dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar niemodna
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    714
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie zmiana przyłącza z jedno na trzyfazowe

    Witajcie,

    mam nadzieję, iż piszę w dobrym dziale.
    Remontujemy z mężem stary dom, posiadamy przyłącz prądu "jednofazowy", ze stojakiem na dachu. W czasie wycinania drzew stojak się przekrzywił, chcemy zmienić przyłącz tak, aby zawisł na hakach z boku domu oraz na trzy fazy.

    Jak wygląda procedura i jakie są koszty zmiany przyłącza energetycznego.
    W domu kładziona jest nowa instalacja, przygotowana pod trzy fazy.

  2. #2

    Domyślnie

    Procedura jest taka, że składasz w swoim rejonie energetycznym wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Dostaniesz warunki techniczne gdzie zapewne będzie stało, że w związku z przebudową przyłącza musisz dostosować swoją instalację do obecnych przepisów i standardów a to oznacza wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz budynku jeśli zostaniesz przy przyłączu napowietrznym lub do granicy posesji jeśli zechcesz przyłącze kalbowe. Co do kosztów to zakładając, że chcesz 3x więcej mocy niż masz obecnie to zapłacisz 2/3 kosztów nowego przyłącza. Koszt 1kW to jakieś 120-140 zł. Jeśli masz z 5 kW , dobierzesz sobie z 10kW to zapłacisz 10x120-140 zł. W innym przypadku trzeba podstawić właściwe dane. To koszt dla RE. Za ile przygotujesz miejsce pod nowy układ pomiarowy to nie wiem ale kilka stówek poleci.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  3. #3

    Domyślnie

    Procedurę opisał Ci Marcin714.
    Po stronie kosztów jest opłata dla Energetyki i opłata dla elektryka, który to zlecenie wykona.
    Energetyka w ramach opłaty daje swój kabel napowietrzny*.
    Ty dajesz:
    - hak na ścianie,
    - skrzynkę licznikową,
    - zabezpieczenia,
    - uziom,
    - kabel od haka do skrzynki
    - kabel od skrzynki pomiarowej do skrzynki z zabezpieczeniami w domu.
    Cenowo przygotuj się na wydatek ~2000-4000zł + opłata dla Energetyki.

    * To zależy od lokalnej Energetyki która Cię obsługuje.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    energetyk74

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-778
    Posty
    32

    Domyślnie

    Opłata przyłączeniowa dla ZE będzie zależała od mocy przyłączeniowej o jaką wystąpicie. Skoro macie przyłącze jednofazowe to macie zapewne 4-5kW, a płacicie za zwiekszenie mocy. Zakład powinien przygotować warunki mówiące o przebudowie istniejacego przyłącza napowietrznego jednofazowego na trójfazowe.

  5. #5

    Domyślnie

    a ta opłate dla energetyki mozna "rozłozyc na raty" ??? np. doliczjac jakas tam kwote do rachunków ?? moze sie ktos orientuje o czym takim

    P.s bo monataz licznika przedpłatowego mozan rozliczyc na raty

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    TomTom__x

    Zarejestrowany
    May 2011
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    A ja mam pytania nastepujace dot zmiany przylacza 1f na 3f?:
    1. czy chcac zmienic przylacze 1-f na 3-f pownienem miec na to projekt?
    2. kto taki projekt moze wykonac?
    3. czy jezeli trasa przylacza jest ta sama trzeba mapy geodezyjne itp?
    4. rozumiem, ze musze wystapic do ZE o warunk techniczne?
    5. od skrzynki ro rozdzielnicy robie zmiany we wlasnym zakresie?
    6. od slupa/linii do skrzynki roboty wykonuje ZE ale chyba wg projektu, ktory ja musze komus zlecic na podstawie warunkow (i nie musi projektu robic ktos z ZE a moze byc to ktos kto ma uprawnienia projektowe)?
    7. rozumiem, ze projekt przylaca pownien byc uzgodniony w ZE? to uzgania? ja jako inwestor czy projektant?
    8. czy o warunki musze wystepowac ja czy moze to zrobic upowazniony przeze mnie projektant?
    9. jak wyglada sprawa obslugi geodezyjnej (wyciagniecie mapy do celow projektowych, wkreslenie trasy przylacza itd)? bo rozumiem, ze te kwestie zapewnia projektant, ktory projektuje to przylacze?
    10. jaki moze byc koszt wykonania projektu na takie przylacze?
    11. jaki moze byc koszt samgo przylacza (chodzi mi rowniez o oplaty zwiaane z przydzialem mocy itd)?

  7. #7

    Domyślnie

    Wystąp o Warunki Techniczne Przyłączenia do Energetyki.
    To nic nie kosztuje, a Twoja lista pytań znacznie się uprości.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateush.pol

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Otmuchów
    Kod pocztowy
    48-385
    Posty
    21

    Domyślnie

    Proszę o opinie czy 2000zł za robociznę oraz 2500zł za materiał dla elektryka to normalne ceny przy zmianie przyłącza z 1F na 3F? Wydaje mi się że to dużo :/ Robocizna obejmuje podłączenie licznika na zewnątrz budynku oraz podłączenie trzech rozdzielni w środku budynku. Materiałów również nie ma tak dużo, bo wyszło 15 metrów przewodu YDY 5x10 i 8 metrów YDY 5x6 + rozdzielnie, bezpieczniki, bednarka, a resztę materiałów już mam kupione. Kopać pod uziemienie też będę sam. W sumie elektrykowi musiałbym zapłacić około 4000-4500zł + opłata dla Energetyki około 1500zł czyli razem około 6000zł!!!
    Czy to normalny koszt czy może ceny elektryka są zawyżone?

  9. #9

    Domyślnie

    Opłata dla Energetyki jest zawyżona, 1500zł za 10 kliknięć myszką w programie.

    Poproś o listę materiałów i porównaj ceny elektryka z tymi które podają hurtownie.

    Robocizna, i dużo i mało, każdy inaczej ceni swój czas.
    Wg mnie, cena jest adekwatna do pracy jaką ma wykonać.
    To jest remont, a nie nowa instalacja, wszystko może wyskoczyć w trakcie prac i gość bierze poprawkę na te niespodzianki.

    Jedno mnie zastanawia, dlaczego ten gość montuje licznik i skąd go weźmie?
    To jest pracownik energetyki?

  10. #10

    Domyślnie

    przede wszystkim zacznij od wystąpienia o Warunki Techniczne Przyłączenia do Energetyki.
    Ja tak zaczęłam - tam zresztą na miejscu trzeba wyrwac z myśli błogich kogoś, zrobić z niego zyczliwą duszą a potem systematycznie dokuczać pytaniami.
    I mieć nadzieje, ze to osoba kompetentna.

    Tego się trzymaj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony