dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: nawiewnik w oknie Roto

  1. #1

    Domyślnie nawiewnik w oknie Roto

    Zleciłem firmie rozbudowującej mi dom zakup i montaż okna dachowego. Stałem się w ten sposób posiadaczem okna Roto 74x118. Problem polega na tym, że okno wyposażone jest w nawiewnik, z którego strasznie wieje. Obecnie temperatura spadła w nocy do ok. zera stopni i siedząc na kanapie pod oknem Roto z tym nawiewnikiem trudno jest wytrzymać. Czy to jest normalne? Czy ten nawiewnik nie powinien mieć jakiejś regulacji (zamknięcia)?

    Strach pomyśleć, co będzie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do minus dwudziestu.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Budowa nawiewnika (jeśli jest w oknie) jest regulowana przez prawo budowlane, i możemy tam między innymi przeczytać że:
    Napływ powietrza do pomieszczeń mieszkalnych może odbywać się bezpośrednio przez otwory w ścianie zewnętrznej budynku (nawiewniki) lub też przez układ wentylacji nawiewnej. W przypadku wentylacji naturalnej sposób nawiewu powietrza do pomieszczeń zależy od szczelności okien.
    W przypadku zastosowania okien charakteryzujących się współczynnikiem infiltracji powietrza a mniejszym niż 0,3 m3/( m-hrdaPa2^), należy zapewnić dopływ powietrza zewnętrznego przez nawiewniki powietrza o regulowanym stopniu otwarcia usytuowane:

    - w górnej części okna (w ościeżnicy, ramie skrzydła, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej) lub
    - w otworze okiennym (między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy, w obudowie rolety zewnętrznej), albo
    - w przegrodzie zewnętrznej ponad oknem.

    Strumień powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach równej 10 Pa, powinien mieścić się w granicach:
    - od 20 do 50 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja grawitacyjna,
    - od 15 do 30 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna.
    Strumień powietrza przepływającego przez nawiewnik, którego element dławiący znajduje się w pozycji całkowitego zamknięcia, powinien zawierać się w granicach od 20 do 30% wartości przy jego całkowitym otwarciu.


    Tak więc niemozliwe jest całkowite zamknięcie nawiewnika, gdyż byłoby to niezgodne z prawem budowlanym. Zwłaszcza przy dużych różnicach ciśnień (wietrze) nawiewnik może dawać objawy przewiewania.

    Dlatego tez coraz bardziej propagowana i popularna jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, a zwłaszcza rekuperacja - nawiewnik nie jest wtedy wymagany i ogranicza to straty ciepła w pomieszczeniach.

    Jednocześnie chciałbym nadmienić, ze brak dopływu powietrza przy wentylacji grawitacyjnej prawdopodobnie będzie skutkował pojawieniem sie w domu pleśni i grzybów.

    Panu proponowałbym jednak dokładne przyjrzenie się oknu - czy jest prawidłowo zamontowane i czy wszystkie szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą są równe. Także czy przy lekkim uchyleniu szczelina pozioma między dolnym elementem skrzydła a ościeżnicą jest równoległa.
    Błędy i niedokładności montażu są najczęstszą przyczyną dodatkowej infiltracji powietrza. Objawy o których Pan pisze (silne przedmuchy) mogą wskazywać na problem z montażem.

    Pozdrawiam
    Z Roto zyskujesz podwójnie!

    Promocja systemów solarnych - W komplecie 10% taniej.

    45% dopłaty do kolektorów Roto

    Zobacz naszą galerię zdjęć

  3. #3

    Domyślnie

    Podepnę się do tematu. Planuję wentylację mechaniczną, więc chciałem okna szczelne. W salonie okien pytałem: czy nawiewnik można zamknąć, sprzedawcy twierdzili, że oczywiście można. Ale tu czytam, że moje pojęcie "zamknąć" nawiewnik ma niewiele wspólnego z moimi oknami. Mam rozumieć, że źle wybrałem okno do wentylacji mechanicznej ( ROTO 435 H WD 7/14 ) ... zatem pozostaje pytanie, jak skutecznie zamknąć nawiewnik?

    EDIT: No i po kłopocie ... właśnie zostały rozpakowane i zamontowane okna dachowe. Okazało się, że mam wersje, która w ogóle nie posiada nawiewników. Dla mnie to lepiej, ale zarówno ja jak i sprzedawca myśleliśmy, że nawiewniki będą.
    Jeszcze raz przejrzałem katalog, a tam, na samym dole, DROBNYM DRUCZKIEM taka informacja:
    "Uwaga: Okna z zamontowanym blokiem WD nie posiadają wywietrznika w ramie."
    Ostatnio edytowane przez chomiq ; 23-11-2010 o 09:11

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Niestety, przy obecnych temperaturach i zamkniętym nawiewniku spod tego okna bardzo "ciągnie". Tuż pod oknem stoi kanapa, na której po porostu ciężko wysiedzieć bez koca, tak wieje. Trudno mi ocenić, czy to rzeczywiście wina ekipy montażowej, czy to po prostu wina nawiewnika.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam

    Proponuję kontakt z właściwym do regionu Doradcą Technicznym Roto - pomoże doprecyzować problem

    http://www.roto-frank.com/dst/Doradc...oto.684.0.html

    Pozdrawiam
    Z Roto zyskujesz podwójnie!

    Promocja systemów solarnych - W komplecie 10% taniej.

    45% dopłaty do kolektorów Roto

    Zobacz naszą galerię zdjęć

  6. #6

    Domyślnie

    Ciekawy temat, bo dla mnie bardzo na czasie.
    Akurat rozważam zakup 9 okien Roto R79 K WD (nie wiem co oznacza litera "K" w symbolu okna).
    W każdym razie, czytając powyższe posty, domyślam się, że te okna nie mogą mieć nawiewników?
    Akurat jedno z pomieszczeń, gdzie będą zamontowane te okna, nie ma innego dopływu powietrza, więc 1 nawiewnik by mi się przydał.
    Czy to jest możliwe?
    Chciałbym też wiedzieć, czy nawiewniki Roto są ich własnej produkcji czy może korzystają z innych producentów, np. Aereco?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony