dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 915 z 915
Pokaż wyniki od 18.281 do 18.293 z 18293
  1. #18281
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał OTTO123 Zobacz post
    Dzięki za odzew.
    A cyrkulacje na CWU też całkowicie zastawiacie ? Chodzi mi o ryzyko wystąpienia Legionella.

    Przy okazji wrzucam zadaszenie które zanontowałem nad PC.
    Ja zawsze po powrocie z urlopu robię wygrzewanie wody, czyli włączam program anty-legionella i dopiero potem używam. Oczywiście mowa tu o urlopie letnim, bo zimą, jak zdarza mi się wyjechać to zostawiam wszystko na chodzie.

    BTW, to najładniejszy montaż na fundamencie jaki widziałem Brawo! U mnie pompka wisi na elewacji, więc też jest pod okapem dachu, a skropliny do rynny oczywiście
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  2. #18282
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Po pierwsze to nie mam dodatkowej grzałki, więc sterylizacji nie przeprowadzę.
    Co do Leginelli to usłyszałem o niej (wstyd się przeznać) dwa lata temu jak zakładałem pompe, dziwne że jak w kopciuchu ktoś rozpala raz na tydzień to o Legionelię się nie martwi
    No ale teraz jak wiem to się przejmuję.
    Po drugie.
    Serce by mnie bolało wylać tyle wody, kiedy zaraz zacznie nam jej brakować do picia, ale masz rację w zimnej Legionelli nie będzie, więc ostatniego dnia wyłączę pompę i umyjemy się w letniej
    Po trzecie.
    Ja cyrkulację mam tak rozwiązaną że nie idzie cały czas bo to jest strata 2-3 stopnie na godzinę.
    Znajomy elektronik zamontował mi sterownik czasowy i mam ustawione że włącza się na 10 min, a włączam to ja kiedy tylko chcę, naciskając w mieszkaniu jeden guziczek, on chciał mi to zrobić na pilota, ale uznałem że może być problem z zasięgiem.
    Dzięki wszystkim za konwersację.

    P.S. Taki daszek na allegro kosztuje poniżej 200 zl
    Efekt natychmiastowy, pompa jest czysta A czy spełni zadanie które sobie zaplanowałem zobaczymy zimą

  3. #18283

    Domyślnie

    chyba warto to też tutaj wkleić
    Cytat Napisał APK74 Zobacz post
    Witam. Miałem zakładać nowy wątek, ale znalazłem ten temat. Ja i kilku moich kolegów założyliśmy powietrzne pompy ciepła w roku 2008. Prawie wszyscy LG. Nikt z nas nie robił żadnych przeglądów, bo nie były wymagane do utrzymania gwarancji (2 lata). Przez okres 5-6 lat żadnych usterek. Między 8 a 12 rokiem użytkowania u wszystkich pojawiły się usterki, jak się okazało różnego rodzaju czujników co powodowało wyłączenie urządzenia. Z częściami nie było problemu nawet po 12 latach, bo zapewne te same czujniki są stosowane w kolejnych nowszych modelach LG. Problemem był długi czas oczekiwania - około 3 tygodni w środku zimy. Natomiast duży problem pojawił się u każdego z nas 2-krotnie - uszkodzenia przekaźników na płycie głównej jednostki wewnętrznej. Już w 2018 roku autoryzowany serwis LG stwierdził, że do tych modeli części zamiennych już nie ma. Trzeba sobie jakoś poradzić lub kupić nową pompę ciepła (komplet czyli jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, bo obecnie dostępnych jednostek wewnętrznych nie da się skonfigurować z naszymi jednostkami zewnętrznymi, które były sprawne). Każdy z nas poradził sobie z tym poprzez zakup używanej płyty głównej lub naprawę zleconą znajomemu - "pasjonatowi elektroniki" (serwis tego nie potrafił albo nie chciał zrobić).
    Jak widać płatne przeglądy itp. to pic na wodę, niby mają przedłużyć żywotność sprężarki, która w naszych przypadkach 14 rok działa bezproblemowo.
    Jak koledzy napisali, wykładamy 15tys. + "wywalamy" 5tys na serwisowanie przez kilka lat a po 10 latach padnie elektronika i usłyszymy w serwisie: " nie ma części zamiennych, proszę sobie jakoś poradzić albo kupić nową pompę ciepła".
    Jeden z kolegów ma 10-letnią pompę ciepła innej znanej firmy niż LG i znając nasze przypadki zadzwonił do serwisu zgłaszając rzekomą usterkę płyty głównej, odpowiedź była taka sama jak w przypadku LG.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #18284
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Nawet mnie nie straszcie
    Ja za przegląd płacę 390 zł
    Przy następnym pokaże im ten wpis, co oni na to ?

  5. #18285
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Dlatego właśnie ja kupiłem (już drugą) pompę od polskiego producenta -- oparta jest na sterownikach modułowych, więc z ew. wymianą podzespołów sterujących nie będzie problemu nawet za 15 lat.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #18286
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Witam zapytam wprost czy taka pompa jest dobrym rozwiazaniem do domu pasywnego całorocznego z przeznaczeniem na wynajem - około 80-98 m2 ? czy koszty instalacji oraz użytkowania bedą dobrze się kalkulowały ?
    bede wdzieczny za odpowiedź . badam temat jestem w trakcie budowania duzej inwestycji w tym kierunku. ale uczę się w temacie pomp dopiero

  7. #18287
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Skoro dom jest całoroczny ale nie jest całym rokiem zamieszkały to imho lepszym pomysłem jest grzanie pompą ciepła powietrze-powietrze a CWU z przepływowego ogrzewacza, o ile przyłącze elektryczne na to pozwala. Jeżeli natomiast nie można tam dać mocnego przyłącza to wtedy PC do CWU

  8. #18288

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymonlewandowski198 Zobacz post
    Witam zapytam wprost czy taka pompa jest dobrym rozwiazaniem do domu
    pasywnego całorocznego z przeznaczeniem na wynajem - około 80-98 m2 ?
    Dom pasywny - nie wymaga ogrzewania
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #18289
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Dom pasywny - nie wymaga ogrzewania
    Tak dobrze nie ma, wymaga

  10. #18290
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymonlewandowski198 Zobacz post
    Witam zapytam wprost czy taka pompa jest dobrym rozwiazaniem do domu pasywnego całorocznego z przeznaczeniem na wynajem - około 80-98 m2 ? czy koszty instalacji oraz użytkowania bedą dobrze się kalkulowały ?
    bede wdzieczny za odpowiedź . badam temat jestem w trakcie budowania duzej inwestycji w tym kierunku. ale uczę się w temacie pomp dopiero
    O pasywności domu, lepiej się przekonać, zlecając audyt OZC na podstawie projektu budowlanego niezależnemu audytorowi. Zwłaszcza jeśli jest wiele identycznych domów do zbudowania. Audyt również jest potrzebny do prawidłowego zaprojektowania systemu ogrzewania.

    Dobrze też mieć podgląd przez sieć internetu na pracę PC i żeby najemcy nie mieli możliwości ingerencji w jej ustawienia.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #18291
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    czasem w warunkach zabudowy są narzucane zastosowania pomp ciepła a nie gazu jest to przykład z którym ja się mierzyłem przy obsługiwanej inwestycji
    ze względu na dostęp do instalatorów i serwisu wybrałem polskie pompy polskiego producenta -defro
    jest to nabytek 2021 więc mogę tylko powiedzieć że jest eko i na razie zarówno ciepło i tanio na pewno bezobsługowo to na 100 procent

  12. #18292

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymonlewandowski198 Zobacz post
    czasem w warunkach zabudowy są narzucane zastosowania pomp ciepła a nie gazu jest to przykład z którym ja się mierzyłem przy obsługiwanej inwestycji
    ze względu na dostęp do instalatorów i serwisu wybrałem polskie pompy polskiego producenta -defro
    jest to nabytek 2021 więc mogę tylko powiedzieć że jest eko i na razie zarówno ciepło i tanio na pewno bezobsługowo to na 100 procent
    W mojej ocenie już dawno powinien być zakaz montowania pieca/kotła spalającego paliwo stałe lub gaz. To zawsze jest emisja.

    Kierunek jest jeden - pompa ciepła wspomagana fotowoltaiką. Po pierwsze realnie obniża potrzeby energetyczne budynku o 1/3, po drugie realnie zużyje mniej bo duży procent energii będzie wytwarzany na miejscu. W momencie pojawienia się bezpośredniej dotacji do magazynów energii nowy budynki będą w ponad 80% niezależne energetycznie.

    To jedyna rozsądna droga, każda inna to błąd na dziesiątki lat. Każdy chyba widzi co się dzieje z cenami wszystkiego, a zwłaszcza energii, tak więc najlepiej zredukować potrzebę jej kupowania do minimum.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  13. #18293
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorota2020. Zobacz post
    Zawsze też można zdecydować się na SPAM. U nas sprawdziły się super także to był doskonały wybór
    Zdecydowałaś się dorotoko2020, zarejestrowana w roku 2022, na "specjalistów" którzy mają maila na domenie @tlen? Dobre sobie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 915 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony