dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 911 z 915
Pokaż wyniki od 18.201 do 18.220 z 18293
  1. #18201
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Łatwiej zepsuć system na klimakonwektorach i jak nie zaizolujesz prawidłowo rur, to naprawa będzie sporą demolką, a wilgotne ściany to nic dobrego.
    Jak grzebnie prost hydraulik, to nie tracisz gwarancji na całość?

    Pojedyncze splity to krótkie odcinki cienkich rur. Są stosunkowo ciepłe, bo temperatura spada dopiero w parowniku - więc łatwo poprowadzić i nie ma ryzyka wilgoci.

    Fakt - klimakonwektor ma prostszą budowę. Tym bardziej dziwi, że są droższe od klimatyzatorów.
    Babok z izolacją rzeczywiście jest "niebezpieczny" -wszystko można nieprawidłowo wykonać...
    Z ceną klimakonwektorów "grzejnikowych" ,to jakiś absurd...może chodzi o to ,że nie ma zbyt wielu producentów (zazwyczaj widuję Purmo Vido i jeszcze może ze dwie firmy...).
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #18202
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Mam takie cos. Zrobilem to swiadomie choc wiedzialem, ze bedzie ulomne.
    Ulomnosc polega na tym, ze albo wydajnosc (niska temp. wody zasilajacej i skraplanie sie wilgoci zarowno na rurkach zasilajacych jak i w sianach i stropach (na pewno przynajmniej czesciowo nieocieplone) albo slaba wydajnosc i brak skraplania sie wody. Dodatkowo nie chcialem kuc scian by odprowadxzac wilgoc i na razie po prostu podstawiam jakies naczynia - albo zrobie jakies wanienki z nierdzewki (ale przy obecnych temp. tej wody bedzie za duzo) albo niestety kucie i odprowadzenie na zewnatrz... Mniej więcej zaczyna sie przy 18 stopniach Celsjusza a przy tej temp. schlodzenie jest niewielkie, wiekszy efekt z ruchu powietrza...
    Gdyby dom byl budowany jako nowy to po przypilnowaniu kilku rzeczy, dzialaloby to dokladnie jak klimatyzacja.
    Niestety wilgotnosci (jak i temp.) w domu specjalnie nie pilnuje...
    Jestem na etapie projektowym, więc chcę uwzględnić całą instalację, z wyprowadzeniem skroplin do układu odprowadzenia deszczówki. Chciałem klimatyzację, a rozwiązanie z klimakonwektorem podpowiedział projektant i się nad nim teraz zastanawiam i chcę rozpoznać temat. Przewaga klimatyzacji to dodatkowe, awaryjne źródło ogrzewania, ale jednocześnie dodatkowy system, z którego korzysta się stosunkowo rzadko, kilka godzin przez kilkanaście dni w roku. Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.

  3. #18203

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Z punktu widzenia użytkownika i jego aktualnych oczekiwań rozwiązanie Konceptusa oferuje jeszcze za mało w stosunku do rozwiązań PW.
    Czasem cena zakupu i nawet najniższy koszt eksploatacji nie jest głównym kryterium wyboru.
    Abstrahując od samego Konceptusa, możesz napisać co masz na myśli pisząc o "aktualnych oczekiwaniach"?
    Podobnie rzecz się ma z tą przewagą PW nad prostą gruntówką i jakie - wg Ciebie - mają kryteria wyboru klienci (jeśli cena nie jest dla nich absolutnym priorytetem)?

    Chodzi o internet i łatwiejsze dopasowanie do PV, czy masz na myśli coś innego?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #18204
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Przewaga klimatyzacji to dodatkowe, awaryjne źródło ogrzewania
    O ile padło zasilanie PC a nie poza domem.

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.
    Kosztowo będzie podobnie, bo markowe klimakonwektory kosztują ok.2kPLN/szt. + sterownik klikaset złotych, czyli tyle co klimatyzator.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  5. #18205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.
    Policz koszty, to się zdziwisz.

    Instalacja klimy - w większości sytuacji wystarczy gniazdko - rury do jednostki zewnętrznej krótkie i fabrycznie wystarczająco zaizolowane. Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?
    Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?

  6. #18206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Policz koszty, to się zdziwisz.

    Instalacja klimy - w większości sytuacji wystarczy gniazdko - rury do jednostki zewnętrznej krótkie i fabrycznie wystarczająco zaizolowane. Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?
    Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?
    Jeśli rozpatrujemy nowy budynek to nie widzę innego sensownego rozwiązania (mając w planach PC PW) dać klimakonwektor kanałowy na strych i rozprowadzić rury po sypialniach/salonie.

    Koszt jakieś 3000 zł, a mamy (oczywiście jeśli PC ma opcję chłodzenia) klimę w całym domu.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #18207

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Zainwestowałem w PV i teraz zamierzam w PC jak osiągnę meritum sprawy czyli 10kW PV ( a to w sierpniu) i PC ( prawdopodobnie w październiku) to raczej przestanę się tak angażować. Siedzisz w tematach ktore są teraz na piedestale"

    I bardzo dobrze!
    Za jaki rok napiszesz nam tu jak się to sprawdza.

    Adam M.
    Nie ma sprawy jak system będzie zrobiony czyli PV 10kW i PC.
    Na dziś to kolega bobrow może sie pochwalić w grudniu. Bo od bodajże października 19r ma PV 10kW a PC chyba z 5 lat.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #18208
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Jeśli rozpatrujemy nowy budynek to nie widzę innego sensownego rozwiązania (mając w planach PC PW) dać klimakonwektor kanałowy na strych i rozprowadzić rury po sypialniach/salonie.

    Koszt jakieś 3000 zł, a mamy (oczywiście jeśli PC ma opcję chłodzenia) klimę w całym domu.
    Jakieś możliwości sterowania podziałem mocy to ma i podążanie za zyskami słonecznymi?

    Strych chcesz specjalnie w tym celu ogrzewać zimą? Czy będziesz spuszczał wodę, żeby nie zamarzła? IMO umieszczanie klimakonwektora (podobnie zresztą jak klimatyzatora i rekuperatora) w przestrzeni nieogrzewanej to błąd. A przykrycie ich termoizolacją jest kłopotliwe, bo utrudnia serwis.

  9. #18209

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Adam,
    z tego co widziałem , to gruntówki są także inwerterowe i nie mają "obowiązku" pracować z buforem.
    Pzdr
    Inwerterowa gruntówka nie będzie pracować z dolnym źródłem Konceptusa.
    Gdyż... "Jest jak trawa - szybko się kładzie i szybko wstaje"
    Czyli nie ma opcji by pobierać stale tylko tyle ile aktualnie jest potrzebne.
    Pracuje skokowo - on/off i ładuje w bufor.
    Nadprodukcja i magazynowanie energii cieplnej z oszczędnością wiele wspólnego nie ma.
    Aczkolwiek, przy tej cenie zakupu i późniejszego serwisu - ostateczny rachunek być może wychodzi na korzyść układu on-off.
    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Abstrahując od samego Konceptusa, możesz napisać co masz na myśli pisząc o "aktualnych oczekiwaniach"?
    Podobnie rzecz się ma z tą przewagą PW nad prostą gruntówką i jakie - wg Ciebie - mają kryteria wyboru klienci (jeśli cena nie jest dla nich absolutnym priorytetem)?
    Chodzi o internet i łatwiejsze dopasowanie do PV, czy masz na myśli coś innego?
    Oprócz wyżej wymienionych obecnie coraz częściej słyszę o:
    - urządzeniach zintegrowanych ze zbiornikiem CWU - domy małe, koszty budowy coraz większe - jak ktoś stawia pod dużym miastem to każdy metr kwadratowy kosztuje pokaźne kwoty.
    - hałas - Konceptus nie podaje danych, nie ma też ogólnodostępnej dokumentacji
    - chłodzenie - regulator z krzywą chłodzenia + możliwość podłączenia urządzeń chłodzących jako obieg indywidualny
    - obsługa przynajmniej 2 indywidualnych obiegów grzewczych
    itp...
    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    markowe klimakonwektory kosztują ok.2kPLN/szt. + sterownik klikaset złotych, czyli tyle co klimatyzator.
    Dobry (cichy) klimakonwektor jest drogi, tego się nie przeskoczy.
    Sterowniki natomiast to przedział 100 - 300 PLN
    Oczywiście w tym przedziale cenowym, nie będzie miał na obudowie napisu siemens czy honeywell
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?
    Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?
    O co chodzi z tymi bruzdami?
    Grzejniki podłączone o tyłu nie osłabiają ściany?
    Po co sufity podwieszane?
    Klimakonwektory mają odpowietrzniki, rury stosuje się te same, otulina w zależności od grubości to kwota między 2 a 3 pln / metr.
    Jednostki ścienne podłącza się tak samo jak grzejniki.
    Można też podłączyć z dołu, jak ktoś lubi oglądać rury
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakieś możliwości sterowania podziałem mocy to ma i podążanie za zyskami słonecznymi?
    Strych chcesz specjalnie w tym celu ogrzewać zimą? Czy będziesz spuszczał wodę, żeby nie zamarzła? IMO umieszczanie klimakonwektora (podobnie zresztą jak klimatyzatora i rekuperatora) w przestrzeni nieogrzewanej to błąd. A przykrycie ich termoizolacją jest kłopotliwe, bo utrudnia serwis.
    Jednostki kanałowe podziału mocy zwykle nie mają.
    Robi się na przepustnicach nie więcej jak 2 strefy - zazwyczaj sypialnie z poddasza oddziela się od salonu z aneksem.
    Jeśli dom ma wyraźne strefy nadmiernych zysków ciepła, stosuje się jednostki indywidualne.
    W większości przypadków regulacja strumienia powietrza na zaworze nawiewnym jest wystarczająca.
    Kanałówka mieści się w warstwie izolacji (20 cm), dostęp serwisowy robi się z dołu.

  10. #18210

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Odnośnie DZ ---czy jest dobrze wykonane to dopiero wyjdzie po paru latach min ( 3 lata) ale skoro masz już 10 lat to spoko, choć temp. w okolicach 0*C pod koniec okresu grzewczego dawało by mi do myślenia. Temp. DZ oscyluje ok +8*C
    Na wykładzie dla instalatorów gość podawał przykład że źle wykonane DZ pokazało nieprawidłowość w (4-tym) roku jak inwestor w lipcu nie mógł wbić łopaty w grunt. DZ dobrze wykonane musi mieć czas na regenerację po okresie zimowym, jak nie zdąży z regeneracją to tak bywa.
    wiesz, zawsze myślałem, ze mam świetnie wykonane DZ poziome,przewymiarowane, za niewielkie pieniądze i temperatury mam rewelacyjne. Nie spotkałem wielu ludzi, którzy w tym samym czasie mieliby wyższe temperatury DZ niż ja - fakt, inwerterowe gruntówki bywały tutaj nieznacznie lepsze (ja mam prymitywnego on/offa)
    No ale człowiek się uczy całe życie
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #18211

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Adam,
    z tego co widziałem , to gruntówki są także inwerterowe i nie mają "obowiązku" pracować z buforem.
    Pzdr
    nawet prymitywne on/offy nie muszą....
    najlepszym buforem jest podłogówka...jak instalacja nie jest skopana, to nie ma potrzeby instalować bufora....mam wrażenie, ze zrobiliśmy olbrzymie koło...bo o obowiązkowych buforach do instalacji to pisano tutaj 10-11 lat temu LOL
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  12. #18212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    O co chodzi z tymi bruzdami?
    Grzejniki podłączone o tyłu nie osłabiają ściany?
    Grzejniki nie wymagają izolacji rur, więc są cieńsze. Do tego nikt nie wiesza grzejników pod sufitem, więc bruzda króciutka albo i rura wychodzi z podłogi, bez żadnego kucia ścian. No i łatwo każdy grzejnik odpowietrzyć

  13. #18213

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakieś możliwości sterowania podziałem mocy to ma i podążanie za zyskami słonecznymi?

    Strych chcesz specjalnie w tym celu ogrzewać zimą? Czy będziesz spuszczał wodę, żeby nie zamarzła? IMO umieszczanie klimakonwektora (podobnie zresztą jak klimatyzatora i rekuperatora) w przestrzeni nieogrzewanej to błąd. A przykrycie ich termoizolacją jest kłopotliwe, bo utrudnia serwis.
    Oczywiście zakładam, że pomieszczenie będzie izolowane (małe pomieszczenie, choć coraz częściej całe strychy są izolowane.

    Podążanie za zyskami w budynku jednorodzinnym? Nie przesadzasz?

    Wystarczy w tych mniej nasłonecznionych skręcić anemostat.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #18214

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzejniki nie wymagają izolacji rur, więc są cieńsze. Do tego nikt nie wiesza grzejników pod sufitem, więc bruzda króciutka albo i rura wychodzi z podłogi, bez żadnego kucia ścian. No i łatwo każdy grzejnik odpowietrzyć
    Nie izoluje się powiadasz...
    Klimakonwektor ścienny montuje się dokładnie w tym samym miejscu co grzejnik.
    Klepiesz nic niewarte posty wyłącznie się kompromitując.

  15. #18215
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie izoluje się powiadasz...
    Klimakonwektor ścienny montuje się dokładnie w tym samym miejscu co grzejnik.
    Klepiesz nic niewarte posty wyłącznie się kompromitując.
    No po co izolować? W bloku z kaloryferami na korytarzach miałem podłogówkę, bo chyba nawet peszli na rurach nie było. Bo w sumie po co?
    Umieszczać klimakonwektory do chłodzenia przy podłodze z ogrzewaniem podłogowym (a o tym tu mowa) - debilna rada. Chłodzenie należy umieszczać na górze, ogrzewanie na dole.

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami?


    Kto się kompromituje - ocenią czytający.

    Edyta.
    Umieszczanie klimakonwektorów czy klimatyzatorów do chłodzenia na dole nie ma sensu nie tylko z przyczyn fizycznych (zimne powietrze nie bardzo chce iść do góry) i komfortu (przyjemniej jest, jak głowa w chłodzie a stopy w cieple, niż odwrotnie), ale też ze względu na ustawność pomieszczeń. Chłodzenie na górze (często nad oknami albo drzwiami - ale może być też nad meblami) nie przeszkadza w aranżacji wnętrza.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-08-2020 o 16:11

  16. #18216
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Umieszczanie klimakonwektorów czy klimatyzatorów do chłodzenia na dole nie ma sensu nie tylko z przyczyn fizycznych (zimne powietrze nie bardzo chce iść do góry) i komfortu (przyjemniej jest, jak głowa w chłodzie a stopy w cieple, niż odwrotnie), ale też ze względu na ustawność pomieszczeń. Chłodzenie na górze (często nad oknami albo drzwiami - ale może być też nad meblami) nie przeszkadza w aranżacji wnętrza.
    Umieszczanie dwóch klimakonwektorów jeden na dole do grzania, drugi na górze do chłodzenia ma sens?
    Klimakonwektor nie działa tylko przez konwekcję czy przewodzenie ale również poprzez wymuszenie przepływu powietrza o żądanej temperaturze (z nadaniem kierunku może być oczywiście problem ale dla chętnego i to da się rozwiązać...
    Z głową i nogami to chyba dosyć subiektywne?

    EDIT: mój błąd
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  17. #18217
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Umieszczanie dwóch klimakonwektorów jeden na dole do grzania, drugi na górze do chłodzenia ma sens?
    Jeden na górze, do chłodzenia. Na dole podłogówka do grzania - o takiej sytuacji mowa.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Z głową i nogami to chyba dosyć subiektywne?
    Nie.


    Źródło

  18. #18218

    Domyślnie

    Nie chcę zakładać nowego wątku więc zapytam tutaj. Nowy budynek, OZC w trakcie, instalator wydaje się ok, referencje ok. Pozostał wybór pompy. Obie MONO, obie na czynniku R32, obie o mocy dobranej pod wstępne OZC (8kw ):
    Samsung EHS ClimateHub 260L
    Panasonic serii J All in One 180L.

    Ew obie mogą zostać postawione z szafą IzzyFast (190l). Instalator poleca Izzy, natomiast o szafy producentów też nie zgłasza zastrzeżeń. Pompy wg niego wypadają podobnie i do żadnej nie ma zastrzeżeń.

    Z moich pytań:

    * Czy jest coś co przemawia ze jedną bądź drugą firmą? zwłaszcza w temacie serwisowania. Wiem że forumkowo panas ma dobrą opinię, natomiast o serii J za dużo nie widziałem.
    * Lepiej Izzy czy szafy producenta? (różnice w cenie w sumie nie są jakies dramatyczne na korzyść Izzy)
    * zastanawia mnie rozmiar tego zbiornika. Jak szybko pompa jest w stanie uzupełniać braki? Np napełnienie wanny powoduje spory ubytek ciepłej wody. Z drugiej strony też nie ma sensu trzymać i dogrzewać dużej ilości wody. Jest jakaś dzienna norma zużycia dla 4os rodziny?
    * hałas - zakładam, że jest podobny?

    Robiłem jeszcze wyceny u Viessmanna, ale tam za podobny zestaw (pompa + podłogówka + rekuperacja) policzyli jakies 20k+

  19. #18219

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Inwerterowa gruntówka nie będzie pracować z dolnym źródłem Konceptusa.
    Gdyż... "Jest jak trawa - szybko się kładzie i szybko wstaje"
    Czyli nie ma opcji by pobierać stale tylko tyle ile aktualnie jest potrzebne.
    Pracuje skokowo - on/off i ładuje w bufor.
    Nadprodukcja i magazynowanie energii cieplnej z oszczędnością wiele wspólnego nie ma.
    Aczkolwiek, przy tej cenie zakupu i późniejszego serwisu - ostateczny rachunek być może wychodzi na korzyść układu on-off.
    Z wypowiedzi Adama wyciągnąłeś niepoprawny wniosek, dolne źródło Konceptus Heliko może współpracować z dowolną pompą ciepła woda - woda, tyle że zastosowanie inwertorowej nic korzystnego nie daje. Gruntowa inwertorowa pompa ciepła ma jakikolwiek sens jedynie przy niedowymiarowanych odwiertach głębinowych. To pewna niedokładność wypowiedzi Adama - jako bufor traktujemy nie tylko sam zasobnik CWU ale i budynek, łączna bezwładność układu umożliwia optymalizację pracy pompy do maksymalnego wykorzystania II taryfy prądu - dolne źródło ma wysoką moc chwilową w stosunku do ciągłej, więc pompa ciepła może mieć o ~50% większą niż to co możliwe na odwiertach głębinowych i oszczędnych Dź poziomych..



    Cytat Napisał _John Zobacz post
    - hałas - Konceptus nie podaje danych, nie ma też ogólnodostępnej dokumentacji
    40 dB, w szczególnych warunkach może wzrosnąć do ~43dB

  20. #18220
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeden na górze, do chłodzenia. Na dole podłogówka do grzania - o takiej sytuacji mowa.
    Ja mówię o innej sytuacji. Wykorzystaniu klimakonwektorów i do grzania i do chłodzenia

    Odnośnie wykresu - zauważyłeś w mojej wypowiedzi słowo "subiektywne"?
    To trochę jak wybory miss albo najlepsze wino świata - subiektywne wybory mogą być zupełnie różne..
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

Strona 911 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony