dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    goabroad

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    8

    Domyślnie Wentylacja w łazience (skrapla się woda)

    Witam,

    Posiadam w domu 1-1,5m kanał o średnicy 100 mm wystający ponad dach. Jest to pionowa rura umieszczona w łazience. Przy remoncie łazienki polecono mi wykorzystanie jej w celu wentylacji, jednakże ponieważ jest ona pionowa (nieocieplona) i wychodzi ponad płaski dach to skrapla się w niej woda.
    W łazience był zamontowany wentylator z czujnikiem wilgoci. Po pewnym czasie na suficie (płyta gipsowa) wokół wentylatora pojawiła się plama i z czasem sam wentylator uległ uszkodzeniu. Zauważyłem że w tej pionwej rurze skrapla mi się woda która jest przyczyną plamy i uszkodzenia wentylatora.

    Uszczelniłem pianką przestrzeń między ujściem tej rury a płytą gipsową i skroplona woda nie powinna tworzyć plam, jednakże zlewa teraz się i kapie do łazienki. Jeżeli zamontuję wentylator to prawdopodobnie znowu ulegnie on uszkodzeniu....

    Myślałem o zatkaniu rury i w zamian przebicia ściany i wentylacji przez ścianę. NA forum jednak nie polecają takiego rozwiązania.
    Czy jest jakiś 'syfon' na takie skropliny o srednicy fi 100 który mógłbym wykorzystać? w sklepach budowlanych znalazłem jedynie trójnik.

    Dodam, że koniecznie musi być wentylator bo w okresie zimowym na piętrze pojawia mi się teraz na szybach skroplona woda.

    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Czy ocieplenie tej rury z zewnątrz jest możliwe? Jeśli tak, ścianki nie powinny się wychładzać i problemu ze skraplaniem w ogóle nie będzie.

    Syfon Ci sprawy nie rozwiąże, bo załatwi tylko odpływ skroplin, ale zimą będziesz mieć tam nie skropliny tylko lód.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Ocieplić rurę.
    Zapewnić dopływ powietrza.

  4. #4
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał goabroad Zobacz post
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    Trzeba sobie wykonać taki "syfon" z tego trójnika . Producenci niestety takich jeszcze nie oferują. Trzeba więc wykazać nieco zdolności w majsterkowaniu.
    W poziomej odnodze trójnika trzeba zainstalować wentylator, natomiast w części dolnej szczelne "denko" z wężykiem do najbliższej kanalizy (najlepiej ukryć pod tynkiem). Jeśli łazienka zimą będzie ogrzewana, to nie będzie obawy o zamarzanie tych skroplin.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Jak wentylacja działa prawidłowo, to wentylatorki nie są potrzebne. Ponadto taki wentylatorek fi 100 zakładany zamiast kratki, tak naprawdę jest tylko zabawką która co najwyżej może usunąć smrodek z WC. Wentylacji to nam takie ustrojstwo nie poprawi.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K Zobacz post
    Jak wentylacja działa prawidłowo, to wentylatorki nie są potrzebne. Ponadto taki wentylatorek fi 100 zakładany zamiast kratki, tak naprawdę jest tylko zabawką która co najwyżej może usunąć smrodek z WC. Wentylacji to nam takie ustrojstwo nie poprawi.
    bo ja wiem... mógłbym się sprzeczać,

    jeśli wymuszona wentylacja nie działa lepiej od grawitacyjnej to chyba wszyscy kłamią bo chcą sprzedać biednemu klientowi kit
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 06-10-2010 o 04:35
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    goabroad

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobieradek Zobacz post
    Trzeba sobie wykonać taki "syfon" z tego trójnika . Producenci niestety takich jeszcze nie oferują. Trzeba więc wykazać nieco zdolności w majsterkowaniu.
    W poziomej odnodze trójnika trzeba zainstalować wentylator, natomiast w części dolnej szczelne "denko" z wężykiem do najbliższej kanalizy (najlepiej ukryć pod tynkiem). Jeśli łazienka zimą będzie ogrzewana, to nie będzie obawy o zamarzanie tych skroplin.
    Pozdrawiam
    Witajcie,

    Dzięki za odpowiedzi.
    Tak własnie myślałem, oglądałem taki trójnik w Leroy Merlin...
    Problem będę miał z tym wężykiem... Łazienka już od dłuższego czasu prosperuje, czyli jest cała wypłytkowana a ta wentylacja znajduje się nad blatem z umywalką.
    O ociepleniu rury też będę musiał pomyśleć...
    Co do dopływu powietrza, to mam rozszczelnione okna plastikowe ale widocznie to może być za mało. Na parterze gdzie nie mam takich problemów wentylacja z łazienki idzie do komina.

    Dziękuję i pozdrawiam.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Z tą kuchenką gazową to się chyba zagalopowałeś. Inaczej nie byłoby możliwości montowania okapów kuchennych w kuchniach z kuchenkami gazowymi. One z definicji odprowadzają spaliny do domu przecież...

    Nota bene wspomniałeś o bardzo popularnej przyczynie powstawania ciągu wstecznego, czyli nawiewu zimnego powietrza z kratki w łazience. Dzieje się tak często w przypadku, gdy w przewodzie kuchennym przepływ wymusimy okapem, a potem już działa on sam, bo komin się nagrzewa i powietrze z niego ucieka samoczynnie. Komin wentylacyjny w łazience się od ciągu wstecznego ochładza i dopóki się tego "ręcznie" nie zatrzyma, będzie wciąż nawiewał zimne powietrze...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  9. #9

    Domyślnie

    Fakt to nie dotyczy kuchenki, mój błąd.
    Post poprawiłem.
    Dziekuje za uwagę.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar carringtontomas
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Tarnowskie Góry / Nakło Śląskie
    Posty
    1.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał goabroad Zobacz post
    Witajcie,

    Dzięki za odpowiedzi.
    Tak własnie myślałem, oglądałem taki trójnik w Leroy Merlin...
    Czy ktoś mógłby wrzucić zdjęcie takiego trójnika skoro już funkcjonuje w sprzedaży?
    Niestety problem skraplającej się i spływającej wody do wentylatora zaczął mnie dotyczyć w tym roku....

    Rozumiem, że oprócz zamontowania trójnika zastosowac ocieplenie rury...

    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  11. #11
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał carringtontomas Zobacz post
    Niestety problem skraplającej się i spływającej wody do wentylatora zaczął mnie dotyczyć w tym roku....
    Rozumiem, że oprócz zamontowania trójnika zastosowac ocieplenie rury...
    Trzeba tylko pamiętać o tym, aby wejście skroplin do kanalizacji było umiejscowione w taki sposób, aby (nawet tą cienką rurką) nie "zaciągało" odoru - czyli najlepiej przed "korkiem" wodnym w najbliższym syfonie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar carringtontomas
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Tarnowskie Góry / Nakło Śląskie
    Posty
    1.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    269

    Domyślnie

    Tutaj nie ma problemu - mam osobny kanał wentylacyjny dla usunięcia ewentualnego odoru z POŚ.

  13. #13
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał carringtontomas Zobacz post
    Tutaj nie ma problemu - mam osobny kanał wentylacyjny dla usunięcia ewentualnego odoru z POŚ.
    Tutaj chodzi o uniknięcie połączenia na trasie: "kanalizacja - rurka skroplin - łazienka" a nie z kanałem wentylacyjnym
    Pomógłby dodatkowy syfon dla skroplin, ale gdy będzie ich zbyt mało, to będą się "kisić"

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar carringtontomas
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Tarnowskie Góry / Nakło Śląskie
    Posty
    1.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    269

    Domyślnie

    OK - dzięki.
    Jak już będe miał ten trójnik, to wtedy zastanowię się jak go podłączyć by było dobrze

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    manieksurf

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam.
    W łazience mam wentylator 100mm. Od niego rura 100mm o długości ok. 140cm przechodząca przez nieocieplone poddasze do dachówki z "grzybkiem" wentylacyjnym.
    Rura jest ocieplona - wełna mineralna, potem ocieplana rura spiro i na to kolejna warstwa wełny. Sufit z regipsu na którym jest 30cm wełny.
    Wlot jest tuż obok kabiny prysznicowej i podczas kąpania na obudowie przy suficie skrapla się woda - część skapuje na podłogę a część zostaje na obudowie i powoduje plamy na regipsie. Sprawdzałem - woda nie skrapla się w rurze.
    Wentylator jest za blisko kabiny - za duża wilgotność i trzeba go przestawić? Czy jest jakieś inne wyjście?
    Dziękuję za porady.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony