dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 24
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 471
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Ciekawe jak jest ze sprawnoscia luny? czy to tylko centrala wentylacyjna czy naprawde cos tego ciepla odzyskuje......
    Ma ktos pomiary temp. na wejsciu i na wyjsciu?
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Oj cos mi sie zdaje ze luna niedyrydy............
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  3. #23

    Domyślnie

    autotransformator to po prostu trafo ze zmienną przekładnią, podlega ty samym prawom co zwykłe trafa czyli zwarcie, bieg jałowy i praca równoległa, ciebie to nie powinno interesować, autotransformatorem możesz w sposób płynny zmieniać stosunek napięcia i prądu, inaczej mówiąc kręcąc jakimś pokrętłem możesz regulować prędkość obr. silnika od wentylatora, uproszczone wersje tych maszynek to trafa wieloodczepowe też nazywane autotransformatorami, nie masz tam płynnej regulacji tylko skokową, jeśli kupisz sobie takie trafo z 5 odczepami to możesz zrobić sobie regulację 5 biegową, kupisz w sklepach z elektroniką, prądu będzie ci układ tyle żarł co wszystkie jego elementy razem, jeśli założysz za duże trafo to oprócz tego ze więcej za nie zapłacisz nie będziesz przez to więcej za prąd płacił

    skrzynki rozdzielcze mają być szczelne i nie nasiąkające wodą, odpuść sobie wynalazki z płyty, przejdź sie do sklepu z duperelami od wentylacji i kupisz co ci trzeba z blachy
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    autotransformator to po prostu trafo ze zmienną przekładnią, podlega ty samym prawom co zwykłe trafa czyli zwarcie, bieg jałowy i praca równoległa, ciebie to nie powinno interesować, autotransformatorem możesz w sposób płynny zmieniać stosunek napięcia i prądu, inaczej mówiąc kręcąc jakimś pokrętłem możesz regulować prędkość obr. silnika od wentylatora, uproszczone wersje tych maszynek to trafa wieloodczepowe też nazywane autotransformatorami, nie masz tam płynnej regulacji tylko skokową, jeśli kupisz sobie takie trafo z 5 odczepami to możesz zrobić sobie regulację 5 biegową, kupisz w sklepach z elektroniką, prądu będzie ci układ tyle żarł co wszystkie jego elementy razem, jeśli założysz za duże trafo to oprócz tego ze więcej za nie zapłacisz nie będziesz przez to więcej za prąd płacił

    skrzynki rozdzielcze mają być szczelne i nie nasiąkające wodą, odpuść sobie wynalazki z płyty, przejdź sie do sklepu z duperelami od wentylacji i kupisz co ci trzeba z blachy


    No super wkoncu wyczerpująca odpowiedź. Dzięki
    http://www.transformatory-lodz.pl/?a...nsformatory,26
    czy takie autotrafo bedzie sie nadawac?

    I na ile amper kupic?
    Ostatnio edytowane przez adamzzz ; 08-02-2011 o 21:19

  5. #25

    Domyślnie

    no stary, zadajesz pytania sugerujące brak wiedzy w tym temacie , nie wiesz co kupić. gdzie ani jakie, przecież takie trafo ni musi ci być potrzebne i ty chcesz sam sobie złożyć to do kupy kierując się poradami z forum?
    wybacz ale ja w to nie wchodzę, weź sobie jakiegoś elektryka do tego lub kup gotowca
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie

    od początku twierdziłem ze nie mam zielonego pojęcia i chce kupić gotowca (nie oryginalnego) więc nie wiem o co Ci chodzi.

    Po to są fora internetowe aby pomagać sobie nawzajem. Szkoda tylko, że nie wszyscy to rozumieją
    Nie każdy jest dobry z elektryki i takie info o jakich parametrach kupić na pewno by komuś w przyszłości pomogło.
    Ostatnio edytowane przez adamzzz ; 09-02-2011 o 20:40

  7. #27

    Domyślnie

    wentyle w porywach przyjmij że wydoją po 300 VA (na wyrost)i taki jak kupisz to styknie
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie

    Witam po przerwie.
    Założyłem rekuperator, narazie tylko do jednego pomieszczenie (w sypialni nadmuch a wyciąg na korytarzu). Strowane płynnie przez autotransformator.
    Dziwny problem się pojawił. Prosto mówiąc śmierdzi z nadmuchu. Jestem w 100% przekonany że śmierdzi z termoflexa. Jak go otworzyłem z paczki to już tak od niego było czuć. Myślałem że może wywietrzeje ale chodzi już ze 4 godziny na max obrotach i dalej to samo.
    Jak do jutra nie przejdzie kupie zwykłą spiro i ją zaizoluję.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gizela75

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Szprotawa
    Kod pocztowy
    67-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Kanały giętkie izolowane nie pamiętam nazwy ale na pewno holenderskie (pudła są na strychu) 152mm -119zł, 125mm - 103zł, 100mm - 90zł. Kupione od firmy sprzedającej na Alledrogo ale bezpośrednio nick "wentylacje" z Leszna. Nie wiem czy powinienem to pisać upss. Skrzynki są od rozprowadzania ogrzewania kominkowego DGP oczywiście izolowane. Musiałem dołożyć tylko włókninę filtracyjną ponieważ tam była tylko taka siateczka stalowa która zatrzymuje tylko duże zanieczyszczenia. Jakoś hula ale ostatnio przy mrozach -17st C mocno obawiam się że zaczyna zamarzać.
    Ostatnio edytowane przez gizela75 ; 24-02-2011 o 16:01

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gizela75

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Szprotawa
    Kod pocztowy
    67-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Powiem krótko, nie mam na tyle pieniędzy by kupować super zabawki z wyświetlaczami, piszczkami, setką czujek i innych dupereli. To powód dla którego kupiłem autotransformator, który może nie jest piękny, ale nie po to go kupiłem. Ma 20 lat, ale jest to wyrób PRL i będzie działał jeszcze długo. Najważniejsze, że pozwala mi w każdej chwili sterować obrotami wentylatorów. Koszt takiego cuda to około 100 - 150 zł, ja kupiłem od bardzo miłego człowieka na forum elektrody za 40 zł i jestem zadowolony. Planuję jeszcze dokupić przewód grzejny samoregulujący, który będzie zapobiegał zamarzaniu LUNY (ona nie posiada takiego zabezpieczenia). Cena sterowania LUNY u TB ok 400 zł (jak sobie dobrze przypominam).

    Te transformatory, które są na zdjęciach są stanowczo za duże (drogie) najmniejszy miał ponad 3A a tobie wystarczy max 2A i to już z zapasem. Luna potrzebuje 120W więc jest to pi razy oko 0,5 A !!!
    Ostatnio edytowane przez gizela75 ; 24-02-2011 o 15:56

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał gizela75 Zobacz post
    Cena sterowania LUNY u TB ok 400 zł (jak sobie dobrze przypominam).
    u tego tb z bartyckiej?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    na alledrogo za 200zl jest
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie Luna 200 dospela !

    Ktoś jeszcze może pochwalic się użytkowaniem tego reku?
    Zalety, wady, porównanie z konkurencją itp itd mile widziane

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    U siebie zamontowałem Lunę, i jestem bardzo zadowolony. Działa jak należy, wody w zimie wykropliło mi się około 300 litrów (na początku wylewałem po dwa wiaderka 12L na tydzień, pod koniec zimy spadło do 1 wiaderka). Centrala w największe mrozy zamarza, założyłem więc zwykły presostat odłączający nawiew na 5 minut przy wzroście oporów i działa jak należy. Wentylacja chodzi cały czas, odzysk ciepła zimą miałem koło 75%, ale też centrala stoi na nieogrzewanym, przewiewnym stryszku i tej zimy była byle jak na zwykłych flexach podłączona - bo teraz przerabiam cały układ w związku z przeprowadzaniem tam przewodów od kolektorów i dorabiam glikolowe GWC. Następnej zimy, po prawidłowym dociepleniu układu i uruchomionym GWC powinienem mieć więc temperatury wynikowe jak przy centrali z 80-90% odzyskiem.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    U siebie zamontowałem Lunę, i jestem bardzo zadowolony. Działa jak należy, wody w zimie wykropliło mi się około 300 litrów (na początku wylewałem po dwa wiaderka 12L na tydzień, pod koniec zimy spadło do 1 wiaderka). Centrala w największe mrozy zamarza, założyłem więc zwykły presostat odłączający nawiew na 5 minut przy wzroście oporów i działa jak należy. Wentylacja chodzi cały czas, odzysk ciepła zimą miałem koło 75%, ale też centrala stoi na nieogrzewanym, przewiewnym stryszku i tej zimy była byle jak na zwykłych flexach podłączona - bo teraz przerabiam cały układ w związku z przeprowadzaniem tam przewodów od kolektorów i dorabiam glikolowe GWC. Następnej zimy, po prawidłowym dociepleniu układu i uruchomionym GWC powinienem mieć więc temperatury wynikowe jak przy centrali z 80-90% odzyskiem.
    Czy można połączyć centrale z kanalizacją w celu odpływu wykraplającej się wody oraz czy taka
    ilość wody(300l) to normalka?
    Ile razy zamarzała Ci centralka na dobe z powodu mrozów i przy jakich temp?
    Jakie są koszty dodatkowych elemetów dołanczanych do centralki (filtry zewnętrzne,system antyzamrożeniowy,sterownik)?

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Jasne że można centralę podłączyć do kanalizy, nawet zawsze tak się robi, ale u siebie dla celów powiedzmy "badawczych" chciałem wiedzieć co się dzieje, ile faktycznie wykrapla się wody. Centrala nie zamarza ileś razy na dobę, tylko kilka razy zeszłej zimy, przy stałych mrozach poniżej -10'C. W wymienniku mieści się co najmniej litr lodu, więc jak za dnia jest trochę cieplej a nocą mocny minus to nie zamarza - to co zalodzi się nocą rozmraża się w dzień i pomimo niewielkiego wzrostu oporów centrala chodzi normalnie na okrągło. Jedynie przy kilkudniowych silnych mrozach jest problem.

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    Jasne że można centralę podłączyć do kanalizy, nawet zawsze tak się robi, ale u siebie dla celów powiedzmy "badawczych" chciałem wiedzieć co się dzieje, ile faktycznie wykrapla się wody. Centrala nie zamarza ileś razy na dobę, tylko kilka razy zeszłej zimy, przy stałych mrozach poniżej -10'C. W wymienniku mieści się co najmniej litr lodu, więc jak za dnia jest trochę cieplej a nocą mocny minus to nie zamarza - to co zalodzi się nocą rozmraża się w dzień i pomimo niewielkiego wzrostu oporów centrala chodzi normalnie na okrągło. Jedynie przy kilkudniowych silnych mrozach jest problem.
    Jak przy twojej centralce wychodzą koszty zużycia prądu wentyli, filtrów, itp w stosunku do odzysku ciepła, a więc mniejszego zużycia żródła ciepła? Interesuje mnie bilans roczny ponieważ odysk ciepła jest powiedzmy przez pół roku, a wentylatory chodzą cały rok!

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Prądu średnio bierze mi ok. 70W, więc miesięcznie kosztuje mnie to ok. 25 zł. Oszczędność na paliwie: ponad 1t węgla rocznie. Zyski dodatkowe: dobre samopoczucie rano (brak CO2 w powietrzu), odpowiednia wilgotność (trzymam 45-50%) - przed reku było 75-90% (wszystko mokre, po szybach wprost się lało).
    Gdybym kupił droższą centralę z wentylami prądu stałego musiałbym dopłacić około 3,5 - 4k, za to brałaby dwa razy mniej prądu. Jako instalator stwierdziłem, że mi się to nie opłaca, dodatkowo do Luny musiałem dorabić automatykę od zera - a lubię majsterkować.
    Koszt filtrów to ciężko powiedzieć, bo to zupełne grosze - wymieniam tylko tkaninę w filtrze zewnętrznym.

    Bilans wychodzi więc zdecydowanie na plus. Nie wspominam o potężnie obniżonej cenie zakupu domu - zmieniał właścicieli rok po roku, bo żaden nie potrafił sobie poradzić z wilgocią (bardzo szczelne szyby, brak ocieplenia fundamentu, ogólny brak wentylacji). Rekuperator i docieplenie styrodurem fundamentu rozwiązało sprawę parujących okien w jeden dzień, przemarzajacych murów od razu po dociepleniu, wilgotnych ścian w narożnikach przy podłodze w miesiąc
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 03-05-2011 o 15:13

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Jeżeli mam dom o pow uż 120m2, więc ok 300m3 kubatury to czy Luna 200 (czyli 200m3) sobie poradzi.
    I nie chodzi tu o to aby chodziła na maxa.

  20. #40

    Domyślnie

    no i to zależy od tego co ty od tej wentylacji wymagasz, każdy wodotrysk ma swoje wymagania którym centrala musi sprostać,
    zakładając że masz 120m2 dom i w nim standardowo duże pomieszczenia i o standardowym przeznaczeniu to taka luna sobie poradzi ale ganiać ją będziesz musiał co wieczór na maksie, spręż luny jest mały więc dobrze jest też i do niej starannie zaprojektować instalację, ot cała filozofia

    natomiast w sali bankietowej 120m2 takiej luny byś nawet nie poczuł...
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Strona 2 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony