dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    duplikat

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    7

    Domyślnie Termowizja - metody chałupnicze

    Pytanie jak w temacie. Zwiewa mi ciepło a powinno być wszystko ok. Jak sprawdzić którędy ? Fotka kamerką kosztuje ładne parę zł. , może jakieś domowe sposoby ?
    I pytanie dodatkowe : Czy to, że część dachu jest niezaśnieżona a cześć przykryta śniegiem świadczy o ucieczce ciepła przez dach ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar 78mysz
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    12.040
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    173

    Domyślnie

    Po pierwsze pokaż dach.
    Są metody pozwalające chałupniczo wychwycić drogę ucieczki ciepła z domu -np opisywana tu obszernie i ciekawa opowieść o teście gromnicznym-poszukaj na forum. Pozatym termometr.Można takze obliczyć zapotrzebowanie na ciepło i porównać z rachunkami-można zrobić samdzielnie pod warunkiem, ze ma się duzo samozaparcia Oczywiście to wszystko obarczone jest jakimś błędem i nie koniecznie wykryjesz w ten sposób małe straty.Jeśli jednak zimą widzisz, ze na dachu masz nierówną powierzchnię sniegu, to na kamerze nic więcej nie zobaczysz oprócz zbliżonej temperatury powierzchni dachu- w tych miejscach, w których jest nieszczelność, albo slaba izolacja temperatura będzie wyższa.Znając temperatury po zewnętrznej i wewnętrznej stronie przegrody można już coś tam obliczyc, ale tak naprawdę, to dla uzytkownika liczy się to, żeby znaleźc i poprawić izolację, a nie liczyć ciepło idące w kosmos
    komentarze do mysiego domu
    zdjęciowisko
    świadectwa energetyczne

  3. #3

    Domyślnie

    Tak pisałeś badanie termowizyjne kosztuje parę złotych, ale szybko może się zwrócić, jeśli usuniesz znalezione usterki. Wiem co piszę, bo walczyłem ze zarządcą budynku dwa lata, po badaniu w ciągu pół roku naprawił większość usterek. Bo badaniu zresztą dojrzałem do wymiany stolarki okiennej.
    Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
    Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał duplikat Zobacz post
    Pytanie jak w temacie. Zwiewa mi ciepło a powinno być wszystko ok. Jak sprawdzić którędy ? Fotka kamerką kosztuje ładne parę zł. , może jakieś domowe sposoby ?
    I pytanie dodatkowe : Czy to, że część dachu jest niezaśnieżona a cześć przykryta śniegiem świadczy o ucieczce ciepła przez dach ?
    Alternatywnie można "odstrzejać" chatę pirometrem nabytym w drodze kupna za 200-400 zł.
    Darek

  5. #5

    Domyślnie

    ...niby można pirometrem ale to nie to samo co kamera....raczej nic nie zastąpi zdjęcia termo....
    ...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    t_ku

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    70

    Domyślnie

    Witam.
    Odpowiedź jest jedna
    www.termodom.waw.pl

  7. #7

    Domyślnie

    ...coś czuję, że jak będziesz tak obiektywnie odpowiadał to moderator też da Ci jedyną słuszną odpowiedź - ban .... będziesz miał wtedy wiele czasu na przemyślenia na tematy filozoficzne np takie : do czego służy forum i gdzie umieszczamy reklamy własnych firm... hehe
    ...

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Kamera termowizyjna to matryca pirometryczna.
    Taki prostokąt z pirometrów, na który przez obiektyw rzucamy obrazek domu... ( na przykład domu)
    Reszta - jak w telewizji.

    Rozważacie metody chałupnicze....
    JEDEN pirometr (zamiast matrycy) i dużo pomiarów a jeszcze więcej myślenia...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    ...masz rację Adam...
    tylko w praktyce pirometr nie zastąpi kamery.... po prostu nikt nie jest w stanie zbadać pirometrem tylu punktów i z taką dokładnością co kamera...
    można przebadać jakieś typowe miejsca i rzeczywiście coś odkryć, ale można też wiele miejsc istotnych pominąć i dlatego pomimo, że zgadzam się, że oba badania są przeprowadzane "na podobnych zasadach" , bo to jest niepodważalne, to jednak przy badaniu budynków kamera bije na głowę pirometr....
    ...

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Chałupniczo - NIE!

    To metoda o wiele sprawniejsza i doskonalsza, ale już nie CHAŁUPNICZA.
    Fakt!
    JEST lepsza.
    Ale i ja (na razie) mam tylko pirometr, to puki co, muszę myśleć, jak mierzę...

    Oby ten rok był dla wszystkich lepszy!
    Oby i Wam się te kamery, pirometry i inne potrzeby ziściły szybko i bez wysiłku!
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    ..hehe... i samych ciepłych i energooszczędnych domków
    ...

  12. #12

    Domyślnie

    Czyto teoretycznie, można by taki pirometr zaprząc do maszyny stworzonej na wzór drukarki do murów (http://www.facadeprinter.org/en/index.php). Pozostaje kwestia oprogramowania tego oraz pokonania ograniczeń, typu niestała odległość od badanych punktów elewacji.
    Lub jakiś rama na elewację, po której porusza się głowica z pirometrem (na wzór skanera komputerowego).
    Robota dla tego co ojca i matkę...

    Z pomysłów (może) bardziej sensownych.
    Może można by do tego celu użyć odpowiednio spreparowanego aparatu fotograficznego?
    Obraz termowizyjny to tylko obraz promieniowania elektromagnetycznego z określonego zakresu.
    Większość aparatów fotograficznych posiada wbudowany filtr podczerwony, ale istnieją zapaleńcy, którzy wymontowują ów filtr z aparatu.
    Istnieją także wersje specjalne aparatów, np. Canon 20Da ("astronomiczna" odmiana Canona 20D) fabrycznie pozbawiony tego filtra. Pozostaje pytanie, czy tak spreparowana matryca będzie czuła na interesujący zakres promieniowania? Jeśli tak, "wystarczy" już tylko stworzyć odpowiedni filtr na obiektyw.

  13. #13

    Domyślnie

    Dziś znalazłem na "Gazeta.pl Technologie" ten artykuł:
    DARPA chce smartfonów z termowizorami

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Kamera termowizyjna to matryca pirometryczna.
    Taki prostokąt z pirometrów, na który przez obiektyw rzucamy obrazek domu... ( na przykład domu)
    Reszta - jak w telewizji.

    Rozważacie metody chałupnicze....
    JEDEN pirometr (zamiast matrycy) i dużo pomiarów a jeszcze więcej myślenia...
    Adam M.
    Adamie z pirometrami nie jest tak różowo .
    Sam się wachałem nad ich zakupem dla siebie ale
    ich dokładność pomiaru jest o kant dupy rozbić więc nimi da się jedynie wykryć większe mostki ale mniejszych już nie.
    Dokładność rzędu +-2oC (czyli w sumie 4oC) to już może być różnica temperatur między temp. pomieszczenia a temp. powierzchni ściany. Dodatkowo dochodzi powtarzalność np. co do 1oC i ta nasza metoda chałupnicza robi się naprawdę chałupniczą i to raczej do domu w stanie "chałupniczym".

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  15. #15

    Domyślnie

    Mierzylem tanim (ok 400) pirometrem z roboty co sie u mnie dzieje. Generalnie sprawdza sie dobrze do badania czy na calej powierzchni jest taka sama temperatura. Za duzo jest zmiennych wsp. emisyjnosci zeby porownac rzetelnie np temp sufitu z KG i sciany.

    Tak czy owak wyszlo ze straty w przewodach od rekuperatora na strychu nieogrzewanym oblozonych 15 cm welny (bez folii) to jakies 10 stopni. Do tego jeszcze narozniki przy sciance kolankowej znaczaco zimniejsze niz reszta sciany mimo 20 cm styro na zewnatrz ....

    Takie same efekty/dokladnosc mozna uzyskac termometrem na podczerwien tylko ilosc pomiarow ciut wieksza. Tylko ze to nie rozwiazuje problemu co dalej z tymi mostkami

  16. #16

    Domyślnie

    ...nawet kamera sama mostków nie usunie
    ...

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zonzi Zobacz post
    Mierzylem tanim (ok 400) pirometrem z roboty co sie u mnie dzieje. Generalnie sprawdza sie dobrze do badania czy na calej powierzchni jest taka sama temperatura. Za duzo jest zmiennych wsp. emisyjnosci zeby porownac rzetelnie np temp sufitu z KG i sciany.
    A to pirometr nie pozwala zmienić współczynnika emisyjności?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  18. #18

    Domyślnie

    ...znowu się wtrącę na dwa słowa... Krysiek może i pirometr pozwala na zmianę współczynnika emisyjności, ale mimo tego nie zastąpi on nigdy kamery....
    wiem, że moje zdanie może spotkać się z krytyką, ale uważam, jak już wcześniej pisałem, że nie da się pomiarami pirometrem uzyskać tego samego co kamerą....
    każdy kto weźmie do ręki kamerę zrozumie to od razu...
    po prostu jest chyba ludzką niemożliwością dokonanie takiej ilości pomiarów i przestawienie wyników w sposób tak czytelny jaki daje obraz z kamery....
    przede wszystkim podczas dokonywania pomiarów pirometrem (które muszą trwać dość długi okres czasu) mogą się zmienić warunki co może mieć wpływ na wyniki.... w kamerze widzimy dany obszar z jego temperaturami w tym samym czasie i już samo to sprawia, że jest to pomiar o wiele bardziej przydatny do analizy....
    ...

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Niektóre zwykłe kamery video posiadają tzw. Nightvision pozwala to na nagrywanie w nocy jako film czarnobiały. To coś w rodzaju noktowizora- cieplejsze na obrazie jest jaśniejsze. Jakby sfilmować tym dom w zupełnej ciemności- może pokaże miejsca którymi ucieka ciepło ? Tylko nie krzyczcie mocno za ten pomysł
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony