dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Sypialnie dla gości - pokoje agroturystyczne

    Witam,
    Niedawno ( też dzięki dotacjom z unii) zainwestowałem troche pieniędzy w budowę domku dla agroturystów. Na chwilę obecną większość prac jest zakończona, zostały mi tylko do zrobienia ostatnie prace wykończeniowe i dekoracja wnętrz. Głównie chodzi mi o sypialnie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tej dziedzinie? Jakieś*zdjęcia albo rady dotyczące wystroju sypialni? Chcę, zapewnić gościom maksymalny komfort a do tego jeszcze poczucie prywatności
    Pozdrawiam
    Krzysztof

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Z własnego doświadczenia:
    1. Skup się również na łazience. Musi być łatwa do utrzymania w czystości i sugerować czystość. Nie ma nic bardziej obrzydzającego niż wykwity pleśni na silikonie pod prysznicem i kamień w sedesie.

    2. łóżka - lepiej dwa osobne niż podwójne łoże małżeńskie. To bardziej uniwersalne rozwiązanie. Przy każdym łóżku stoliczek lub szafka nocna z lampką, aby można sobie wieczorem poczytać. Często mi się trafiało, że lampka była jedna, tylko po jednej stronie podwójnego łóżka i trzeba było i tak czytać przy świetle górnym.

    3. mały stolik z wygodnymi krzesłami - by zjeść śniadanie, zwłaszcza, gdy nie ma dostępnej kuchni ze stołem. Osobiście wolę zjeść śniadanie w pokoju niż przy wspólnym stole z innymi gośćmi. By podkreślić swojski charakter to mogą być krzesła wiklinowe z podłokietnikami (np. z IKEA) - nie potrzeba wówczas wstawiać osobno np. fotela.

    4. Prócz lampek przy łóżkach i wiszącej lampy głównej warto zainstalować oświetlenie kinkietowe na ścianie. Daje ono ogólne, ale stłumione oświetlenie, nie tak jaskrawe jak lampa główna. Dobre, kiedy trzeba wyjść do toalety, a drugi lokator śpi. Oczywiście lampy powinny być zapalane włącznikiem krzyżowym (przy drzwiach i przy łóżku).

    5. unikaj mocnych kolorów (pomarańcz, fiolet, czerwień, róż) na ścianach i dominujących w dodatkach (jednokolorowe zasłony, narzuty). Na dużych powierzchniach skup się na standardach: beże, ecru. Seledyn to też nie jest dobry wybór

    Napisz w jakim stylu masz dom. Jaki charakter ma mieć gospodarstwo (do jakich klientów skierowana jest oferta)? Jak przestronne są pokoje dla gości? Czy mają własną toaletę czy wspólną?

    IMHO dobrze wyglądają stłumione zielenie (typu oliwka). Kolor uspokaja i kojarzy się z wsią.
    Osobiście nie lubię niebieskiego, ale szare błękity i białe meble (plus biało-niebieska kratka) wyglądają schludnie.

    Tutaj ciekawe urozmaicenie ściany nad łóżkami, ciekawsze niż landszaft z Castoramy.

    Natomiast lampka nocna jest wg mnie na zdjęciu zła - dla osób, które lubią sobie poczytać przed snem. Lepsza byłaby mocowana nad wezgłowiem, z regulowanym kierunkiem padania światła.

    Bardzo sympatycznym rozwiązaniem, udomawiającym wnętrze jest wstawienie jednego kwiatka w doniczce na parapet.
    Nie wstawiaj sztucznych kwiatów. Nie zaścielaj łóżek kocem (sic!)
    Ja osobiście nie lubię pościeli z kory i frotowych prześcieradeł, bo mnie drapią i źle śpię. W domu mam pościel z jerseyu

    Poniżej kilka interesujących przykładów (ale dość kosztownych w realizacji):




    - tu brak oświetlenia przy łóżku!
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 31-10-2010 o 20:18

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Bardzo dużo cennyh wskazówek. (zdecydwałem się*na kolor oliwkowy ścian). Zapomniałem dodać, że aspiruje do miana gospodarstwa ekologicznego. Czy w związku z tym doradzacie mi zainwestować w jakieś extra dodatki do sypialni?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dodatki zależą od stylu. Musiałbyś dać wskazówki jakie masz meble na oku.
    Ale na pewno lepiej wyglądają zasłonki z surowego lnu niż z sztucznej tkaniny.
    Podobnie abażury na lampach - wiklinowe, z papieru czerpanego lub z tkaniny.
    Podłoga z dech drewnianych, a nie parkiet. Ewentualnie wykładzina dywanowa (np. z materiału a la juta, plecionka).
    W łazience półki drewniane a nie plastikowe. Może miejsce na przybory toaletowe w wiklinowych koszyczkach?

    Na jednym ze zdjęć jest fajny pomysł na dekorację ściany - obrazki z kart zielnika oprawione w szerokie passepartout.
    Można też ustawić drewnianą lub wiklinową skrzynię (np. na zapasowy koc, poduszkę).
    Do szuflad i szaf powkładać woreczki z pachnącym pot-potpourri (np. lawendą).

    Z takim ekologicznym stylem kojarzy się styl skandynawski.

    Nie zapomnij o lustrze w pokoju, jeśli pokój nie ma własnej łazienki!
    No i o wieszaku na kurtkę dla tych co nie przepadają za odwieszaniem od razu do szafy

    Jeszcze trochę inspiracji:



  5. #5

    Domyślnie

    Witam,
    Dziękuje za wspaniałe wskazówki. Co do stylu to stawiam zdecydowanie na drewno. Myślałem też o wiklinie, bardzo spodobał mi się*też pomysł z lnem i czerpanym papierem. Bardzo mi się podoba styl z pierwszej fotki, ale nie wiem czy nie jest trochę*zbyt surowy. Ta trzecia fotka trochę jak z górskiego schroniska wygląda, ale spodobała mi się*ta pościel. Wygląda na wełnę. W ogóle chyba w czterech kątach przeczytałem, że pościele z kory, czy merynosa dodają fajnego uroku, a pasują*mi do mojej ekologicznej koncepcji. Znacie jakieś*godne polecenia?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie znoszę pościeli z kory i prześcieradeł z froty Drapią.
    Albo płótno albo jersey.

    Pierwsze zdjęcie jest surowe - ale tak naprawdę wszystko zależy od tego w jakim stylu jest dom. Takie wnętrze będzie wyglądało kiczowato w kostce z lat 70 -tych lub pseudodworku. Na zdjęciu klimat daje drewniany sufit.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    w gospodarstwie ekologicznym bardziej sobie cenię możliwość poklepania krowy i wypicia mleka od razu po udoju, od firanek czy koloru ścian
    ekologicznie najczęściej jeżdżą ludzie z małymi dziećmi. Ważny jest plac zabaw, udział w wykopkach, produkcji sera czy pieczenia chleba. Ja jeżdżę do "moich" górali od 10 lat, jak jadę, to żyję razem z nimi. Jak trzeba to krowę pogonię z kwiatków (krowa robi tam za kosiarkę do trawy ku uciesze mojego amerykańskiego kolegi), jak poproszą, to marchewki urwę albo ziemniaków wykopię. wiem, że nie stosują chemii... dla siebie. Bo ostatnio poszli w komercje, narobili dostawek i zaczynają mieć za dużo gości oraz kuroindyki i marchew z marketu... dla gości
    Widzisz, na takie rzeczy zwraca się uwagę. Gdyby nie fakt, że ich znam do bólu, że jeżeli jem, to ICH obiady (a nie te dla gości), to już bym tam nie jeździła. A pokoje? Ma być wygodne łóżko, jakiś stolik i fotel. Szafa albo półki na ciuchy. Ładne czy nie - byle nie brudne i nie rozlatujące się. Podłoga łatwa do czyszczenia. Stolik bez serwety (dzieci!), lampki do czytania - to ważne. Jakiś (nawet mały) telewizor i kawałek kontrolowanej zieleni, żeby dziecko wypchnąć, jak człowiek ma chęć odpocząć.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,
    Interesujące podejście. Miałem w planie właśnie takie zabawy ze zwierzętami, mam też bryczkę i konie. Oprócz tego produkuje jeszcze domowe nalewki i wino, także myślę, że gospodarstwo jest dość blisko związane z naturą. Tylko nie wiem czy takie surowe warunki do wszystkich przemówią, bo wydaje mi się, że większość ludzi to jednak woli wygodę. No i też na zimę chciałem pokoje wynajmować. Wstępnie zainteresowałem się*kołdrami z merynosa http://coconti.com/linie/3-linia-bianca, bo tutaj w okolicy taka firma się reklamowała. Ale nie jestem do końca przekonany.

  9. #9

    Domyślnie

    Radzę też zorganizować miejsce do zabawy dla dzieci, kiedy przy brzydkiej pogodzie nie mogą bawić się na dworze.

    Mnie w łazienkach brakuje miejsca na kosmetyczki, często jest też za mało haczyków.
    Zdarza się też, ze nie ma gdzie schować walizek, czlowiek ciągle się o nie potyka.

  10. #10

    Domyślnie

    krzychu13
    a co ty na to zeby zrobic pokoje mniej wiecej w tym samym, ale np w 2 zestawach kolorystycznyhc? wtedy ewent goscie ktorzy odwiedza Cie ponownie beda mieli moze inny pokoj, wiec bedzie mala odmiana ? oczywiscie nie moga zbytnio odbiegac stylem, ale troche kolorystyki innej etc doda uroku. przynajmniej nie beda mieli wrazenia ze sa w hotelu, gdzie kazdy pokoj jest tak samo wykonczony i udekorowany. To może byc kolor sciany, moze kolor dodatkow, etc... dla mnie by to sie liczylo, ma byc prosto, a jednoczesnie taka delikatna elegancja

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaksie Zobacz post
    Radzę też zorganizować miejsce do zabawy dla dzieci, kiedy przy brzydkiej pogodzie nie mogą bawić się na dworze.

    .
    oj to to!
    u nas był taki hol wspólny dla wszystkich, a głównie okupowany przez dzieci.

    Wełniane kołdry!
    Zlituj się. Czy masz gwarancję, że wszyscy goście umyją nogi przed spaniem?
    Czy wiesz, jak smmierdzi kołdra po jednym sezonie? Czasami....

    Wszystko łatwe do prania i czyszczenia, dobrze radzę. A jak zimno, to lepiej zakupić zwykłą kołdrę i na to "kapę" ładnie wygląda i ciepło.

    Konie to fajnie jak są do jazdy a nie zabawy.
    Bryczka mało ekonomiczna - ile razy nią pojedziesz? Jeżeli służy też do innych celów, to OK (wesela)
    Pogadaj z DPS

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W kwestii łazienek - zawsze mnie denerwował brak blatu lub półki obok umywalki. Zwłaszcza, ze wożę dość sporą kosmetyczkę i zwykle spada z rantu umywalki.
    Podobnie prysznic - gdzieś trzeba odłożyć mydło i gąbkę.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar TheRosiczka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-523
    Posty
    1

    Domyślnie

    Merynosy.... Wybierz coś co się da latwo wyprać/wyczyścić,
    osobiście wolę nawet sztuczne, ale czyste kołdry/koce ,niż zgoła kaszmirowe czy z wielbłądziej wełny ,za to niezbyt mile pachnące..

    Wystrojem możesz zaszaleć ;surowe deski, sciany a'la bielone wapnem itp ,wiadomo że nie chodzi o to żeby z tego zrobic cepelię
    aczkolwiek musisz liczyć się z tym że przeciętnemu użytownikomu może to się wydać zbyt hardkorowe

    A dla mnie fajnym pomysłem dla dzieci jest zrobienie "zagrodki "czy "żłobka"z młodymi .(Mam na myśli zwierzęta gospodarskie)
    Co do bryczki czemu nie,aczkolwiek na zimę raczej może sanie? Zależy jak bardzo "śnieżny" jest teren

    Łazienk też mogą byc w drewnie(bardziej rustykalnie) ważne tylko żeby dawały się łatwo czyścić
    I zastanow się nad oswietleniem,bo inne kolory możesz dobrać w jasnym pomieszczeniu z duża ilośią okien ,zupełnie inaczej sprawa wygląda gdy jest mało okien ,w dodatku wychodzą na północ itd

  14. #14

    Domyślnie

    Witam,
    Dziękuje za wskazówki. Naprawdę sporo. Teraz właśnie jestem w trakcie realizacji wizji. Z 5 pokoi jakie mam 3 zdecydowałem się zrobić takie jednak bardziej luksusowe. Kupiłem pościel wełnianą camel Coconti. Dla bardziej wymagających gości (przepraszam, ale jeszcze nie ma zdjęć) i do tego oczywiście dodatki wiklina i drewno. Te pozostałe 2 pokoje zrobiłem bardziej w stylu rustykalnym według bardzo cennych sugestii, które otrzymałem, ale też głównie wiklina i drewno, choć trochę mniej luksusowe i rolety z papieru czerpanego.
    Pozdrawiam
    Krzysiek

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzychu13 Zobacz post
    Witam,
    (...) Teraz właśnie jestem w trakcie realizacji wizji. Z 5 pokoi jakie mam 3 zdecydowałem się zrobić takie jednak bardziej luksusowe. Kupiłem pościel wełnianą camel Coconti. Dla bardziej wymagających gości (przepraszam, ale jeszcze nie ma zdjęć)

    Krzysiek
    Oj krzysiu , ale my nie zdjęcia pościeli chcemy - która tak namiętnie reklamujesz i wklejasz link do niej w co drugim wpisie - tylko zdjecia tych pięknych pokoi agroturystycznych
    W wątku "jak stworzyć klimatyczną sypialnie" pisałeś że urządzałeś sypialne z dziewczyna i też ten link podałeś. Tą pościelą pokój urządziłeś no zdolny chłopak z ciebie.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    spamer?Szkoda było mojego czasu.
    A pościel z wełny jest do dupy. Za gorąco pod nią.

  17. #17

    Domyślnie

    To że za gorąco to jeszcze nie najgorzej, ci co używają twierdzą, że sypią sie z tego dziadostwa kudły straszliwie

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Inka 14 Zobacz post
    To że za gorąco to jeszcze nie najgorzej, ci co używają twierdzą, że sypią sie z tego dziadostwa kudły straszliwie
    ja pościeli wełnianej w agroturystyce nie polecam ale w domu jak najbardziej
    wcale nie jest za ciepło
    nawet w lecie pod nia spię, no oprócz naprawde upalnych nocy
    a co do kudłów - to u mnie nic sie nie sypie wiec nie wiem o co chodzi

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja mam wełniana wielbłądzią i wcale pod nią nie śpię.
    W domu (w bloku) mam teraz 22-23 stopnie (a są wyłączone kaloryfery!) i śpię pod kocem. Zimą (w sypialni ok 17-18 stopni) śpię pod lekką, ale ciepłą kołdrą z IKEA.

  20. #20

    Domyślnie

    Witam,
    Nie wiem czemu wszyscy są*tacy uprzedzeni do wełnianych pościeli. Sam śpię pod dwoma (zimą nie włączam ogrzewania, bo zdrowszy sen jest jak jest chłodniej) nawet od dobrych 6 lat i szczerze nie mógłbym spać pod inną. Oczywiście nakładam poszewki bo wtedy wygodniej jest. Co do kołdry z Ikei to jest jak wszystko w Ikei, na jeden sezon. Jak kto lubi
    Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony