Domyślnie

    Jaki będzie koszt dodatkowego wkładu stalowego jeszcze nie wiem, ale mocno rozważam takie rozwiązanie.
    O stalowych wkładach pisał Piotr Batura a do jego opinii mam dosyć duże zaufanie, więc wolę rozważyć takie rozwiązanie.
    Chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa. W najbliższej okolicy w dwóch domach były ostatnio pożary sadzy. Jeden komin nie był regularnie czyszczony ale drugi już tak i niedługo przed kolejną wizytą kominiarza był pożar sadzy w kominie.
    Na tym etapie mam możliwość montażu wkłady bez rozwalania obudowy kominka, później będzie niezbędna demolka.
    Pewnie czynnikiem, który ostatecznie zdecyduje, będzie to czy nie zrujnuje to mojego budżetu, ale się zastanawiam.

  16. #11936
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marjucha Zobacz post
    Chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa. W najbliższej okolicy w dwóch domach były ostatnio pożary sadzy.
    Na pożar sadzy lekarstwem jest suchy opał spalany przy wystarczającym dopływie powietrza.
    Tlenek węgla wtedy też nie ma jak dostać się do domu, co oczywiście nie podważa sensu czujnika.

  17. #11937
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz porządny komin [...]
    A jak ktoś nie ma.
    Albo ma przeczucie, że część ceramiczna było kiepsko murowana/łączona to jakie ma wyjścia?
    - używać? wkładać stal? uszczelnić jakoś magicznie "natryskowo"? wyspać się?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #11938
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał marjucha Zobacz post
    Jaki będzie koszt dodatkowego wkładu stalowego jeszcze nie wiem, ale mocno rozważam takie rozwiązanie.
    O stalowych wkładach pisał Piotr Batura a do jego opinii mam dosyć duże zaufanie, więc wolę rozważyć takie rozwiązanie.
    Chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa. W najbliższej okolicy w dwóch domach były ostatnio pożary sadzy. Jeden komin nie był regularnie czyszczony ale drugi już tak i niedługo przed kolejną wizytą kominiarza był pożar sadzy w kominie.
    Na tym etapie mam możliwość montażu wkłady bez rozwalania obudowy kominka, później będzie niezbędna demolka.
    Pewnie czynnikiem, który ostatecznie zdecyduje, będzie to czy nie zrujnuje to mojego budżetu, ale się zastanawiam.
    Ja za taki dodatkowy wkład ze stali kasuję ok 2000-2500 zł z mintażem. Stal 1.4404, o,6mm. Nie grubsza, bo bywa z tym problem - właśnie pożaru sadzy. Do drewna o,6mm jest idealna i wieczna. Tylko że do komina fi 200 montuję rury 180mm. Lepiej mieć odrobinę nadmiaru - może kiedyś coś innego ktoś będzie chciał podłączyć, o większej średnicy wylotu? Trójnik ceramiczny podczas montażu rozcinam na szer 190mm...Zostawiając ceramikę za radą Kaizena, zadbaj o przyłącze elastyczne wchodzące na zewnątrz, a nie do środka.

  19. #11939
    Lider FORUM (min. 2800)
    marjucha

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    4.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    258

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A jak ktoś nie ma.
    Albo ma przeczucie, że część ceramiczna było kiepsko murowana/łączona to jakie ma wyjścia?
    - używać? wkładać stal? uszczelnić jakoś magicznie "natryskowo"? wyspać się?
    Co do jakości wykonania kominów to akurat wiem że są zrobione dokładnie i według instrukcji producenta, bo robiłem je sam. Jak zresztą większość prac przy budowie domu.
    Bardziej się obawiam, że uległem marketingowi producenta, którego pracownik jak gdzieś, czytałem potwierdził, że wkład powinien wytrzymać 1 (jeden) pożar sadzy w kominie, o ile jest naprawdę dobrze wykonany. Widziałem też zdjęcia kominów systemowych po pożarach udostępnione przez kominiarzy.
    Stąd też moje rozważania czy nie wydać więcej i spać spokojnie.
    Z drugiej strony nie sztuką wydać więcej, tylko czy ma to sens.

  20. #11940
    Lider FORUM (min. 2800)
    marjucha

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    4.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    258

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ja za taki dodatkowy wkład ze stali kasuję ok 2000-2500 zł z mintażem. Stal 1.4404, o,6mm. Nie grubsza, bo bywa z tym problem - właśnie pożaru sadzy. Do drewna o,6mm jest idealna i wieczna. Tylko że do komina fi 200 montuję rury 180mm. Lepiej mieć odrobinę nadmiaru - może kiedyś coś innego ktoś będzie chciał podłączyć, o większej średnicy wylotu? Trójnik ceramiczny podczas montażu rozcinam na szer 190mm...Zostawiając ceramikę za radą Kaizena, zadbaj o przyłącze elastyczne wchodzące na zewnątrz, a nie do środka.
    Dziękuję za konkrety.
    A czy rura stalowa schodzi do samego dołu czy opiera się na trójniku ceramicznym?
    Jeśli do dołu to co z wyczystką?
    Myślałem że montaż trójnika odbywa się poprzez wycięcie w trójniku ceramicznym tej odchodzącej w bok, wklejonej części i dzięki temu powstaje całkiem spory otwór aby można było przez niego wyprowadzić trójnik stalowy.
    Nie wiem tylko jaki ma to wpływ na trwałość całej części ceramicznej komina , bo jednak trochę elementów na tym się opiera.

Strona 597 z 648

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony