dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie Umowa wynajmu mieszkania czyli jak nie wtopić na wynajmie

    .
    Ostatnio edytowane przez Gosc*** ; 18-04-2013 o 16:07

  2. #2

    Domyślnie

    Jestem najemcą mieszkania, wynajmuje od firmy która się tym zajmuje na trochę większą skalę.
    Kopię umowy mogę odnaleźć i przesłać na @.

    1) Rodzina... wiesz jak to jest z rodziną.
    2) Nam zakazano wszelkiego kucia i wiercenia w ścianach bez ich zgody
    3) Nam przyzwolono na naprawy interwencyjne np. zalanie mieszkania w oparciu o faktury i rozliczenie się z właścicielem.
    4) Media są na nich, my je spisujemy co 2 m-ce i przekazujemy stany liczników.
    5) Kaucja to jest to co zabezpiecza ich przed naszymi poczynaniami.
    6) Sprawy meldunkowe uregulowane, co okazało się niezbędne przy wizycie pogotowia lekarskiego i policji (był włam do innego mieszkania i pukali do wszystkich drzwi).
    7) Spis inwentarza, czyli to co nam dają do użytku... w zasadzie to mamy tutaj własną pościel, komputery i książki.
    8) Przeglądy techniczne: kominiarz, elektryk, gazownik, raz w roku opłacane są przez właściciela.

    Piszę Ci tak z głowy, ale wiele rzeczy jest mi (wynajmującemu) na rękę i zwalnia mnie od myślenia.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tobru

    Zarejestrowany
    May 2011
    Posty
    2

    Domyślnie wzór umowy wynajmu

    wzór umowy wynajmu tutaj jest kilka wzorów umowy wynajmu warto je przejrzeć i zoriętować się jak umowa wynajmu powinna wyglądać.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Mediów lepiej nie przepisywać, jeżeli jest ryzyko, że nie będą płacić i odetną. Wtedy Ty zapłacisz za ponowne podłączenie. Rozwiązanie z odcyztani liczników co miesiąc lub co dwa i samodzielne wyliczanie opłat a potem ich wnoszenie wraz z czynszem za kolejny okres jest może nieco skomplikowane ale bezpieczne. Tylko w umowie trzeba zastrzec prawo wypowiedzenia niezwłocznego również w sytuacji zwłoki w zapłacie za media a nie tylko za czynsz (np. za 2 miesiące). To częsty błąd .

  5. #5

    Domyślnie

    Ja się naciąłem na takiego najemcę, który twierdził, że stan podłogi był inny . Dlatego teraz już wiem, że warto też zrobić protokół zdawczo-obdbiorczy, przy uczciwym podejściu to chroni obie strony. Wtedy w umowie musi być zapis, który będzie mówił o tym, że taki protokół jest. Ja korzystałem z generatora umowy najmu, trochę bardziej rozszerzony niż większość wzorców (szybko się wypełnia, trochę dłużej się człowiek decyduje na różne warianty), ale lepiej być przezornym zawczasu.
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 27-10-2015 o 21:08

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zrób fotki dodatkowo i będzie też zabezpieczeniem

  7. #7

    Domyślnie

    Jest rozwiązanie. Wystarczy w zapisach umowy umieścić zapis o obowiązku wykupienia przez najemcę polisy OC Najemcy. Taka polisa obejmuje m.in. zwrot za uszkodzone meble, za zabrudzenia ścian, zalania sąsiadów itp. To komfort i dla najemcy, i dla wynajmującego. Najemce też nie powinien robić problemów z zakupem czegoś takiego, bo koszt to ok. 50 zł za rok, a dzięki temu Ty możesz obniżyć wysokość kaucji np. do wysokości miesięcznych rachunków.

  8. #8

    Domyślnie

    Tak w skrócie:
    - umowa jeszcze raz umowa. nie byle jaka, tylko dobrze napisana i zrozumiała dla 2 stron i chroniąca wynajmującego; przed wynajmem zapoznaj się z tematem, nie wynajmuj na szybkiego, zastanów się nad najemcami, oceń ich, jak już będziesz wynajmować to ubezpiecz najemców od OC w życiu prywatnym i jak będziesz zgłaszać szkodę z ubezpieczenia OC. Zgłoszenie nie może być w ostatnim miesiącu najmu ale dwa miesiące przed wyprowadzką, żeby dopiąć temat do końca i nie musieć zabierać z kaucji za szkody bo zawsze najemca będzie miał pretensje w przypadku zabezpieczenia kaucji na poczet strat w przypadku nawet czekania na odszkodowanie. Zawsze najemca musi przed ubezpieczycielem powiedzieć że szkoda powstała z jego winy. Nie można używać określenia: szkoda powstała z użytkowania, albo z przypadku, itp. Najemca musi osobiście napisać pismo do ubezpieczyciela i wyrazić swoją winą i chęć aby ubezpieczyciel wypłacił z jego ubezpieczenia za szkody. W temacie OC najważniejsza jest wina sprawcy - najemcy. Jest parę wątków w internecie na ten temat. Polecam poczytać.

    Może przydadzą się moje rady:
    - ludzie nie mają wysokiej kultury osobistej i nie widzą swoich błędów, nie widzą problemu w tym że zniszczyli klamkę do okna, do drzwi, zniszczyli kafelki, porysowali lub zalali panele, pobrudzili ściany, zniszczyli szafę . Nawet cię o tym nie poinformują jak się wyprowadzą. Przecież to można sprawdzić. Lepiej od razu powiedzieć przed wyprowadzką, że doszło do szkód i zaproponować rozwiązanie lub samemu wyczyścić ściany lub wymienić samemu klamkę lub naprawić rolety niż zostawiać to właścicielowi.
    - bądź pewny że mieszkanie jakie dajesz w najem odbierzesz w pogorszonym stanie. Czy tego chcesz czy nie, wentylator się zużyje, ściany zostaną pobrudzone, podłoga zostanie porysowana, kafelki zostaną porysowane lub popękane, klamka od okna zostanie zniszczona, klamki od drzwi tak samo, panele zostaną zalane, szafa zostanie zniszczona, łóżko zostanie zniszczone przez kota.
    - tym którzy wynajmują na prawdę radzę się dobrze zastanowić komu się wynajmuje i na jak długo. Zwierzęta i dzieci odpadają, na bank coś zniszczą lub ubrudzą, porysują itp. Tutaj nie ma granic szkód.
    - nie ma granic wyobraźni co najemca może zrobić z mieszkaniem.
    - zawsze trzeba mieć kaucję i dobrą umowę - mieszkanie oddaje się w takim stanie w jakim się otrzymało.
    Mogę tylko powiedzieć że najemca zawsze będzie mówić że szkody to nie szkody, że to zwyczajne użytkowanie mieszkania.
    - należy poinformować na samym początku że mieszkanie oddaje się po najmie w takim stanie w jakim było przed najmem. Jeśli zostały pobrudzone ściany, należy albo je odmalować albo wyczyścić jeśli jest to możliwe.
    - na prawdę ludzie nie rozumieją że mieszkanie należy oddać takim jakim było. Jest to bardzo przykre. Jeśli będziesz egzekwował doprowadzenie mieszkania do stanu przed najmem i zabezpieczysz część kaucji na te szkody, wiedz że najemca na pewno będzie miał o to pretensje. Jeszcze przyjdzie z swoimi rodzicami, dziadkami, znajomymi i będzie miał do ciebie pretensje że jego kosztem chcesz się wzbogacić na odnowieniu mieszkania. Jest to bardzo przykre. Ludzie mają mentalność taką: płacę za najem to mogę robić z tym mieszkaniem co chcę i nie ponoszę odpowiedzialności za szkody jakie powstały w mieszkaniu. To nie są szkody, to jest użytkowanie. Jednak doprowadzenie mieszkania do stanu przed najmem wymaga dużo czasu. Na prawdę bardzo dużo czasu. Same drobne naprawy jak wymiana kółeczek od drzwiczek do prysznica, wymiana wentylatora, wymiana kafelek, pomalowanie brudnych ścian zajmuje czas.

    - Warto co miesiąc przyjść na kontrolę i jeśli po kolejnym spotkaniu ludzie nie dbają o mieszkanie, niszczą je, nie dbają o czystość, należy umowę z takimi ludźmi od razu rozwiązać. Później są same problemy.

    - Są takie osoby, które nic nie zniszczą na mieszkaniu, na prawdę można takie spotkać i trzeba się trzymać takich osób.
    - Trzeba się wyzbyć emocji i być przygotowanym na różne sytuacje - zalania, zniszczenia, konflikt z sąsiadami, itp. Nie ma granic problemu.

    - Dużo negatywnych rzeczy jednak jest to zapis pewnego doświadczenia pozbieranego z różnych opowieści i doświadczeń osób, które wynajmują mieszkania.

    - Życzę obu stronom uczciwości i otwarcia na siebie nawzajem, tylko proszę pamiętać że każda ze stron ma swoje prawa i oczekiwania. Najemca liczy na dobry standard i rozsądną cenę, a wynajmujący na uczciwych ludzi, po których nie będzie trzeba sprzątąć.

    - aha na bank najemcy coś zostawią w mieszkaniu po najmie jak żelazko, poduszkę itp. Jest to śmieszne że można zapomnieć swoje rzeczy jak się ktoś wyprowadza smile

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał malinka654 Zobacz post
    - Warto co miesiąc przyjść na kontrolę i jeśli po kolejnym spotkaniu ludzie nie dbają o mieszkanie, niszczą je, nie dbają o czystość, należy umowę z takimi ludźmi od razu rozwiązać.
    Ustawę o ochronie praw lokatorów znasz chyba? To poradź, jak wynajmujący ma rozwiązać umowę w takiej sytuacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony