dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 21
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 402
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Takie zgrubne obliczenia... Obliczamy różnicę w stratach ciepła przez ściany zewnątrzne.
    Założenia:
    Powierzchnia ścian zewnętrznych domu 245m2
    Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu 0,036 W/mK
    Koszt 1 kWh (gaz z rurki) 0,15 zł
    Cena 1m3 styropianu 130 zł
    Ściana Porotherm 25 na zwykłej zaprawie

    Koszt ocieplenia 10 cm styropianu = X, roczny koszt ogrzewania domu = Y
    Koszt ocieplenia 15 cm styropianu = X + 1600 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 368 zł --> zwrot za 4,3 roku
    Koszt ocieplenia 20 cm styropianu = X + 3200 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 577 zł --> zwrot za 5,5 roku
    Koszt ocieplenia 25 cm styropianu = X + 4800 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 683 zł --> zwrot za 7,2 roku
    Koszt ocieplenia 30 cm styropianu = X + 6400 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 785 zł --> zwrot za 8,1 roku
    Koszt ocieplenia 40 cm styropianu = X + 9600 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 918 zł --> zwrot za 10,4 roku

    Zakładając trwałość elewacji i styropianu 20 lat (a pewnie wytrzyma więcej) to zwiększanie grubości sytropianu OPŁACA SIĘ !

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Biorąc jeszcze pod uwagę okresowy spadek kaloryczności gazu to jeszcze bardziej się opłaca
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    I zmiany jego cen i inflację.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    no tak, ale to przesunie wynik jeszcze bardziej w stronę OPŁACA SIĘ

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    A kiedy zwrócą się te same grubości szarego styropianu ? Czy warto ponieść ten koszt

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Okna będą montowane niestety z licem muru ( 1 cm poza lico), miejsce by było ale w projekcie mamy 20 cm i tak już raczej pozostanie, bo okna byłyby za bardzo "wsunięte". Teraz tylko dylemat czy iść w wysokie koszty szargo styro. Ogrzewanie gazem.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Będzie rekuperator; co do styro to mamy jeszcze czas do jesieni przyszłego roku, zobaczymy jak z cenami, może różnica w cenie zmaleje

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Z tym sondowaniem to też nie jest tak prosto, bo z jednej strony myślę, żeby kupić zimą, bo może będą obnizki cen a z drugiej strony może konkurencja w szarych wymusi niższe ceny w terminie późniejszym. Ale jakbyś coś wiedział o promocjach to dawaj znać

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja ostatnio kupowałem np.Platinium plus z Termoorganiki 20cm z frezowany po 168zł m3

  10. #30

    Domyślnie

    Witaj MORHOT, widzę że się zmobilizowałeś i policzyłeś straty!!!!!!!!!!!!
    W Twoich kalkulacjach ze styropianem nie uwzględniłeś powstawania punktu rosy. Przy położeniu styropianu przy grubości i 40 cm, powstanie punkt rosy o szerokości ok. 15 cm.
    Pozdrawiam

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamyk68 Zobacz post
    Ja ostatnio kupowałem np.Platinium plus z Termoorganiki 20cm z frezowany po 168zł m3
    A gdzie ten styropian w takiej cenie

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    janek17 - przyznam, że nie zgłębiłem tego zjawiska. Rozumiem, że masz na myśli punkt rosy 15 cm od zewnętrznej powierzchni ściany?
    Czyli max. bezpieczna grubość styro wg Ciebie, to 30 cm?

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał bdan Zobacz post
    A gdzie ten styropian w takiej cenie

    Best -Bud koło Kołbieli woj .mazowieckie

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał MORHOT Zobacz post
    janek17 - przyznam, że nie zgłębiłem tego zjawiska. Rozumiem, że masz na myśli punkt rosy 15 cm od zewnętrznej powierzchni ściany?
    Czyli max. bezpieczna grubość styro wg Ciebie, to 30 cm?
    Witaj MORHOT,
    opieram się na programie, który wylicza straty ciepła poprzez ściany z uwzględnieniem powstawania punktu rosy. Można użyć innych materiałów poza zwykłym styropianie. Jest to program z niemieckiego instytutu i mam nadzieję że nie wprowadza w błąd. Próbowałem dać izolację od wewnątrz nie przyjmuje takiego rozwiązania. Uważam że jest to dobry program i można się na nim wzorować. W/g mnie optymalna grubość to jest 30 cm.
    Pozdrawiam

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja pytam tylko hipotetycznie - więcej niż 30 i tak nie dam, a może się skończy na 20... mniej na pewno nie.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał MORHOT Zobacz post
    Ja pytam tylko hipotetycznie - więcej niż 30 i tak nie dam, a może się skończy na 20... mniej na pewno nie.
    Halo MORHOT,
    nie wiem jaką masz cegłę, ale ja zrobiłem taką symulację:

    1. tynk wapienno-gipsowy grubość 1 cm
    2. poroton T7 produkowany od 2008 grub. 24cm
    3. wełna kamienna grub. 20 cm
    4. przerwa z ruchomym powietrzem 3 cm
    5. płyta OSB 2 cm
    6. tynk twardy 1 cm
    i to daje mi wartość U=0,11W/mqK.
    Przy tej opcji nie powstaje punkt rosy. W punkcie 4 jest przerwa należy na dole ściany w przerwie zainstalować nawiewniki, a w górnej części wywiewniki co zabezpieczy ścianę przed wilgocią. Tak ja bym zrobił w swoim budynku. Musisz sam poszukać opcji, która dla Ciebie będzie optymalna pod względem finansowym i wartościami U.
    Pozdrawiam

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał MORHOT Zobacz post
    Ja pytam tylko hipotetycznie - więcej niż 30 i tak nie dam, a może się skończy na 20... mniej na pewno nie.
    Jak chcesz dawać 20 cm do zainwestuj w grafitowy/szary np o współczynniku deklarowanym 0,031

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tia, a kalkulatora to ja nie mam?
    20 cm zwykłego styropianu = ok 6000 zł
    20 cm megacudownego, szarografitowego w kropkociapki i co tam jeszcze = 9500, co odpowiada 24 cm zwykłego...
    Za 24 cm zwykłego zapłacę poniżej 7500, a te 4 cm mniej na grubości ściny różnicy mi nie zrobi.

    Wniosek styropian "ciepły" jest nieproporcjonalnie droższy w stosunku do tego o ile jest lepszy...

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    bardzo optymistyczny wynik ci wyszedł, ta wełna to z lambda 0,03 ??
    Witaj mpoplaw,
    nie wełna ma lambdę 0,04, ale jest poroton T07 gdzie lambda jest 0,07. Dlatego wyszedł tak dobry wynik.

    Pozdrawiam

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał nodan Zobacz post
    Czy różnica w ociepleniu ściany z betonu komórkowego 24cm styropianem 20cm będzie warta świeczki czy pozostać przy 15cm? Chodzi też o porównanie co do poniesionych kosztów czyli zysku energetycznego
    Są metody określania optymalnej ekonomicznie grubości izolacji – statyczna SPBT i dynamiczna NPV. Jeżeli chcesz uwzględniać aktualne ceny energii to użyj metody statycznej – grubości docieplenia będą mniejsze, a jeżeli chcesz uwzględnić wzrost cen energii to wybierz metodę dynamiczną – grubość izolacji będzie większa. Generalnie takie wyliczenia robią audytorzy energetyczni.
    e-Rzecznik KI

Strona 2 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony