dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie Gliniasta działka + podniesienie terenu

    Budujemy dom na gliniastej działce, musimy wyrównać teren do 50 cm.
    - jak to najlepiej zrobić - czy przy takiej ilości ziemi partiami wymieszać glinę z tą ziemią (jeśli tak, to najlepiej jaką) - facet, który ma ją nawieźć, mówi że to bez sensu, że na spód da jakąś ilastą, na wierzch lepszą pod trawnik (proponuje 25 cm). Jeśli taka opcja, to co w miejscach, gdzie będą nasadzenia? Z góry dziękuję za rady.

  2. #2

    Domyślnie

    Mam identyczny problem więc podłącze sie pod temat

  3. #3

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    U nas też jest /cenzura/ glina
    Do tej pory sie dziwimy ile można nawieźć wywrotek ziemi i cały czas mało ...
    Można posledzić w moim dzienniku, ale generalnie nawoziliśmy ziemię "piaszczystą", ubijała sie naturalnie
    Dopiero teraz pod trawniki i początki rabat nawozilismy ziemię "lepszą".
    Ale generalnie jak jest na wierzchu ziemia przepuszczalna, to znika efekt naturalnych "oczek wodnych" po deszczach, które stoją sobie i w ogóle w glinę nie wsiąkają.
    Ziemia przepuszczalna sprawia, że nie stoi nam woda na działc enawet po ulewach i to długotrwałych.
    Powodzenia w "walce" z gliną

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Dzięki! Ale nadal głowię się, czy tę ziemię piaszczystą zmieszać z gliną jakąś glebogryzarką czy bronami (partiami, bo te 50 cm to chyba ciężko), czy po prostu nawieźć na tę glinę lepszej ziemi...

  6. #6

    Domyślnie

    Sypanie na glinę ziemi w mojej opinii się nie sprawdza. Na wierzchu jest w miarę urodzajna i miekka gleba, a pod spodem robi się nieprzepuszczalna skała -efekt gdy pada deszcze np.jak ostatnio długo i co dzień, wierzchnia warstwa jest jak gąbka pełna wody,nie da się po niej chodzić i nic nie wsiąka przez tą warstwę gliny.

    Moja rada sprawdzić jak głęboko sięga warstwa glina i co jest pod nią - takie doły trzeba zrobić w kilku miejscach. Najlepiej byłoby znaleźć geologa,któryby dokładnie sprawdził grunt. Badania nie są tania, ale jak nie chcecie mieć bagna na działce to jest to konieczne.
    Na razie możecie sami pokopać(tzn,.raczej koparka będzie kopać ) i zobaczyć jak głęboko jest glin,jeżeli nie bardzo głęboko to mieszać z piaskiem, potrzeba go dużo (nie pamiętam dokładnie proporcji sprawdzę i napiszę).
    Gdyby się okazało że glina jest głęboko trzeba wykonać np.suche studnie w najniższych miejscach (ale tylko jeżeli jest możliwość dokopania się do warstwy przepuszczalnej). W innym przypadku trzeba zrobić drenaż terenu i gdzieś wodę odprowadzać np.do staw.
    Pozdrawiam
    Wojtek

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Przed rozpoczęciem budowy zrobiliśmy badania geologiczne, niestety teraz nie mogę tego znaleźć.

  8. #8

    Domyślnie

    To radzę odnaleźć i dobrze przestudiować, zaoszczędzicie sporo myślenia nad rozwiązaniem,tam pewnie wszystko jest co najważniejsze a propos waszego gruntu.
    Napisz, gdy już znajdziesz.

    Pozdrawiam
    Wojtek

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek- LM Zobacz post
    Sypanie na glinę ziemi w mojej opinii się nie sprawdza. Na wierzchu jest w miarę urodzajna i miekka gleba, a pod spodem robi się nieprzepuszczalna skała -efekt gdy pada deszcze np.jak ostatnio długo i co dzień, wierzchnia warstwa jest jak gąbka pełna wody,nie da się po niej chodzić i nic nie wsiąka przez tą warstwę gliny.
    Ufff, na szczęście u nas sie sprawdziło

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał majki Zobacz post
    U nas też jest /cenzura/ glina
    Ale generalnie jak jest na wierzchu ziemia przepuszczalna, to znika efekt naturalnych "oczek wodnych" po deszczach, które stoją sobie i w ogóle w glinę nie wsiąkają.
    Ziemia przepuszczalna sprawia, że nie stoi nam woda na działc enawet po ulewach i to długotrwałych.
    Powodzenia w "walce" z gliną

    pozdrawiam, majki
    Widocznie w warstwie gliny są przerwy, którymi woda może przesiąkać.

    Do tej pory sie dziwimy ile można nawieźć wywrotek ziemi i cały czas mało ...
    Jednak nie sprawdziło się, aż tak bardzo

    pozdrawiam
    Wojtek

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Z tym nawożeniem ziemi się sprawdziło, raczej chodziło mi o to, ile można nawieźć ziemi żeby podnieść teren ... Wydaje się, że 1 wywrotka to kupa ziemi, a jak się ją rozsypie to wychodzi, że "znikło"
    A z tym wsiąkaniem, to zanim poszła ziemia, to była działka orana i bronowana ( żeby powyciągać większe korzenie ) więc pewno wierzchnia warstwa jest "wzruszona" i bardziej chłonna.

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Znalazłam - nie wiem,co z całego opracowania jest najważniejsze,warunki geotechniczne: grunty rodzime występujące w opiniowanym podłożu ujęto w jednej grupie mineralnych mułków, są to utwory w postaci spoistych glin pylastych i małospoistych pyłów, przewarstwionych piaskami pylastymi i pyłami piaszczystymi.
    wartswa IA - grunty plastyczne o L=0,35, grunty twardoplastyczne o L=0,15.
    Nie wiem, czy to istotne...
    W podłożu dominują trudnoprzepuszcalne mułki., przepuszczalan jest przypowierzchniowa gleba oraz drobne kilkumilimetrowe przewarstwienia piasków.

  13. #13

    Domyślnie

    Prawdę mówiąc nie wygląda to najlepiej, wszystko pylaste i mułowe. Znalazłem coś o gruntach może się przyda:http://www.budujemydom.pl/component/...584/Itemid,34/
    Znajdź jeszcze rysunki z opisem warstw i zobacz co jest pod spodem.

    Pozdrawiam
    Wojtekl

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Tu raczej o budowie domu, a nasz już prawie wybudowany, bardziej chodzi o ogród

    Nie bardzo mogę się doczytać, co jest pod spodem... Ale może wesprę się mężem

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Mąż twierdzi, że te mułki są do 13 m, do tej głębokości kopali studnię - potwierdzili to.

  16. #16

    Domyślnie

    To już sporo wiemy a jak wygląda teraz działka po tych deszczach? Czy woda wyraźnie zbiera się w którymś miejscu?
    Kopanie suchej studni będzie dużym wydatkiem,więc tę opcje radzę na razie sobie odpuścić.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    WOda się nie zbiera, jest spad w stronę rowu i tam wszystko spływa.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał mazo Zobacz post
    jest spad w stronę rowu i tam wszystko spływa.
    To najistotniejsza informacja. Mam nadzieję, że przez zwrot "wyrównanie terenu do 50cm" nie masz na myśli wyrównania tego spadku? Jeśli spadek zachowasz woda będzie sobie odpływać i po nawiezieniu ziemi.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Tak, spadek zachowujemy. Czyli - co robić? Nawozić ziemię bez mieszania jej z gliną?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nawozić piasku i drobnego żwiru, wymieszać.
    Ił stworzy warstwę nieprzepuszczalną - woda będzie słabo wsiąkać i trawnik będzie podgniwał.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony