dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 54 z 55
Pokaż wyniki od 1.061 do 1.080 z 1093
  1. #1061

    Domyślnie

    Głębokość zakopania poziomego wymiennika to ok. 20-30 cm. poniżej strefy przemarzania. Strefy możesz sprawdzić w necie i zobaczyć jak masz u siebie.
    Można oczywiście głębiej, ale robi się drożej (koparka) i zysk jest problematyczny.

    Tak, czy inaczej należy przy tym uwzględnić jaki rodzaj gruntu masz na działce (wysokość wód, glina, piasek etc).

    Ja za wymiennik 4x200 m PE 40 zapłaciłem z robocizną (własną + 500 zł. dla murarzy, którzy pomagali), koparką i rurą 5200 zł. (jeśli dobrze pamiętam). Ceny 2017 r.

    Ile Ty będziesz potrzebował wymiennika....to już głębsze studia, a od tego zależy cena.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  2. #1062
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A niech mi ktos podpowie ile rowów trzeba wykopać aby wrzucić spirale rury fi32 aby PC o mocy 8-9kw mogła pracować , mogę wykopać rowy o max dł 18 metrów bo szerokość pewnie 1 metra wystarczy , chciałbym przy okazji wywózki ogromnej skarpy wykopać rowy i połozyć rury dolnego zasilania na tzw kiedyś aż zakażą palenia węglem .

  3. #1063
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zalezy od gruntu. Sprawdasz co tam masz pod stopami i przyjmujesz odpowiedni uzysk z m3 czy tam m2 kolektora. Ile w to wciśneisz rury nie ma większego znaczenia. Pompa 9kW ma pewnie około 7kW mocy chłodniczej lub trochę wiecej i to jest minimum jakie musisz mieć z dolnego źródła.

    Średnica spirali z rury Pe40 wychodziła mi ok 1m + po ok 0,5m na boki i góra dół (dlatego w sumie mozna liczyc m2 zamiast m3) daje to 2m2 na 1mb kolektora. i teraz jeśli zakładasz uzyskać ze swojego gruntu 25W z m2 czyli 50w z mb przy powyższych założeniach, to potrzebujesz około 150mb takiego kolektora minimum.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  4. #1064
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Możecie podrzucić kierunek na rozdzielacz do PE 40? Potrzeba mi będzie 2x5, najlepiej żeby były jakieś zawory na nim. To mnie trochę przeraziło http://www.ivtsklep.pl/pl/p/R100-05....-4-36-lmin/174 Nadmienię że to ma siedzieć poza budynkiem, bo do domu mam jeden przepust.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #1065
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ło matko i córko, wygląda fajnie, ale cena przesadzona. Ja dałem około tysiąc złotych za 4xPe40. Jest cały plastikowy, częściowo ocieplony. problem jest tylko taki, że ma zawory tylko na jednej belce, co skutecznie utrudnia odpowietrzanie. Poszukaj najlepiej tkaiego gdzie są na obu.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  6. #1066
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Możesz zalinkować swój? Szukam i właśnie takie potwory mi wychodzą tylko.
    Edit, tu z ecopola dają 4x
    https://allegro.pl/oferta/rozdzielac...pla-8595525692
    Mają też 5x
    https://allegro.pl/oferta/rozdzielac...pla-8564744792
    To taki masz?
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 24-10-2019 o 13:21
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #1067
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pewnie, ostatnia tabelka na stronie: http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  8. #1068
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    APIC ma w cenie 1800 zł netto przy czym na każdym ujęciu jest zawór -- tak jak sugerowałeś aby było.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fancmkhmklmjjkon.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	436307
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #1069
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Fajny, szkoda, że nie wiedziałem, na stronie się nie chwalą, że mają.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  10. #1070
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Fajny, szkoda, że nie wiedziałem, na stronie się nie chwalą, że mają.
    No właśnie, dopiero jak o ecopolu sobie przypomniałem, to zapytałem u apica. Niemniej to 2x więcej niż u ecopola. Nie wiem czy warto.
    Tera jeszcze muszę namierzyć glikol.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #1071
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Możecie podrzucić kierunek na rozdzielacz do PE 40? Potrzeba mi będzie 2x5, najlepiej żeby były jakieś zawory na nim. To mnie trochę przeraziło http://www.ivtsklep.pl/pl/p/R100-05....-4-36-lmin/174 Nadmienię że to ma siedzieć poza budynkiem, bo do domu mam jeden przepust.
    popatrz tu:
    https://www.aspol.com.pl/oferta/kate...nascienne.html

    z tymi z eco-polu bym uważał.
    koledzy pewnie uszczegółowią, ale PP-R z którego są zrobione ma atest chyba tylko do -2stopni
    Przy montażu w domu nie było by problemu, ale przy montażu na zewnątrz bym się zastanowił, a na pewno dopytał producenta

  12. #1072

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    APIC ma w cenie 1800 zł netto przy czym na każdym ujęciu jest zawór -- tak jak sugerowałeś aby było.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fancmkhmklmjjkon.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	436307

    To rozdzielacz aspolu.
    https://www.aspol.com.pl/oferta/kate...nascienne.html

    Zadzwoń do nich może mają taniej.

    Ecopolowy rozdzielacz to po prostu zgrzane PP w otulinie.
    Spotkałem się z opinią, że można to sobie samemu zgrzać używając do tego solidnych przepływomierzy np. takich:
    https://allegro.pl/oferta/przeplywom...21a14291fbf951
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #1073

    Domyślnie

    Pisaliśmy równolegle z mpalys stąd dubel o aspolu...
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  14. #1074

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post

    Ecopolowy rozdzielacz to po prostu zgrzane PP w otulinie.
    Spotkałem się z opinią, że można to sobie samemu zgrzać używając do tego solidnych przepływomierzy np. takich:
    https://allegro.pl/oferta/przeplywom...21a14291fbf951
    sam sobie możesz coś podobnego poskładać, będzie taniej pewnie...pytanie czy tak samo dobrze
    ja mam taką samoróbkę u siebie, jeszcze z czasów, jak nie było gotowców...żadnych problemów nigdy nie było...

    na allegro mają takie same ceny rozdzielaczy jak na stronie??
    wiem, że niektórzy instalatorzy od nich biorą gotowce, bo nie chce im się rzeźbić
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 24-10-2019 o 19:33
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #1075
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    To rozdzielacz aspolu.
    https://www.aspol.com.pl/oferta/kate...nascienne.html
    Zadzwoń do nich może mają taniej.
    Heh, w zeszłym tygodniu zglądałem po ich stornie i nie skojarzyłem. Nie mają taniej, taka sama cena.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  16. #1076
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Dojszło!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielacz.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	436654

    Króćce do obwodów mają 40, ale zbiorczy 50, czyli będę musiał redukować do rury kotłowni która też ma 40.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #1077

    Domyślnie

    Witam wszystkich Mam kolektor poziomy zgodnie z opisem w mojej stopce. Czy to normalne, że co roku muszę dolewać glikolu do mojej instalcacji? W tamtym roku we wrześniu dolałem ok 3l i było ciśnienie ok 2 bar, a teraz mam ciśnienie prawie zero. Jak sprężarka chodzi to wskakuje na ok 0,3bar. Czyżby był mały wyciek / nieszczelność rur kolektora? Dodam, że wszystko elegancko działa i grzeje dom niskim kosztem.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  18. #1078
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Witam wszystkich Mam kolektor poziomy zgodnie z opisem w mojej stopce. Czy to normalne, że co roku muszę dolewać glikolu do mojej instalcacji? W tamtym roku we wrześniu dolałem ok 3l i było ciśnienie ok 2 bar, a teraz mam ciśnienie prawie zero. Jak sprężarka chodzi to wskakuje na ok 0,3bar. Czyżby był mały wyciek / nieszczelność rur kolektora? Dodam, że wszystko elegancko działa i grzeje dom niskim kosztem.
    Niestety nie jest to normalne
    Ciśnienie może się wahać nieznacznie w zależności od temp DZ
    Jest jeszcze opcja że się nie odpowietrzyło dobrze DZ i się jeszcze odpowietrza

  19. #1079

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Witam wszystkich Mam kolektor poziomy zgodnie z opisem w mojej stopce. Czy to normalne, że co roku muszę dolewać glikolu do mojej instalcacji? W tamtym roku we wrześniu dolałem ok 3l i było ciśnienie ok 2 bar, a teraz mam ciśnienie prawie zero. Jak sprężarka chodzi to wskakuje na ok 0,3bar. Czyżby był mały wyciek / nieszczelność rur kolektora? Dodam, że wszystko elegancko działa i grzeje dom niskim kosztem.
    Masz kolektor spiralny. Zaobserwuj czy nie ma wycieków na połączeniach.
    W tej chwili nie ma potrzeby używania trzech pętli, zamknij dwie i zostaw CWU na jednej, (chyba że masz chłodzenie to zostaw dwie).
    Taki sposób pozwoli Ci na lepsze odpowietrzenie i zaobserwowanie czy przyczyną nie jest wyciek na którejś pętli.
    Ciśnienie nie powinno się wahać więcej niż 0,1-0,2bara w zależności od pracy pompy i temperatury "solanki".
    -może zawór bezpieczeństwa sączy?
    -może uchodzi z naczynia przeponowego?

  20. #1080

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Masz kolektor spiralny. Zaobserwuj czy nie ma wycieków na połączeniach.
    W tej chwili nie ma potrzeby używania trzech pętli, zamknij dwie i zostaw CWU na jednej, (chyba że masz chłodzenie to zostaw dwie).
    Taki sposób pozwoli Ci na lepsze odpowietrzenie i zaobserwowanie czy przyczyną nie jest wyciek na którejś pętli.
    Ciśnienie nie powinno się wahać więcej niż 0,1-0,2bara w zależności od pracy pompy i temperatury "solanki".
    -może zawór bezpieczeństwa sączy?
    -może uchodzi z naczynia przeponowego?
    Dziękuję za cenne wskazówki. Jeśli chodzi o wycieki na połączeniach to sprawdziłem tylko tam gdzie jest to możliwe, czyli w kotłowni (na rozdzielaczach i połączeniach). żadnych wycieków tam nie widać. Nie wiem jak mogę zamknąć dwie pętle i zostawić jedną w celu sprawdzenia. Czy robię to z poziomu sterownika pompy czy gdzieś na zaworach?
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

Strona 54 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony