dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wladimir

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    9

    Domyślnie Połączenie wełny i styropianu przy ocieplaniu poddasza

    witam

    Chciałbym się co nieco dowiedzieć nt. połączenia styropianu i wełny w ocieplaniu poddasza
    Mam dużą ilość fajnych płyt styropianowych FS15 po 3m2 każda (1x3m) grubości 10 cm.
    Myślałem nad wykorzystaniem ich do ocieplenia poddasza jako pierwsza warstwa - czyli między krokwiami - zaraz pod deskowaniem pozostawiając szczelinę niecałe 3 cm.
    Nie chciałbym tutaj poruszać kwestii technicznych - samo wykonanie mam obmyślone zgodnie z rysunkiem jaki dołączyłem.
    Chciałbym się dowiedzieć, czy takie połączenie różnych materiałów termoizolacyjnych może być dokonane jeśli chodzi o paro przepuszczalność, warunki zdrowotne, itd, itp. sprawy.
    Na pewno rozwiązany by został problem wiatro-szczelności czy nawet hydro-szczelności. Tylko czy jeśli wełna która zostałaby z obu stron praktycznie odcięta od powietrza (z jednej strony styropian a od wewnątrz folia) chłonęłaby skądkolwiek wilgoć/parę wodną, bo z oddawaniem tej wilgoci to już byłby pewnie problem.
    I druga sprawa - różne informację można znaleźć w sieci nt. tego czy luka pod deskowaniem służąca przewietrzaniu, służy tak naprawdę do przewietrzania wełny czy drewna/więźby. Jak to jest w rzeczywistości. Słuchając różnych "fachowców", czytając różne informacje w sieci - można naprawdę wątpić w wiele praktyk budowniczych. Jaką funkcję ta luka spełniałaby w takim połączeniu materiałów termoizolacyjnych.

    Dodam, ze poddasze będzie użytkowe, wentylacja będzie mechaniczna z reku.

    pozdrawiam
    wlad

    p.s.
    czy tak wykonana izolacja termiczna nie będzie zbliżona co do zasady do tej ??? :
    http://muratordom.pl/s/photos/c9/1a/...f6e0bea49f.jpg
    z tego tematu:
    http://muratordom.pl/budowa/poddasze...6.html?cat=230
    którą się niby stosuje/wykonuje......
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00006.jpg
Wyświetleń:	661
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	39165  
    Ostatnio edytowane przez wladimir ; 20-01-2011 o 23:32

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Szczelina wentylacyjna ma za zadanie zapobiec zawilgoceniu wełny co ma z kolei zapobiec obniżeniu izolacyjności i ściekaniu wody poniżej. Drugim równie ważnym zadaniem jest zapwwnienie warunków odpowiednich dla drewna.
    Co do sposobu izolacji to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie wełny między krokwiami, a styropianu od spodu.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wladimir

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor Zobacz post
    Co do sposobu izolacji to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie wełny między krokwiami, a styropianu od spodu.
    No tak - też już gdzieś to wyczytałem - tylko bez słowa uzasadnienia - proszę nie uznawać tego jako podważanie swoich opinii, tylko prośbę o wyjaśnienie takiego stanu rzeczy.
    Na mój chłopski rozum, wełna, która byłaby szczelnie zamknięta tej wilgoci by po prostu nie chłonęła.
    Ponadto, jak pisałem wyżej - styropian stanowiłby tutaj niezłą ochronę przed wiatrem i wspomnianą wilgocią, i wg mnie łatwiej jest mi wykonać tą szczelinę pod deskowaniem po przykręceniu listew dylatacyjnych i dopchnięciu styropianu.
    O co chodzi z tą zamianą kolejności układania termoizolacji ?? O czym ja tutaj nie wiem ??

    pzdr
    wladimir

  4. #4

    Domyślnie

    otoz welna jako material bardziej przepuszcajacy pare wodna ma byc najbardziej na zewnatrz
    do tego drewno nie bardzo lubi byc otulone materialem nie przepuszczajacym pary wodnej

    welna miedzy krokwie a nastepnie styropian

    pamietaj ze welna bedaca na zewnatrz gdy zamoknie i bedzie miec szczeline powietrzna wyschnie

    ale welna bedaca pod styropianem jesli zamoknie nie wyschnie, dostanie grzybka, zarazi styropian i drewno wiezby

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    otoz welna jako material bardziej przepuszcajacy pare wodna ma byc najbardziej na zewnatrz
    do tego drewno nie bardzo lubi byc otulone materialem nie przepuszczajacym pary wodnej

    welna miedzy krokwie a nastepnie styropian

    pamietaj ze welna bedaca na zewnatrz gdy zamoknie i bedzie miec szczeline powietrzna wyschnie

    ale welna bedaca pod styropianem jesli zamoknie nie wyschnie, dostanie grzybka, zarazi styropian i drewno wiezby

    100% prawda. Zmieniłbym tylko z "jeśli zamoknie" na "kiedy zamoknie" i wtedy o decyzję jest łatwiej.
    Dodatkowo styropian między krokwiami nigdy nie będzie miał tak szczelnych połączeń z drewnem jak elastyczna wełna. Pamiętajmy, że drewno rzez kilka lat będzie zmieniało swoje wymiary, czego nawet pianka izolacyjna nie zmieni.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luky007
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kłobuck
    Posty
    210

    Domyślnie

    Odgrzebie kotleta żeby nie zakładać nowego wątku. Mam już zamieszkały domna skosach i suficie strychu warstwy : gips karton, folia, wełna 15cm+15cm miedzy krokwie, szczelina, deski na podłodze strychu, wpadłem na pomysł z racji że strych pusty Położyć na tych deskach jeszcze 15cm styropianu i przycisnąć czymś (np. płyta osb). Czy to ma jakiś sens? Nie będzie szkodliwe? Styropianu poprostu zostało z innej inwestycji i jest trochę czasu... wymieniłbym styropian na wełnę ale fatalnie się z nią pracuje
    Ostatnio edytowane przez luky007 ; 05-07-2022 o 12:37

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał luky007 Zobacz post
    Odgrzebie kotleta żeby nie zakładać nowego wątku. Mam już zamieszkały domna skosach i suficie strychu warstwy : gips karton, folia, wełna 15cm+15cm miedzy krokwie, szczelina, deski na podłodze strychu, wpadłem na pomysł z racji że strych pusty Położyć na tych deskach jeszcze 15cm styropianu i przycisnąć czymś (np. płyta osb). Czy to ma jakiś sens? Nie będzie szkodliwe? Styropianu poprostu zostało z innej inwestycji i jest trochę czasu... wymieniłbym styropian na wełnę ale fatalnie się z nią pracuje
    nie wygląda na to by cokolwiek miało się w tym wypadku wykroplić aczkolwiek dla bezpieczeństwa lepiej byłoby wykonać izolację wełną. po prostu rozłożyć wełnę z rolki i tak zostawić
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    a_nulka1234

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-363
    Posty
    1

    Domyślnie

    Czy udało się Panu zrobić to połączenie styropianu z wełną bo też chciałam tak zrobić i nie wiem czy to działa i w jakiej kolejności układać czy od dachu styropian potem wełnę i folię paraizolacyjna czy inaczej

  9. #9

    Domyślnie

    Nie ma to żadnego znaczenia
    Zacząłem swoj dom w 2010 tez sie naczytałem nasłuchalem,mieszkam od 8 lat ..na poddaszu zrobiłem 3 lata temu pokój dla córki. Najpierw płyta osb 9mm do krokwi ...potem styropian 20cm na klej do wysokości 150 cm..potem na skosach juz wełna 20cm...czyli styropian połaczony z wełną....na to dopiero folia i deski (pokój w drewnie). Na dachu mam dachówke ceramiczna i pod nią membrane. Zero deskowania itd...Nie ma żadnej wilgoci ...wczesniej strych ocieplony na stropie wełną isover. Nie ma żadnego grzyba ,nigdzie nie leje sie żadna woda a moze padać 2 tygodnie. Powiem ci z praktyki wiekszosć tych tzw. ostrożnosci i ze coś wolno a cos nie to jest zwykła bzdura. I ten najwiekszy mit o zawilgoceniu wełny i oddychaniu sciany .... Wilgotna wełna to bedzie jak ją wrzucisz do basenu ..a w 4 scianach sie udusisz jak zrobisz szczelny termos bez drzwi i okien..a i to neipewne. pozdrawiam i normalnie dawaj styro i wełne w jakij tylko ci sie podoba konfiguracji

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony