dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dareckyy
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Stare Bielsko, Bielsko, Poland, Poland
    Posty
    306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie Wentylacja naturalna/ grawitacy higrosterowana z użyciem produktów Aereco w praktyce?

    Jestem tuż przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego, parterowego z poddaszem nieużytkowym. Mam zaplanowaną wentylację grawitacyjną. Zacząłem zastanawiać się nad problemem doprowadzenia świeżego powietrza do mojego domu i usuwaniem nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Oczywiście zastanawiałem się na wentylacją mechaniczną, ale z różnych względów na razie rozpatruję pozostanie przy tradycyjnym rozwiązaniu (wentylacja grawitacyjna).

    Dla zapewnienia sprawnej wentylacji naturalnej/ grawitacyjne w moim przypadku konieczne jest jest zastosowanie nawiewników okiennych. Trafiłem na ofertę firmy Aereco nawiewników i kratek wentylacyjnych higrosterowanych. Otrzymałem ofertę na zakup i montaż 6 szt. nawiewników okiennych, 2 nawiewników ściennych do garażu i 4 kratek wentylacyjnych w cenie łącznie z montażem 3000 tyś. zł i jest to kwota dla mnie do zaakceptowania.

    Mam pytanie dla osób, które są użytkownikami lub zetknęły się z tym systemem dotyczące ich odczuć dotyczących funkcjonowania takiego rozwiązania. Czy faktycznie nie ma problemu z wilgocią w domu? Czy odczuwa się chłodniejsze powietrze wpływające przez nawiewniki do pomieszczeń w zimie? O ile może zostać obniżona temperatura w pomieszczeniach z oknami z nawiewnikami? Czy są wyeliminowane przeciągi?

    Z góry dziękuję za Wasze opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    Domyślam się, że 8 nawiewników i 4 kratki mają tworzyć system wentylacji higrosterowanej.
    Tanie to jak widzę nie jest : 3000 PLN / 12 szt = 250 zł za szt.
    Kiedyś miałem nawet ochotę zamontować w oknach takie nawiewniki.
    Tylko nie higrosterowane a ciśnieniowe, które moim ( i nie tylko) zdaniem lepiej się sprawdzają w budynku mieszkalnym czy mieszkaniu.
    Po przemyśleniu za i przeciw pomysł nie został zrealizowany.

    Przy wentylacji grawitacyjnej potrzebne są kominy murowane. Za darmo ich przecież nie postawisz.
    Dodatkowo ten system wentylacyjny za 3 tysie
    Chyba jednak taniej wyjdzie WM.
    Ten dom ma dopiero powstać, więc zrób w nim wentylację mechaniczną zrównoważoną
    a wentylacje grawitacyjną odpuść sobie.
    Ostatnio edytowane przez M K ; 23-09-2010 o 10:25

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dareckyy
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Stare Bielsko, Bielsko, Poland, Poland
    Posty
    306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    Ok, trzeba wziąć pod uwagę, że w salonie jest przewidziany kominek, więc komin muszę mieć do odprowadzania spalin (dopływ powietrza do kominka przewidziany rurą z zewnątrz). Kominy wentylacyjne wykonane będą z kształtek keramzytowych. Komin spalinowy pod kominek wykonany jest z kształtek keramzytowych z wkładem ceramicznym. Czyli mógłbym ewentualnie zrezygnować z tych wentylacyjnych (wszystkich?), gdybym zdecydował się na WM? Na razie czekam na jej wycenę. A rozważam jako tańszą (?) alternatywę zostawienie grawitacyjnej zgodnie z projektem. Tylko chodzi mi o to, żeby ona była sprawna stąd kwestia nawiewników okiennych i do kompletu kratek higrosterowalnych, które miały być tworzyć sprawny system wentylacyjny.

    Jako alternatywny układ Aereco zaoferowało mi wentylację mechaniczną wywiewną złożoną z tych samych nawiewników higrosterowanych w oknach (6 szt.), innego typu kratek wentylacyjnych higrosterowanych (4 szt.) w pomieszczeniach "mokrych", które są połączone z centralnym wentylatorem wyciągowym umieszczonym (podwieszonym) na poddaszu, a dalej do komina wentylacyjnego. Całość z montażem za 6200 zł (w tym również są dwa nawiewniki ścienne higrosterowane do garażu jak w wersji do wentylacji grawitacyjnej) Tutaj już bym brał pod uwagę WM nawiewno-wywiewną jako alternatywę, tylko koszta już robią się coraz większe ... stąd rozważam wentylację grawitacyjną, tylko żeby była sprawna ...
    Ostatnio edytowane przez Dareckyy ; 23-09-2010 o 11:38 Powód: uzupełnienie

  4. #4

    Domyślnie

    ale z petardami można
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  5. #5

    Domyślnie

    stąd rozważam wentylację grawitacyjną, tylko żeby była sprawna ...

    Zapomnij o czymś takim jak sprawna wentylacja grawitacyjna w szczelnej chałupie.
    Okna, drzwi przecież będziesz zakładał szczelne. Do tego dużo izolacji, czyli dom z założenia ma być energooszczędny.
    Kiedyś went. grawitacyjna działała bo dom był dziurawy, opał był tani więc grzało się ostro.
    Było wtedy ciepło w domu a i okolica przy okazji skorzystała z tego ciepełka

  6. #6

    Cool

    Cytat Napisał Dareckyy Zobacz post
    J
    Mam pytanie dla osób, które są użytkownikami lub zetknęły się z tym systemem dotyczące ich odczuć dotyczących funkcjonowania takiego rozwiązania. Czy faktycznie nie ma problemu z wilgocią w domu? Czy odczuwa się chłodniejsze powietrze wpływające przez nawiewniki do pomieszczeń w zimie? O ile może zostać obniżona temperatura w pomieszczeniach z oknami z nawiewnikami? Czy są wyeliminowane przeciągi?

    Z góry dziękuję za Wasze opinie.
    Nie wnikając co lepsze czy co się bardziej komu opłaca mogę na swoim przykładzie napisać ,że:
    Mając inny dom ,inaczej pewnie ocieplony,4 nawiewniki higro,2 kratki wywiewne higro i 2 wywiewne kratki zwykłe żaluzyjkowe nie mam w domu wilgoci,nie ma też przykrych zapachów.Zimą powietrze jest suche i ciąg działa, taśmy higro są prawie poprzymykane,nie ma nadmiernego wyciagania powietrza.Wiosna/lato ciągu brak, wtedy pozostaje rozszczelnienie okien.
    Ale kilka razy przez bezpośredni wiatr wschodni musiałem przymknąć nawiewniki ręcznie( nawiewnik ciśnieniowy w takiej sytuacji byłby chyba lepszy i sporo tańszy).
    Przeciągów przez nawiewniki nie zrobisz.

  7. #7

    Domyślnie

    tyle ze wszystko kosztuje, jak napisał prostaś lepiej mieć wm niż jej nie mieć, wywalisz kase na kominy, dodatki, kratki, wentylatory, okna droższe bo z nawiewami (o tym ze dziurawe przez to nie wspomnę), kabelki i duperelki, miejsca w chałupie ci ubędzie bo "zakominujesz" je, a centralkę wraz z montażem dostaniesz za 7% vatu a nie 22%, rób jak uważasz ale zapomnij ze zaoszczędzisz jakaś duża kasę na tym wszystkim, myślę ze maks uda ci się jakieś 1500zł i nic więcej ale to twój wybór i domek, te wszystkie urządzonka które chcesz pomontować będą również działać,
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 28-09-2010 o 06:57
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dareckyy
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Stare Bielsko, Bielsko, Poland, Poland
    Posty
    306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    OK, chyba się przekonałem do WM. Koszt nawiewników i kratek higrosterowalnych to ok. 3000 zł, rezygnacja z kominów wentylacyjnych, to oszczędność ponad 2000 zł., czyli już mam w tej cenie rekuperator ... Dalsze moje dywagacje w wątku Hybryda WM i DGP oraz w nowym, który napiszę jak otrzymam pełną ofertę z Tory Wentylacje - wariant z dwoma niezależnymi systemami WM i DGP. Dzięki za Wasze odpowiedzi

  9. #9

    Domyślnie

    wariant z niezależnym systemem dgp jest najlepszy
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dareckyy
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Stare Bielsko, Bielsko, Poland, Poland
    Posty
    306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    Też mi się tak wydaje. Myślałem, że hybryda może być tańszym rozwiązaniem, ale po otrzymaniu dwóch wstępnych ofert na hybrydę i niezależne systemy widzę, że niekoniecznie.

  11. #11

    Domyślnie

    Koszt zakupu to jedno, a koszt eksploatacji, przeglądów i żywotności zastosowanych materiałów i urządzeń nikt nie bierze pod uwagę. Co z tego, że mamy odzysk ciepła skoro reku bez automatyki pracuje jak mu się zada i wyrzuca powietrze, które nie musiało by być wyrzucane w danym czasie, a wentylacja higro decyduje kiedy i ile ma być wyrzucane biorąc pod uwagę warunki panujące w pomieszczeniach (indywidualnie dla każdego a nie ze wszystkich na raz - np. po co usuwać powietrze z sypialni w dzień skoro tam nikogo nie ma, a ciepło ucieka) i nie trzeba płacić rachunków za pracę silników, wymianę w filtrów, a o wymianie kanałów po kilku latach (bo delikatne aluminiowe spiro nie nadają się do czyszczenia) i odgrzybianiu nie wspomnę.
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    O jakim odgrzybianiu i wymianie kanałów piszesz? Nie ma czegoś takiego. Nie powtarzaj sloganów przeczytanych w ofertach reklamowych...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  13. #13

    Domyślnie

    Ostatnio miałem okazję oglądać kanały po 7 latach które nie przechodziły żadnych prac konserwacyjnych. Wierz mi, że przeraziłem się widokiem zagrzybionych elementów, nie wnikam z czego powstał etc. Po prostu wiem co widziałem, mogę umieścić fotkę wnętrza jak usunięte rury nie zostały jeszcze wyrzucone.
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryhu82 Zobacz post
    ... i odgrzybianiu nie wspomnę.
    Chyba pomyliło Ci się z klimatyzacją, gdzie wymiennik ochładzający powietrze z pomieszczenia stale jest mokry. W rekuperatorze wymiennik doprowadzający powietrze do domu jest cały czas suchy, bo ogrzewa zimne powietrze napływające z zewnątrz. W zaizolowanych przewodach też jest sucho więc nie ma warunków na grzyba. Przed kanałami są filtry. Jeśli boisz się czyszczenia, to załóż kanały nie elastyczne, tylko z blaszanych rur spiro.
    Nie powtarzaj mitów... Ja miałem w nowym domu przez rok wentylację grawitacyjną i zdecydowałem się na mechaniczną. Nie żałuję. Niestety kominy zostały. Uważam, że nieporozumieniem jest budować nowy dom z wentylacją grawitacyjną, ale każdy robi co uważa.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryhu82 Zobacz post
    Po prostu wiem co widziałem,..
    Wiesz, wszystko można spartolić... A nie były to źle zaizolowane termicznie rury wywiewające ciepłe i wilgotne powietrze z wnętrza domu w których, właśnie ze względu na kiepską izolację termiczną na dużyej długości, wykraplała się woda ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #16

    Domyślnie

    kolejny mitoman...
    przekonanego nie przekona, on wie lepiej, nawet gdy nic nie wie...
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Wiesz, wszystko można spartolić... A nie były to źle zaizolowane termicznie rury wywiewające ciepłe i wilgotne powietrze z wnętrza domu w których, właśnie ze względu na kiepską izolację termiczną na dużyej długości, wykraplała się woda ?
    Ot i tu mamy prawdziwego fachowca ;-D Dokładnie tak.

    Inni ("kangaxx") wolą wypisywać coś co nic nie wnosi do sprawy i z tematu na forum robi się śmietnisko, nie merytoryczne wypowiedzi sprawiają, że licznik postów użytkownika puchnie tak, że opis zmieni mu się za chwilę na expert światowej klasy i co to zmieni? NIC!!! Dalej będzie pisał coś o niczym.
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Pomijając głoszone slogany:

    1. O jakich przewodach pisałeś – nawiewnych, czy wywiewnych?

    2. Sprawdź jak wyglądają kanały wywiewne (po takim samym okresie czasu) przy wentylacji „grawitacyjnej”.

    3. Różnica polega na tym, że w przypadku wentylacji mechanicznej, nigdy nie dojdzie do „cofki” z kanału wywiewnego, a z wentylacji „grawitacyjnej” i owszem, jest to dość częste zjawisko.

    4. Prawidłowo wykonana wentylacja mechaniczna, z założenia musi mieć czyste kanały nawiewne, bo posiada filtry na wlocie.

    Dopisałem:

    5. Wentylację mechaniczną z rekuperacja można wykonać za około 2.000zł (samemu) lub nie więcej jak 5.000zł (zlecając) bazując na centrali LUNA z zestawem do samodzielnego montażu (koszt około 2.000zł) , lub samej centrali LUNA (koszt około 1.300zł).
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 30-10-2010 o 13:56 Powód: dopisałem pkt.5
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  19. #19

    Domyślnie

    Jak najbardziej był to kanał wywiewny.
    Zastanawiam się jakie miał bym przeboje z moimi kominiarzami jak bym sobie rekuperator założył w mieszkaniu.
    Już teraz każą mi bezpodstawnie stawiać drugi kanał wentylacji mechanicznej dla kuchni bo teraz mam wspólny kanał WM dla kuchni i łazienki i pier...lą, że tak nie może być - patrz: http://forum.muratordom.pl/showthrea...lnie-potrzebna!!!
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  20. #20

    Domyślnie

    nie zapomnij odkażać i czyścić co 3 miechy te swoje nawiewniki i kanały z wentylatorkami bo syfu tonę tam nazbierasz...
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony