dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jopasek

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    UĆ - Rogów
    Kod pocztowy
    90-450
    Posty
    8

    Question Działka za wąska o metry

    Witajcie to mój pierwszy post na tym forum, to też chciałbym się przywitać.

    Kupiliśmy z żoną działkę. Aktualnie wybieramy projekt domu który by nam pasował decyzja zapadła po wielkich bólach i cierpieniach (za dużo tego), że dom w rododendronach 6(N) z katalogu Archon+ (http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...484681a5d56f6#), odpowiada naszym wymaganiom w 100%, ale teraz okazuje się że nasza działka która ma wymiary 20m szeroka 50m długa jest o 1,7m za wąska w stosunku do minimalnych wymiarów działki bez adaptacji...
    Nasz ma być odbiciem lustrzanym.

    Jesteśmy w stanie zlikwidować okno w garażu i w pomieszczeniu nad garażem (docelowo ma być tam strych lub mała siłownia), dając w garażu luxfery a w pokoju na górze montując dodatkowe okno dachowe, to przybliża nas do sąsiada o metr, dzięki temu zostaje nam 70cm - wykusz - którego nie chcieli byśmy likwidować. Słyszałem o czymś takim jak zgoda sąsiada na budowę bliżej granicy działki, jako że jeden z sąsiadów jest dobrym znajomych rodziców (od niego działkę mamy) sądzimy że na pewno na coś takiego się zgodzi. Dodatkowo wydaj mi się ważnym, jest to iż między naszą działką a jego jest 10m pas jego sadu śliwkowego. Co trzeba zrobić żeby takie pozwolenie uzyskać i jakie papiery i gdzie złożyć bo wiem że sama zgoda sąsiada już nie wystarczy...
    Oto prowizoryczny rysunek jak wygląda rozkład naszej działki (wszystko co po prawej i za nami jest sąsiada po prawo):

    Czy można coś takiego zrobić czy czy pozostaje nam szukanie innego projektu?

    Rozmawialiśmy ostatnio z byłym właścicielem ziemi (sąsiadem), że jak brakuje nam miejsca a dom mamy już wymarzony to on nie widzi problemów żeby zmienić wymiary działki ,jaką nam sprzedał, odjąć po długości dodać po szerokości, ale zastanawia mnie czy to nie za duże zamieszanie w papierach też będzie.

    Doradzicie coś nie chcemy siedzieć znowu nad tymi projektami godzinami...
    Pozdrawiamy i zapału do pracy życzymy.
    Ostatnio edytowane przez Jopasek ; 03-11-2010 o 13:15

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Rysunek jakoś mi się nie zgadza z opisem. Czy dom ma być frontem, czy szczytem do ulicy? Z rysunku wynika, że działka ma 50m szerokości, a 20 głębokości i w takim układzie w ogóle nie ma problemu, poza tym, że ogródek za domem byłby płytki, bo zaledwie siedmiometrowy.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jopasek

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    UĆ - Rogów
    Kod pocztowy
    90-450
    Posty
    8

    Question

    Oki może plan nie wyszedł za dobrze ale oto przedstawiam poprawiony....


    Dom frontem do ulicy.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ale to jest bezpośrednio ulica, czy jeszcze chodnik przy płocie? Przecież między bramą a bramą garażową nawet samochodu nie postawisz, chyba że jakiś mały...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Dlaczego ma nie postawić samochodu? Przecież może się w głąb działki odsunąć. Bardzjej szerokość jest problemem
    @Jopasek. Najprostszym wyjściem jest telefon do wydziału architektury w gminie. Oni są na bieżąco wiec podpowiedzą co i jak a może nawet mają jakiś wzór podania.
    w załączeniu mapka z domkiem. Pewnie tak ma być


  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Claudii
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Świerklaniec
    Posty
    1.031
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Najprostszym wyjściem jest telefon do wydziału architektury w gminie.
    To zależy na jaką jędzę się trafi .Miałam taki problem ale moje wątpliwości na dzień dobry rozwiał architekt - musi pasować jak ulał.
    Przy oddaniu budynku pani pierwsze co zrobiła to wzięła linijkę i zaczęła mierzyć odległości , aż truchlałam żeby tak przypadkiem nie brakło gdzie milimetra.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Z tego co pamietam, to zgoda sąsiada nic teraz nie znaczy. budowa w granicy jest w zasadzie dla wąskich działek, a wasza wąska nie jest.
    Chyba najprostszym rozwiązaniem byłoby albo budować wersję bez garażu (a garaż wolnostojący z przodu) albo faktycznie zrobić korektę wymiarów działki albo, jeszcze lepiej, dokupić pół metra i scalić z waszą działką.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafal190

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-453
    Posty
    97

    Domyślnie

    Niestety po nowelizacji ustwy jest bardzo wątpliwe abyś dostał pozwolenie na budowę w ostrej granicy. Kiedyś było to możliwe a teraz interpretacja jest dość jasna i ogranicza możliwość wydania takej zgody do działek o szerokośći mniejszej niż 16 m chyba, że reguluje to WZ lub MPZP

    3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

    1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

    Można by probować dać projekt ze ślepą ścianą w linii granicy działki, załączyć zgodę sąsiada i upierać się, że to będzie bliźniak. Przy tym projekcie, który macie niestety nie liczylbym na wiele.

  9. #9

    Domyślnie

    No nic, trzeba wybrać inny projekt

    a nie możesz "wykupić" brakującego metra od sąsiada ?

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jopasek

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    UĆ - Rogów
    Kod pocztowy
    90-450
    Posty
    8

    Question

    Dzięki za konkretne odpowiedzi!
    Chyba naprawdę najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie tego brakującego 1,7m zaokrąglając 2m.

    To teraz pytania z innej beczki dużo załatwiania i formalności będzie przy dopisaniu tego kawałka jeszcze? żeby to znowu zaczęcie budowy nie odsunęło się na następny rok...

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Dużo, zdecydowanie lepiej zmienić projekt...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jopasek Zobacz post
    Dzięki za konkretne odpowiedzi!
    Chyba naprawdę najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie tego brakującego 1,7m zaokrąglając 2m.

    To teraz pytania z innej beczki dużo załatwiania i formalności będzie przy dopisaniu tego kawałka jeszcze? żeby to znowu zaczęcie budowy nie odsunęło się na następny rok...
    trzeba wydzielić działkę pod postacią 2 m wzdłuż płotu. Potem muszą nadać jej numer. Potem musisz scalić ją z twoją działką. Dopiero po tym wszystkim możesz wystąpić o pozwolenie. Nic ci nie da oddzielna działka, nawet twoja, obok tej budowlanej. Musi być połączona z twoją.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafal190

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-453
    Posty
    97

    Domyślnie

    Można też wystapić z PB na działce częściowo użyczonej na podstawie umowy ale nie polecam w tym przypadku.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    1. Nie ma możliwości przesunięcia budynku w głąb działki.
    Na 99% będzie obowiązywała linia zabudowy, będąca przedłużeniem zabudowy sąsiednich działek, a tam stoją budynki prawie przy ulicy.

    2. Można postawić sam garaż – nawet w granicy, ale musi być „odcięty” od budynku (wolnostojący).

    3. Można, w trakcie adaptacji, „poucinać” te brakujące 0,7m z garażu, wykuszu lub z obu na raz.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał EZS Zobacz post
    . Dopiero po tym wszystkim możesz wystąpić o pozwolenie. Nic ci nie da oddzielna działka, nawet twoja, obok tej budowlanej. Musi być połączona z twoją.
    Niekoniecznie – pozwolenie na budowę może obejmować dwie działki.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Aż się prosi ten wykusz o likwidację.
    Dobra - żarty na bok. Po cięciu z wykusza zostanie 40cm. Cięcie w garażu trudniejsze - wychodzi korekta ścian, stropu i dachu, a poza tym może potem brakować tych centymetrów na otwieranie drzwi auta. Na spokojnie zastanówcie się jeszcze nad projektem - przeanalizujcie kosztorys, program użytkowy, detale. Z czego jesteście skłonni zrezygnować, a z czego nie. Pamiętajcie, że architekt może wam pomóc zaadaptować wygląd domu, żeby było bardziej nowocześnie i wtedy powinno znaleźć się coś w zamian. Teraz to już Wasza decyzja - jeżeli projekt rzeczywiście jest idealny, to trzeba będzie poświęcić trochę czasu i pieniędzy na poszerzenie działki, jeżeli jednak chcecie zaczynać niedługo budowę, to raczej inny projekt - dostosowany do warunków działki. Forumowicze w razie czego mogą pomóc w szukaniu zastępcy.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Niekoniecznie – pozwolenie na budowę może obejmować dwie działki.
    miałam na myśli, że jeżeli masz dwie działki, ale budujesz na jednej, to trzeba zachować od tej drugiej własnej wszelkie odległości, tak jakby była cudza.
    A jak jest pozwolenie na dwie ale dom posadowiony na jednej, to jak jest?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jopasek Zobacz post
    Dzięki za konkretne odpowiedzi!
    Chyba naprawdę najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie tego brakującego 1,7m zaokrąglając 2m.

    To teraz pytania z innej beczki dużo załatwiania i formalności będzie przy dopisaniu tego kawałka jeszcze? żeby to znowu zaczęcie budowy nie odsunęło się na następny rok...
    Musisz wydzielić brakujące metry z działki sąsiada jeśli sie na to zgodzi i je odkupić. Procedura podziału trwa w Warszawie ok 3 miesięcy + 2-4 tygodnie na uprawomocnienie podziału przy założeniu że nie będzie problemu z sąsiadami. Jestem właśnie na końcu tej drogi. W skrócie wygląda to tak ze ty sam lub najlepiej geodeta robi projekt podziału, dajesz go do zaopiniowania w wydziale geodezji gminy, potem przychodzi zgoda na podział, geodeta robi mape jak już wszystko zrobi i mapa zostaje zatwierdzona w urzędzie geodezji to zanosisz podanie napisane przez geodete do urzedu gminy by prawomocnie zatwierdzili podział. Gmina to zatwierdza i wysyła zawiadomienia do zainteresowanych stron. Jak nikt sie nie odwoła to po 2 tygodniach od wpłynięcia do gminy pocztowych potwierdzeń odbioru podział jest prawomocny. Koszt ok 3-4 tysie
    Działki nie trzeba scalać bo działka budowlana nie jest tożsama z działką ewidencyjną. 2 działki ewidencyjne złożą sie na 1 budowlaną która wystarczy na dom z projektu.
    Tak mi to przedstawił urzędnik z dzielnicy bo mam 2 działki koło siebie z tym że jedna jest szerokości 15-40 cm (sic!) Pytałem czy szerokości można zsumować bez żadnych kombinacji ze scaleniami żeby mieć szerszą działkę budowlaną i uzyskałem odpowiedź że można.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Claudii
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Świerklaniec
    Posty
    1.031
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    a może pomożemy wybrać jakiś podobny projekt ... moja propozycja
    http://www.domyzwizja.pl/
    projekt Praktyczny 1 , niestety nie idzie tego skopiować

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jopasek

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    UĆ - Rogów
    Kod pocztowy
    90-450
    Posty
    8

    Domyślnie

    jeszcze raz dzięki za cenne info...
    Co do domu mamy ściśle określone cele rodo 6n je spełnia: kuchnia z widokiem na ulice i ze spiżarnią, salon na ogród na północny wschód, pokój na dole, łazienka z prysznicem, nad garażem powierzchnia użytkowa...
    Macie jakieś propozycje...
    Ja wpadłem na taka zostawić rodo 6n ale przegadałem katalog archon+ wpadł mi w oko rodo4 (pod względem wymiarów pasujących do działki) i tak sobie pomyślałem:
    luxfery na ścianie garażowej i garaż węższy o 30cm wykusz węższy o 40cm daje nam brakujące 170cm ...

    Poprawcie mnie jak się mylę, dużo zachodu z tym będzie? przeróbek?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony