dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 24
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 471
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar roby2603
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin

    Witam, mam w/w Lunę obsługującą ok. 90 m2 domu. Działa od trzech tygodni, robi trochę hałasu, ale z tego co zauważyłem jest trochę mniejsze zużycie gazu przy włączonym rekuperatorze. A ha, reku jest podłączone do GWC, takiego własnej roboty, czyli 50 m rury pomarańczowej puszczonej na głębokości ok 1,20m. Czytając inne posty dot. rekuperacji jest mowa o elektronice, nastawach itp. U mnie jest tylko zwykły włącznik zasilania i przełącznik by-passa.
    Czy takie reku powinno chodzić 24h na dobę, czy temperatura nawiewu powinna być odczuwalna np. po przyłożeniu ręki do anemostatu?
    No i ciekaw jestem wszelkich uwag dotyczących tego zestawu, biorąc oczywiście pod uwagę to, że nie jest to najwyższa półka i nie kosztował ok 10000 PLN.
    Pozdrawiam

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar roby2603
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Hej, to może ktoś napisze jak jest z pracą rekuperatora? Powinien pracować na okrągło, przez 24 h. ? Jak już pisałem wyżej, u mnie nie ma regulacji mocy.

  3. #3

    Domyślnie

    reku sam nie pracuje tylko wentylatory, reku umożliwia tylko wymianę termiczną, to czy ma pracować czy nie zalezy tylko od ciebie
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał roby2603 Zobacz post
    ... ale z tego co zauważyłem jest trochę mniejsze zużycie gazu przy włączonym rekuperatorze
    Pozdrawiam

    no to coś Ci nie gra. mniejsze zużycie gazy będziesz miał, jak WYŁĄCZYSZ rekuperator. przy WŁĄCZONYM musi być większe.
    desmear

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar roby2603
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    no to coś Ci nie gra. mniejsze zużycie gazy będziesz miał, jak WYŁĄCZYSZ rekuperator. przy WŁĄCZONYM musi być większe.
    tego nie rozumiem, przecież w rekuperatorze następuje wymiana ciepła i ciepło zostaje w domu, czyli potrzeba dogrzania jest mniejsza.
    Co do wentylatorów. Jeśli reku nie pracuje to i wentylatory nie pracują. Wszystko jest w jednej skrzynce.
    Ostatnio edytowane przez roby2603 ; 07-01-2011 o 13:18

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    no to coś Ci nie gra. mniejsze zużycie gazy będziesz miał, jak WYŁĄCZYSZ rekuperator. przy WŁĄCZONYM musi być większe.

    mógłbyś uzasadnić skąd takie twierdzenie wziąłeś?

    reku wyłączony więc ciepło trafia na zewnątrz a piec musi uzupełnić braki, zużycie gazu rośnie,
    reku wymienia ciepło zachowując jego część w domu więc obciążenie pieca maleje
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  7. #7

    Domyślnie

    chyba dasmear miał na myśli to, ze WYŁACZONY czyli brak przepływu powietrza, brak wentylacji, brak jakiejkolkwiek (jakoś tam stratnej) wymiany, "puszka" zamknięta, WŁĄCZONY - jest wentylacja, jest wymiana, jest strata

  8. #8

    Domyślnie

    już jestem.
    tak edde, to miałem na myśli.
    rekuperator powoduje mniejsze zużycie gazu W PORÓWNANIU z instalacją grawitacyjną lub bez rekuperatora (z samymi wentylatorami)
    ponieważ nie przypuszczam, zebyś miał wentylację grawitacyjną a także nic nie pisałeś o tym, że zastąpiłeś wentylatory rekuperatorem więc rzypuszczam, że nie miałeś wogóle wentylacji uruchomionej a teraz to zrobiłeś. prawda jest taka, że brak wentylacji jest najbardziej energoszczędny.
    desmear

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gizela75

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Szprotawa
    Kod pocztowy
    67-300
    Posty
    16

    Domyślnie Luna 200

    Witam zakupiłem rekuperator dwa tygodnie temu nie mam jeszcze sterowania (to które jest dedykowane to lipa, bo silniki wentylatora buczą) ale już za kilka dni będę miał autotransformator z płynną regulacją. Póki co podpiąłem pod programator czasowy ustawiłem adekwatnie do potrzeb i jest OK, co mogę stwierdzić:
    1. Spadła wilgotność powietrza z 65-75% do 45-55% (to było ważne z punktu wodzenia zdrowia - grzyb, pleśń na ścianach)
    2. Nie parują okna i nie skrapla się na nich woda (w końcu), dodam również że nie rosi również zbiornik kompaktu WC
    3. Nie kurzy się (dzięki zastosowanym filtrom, fabryczne wyciągnąłem i dodałem zewnętrzne ze względu na obudowę LUNY)
    4. W domu nie ma nieprzyjemnych zapachów (zwierzaki, toaleta) w sumie przyjemnych też (gotowanie, pieczenie)
    To chyba wystarczy, jak za 2,5 tyś. zł to naprawdę rewelacja (w porównaniu z innymi reku za grube pieniądze).
    Całość złożyłem i zaprojektowałem sam korzystając z porad Pana TB, krytykowanego często na forach o wentylacji z odzyskiem ciepła i muszę przyznać, że trochę mnie oświecił w tematach. Wentylatory są prawie niesłyszalne pracując na max. obrotach dzięki skrzynkom rozdzielczym, które zainstalowałem zamiast trójników.

    Odpowiadając na pytanie co do ciągłej pracy rekuperatora:
    1. Powinien chodzić non stop pod warunkiem, że ma się wpływ na wydajność, no i przydałby się higrometr żeby nie przesuszać powietrza norma to (40-60%)

    Pozdrawiam użytkowników LUNY

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał roby2603 Zobacz post
    Hej, to może ktoś napisze jak jest z pracą rekuperatora? Powinien pracować na okrągło, przez 24 h. ? Jak już pisałem wyżej, u mnie nie ma regulacji mocy.
    Jeśli rekuperator jest jednoczesnie sercem wentylacji mechanicznej w twoim domu to wylaczajac go pozbawiasz sie doplywu swiezego powietrza .Wybór nalezy do ciebie czy chcesz sie poddusic i zarasnąć grzybem
    Takze uważam ze po wlaczeniu reku powinno zyskac sie na ogrzewaniu , w koncu reku odzyskuje okolo 70 -80 % ciepla ktore ulatywaloby w przestrzen bez niego .
    O kosztach zasilania reku przemilcze-komfort zawsze kosztuje .Jednak z wyliczen prezentowanych na forum oraz w prasie fachowej mozna zalożyć ze reku jest oplacalny .
    Zazdroszcze ci wilgoci , wlasnie patrze na higrometr u mnie w pokoju 25% -tragedia i dlatego kupie reku z odzyskiem wilgoci chociac lune tez bralem pod uwage ze wgledu na koszty .

  11. #11

    Domyślnie

    to że wentyli nie słychać to zasługa budowy kanałów a nie braku trójników, pan TB jakkolwiek posiada pewną wiedzę to ten zakres który posiada uważa za jedynie słuszny, jakiekilwiek odstepstwa od jego koncepcji to wyciąganie z klienta pieniędzy, instalacja na trójnikach też moze dobrze działać o ile się wie jak ją zrobić a wg pana TB nie i już , na skrzynce i cienkich kanałach też będzie działać, łatwiej ją zaprojektować lecz wychodzi troszkę drożej bo jest więcej kanałów
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  12. #12

    Domyślnie

    ile za metr karbowanego kanału fi 70mm?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  13. #13

    Domyślnie

    to nawet przyzwoicie a jaka firma to sprzedaje?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  14. #14

    Domyślnie

    dzięki
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie

    Witam. W mieszkanku, które urządzamy sobie wraz z żoną muszę zrobić wentylację. Różne opcję brałem pod uwagę i z racji na zasobność portfela prawdopodobnie zdecyduję się na rekuperator luna 200. Problem mam tylko z wyborem sterowania. Podobno oryginalne na pilota jest do bani. zależy mi na płynnej regulacji ponieważ na chwilę obecną (i na moze 6 mies-1,5 roku) wentylacja ma działać tylko w jednym pokoju (sypialnia) dla 2 osób. dopóki nie zrobie salonu, kuchni i łazienki + druga sypialnia.
    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć łopatologicznie co to są te autotransformatory regulowane lub skokowe i gdzie można coś takiego kupić (jakieś linki) Przeszukałem wszystko co możliwe w sieci i znalazłem tylko dużej mocy.
    No i druga sprawa ile taki zestaw będzie pobierał prądu (tyle ile znamionowa moc trafa??)?
    Druga sprawa to skrzynki rozdzielcze. Szukam i znaleśc nie mogę. Może by tak samemu wykonać?? Troche płyt osb, silikon izolacja??
    Proszę o wyczerpujące informację. Bardzo mi na tym zależe ponieważ za tydzień bede zamiawiał reku (jeszcze nie wiem gdzie i nie wiem czy zamawiać pilota.

    Pozdrawiam
    Adam

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie

    Nikt nic nie wie?? Przecież to popularny rekuperator i czymś to ludzie sterują

  17. #17

    Domyślnie

    wszędzie kupisz a we firmach zajmujących się wykonaniem to nawet dostaniesz nietypowe specyfiki na zamówienie
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie

    Jakieś namiary moze na taką firme dostane?? I mniejwiecej jaki koszt

    Oczywiście chodzi mi o to sterowanie

  19. #19

    Domyślnie

    o rany to mam ci firmy w rzeszowie podawać?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie

    ok . jestem kompletnym laikiem w sprawach elektroniki więc nawet nie wiem o co pytać w sklepie.
    Moze na elektrodzie mi powiedzą gdzie w necie mozna by zamowic

Strona 1 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony