dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekka

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    1

    Domyślnie Dom mieszkalny na działce przeznaczonej pod usługi

    Witam
    Jestem właścicielem działki której przeznaczenie zostało zmienione uchwałą dotyczącą zmiany miejscowego planu zagospodarowania terenu to znaczy z działki przeznaczonej pod budynki mieszkalne na działki pod działalność usługową.
    Oczywiście na w/w działce interesuje mnie tylko i wyłącznie budowa domu mieszkalnego. W Urzędzie Miasta poinformowano mnie, że można złożyć wnioski co też już uczyniłem o przekwalifikowanie gruntu - ale jest to okres długotrwały i nie wiadomo czy przy kolejnej zmianie miejscowego planu zagospodarowania terenu moja działka zostanie przekwalifikowana pod mieszkalną.
    Jednym słowem szkoda czasu.
    Jedyna możliwość to postawienie budynku usługowo-mieszkalnego, na taki jak ustaliłem uzyskam pozwolenie na budowę z zaznaczeniem że ponad 50% nieruchomości musi być przeznaczona pod działalność.
    Jak sprawę przemyślałem to wszystko wydawało się proste, no dobra niech będzie budynek usługowo-mieszkalny, niech się tak nazywa a ja i tak nigdy nie będę prowadził tam żadnej działalności.
    Znalazłem z żoną projekt który nam się spodobał, w Urzędzie Miasta powiedziano mi, że projekt musi być zaadoptowany pod usługi wraz z warunkami technicznymi przyłączy wod-can, energet. /poinformowano mnie, że jak wskażę że nie zamierzam zatrudniać tam żadnych pracowników to odpada podział taryf pod usługi i część mieszkalną/, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania terenu i mapa do celów projektowych i pozwolenie na budowę mam załatwione.
    Sielankę zburzyła jednak mój przyszły kierownik budowy a zarazem architekt który uzmysłowił mi że to nie taka prosta sprawa. Po pierwsze ciągi komunikacyjne domu i usług nie mogą się przecinać, łazienka w części usługowej musi mieć podział /osobno toaleta, osobno umywalka/ czyli zmiany zmiany zmiany w projekcie co już mi się nie podoba bo nie po to wybrałem projekt by go zmieniać - a zmiany psują cały rozkład pomieszczeń.
    Mam pytanie, czy jest możliwość obejścia tych wszystkich procedur - bo mam patową sytuację.
    Czy składając wnioski o warunki techniczne przyłączy wod-can. i energetycznych muszę zaznaczać, że dotyczą one usług i części mieszkalnej, czy tylko mieszkalnej /bo przecież nigdy żadnych usług tam nie będzie, co wszędzie zarówno w UM jak i u projektanta i w PWIK i Vattenfall podkreślałem/
    I najważniejsze!!!!
    Czy jest możliwość zmiany przeznaczenia gruntu pod usługi na mieszkalne bez zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - ponoć jest możliwe wydanie przez urzędnika UM jakiegoś zaświadczenia o zmianie przeznaczenia gruntu ale nikt tego nie chce za bardzo wydawać bo to strata pieniędzy z podatku dla UM - ale ja i tak im nie będę płacił podatku /ponoć się go płaci dopiero po otwarciu działalności/ bo żadnej działalności nie zamierzam zakładać.
    Może ktoś miał podobną sytuacje i znalazł jakieś sensowne rozwiązanie, proszę o radę.
    Pozdrawiam
    Marek





    - chociaż nigdy żadnej działalności w tym miejscu nie będę prowadził.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jodarmpg

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    2

    Wink wymażony domek ale z działalnością

    witam,mam ten sam problem.A zaczęło się tak- parę lat temu dostałem działkę od rodziców więc bez większego namysłu wraz z żoną postanowiliśmy że zaczniemy budowę wymarzonych własnych czterech kątówhttp://forum.muratordom.pl/images/icons/icon12.png,i ruszyła cała papierologiczna machina w ruch,od znajomych dowiedziałem się o panu który załatwia prawie wszystkie formalności więc się do niego udałem.Po przedstawieniu panu architektowi wszystkich mapek,papierów i wybranego projektu domu(muszę wspomnieć że dowiedziałem się w trakcie zdobywania owych mapek że moja działka jest w pl.zag. przest. ujęta jest jako teren pod dział.usługowo-handlową) stwierdził że nie ma problemu bo on właśnie prowadzi budowy moim przyszłym(mam nadzieje) sąsiadom i sprawa wyglądać ma tak że on wprowadzi małe korekty projektu i złoży wniosek o pozwolenie na budowę pracowni krawieckiej z częścią mieszkalną, i wszystko ok. zgodziłem się.Po paru miesiącach pan przywozi mi pozwolenie na budowę wraz z całą dokumentacją, ja oczywiście z żoną w siódmym niebie wypłacam 3200zl. za usługę.Na początku entuzjazm i zapał do pracy,zrobiłem własnoręcznie wjazd na działkę,zacząłem załatwiać z przył. prądu i wody,znajomy geodeta wyznaczył gdzie ma stać dom.Pod koniec sierpnia założyli licznik w skrzynce i stałem się szczęśliwym użytkownikiem sieci energetycznej i od tej pory zaczęły się schody,przyszedł pierwszy rachunek za ener. elek. przy stanie licznika 0000 rach. opiewał na sumę 125,80gr.,myślałem że to jakaś pomyłka ale nie od 2010r. dystrybutor energii wpadł na szatański plan jak w świetle prawa skubać biednych ludzi z kasy a mianowicie wszystkim którzy zaczynają budowę przyznają taryfę C11 w której to opłata stała wynosi ponad 50zł.a przejście na taryfę G11(ok.11zł. na miesiąc)następuje po całkowitym odbiorze budynku co w moim przypadku nic nie zmienia bo budynek będzie pod działalność z wodą analogiczna sytuacja z podatkiem od nieruchomości też a przekształcenie na sam bud. mieszkalny to są lata świetlne.A teraz najważniejsze; budować będę w systemie gospodarczym czyli jakieś pięć sześć lat; działalności nigdy nie prowadziłem i przy naszym polskim prawie nigdy nie zamierzam prowadzić.... sprzedać na razie nie mogę bo to darowizna(patrz temat podatki) nie wiem co teraz mam zrobić/?/?/!!!!

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    facien

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Hrubieszów
    Kod pocztowy
    22-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    witam
    co pan zrobił w tej sprawie?
    mam podobny problem proszę o radę

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    facien

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Hrubieszów
    Kod pocztowy
    22-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    WITAM
    Mam na oku tanią i atrakcyjną działkę przeznaczona pod usługi z możliwością zamieszkania.
    Zaznaczam że nie zamierzam mieć żadnej usługi chodzi mi tylko o budowę domu jednorodzinnego.
    Byłem w starostwie i pan co wydaje pozwolenia powiedział że wyda pozwolenie na budowę ale powierzchnia pod usługi ma być większa niż powierzchnia mieszkalna.
    Chciałbym wziąć kredyt na budowę domu "rodzina na swoim" ale banki mogą dać kredyt jeżeli powierzchnia usługowa nie przewyższa 30%. Działkę będę chciał przekształcić na mieszkalną już się dowiadywałem w starostwie i u urbanisty, wszystko będzie można przekształcić do końca roku, ale w tym czasie chciałbym rozpocząć budowę. czy jest możliwość ominięcia tego zapisu żeby można wybudować dom z powierzchnią użytkową do 30%?

    pozdrawiam

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzesiek8816

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam i mam pytanie mam podobny problem działka ma oznaczenie MU 35 czyli mieszkalno usługową. Buduje Pan czy zrezygnował?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jare14

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam mam również taką działkę proszę o info czy i jak udało się Panu ten problem rozwiązać [email protected] pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony