dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 634 z 648
Pokaż wyniki od 12.661 do 12.680 z 12943
  1. #12661
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Zlituj się nad sobą.
    Animuss krótko i supełkowato wyrażasz się Waćpan zlituj się please.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  2. #12662
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Awaryjne źródło napędzane prądem, kotłownia w salonie, 'kiszenie drewna", już czuję ten swąd, a oczyma wyobraźni, te grube warstwy smoły na ściankach płaszcza wodnego i zalepioną uszczelkę.
    ale także do stworzenia atmosfery
    To mnie rozwaliło.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 26-01-2022 o 00:38
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  3. #12663
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Naprawdę to taki zły pomysł? Nikt tak nie ma?

  4. #12664
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Rozumiem że jeśli ktoś nie lubi kominków - to będzie na nie. Ale jeśli ktoś robi kominek tak czy siak, i ma bufor, to nie lepiej się opłaci zrobić kominek z płaszczem wodnym i zmniejszyć koszty ogrzewania choć o kilka zł?

  5. #12665
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    Witam wszystkich,
    nastał czas kominków.
    I ja się zacząłem zastanawiać nad takim kominkiem jako, awaryjnym źródłem ciepła, ale także do stworzenia atmosfery podejrzewam że przynajmniej raz w tygodniu bym w nim palił.
    Bardzo poważnie myślę nad kominkiem z płaszczem wodnym i teraz mam pytanie jakie rury położyć między buforem a kominkiem (odległość ok 10 m). Rury bym puścił w warstwie ocieplenia podłogi - właśnie mam ten etap na budowie, i musze szybko rozłożyć tą instalację, więc proszę o wskazówki: jakie rury, jaka średnica, gdzie je zakończyć w miejscu kominka (w kuć się w ścianę, czy jak)?
    Ktoś coś podpowie?

  6. #12666
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    Ktoś coś podpowie?
    Jak wepniesz kominek w domowy system CO, to nie będzie awaryjne źródło ciepła. W razie awarii lub podczas zaniku dostaw energii elektrycznej, nie będziesz mógł w nim palić. Przy założeniach palenia raz w tygodniu, lub "dla stworzenia atmosfery", sugeruję kominek niezależny - ze zwykłym wkładem.

  7. #12667
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Ale pompki obiegowe można w miarę bez problemu podpiąć pod agregat i mamy w razie "W" ciepło w domu i ciepłą wodę w kranie.

    Panie Piotrze, może Pan podpowiedzieć jaką rurę położyć między kominkiem a buforem - muszę to zrobić w tym tygodniu - a potem będę rozważał nad kominkiem czy z płaszczem czy bez. Rura stosunkowo będzie niedroga a może dać wiele możliwości.

    Jak zakończyć/ gdzie zakończyć tą rurę w miejscu kominka?

  8. #12668
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    Ale pompki obiegowe można w miarę bez problemu podpiąć pod agregat i mamy w razie "W" ciepło w domu.

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    jaką rurę położyć
    PCV od kominka na zewnątrz budynku.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  9. #12669
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    Ale pompki obiegowe można w miarę bez problemu podpiąć pod agregat i mamy w razie "W" ciepło w domu i ciepłą wodę w kranie.
    Masz taki agregat? Bo pompy obiegowe są dosyć wymagające co do częstotliwości i pełnej sinusoidy.
    Taniej w sumie wyjdzie grzać awaryjnie grzałką i farelką.

  10. #12670
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    Rozumiem że jeśli ktoś nie lubi kominków - to będzie na nie. Ale jeśli ktoś robi kominek tak czy siak, i ma bufor, to nie lepiej się opłaci zrobić kominek z płaszczem wodnym i zmniejszyć koszty ogrzewania choć o kilka zł?
    Ile będzie Ciebie dodatkowo kosztowało zrobienie PZPW co pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania o kilka złotych?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 27-01-2022 o 20:07
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #12671

    Domyślnie

    1. Stawiając na drewno i płaszcz wodny można zaoszczędzić więcej niż kilka złotych. Przy dobrze zrobionej instalacji i kominku dobrej jakości, ale już dość wiekowym o sprawności niższej niż dziś sprzedawane (i dość drogim, ale jakościowo dobrym drewnie) - koszty ogrzewania są o mniej więcej o połowę niższe niż grzanie gazem. Piszę z własnego, kilkuletniego doświadczenia - i to opierając się jeszcze na starych cenach gazu, od tego roku oszczędności będą pewnie jeszcze większe.
    2. Inaczej od strony opłacalności mogą się mieć sprawy gdy ktoś zamierza palić dość rzadko, i to jeszcze w nowym domu o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Wtedy oszczędności będą siłą rzeczy mniejsze, przy takich samych kosztach inwestycji. A te ostatnie mogą być wyższe niż się wydaje - bo to nie tylko wydatek na pociągnięcie rur do bufora, ale też m.in.:
    - pompa obiegowa
    - zawór trójdrożny z automatyką lub inny laddomat itp.
    - przyłączenie kominka do bieżącej wody i kanalizacji (niezbędne dla awaryjnej wężownicy schładzającej)
    - sam kominek z płaszczem jest zwykle droższy od zwykłego
    - podobnie droższa jest automatyka sterująca (dodatkowe czujniki, inne oprogramowanie)
    - naczynie wzbiorcze i wymiennik płytowy (jeśli kominek jest w układzie otwartym)
    - różne "drobiazgi" hydrauliczne - zawory odcinające, zabezpieczające termiczne i zwrotne, złączki, odpowietrzniki itd.
    - no i wreszcie robocizna - hydraulicy potrafią się cenić - oraz koszt późniejszej konserwacji systemu
    Wszystko razem może pójść już w tysiące, koszt samych rur to przy tym pikuś Dlatego warto przemyśleć i zrobić wstępną kalkulację spodziewanych kosztów i zysków, a dopiero później podjąć racjonalną decyzję. Kominek z płw MOŻE być dobrym wyborem, ale nie dla każdego. Kwestia indywidualna.
    3. Kominek z płaszczem może być awaryjnym źródłem ogrzewania, np. dla pompy ciepła. Wystarczy do tego UPS za 300 zł i akumulator za drugie tyle - pociągnie system przez kilkanaście godzin, czyli kilka cykli palenia. Sprawdzone w praktyce A jak będzie za mało, to można agregatem podładować aku, a potem przez UPS zasilać nim dalej pompę, która dostanie w ten sposób pełen sinus. Poza tym awaria to nie zawsze musi być brak prądu, może być np. zepsuta pompa ciepła, za której częściami zamiennymi trzeba czekać kilka tygodni.
    4. Ad rem dla pytającego: u mnie od kominka do bufora biegną 2 rury (zasilanie i powrót) miedziane fi 28, pewnie też będzie z 10 m długości. I hula bez problemu. Nie musi to koniecznie być miedź, ale rury powinny nadawać się do wysokich temperatur (pow. 100 stopni), bo różne rzeczy mogą się wydarzyć. Jak będą pod podłogą to można je dać w otulinie, żeby nie prężyły i mogły swobodnie pracować. Gdzie będą zakończone - to nie ma znaczenia, byle hydraulik miał później do nich swobodny dostęp i wystarczająco dużo miejsca żeby pomieścić instalację (jak nie będzie miał to sobie wykuje, ale to dodatkowa robota, syf i koszty).

    Ty tyle, reszta należy do ciebie!

  12. #12672
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Dziękuję za konkretną odpowiedź popartą własnym doświadczeniem! ... więc jednak może się opłacić takie podejście.

  13. #12673
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    ... więc jednak może się opłacić takie podejście.

    Jaką sprawność ma taki kominek z płaszczem, żałosną dobija do 70%
    Kocioł zagazowujący drewno ładujący bufor i stojący w kotłowni ma o 20% większy uzysk.
    Normalny kminek z akumulacją nie potrzebuje UPS-ów, ani agregatów i to jest awaryjne źródło ciepła.
    Więcej odzyska za spalin, to po co spalać to drewno jeszcze ze stratą i robić kotłownię w salonie, jeżeli szczypiemy się z kasą.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  14. #12674

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post

    Jaką sprawność ma taki kominek z płaszczem, żałosną dobija do 70%
    Kocioł zagazowujący drewno ładujący bufor i stojący w kotłowni ma o 20% większy uzysk.
    Normalny kminek z akumulacją nie potrzebuje UPS-ów, ani agregatów i to jest awaryjne źródło ciepła.
    Więcej odzyska za spalin, to po co spalać to drewno jeszcze ze stratą i robić kotłownię w salonie, jeżeli szczypiemy się z kasą.
    Jezu, a jak na forum będzie pytanie o to jak wymienić filtry w dieslu to ty pewnie odpowiesz żeby założyć fotowoltaikę i kupić hybrydę...

    Po pierwsze, współczesne wodniaki mają sporo wyższą niż 70%, np. https://www.romotop.pl/wklady-komink...aszczem-wodnym
    A po drugie jak komuś i to mało, to można postawić piecokominek z dodatkowym wymiennikiem wodnym i np. klapą Moritza - można nim grzać wodę, ale i palić bez prądu. Tylko i tu rury w podłodze do bufora mogą się przydać...
    No i po trzecie, są różne domy, rozkłady pomieszczeń, warunki lokalne, możliwości i preferencje właścicieli - czasem bardzo dobrym wyborem może być to, co tobie się absolutnie nie podoba. Byle było świadomie wybrane i dobrze wykonane.
    Nie mówiąc o tym, że jak ktoś lubi i chce mieć ogień w salonie, a przy tym grzać dom drewnem, to robienie zwykłego kominka do rekreacji i dokupywanie jeszcze kotła zgazowującego żeby mieć parę % wyższą sprawność jest bez sensu.

  15. #12675

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    Dziękuję za konkretną odpowiedź popartą własnym doświadczeniem! ... więc jednak może się opłacić takie podejście.
    Owszem, może. Szczerze jednak mówiąc, gdybym ja planował palić tylko rekreacyjnie, nie częściej niż jedno palenie w tygodniu, to odpuściłbym sobie płaszcz wodny. Przy tak mało intensywnym korzystaniu raczej nie ma co liczyć na oszczędności uzasadniające budowanie wymaganej przy tym dość rozbudowanej hydrauliki. Chociaż przy tym, co się teraz dzieje z cenami nośników energii, chyba nikt nie wie jakie te korzyści mogą być za parę lat...

  16. #12676
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    jak komuś i to mało, to można postawić piecokominek z dodatkowym wymiennikiem wodnym i np. klapą Moritza - można nim grzać wodę, ale i palić bez prądu. Tylko i tu rury w podłodze do bufora mogą się przydać...
    są różne domy, rozkłady pomieszczeń, warunki lokalne, możliwości i preferencje właścicieli - czasem bardzo dobrym wyborem może być to, co tobie się absolutnie nie podoba. Byle było świadomie wybrane i dobrze wykonane.
    Nie mówiąc o tym, że jak ktoś lubi i chce mieć ogień w salonie, a przy tym grzać dom drewnem, to robienie zwykłego kominka do rekreacji i dokupywanie jeszcze kotła zgazowującego żeby mieć parę % wyższą sprawność jest bez sensu.
    Niech postawi w każdym kącie.
    Tu chodzi o te pozorne oszczędności, inwestujesz, kupę szmalu a oszczędności tyle co kot napłakał.
    Mieszanie skomplikowanych systemów powoduje pozorne oszczędności.
    Trzeba patrzeć też na bezobsługowość czasową ogrzewania.
    Jak już ktoś tak choruje na kominek z płaszczem, to niech kupi oddzielnie kominek i oddzielnie płaszcz.
    Tu są płaszcze https://www.lavard.pl/produkty/moda-...-meskie,2,2194
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 29-01-2022 o 11:29
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  17. #12677
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar satyros
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Wielkopolska
    Kod pocztowy
    62-007
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam wszystkich serdecznie.
    Jest to mój pierwszy post... jeżeli jest w nieodpowiednim miejscu to bardzo przepraszam.
    "Pasożytuję", jako gość praktycznie od początku istnienia forum i zawsze znajdowałem odpowiedź na nurtujące mnie pytania z różnych technologii. Niestety nie znalazłem nigdzie odpowiedzi (może niezbyt wnikliwie szukałem) na pytanie, czy w piecu rakietowym komorowym przedstawionym na www.Batchrocket.eu może dojść do wybuchu. Chodzi o to że piec ten nie posiada żadnej regulacji, nawet w dopływie powietrza pierwotnego i wtórnego. W pierwszej fazie rozpalania, zanim osiągnie dopalanie "rakietowe" przez kilka minut produkowane są w palenisku gazy, a przez doprowadzenie powietrza wtórnego dostaje się do komory-"dzwona" powietrze. Czy w momencie, gdy temperatura wzrośnie, czyli nastąpi "odpalenia" dopalania (gdzie czasami płomień wychodzi górą podnośnika) nie może dojść do zapłonu gazu drzewnego zmieszanego z powietrzem w komorze? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

  18. #12678

    Domyślnie

    Witam, po 20 latach wymieniam mój francuski wkład kominkowy żeliwny z castoramy ze względu na przepisy które zobowiązują mnie do wkładu z certyfikatem o sprawności cieplnej min 80% . Kominek z rozprowadzeniem powietrza jest podstawowym źródłem ciepła w domu parterowym 105m2.
    Potrzebuje wkład żeliwny ( nie stalowy ) 10-12kw z certyfikatem 80% sprawności , może ktoś ostatnio wymieniał coś poleci.

  19. #12679
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek 1970 Zobacz post
    Witam, po 20 latach wymieniam mój francuski wkład kominkowy żeliwny z castoramy ze względu na przepisy które zobowiązują mnie do wkładu z certyfikatem o sprawności cieplnej min 80% . Kominek z rozprowadzeniem powietrza jest podstawowym źródłem ciepła w domu parterowym 105m2.
    Potrzebuje wkład żeliwny ( nie stalowy ) 10-12kw z certyfikatem 80% sprawności , może ktoś ostatnio wymieniał coś poleci.
    Pomyślałeś o piecokominku?

  20. #12680
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał satyros Zobacz post
    Witam wszystkich serdecznie.
    Jest to mój pierwszy post... jeżeli jest w nieodpowiednim miejscu to bardzo przepraszam.
    "Pasożytuję", jako gość praktycznie od początku istnienia forum i zawsze znajdowałem odpowiedź na nurtujące mnie pytania z różnych technologii. Niestety nie znalazłem nigdzie odpowiedzi (może niezbyt wnikliwie szukałem) na pytanie, czy w piecu rakietowym komorowym przedstawionym na www.Batchrocket.eu może dojść do wybuchu. Chodzi o to że piec ten nie posiada żadnej regulacji, nawet w dopływie powietrza pierwotnego i wtórnego. W pierwszej fazie rozpalania, zanim osiągnie dopalanie "rakietowe" przez kilka minut produkowane są w palenisku gazy, a przez doprowadzenie powietrza wtórnego dostaje się do komory-"dzwona" powietrze. Czy w momencie, gdy temperatura wzrośnie, czyli nastąpi "odpalenia" dopalania (gdzie czasami płomień wychodzi górą podnośnika) nie może dojść do zapłonu gazu drzewnego zmieszanego z powietrzem w komorze? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
    Lepszym miejscem do tego typu dyskusji będzie "Taki sobie piecyk ceramiczny" https://forum.muratordom.pl/showthre...cyk-ceramiczny

Strona 634 z 648

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony