dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 607 z 648
Pokaż wyniki od 12.121 do 12.140 z 12943
  1. #12121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacekbuduj Zobacz post
    Planuję dogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym dużego basenu 45m3 wody. Wyliczyłem ze aby podgrzać wodę z 20 do 30 stopni potrzebuję nawet 500kWh energii. Oczywiście w praktyce nie będę dopuszczał do takiego wystudzenia, ale myślę że i tak potrzebuję co najmniej kominka 30kW z płaszczem wodnym i z obsługą rekuperacji (doprowadzanie powietrza z zewnątrz).
    Zacznij od tego, ile kW potrzebujesz, żeby pokryć straty (utrzymać temperaturę).
    I czemu kominek?
    Nawet, jak minimalna ilość ciepła trafi do pomieszczenia, w którym stoi to je przegrzejesz (jak to nowy dom albo starszy sensownie ocieplony).
    Jak będzie ciepło też będziesz grzał nim basen? IMO lepsza do tego będzie pompa ciepła - jak pokombinujesz, to odpadowy chłód z niej wykorzystasz do chłodzenia domu latem.

  2. #12122

    Domyślnie

    Dzięki za (p)odpowiedzi!

    Do podtrzymania temperatury będę potrzebował max 8kW. Jeśli zainstaluję roletę to mniej.
    Z rozwiązania o którym piszę będę korzystał tylko zimą. Tak jak pisałem, chodzi o dodatkowe źródło ciepła.
    Mam dużo drzewa. Pompę ciepła oczywiście i tak robię. Ale lubimy siedzieć przy kominku zimą.

    Apropos podawanych mocy producentów. Masz rację. Dla przykładu, moja Lucy 20 z Kratek wg specyfikacji oddaje do wody 13kW. W praktyce jak mierzę zmiany temperatury na buforze to widzę ze daje około 8-10kW. Dlatego szukam dużego kominka aby mieć zapas.

    Pozdrawiam,
    Jacek

  3. #12123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacekbuduj Zobacz post
    Dzięki za (p)odpowiedzi!

    Do podtrzymania temperatury będę potrzebował max 8kW. Jeśli zainstaluję roletę to mniej.
    Z rozwiązania o którym piszę będę korzystał tylko zimą. Tak jak pisałem, chodzi o dodatkowe źródło ciepła.
    Mam dużo drzewa. Pompę ciepła oczywiście i tak robię. Ale lubimy siedzieć przy kominku zimą.

    Apropos podawanych mocy producentów. Masz rację. Dla przykładu, moja Lucy 20 z Kratek wg specyfikacji oddaje do wody 13kW. W praktyce jak mierzę zmiany temperatury na buforze to widzę ze daje około 8-10kW. Dlatego szukam dużego kominka aby mieć zapas.

    Pozdrawiam,
    Jacek
    Jeśli masz dobry komin, Twoje oczekiwania powinny spełnić urządzenia z płaszczem wokół komory spalania i potrójnym przepływem dymu przez płomieniówki. Nie dlatego że są duże czy mają napisane na tabliczce znamionowej "dużo". To urządzenia które dystansują inne rozwiązania w odzysku energii ze spalanego drewna. Np Romotop 6.6.2 TV, czy Defro (chyba wszystkie modele). Urządzenia tego typu cechuje tez duża elastyczność. 6.6.2 TV stosowałem z powodzeniem z domach 100 m2, jak i 300 m2. Ciekawostką jest fakt, że Romotop chwali się "opracowaniem systemu", który Defro stosował już wiele lat wcześniej w kotłach. Moim zdaniem większa jest też zwyżka wydajności dzięki zastosowaniu układu triple pass, którą Romotop określa na "do 10%"

  4. #12124
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nawet, jak minimalna ilość ciepła trafi do pomieszczenia, w którym stoi to je przegrzejesz (jak to nowy dom albo starszy sensownie ocieplony).
    Przegrzanie jest odczuciem indywidualnym.
    Mnie się nie przegrzewa, a że jest cieplej niż przed rozpaleniem oczywistość.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #12125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Przegrzanie jest odczuciem indywidualnym.
    Mnie się nie przegrzewa, a że jest cieplej niż przed rozpaleniem oczywistość.
    Tapis Hydro przekazuje 22% ciepła do pomieszczenia (78% do wody). Jak dostarczy do wody tylko te 8kW potrzebne do podtrzymania (24/7 - albo 16kW przez 1/2 czasu czy jeszcze w innych proporcjach - ważne, że 192kWh dziennie) to do pomieszczenia w którym stoi dostarczy 2,26kW czyli ponad 54kWh dziennie.
    Ze świecą szukać nowego domu, gdzie pomieszczenie, w którym stoi kominek ma takie zapotrzebowanie w największe mrozy.

    A co, gdy wodę trzeba będzie podnieść temperaturę wody? To już robi się sauna fińska.

  6. #12126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tapis Hydro przekazuje 22% ciepła do pomieszczenia (78% do wody). Jak dostarczy do wody tylko te 8kW potrzebne do podtrzymania (24/7 - albo 16kW przez 1/2 czasu czy jeszcze w innych proporcjach - ważne, że 192kWh dziennie) to do pomieszczenia w którym stoi dostarczy 2,26kW czyli ponad 54kWh dziennie.
    Ze świecą szukać nowego domu, gdzie pomieszczenie, w którym stoi kominek ma takie zapotrzebowanie w największe mrozy.

    A co, gdy wodę trzeba będzie podnieść temperaturę wody? To już robi się sauna fińska.
    Dzięki za odpowiedź ale nie obawiam się tego, bo hala basenowa ma aż 450m3 jest dwukondygnacyjna

  7. #12127

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Jeśli masz dobry komin, Twoje oczekiwania powinny spełnić urządzenia z płaszczem wokół komory spalania i potrójnym przepływem dymu przez płomieniówki. Nie dlatego że są duże czy mają napisane na tabliczce znamionowej "dużo". To urządzenia które dystansują inne rozwiązania w odzysku energii ze spalanego drewna. Np Romotop 6.6.2 TV, czy Defro (chyba wszystkie modele). Urządzenia tego typu cechuje tez duża elastyczność. 6.6.2 TV stosowałem z powodzeniem z domach 100 m2, jak i 300 m2. Ciekawostką jest fakt, że Romotop chwali się "opracowaniem systemu", który Defro stosował już wiele lat wcześniej w kotłach. Moim zdaniem większa jest też zwyżka wydajności dzięki zastosowaniu układu triple pass, którą Romotop określa na "do 10%"
    Piotrze, dziękuję. Rzeczywiście Defro wygląda porządnie, ma do 26kW mocy z czego do 16kW w wodzie. A do tego polska firma. Wezmę ofertę. Natomiast tego Romotop 662tv na stronie romotop.pl znaleźć nie mogę. Chyba już nie produkują

  8. #12128
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacekbuduj Zobacz post
    Dzięki za (p)odpowiedzi!

    Do podtrzymania temperatury będę potrzebował max 8kW. Jeśli zainstaluję roletę to mniej.
    Z rozwiązania o którym piszę będę korzystał tylko zimą. Tak jak pisałem, chodzi o dodatkowe źródło ciepła.
    Mam dużo drzewa. Pompę ciepła oczywiście i tak robię. Ale lubimy siedzieć przy kominku zimą.

    Apropos podawanych mocy producentów. Masz rację. Dla przykładu, moja Lucy 20 z Kratek wg specyfikacji oddaje do wody 13kW. W praktyce jak mierzę zmiany temperatury na buforze to widzę ze daje około 8-10kW. Dlatego szukam dużego kominka aby mieć zapas.

    Pozdrawiam,
    Jacek
    Nie lepiej zainwestować w fotowoltaikę latem oddać to do sieci zimą odebrać.
    Raz zainstalujesz to i spokój obliczysz dokładne zapotrzebowanie na dom i basen dla PC.
    Kominek na biopaliwo postawisz, gdzie będziesz chciał, zero roboty szybko rozpalasz wszędzie czysto.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 07-12-2019 o 16:38
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  9. #12129

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    A nie lepiej zainwestować w fotowoltaikę, latem oddać to do sieci, zimą odebrać.
    Raz zainstalujesz to i spokój, obliczyć dokładne zapotrzebowanie na dom i basen dla PC
    Kominek na biopaliwo postawisz gdzie będziesz chciał, zero roboty, szybko rozpalasz, wszędzie czysto.
    Tak, przymierzam się do tego. Dlatego pompa ciepła. Nie podobają mi się jednak panele na dachu z karpiówką ale pewnie ulegnę na wiosnę. Kominek na biopaliwo już miałem w innym domu. To nie ta atmosfera. Kominek na pilota i zapach nafty to nie dla nas. Musi strzelać drewno Panele nie wykluczają kominka na szczęście ja w kominku palę tylko w weekendy. Dzięki!

  10. #12130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacekbuduj Zobacz post
    Piotrze, dziękuję. Rzeczywiście Defro wygląda porządnie, ma do 26kW mocy z czego do 16kW w wodzie. A do tego polska firma. Wezmę ofertę. Natomiast tego Romotop 662tv na stronie romotop.pl znaleźć nie mogę. Chyba już nie produkują
    Romotop faktycznie zaczął kombinować jakieś tańsze wersje oszczędnościowe. Z drugiej strony mają ofertę na niemiecki rynek. Dobre, ale za niemiecka pensję....Defro jak na firmę startującą w branży kominkowej, robi wrażenie nawet na mnie Oczywiście coś tam bym poprawił, ale to firma wywodząca się z kotłów, więc nie dziwi mnie przemyślana i sprawna konstrukcja wymiennika wodnego.

  11. #12131

    Domyślnie

    Panowie, takie pytanie - gdzie mogę kupić moduły CMA?

  12. #12132

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Poszukuję sprawdzonego, ekonomicznego wkładu kominkowego do mojego domu.
    Dom parterowy, 120mkw. powierzchni użytkowej, w domu ogrzewanie podłogowe gazowe oraz rekuperacja.
    Kominek miałby służyć dogrzewaniu salonu oraz tworzeniu klimatu w wekendy i swieta.

    Zastanawiam się nad czymś takim:

    https://kratki.com/sklep/pl/produkt/3149/zosia-eco-12

    Proszę o sugestie?

  13. #12133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja_jacek Zobacz post
    Panowie, takie pytanie - gdzie mogę kupić moduły CMA?
    U mnie, u kogokolwiek z branży zduńskiej, u producenta....

  14. #12134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    U mnie, u kogokolwiek z branży zduńskiej, u producenta....
    Też tak myślałem. Ale producent sprzedaje tylko "firmom". A zapytani przeze mnie zduni chcą sprzedać wyłącznie z montażem

  15. #12135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Post

    Cytat Napisał ja_jacek Zobacz post
    Też tak myślałem. Ale producent sprzedaje tylko "firmom". A zapytani przeze mnie zduni chcą sprzedać wyłącznie z montażem
    Taki zestaw kosztuje np. 4.000 PLN netto czyli 4.920 PLN z 23% VAT.
    Przy montażu przez vatowskiego Zduna będziesz miał 8$ VAT czyli 4.320 PLN z 8% VAT + montaż np. 600 PLN (z VAT) i w sumie będzie to 4.920 PLN
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #12136

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Zamontowano u mnie w salonie kominek narożny o mocy 8KW. Po pierwszym paleniu nad kratką wentylacyjną(sufit) pojawiły się pęknięcia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191217_111830.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	438318

    Widoczna z boku kratka nie ma połączenia z kominkiem.
    Zastosowano izolację wkładu jak i wszystkich wewnętrznych scianek obudowy kominka.
    .
    Moje pytanie brzmi czy da się jakoś zrobić sufit by nie pękał czy raczej trzeba obniżyć/zwiększyć powierzchnię klatki wentylacyjnej.
    Prosiłbym o jakaś podpowiedź jak wybrnąć z tej sprawy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191217_111830.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	438317  
    Ostatnio edytowane przez Ksrmr ; 17-12-2019 o 14:51

  17. #12137

    Domyślnie

    Kratka za blisko sufitu o dobre 15-20cm, słabo zaizolowany sufit oraz z tego co widać brak komory dekompresyjnej, duży błąd przy suficie podwieszanym. No i wełna do izolacji, eh... Najtańsza oferta, czy co?
    Co tam zwisa w świetle tej kratki? Folia z wełny? Co to jest?

  18. #12138
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał endrju6 Zobacz post
    Kratka za blisko sufitu o dobre 15-20cm, słabo zaizolowany sufit oraz z tego co widać brak komory dekompresyjnej, duży błąd przy suficie podwieszanym. No i wełna do izolacji, eh... Najtańsza oferta, czy co?
    Co tam zwisa w świetle tej kratki? Folia z wełny? Co to jest?
    No, to bedzie na dodatek woniało i truło
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  19. #12139

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO lepsza do tego będzie pompa ciepła - jak pokombinujesz, to odpadowy chłód z niej wykorzystasz do chłodzenia domu latem.
    Czesc, przymierzam się do drugiego źródła ciepła - pompy ciepła. Czy znacie jakieś domowe urządzenie, które grzaloby basen a chłodziło pomieszczenia?
    W ofercie Daikin znalazłem tylko duże systemy VRV, które to robią. Nic z kategorii residential.

    Pozdrawiam,
    Jacek

  20. #12140
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacekbuduj Zobacz post
    Czesc, przymierzam się do drugiego źródła ciepła - pompy ciepła. Czy znacie jakieś domowe urządzenie, które grzaloby basen a chłodziło pomieszczenia?
    W ofercie Daikin znalazłem tylko duże systemy VRV, które to robią. Nic z kategorii residential.

    Pozdrawiam,
    Jacek
    Wiesz w jakim dziale jesteś? KOMINKI. Głupi ,głupio odpowiedziałby , kup kominek i spróbuj podłączyć pod basen.

Strona 607 z 648

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony