dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 632 z 648
Pokaż wyniki od 12.621 do 12.640 z 12943
  1. #12621

    Domyślnie

    Witam wszystkich, z góry przepraszam za moją amatorszczyznę, ale mam kilka pytań odnośnie kominka (to mój pierwszy sezon jako palacz )

    Chciałem zapytać o efektywność takiego kominka oraz prawidłowy sposób jego obsługi. Kominek znajduje się w salonie 45m2. Kilka razy już udało mi się go rozpalić. Pięknie to wygląda ale jeżeli chodzi o efekt cieplny, to jestem zawiedziony. Powietrze wylotowe z kratki jest raptem 1 stopień cieplejsze niż temperatura otoczenia. Najbardziej nagrzewa się szyba, obudowa kominka jest zimna. Z tego co zerknąłem to ciepłe powietrze ogrzewa ukrytą w obudowie kominka rurę dymową, i ta rura tak naprawdę oddaje ciepło. Całość jest dosyć mało efektywna (no chyba, że tak ma być). Być może ja coś źle robię, albo mam źle skonstruowany kominek. Prośba o uwagi i ewentualne instrukcje w rozpalaniu. Generalnie dolot powietrza i szyber otwieram na maksa w czasie rozpalenia. Gdy ogień przygasa a drewno się żarzy, domykam powietrze i szyber o 3/4 (jak dobrze rozumiem, domknięcie szybra zwiększa temperaturę gazów spalania i tym samym rura dymowa powinna być cieplejsza).


    Mój model kominka to: Arysto A10P/510DJ 14kW


    Lewo dolot powietrza, prawo szyber


    Rura dymowa w obudowie:



    Amatorski pomiar temperatury tuż nad kratką wylotową (wyciągnięta) po rozpaleniu kominka (najbardziej efektywna faza gdy drewno się żarzy) - osiągnąłem 0,9 stopnia więcej niż w pokoju:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1634490548092.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	59,4 KB
ID:	458015   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1634490679750.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	458016   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1634490548071.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	49,6 KB
ID:	458017  

  2. #12622
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzyboll Zobacz post
    Witam wszystkich, z góry przepraszam za moją amatorszczyznę, ale mam kilka pytań odnośnie kominka (to mój pierwszy sezon jako palacz )

    Chciałem zapytać o efektywność takiego kominka oraz prawidłowy sposób jego obsługi. Kominek znajduje się w salonie 45m2. Kilka razy już udało mi się go rozpalić. Pięknie to wygląda ale jeżeli chodzi o efekt cieplny, to jestem zawiedziony. Powietrze wylotowe z kratki jest raptem 1 stopień cieplejsze niż temperatura otoczenia. Najbardziej nagrzewa się szyba, obudowa kominka jest zimna. Z tego co zerknąłem to ciepłe powietrze ogrzewa ukrytą w obudowie kominka rurę dymową, i ta rura tak naprawdę oddaje ciepło. Całość jest dosyć mało efektywna (no chyba, że tak ma być). Być może ja coś źle robię, albo mam źle skonstruowany kominek. Prośba o uwagi i ewentualne instrukcje w rozpalaniu. Generalnie dolot powietrza i szyber otwieram na maksa w czasie rozpalenia. Gdy ogień przygasa a drewno się żarzy, domykam powietrze i szyber o 3/4 (jak dobrze rozumiem, domknięcie szybra zwiększa temperaturę gazów spalania i tym samym rura dymowa powinna być cieplejsza).


    Mój model kominka to: Arysto A10P/510DJ 14kW


    Lewo dolot powietrza, prawo szyber


    Rura dymowa w obudowie:



    Amatorski pomiar temperatury tuż nad kratką wylotową (wyciągnięta) po rozpaleniu kominka (najbardziej efektywna faza gdy drewno się żarzy) - osiągnąłem 0,9 stopnia więcej niż w pokoju:
    To drewno w kominku kiedy było ścięte?

  3. #12623

    Domyślnie

    Paliłem drzewem, które jest z 2020 i 2019 roku. Nie widziałem różnicy w oddaniu ciepła. Generalnie może macie jakieś rady jak ustawić optymalnie kominek. Rozumiem, że ciepło (tak jak pisałem) jest oddawane tylko przez rurę dymową?

  4. #12624
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Eniu zapytał o drewno z powodu zadymienia wewnątrz kominka.

    Nie palimy drewnem, które po ścięciu nie leżakowało krocej niż 2 lata w odpowiednich warunkach. Nie palimy drewnem iglastym.

    Jak dla mnie to co pokazujesz na zdjęciach jak dla mnie jest nieco przerażające. Chocby ta pordzewiała rura dymowa.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  5. #12625

    Domyślnie

    Taki kominek odziedziczyłem (wraz z zakupem nieruchomości). Dlatego pytam Was, co rekomendujecie, co jest nie tak z kominkiem, że nie oddaje temperatury (być może to norma, a kominek jest bardziej dekoracyjny niż funkcjonalny).

    Drzewo to dąb. Szyber domykać w procesie dopalania? Rekomendujesz wymianę rury dymowej?

  6. #12626
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    dla mnie jest nieco przerażające. Chocby ta pordzewiała rura dymowa.
    A to na pewno rdza, czy może zabrudzenie.
    Cytat Napisał Grzyboll Zobacz post
    Taki kominek odziedziczyłem, co jest nie tak z kominkiem, że nie oddaje temperatury
    A jaką ilość tego drewna spaliłeś w jednym wsadzie i w jakim czasie?
    Wkład spory Arysto A10 P / 510 DJ
    Dane techniczne:

    Model A10P/510 DJ
    Moc maksymalna 14 kW
    Moc nominalna 11 kW
    Szerokość Frontu 670mm
    Wysokość Frontu(Fw) 450/510/570mm
    Głębokość Frontu 450mm
    Wysokość Kapelusza(Kw) 490/490/510mm
    Wysokość Całkowita(W) 1260/1320/1400mm
    Sposób otwierania lewo, prawo
    Max szerokość polana 50cm
    Sprawność 70,00%
    Zużycie paliwa 3,9kg/h
    Strumień masy spalin 12g/s
    CO(13%O2) 0,13%
    Masa 170kg
    Średnica komina 200mm
    Średnica dolotu powietrza 100mm
    Wysokość Podbudowy 320/ 200mm**
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 21-10-2021 o 18:50
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  7. #12627

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    A to na pewno rdza, czy może zabrudzenie.

    A jaką ilość tego drewna spaliłeś w jednym wsadzie i w jakim czasie?
    Ciężko mi to określić, od 3-5 połówek pieńka. Pali/żarzy się do 3h.
    Generalnie w kominku nie ma dużego zadymienia, ciąg jest dobry. Na zdjęciach bardziej szyba jest brudna

  8. #12628
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Zużycie paliwa 3,9kg/h
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  9. #12629

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Zużycie paliwa 3,9kg/h
    Rozumiem. Mój "nastaw" może ma koło 3-4kg ale potem w ogóle nie dodaję już drewna.
    A jak wygląda sprawa zamykania szybra w trakcie spalania?

  10. #12630
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzyboll Zobacz post
    Rozumiem. Mój "nastaw" może ma koło 3-4kg ale potem w ogóle nie dodaję już drewna.
    Prawdopodobnie cała zabudowa i wkład ma dużą bezwładność cieplną i taki mały jednorazowy nieregularny przepal rozprasza się na rozgrzanie całego kominka a może i zimnego całego mieszkania.
    Musisz zacząć palić kila razy na dobę albo regularnie w jakiś godzinach dziennie.
    A jak wygląda sprawa zamykania szybra w trakcie spalania?
    Ten w czopuchu, moim zdanie zbędny, to zamyka się po wypaleniu paliwa w kominku i otwiera się przy rozpalaniu.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  11. #12631
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    anetaz86

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-968
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzień dobry, jestem w trakcie odnawiania starszego domu i marzy mi się kominek. Kominek ma częściowo zastąpić tradycyjne ogrzewanie i spełniać walory estetyczne. Czy moglibyście coś doradzić? Szukam rozwiązań ekologicznych.

  12. #12632
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Nic nie piszesz o tym starszym domu.
    Jakie ma w tej chwili ogrzewanie i jakie ma zapotrzebowanie na ciepło.
    Rozwiązanie ekologiczne to np. pompa ciepła a nie kominek spalający drewno.
    Kominek raczej nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania.

    Kominek może spełniać walory estetyczne
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #12633
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ZuzannaN

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Trójmiasto
    Kod pocztowy
    81-004
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cześć,
    ja dotychczas korzystałam z kominka na drewno. Tym razem w nowej inwestycji pod uwagę biorę też biopaliwo lub gaz. Zwyczajnie myślę o wygodzie. Kominek na drewno jest wspaniały, ale to sprzątanie... Czy ktoś korzysta z kominka gazowego lub na biopaliwo? Proszę o poradę co wybrać?

  14. #12634
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nic nie piszesz o tym starszym domu.
    Jakie ma w tej chwili ogrzewanie i jakie ma zapotrzebowanie na ciepło.
    Rozwiązanie ekologiczne to np. pompa ciepła a nie kominek spalający drewno.
    Kominek raczej nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania.

    Kominek może spełniać walory estetyczne
    Amator, profan, ignorant....cóż można dodać?

  15. #12635
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał anetaz86 Zobacz post
    Dzień dobry, jestem w trakcie odnawiania starszego domu i marzy mi się kominek. Kominek ma częściowo zastąpić tradycyjne ogrzewanie i spełniać walory estetyczne. Czy moglibyście coś doradzić? Szukam rozwiązań ekologicznych.
    Jeśli do celów grzewczych, bardziej piecokominek... Ale ta inwestycja ma sens, jeśli będziesz często palić.

  16. #12636
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Amator, profan, ignorant....cóż można dodać?
    Co konkretnego możesz zarzucić?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #12637
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ZuzannaN

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Trójmiasto
    Kod pocztowy
    81-004
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cześć, nie doczekałam się reakcji na mój post - więc jeszcze raz zapytam. Jeśli głównym aspektem jest wygoda użytkowania, bez brudu i "zachodu" - to kominek na jakie paliwo wybrać?

  18. #12638
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    chyba sama sobie odpowiedziałaś
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  19. #12639
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZuzannaN Zobacz post
    Cześć, nie doczekałam się reakcji na mój post - więc jeszcze raz zapytam. Jeśli głównym aspektem jest wygoda użytkowania, bez brudu i "zachodu" - to kominek na jakie paliwo wybrać?

    Kominek na drewno nie jest dla ludzi wygodnych. Dla takich są piloty...od TV, od kominka gazowego....Kominek na drewno to świadomość i odpowiedzialność. Opał można oczywiście kupić, nie musisz sama ciąć i rąbać drewna. Ale potrzebna jest edukacja. A to wymaga czasu i zamiłowania. Dyskusje o ekologii zostawmy, bo na tym forum najbardziej ekologiczna wydaje się być pompa ciepła. Niektórzy nawet zapominają dodać, że tylko taka z fotowoltaiką, najlepiej w obiegu zamkniętym. Bo jak na prąd z gniazdka, to też tylko wygoda i niszczenie klimatu....

  20. #12640

    Domyślnie

    Dzien dobry, co w przypadku jak z kanałów dgp wydostają się dźwięku z pokoju gdzie znajduje się kominek? Słychać rozmowy. Źle zrobiona instalacja? Rury idą kominem. Stawiam, że rury są w lini prostej od kominka(parter) do moich pomieszczen (piętro). Są jakieś szybkie i mało inwazyjne metody wygłuszenia tych dźwięków?

Strona 632 z 648

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony