dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 109

Temat: Nawiewniki okienne - czy warto?

  1. #21

    Domyślnie

    Dzięki za Twoją informację. Na uzupełnienie podam, że taki sposób wentylacji był powszechny w starym budownictwie przedwojennym i zaraz po wojnie w latch 50-tych.

  2. #22

    Domyślnie

    I dlatego tak to rozwiązałem... Tradycja zobowiązuje

  3. #23

    Domyślnie

    Stare rozwiązania jak stare wino - zawsze najepsze.

  4. #24

    Domyślnie

    plonskij czy uszczelki plaskie o których piszesz można gdzieś kupić muszę zastosować się do twoich rad Dzięki za pomoc
    Ale z tym winem to nie dokońca prawda.

  5. #25

    Domyślnie

    Powinni mieć producenci okien.
    Jak będziesz miał kłopoty to Ci mogę wysłać - ile masz okien.
    Starego wina nie piłem już od 11 lat więc mogę się mylić.

  6. #26

    Domyślnie

    Dalej pozostaję przy swoim

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar nawiewnik
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Wrocław tel 692667116
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    19

    Domyślnie

    Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nowo produkowane okna powinny być bardzo szczelne, a odpowiedzialność za dostarczenie powietrza została przeniesiona na inne urządzania będące elementem systemu wentylacji.
    W przypadku zastosowania w pomieszczeniach wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej wywiewnej, dopływ
    powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne np. (nawiewniki okienne) umieszczane w oknach oraz drzwiach balkonowych.
    Polska Norma mówiąca o obowiązkowemu stosowaniu to:
    PN-B-03430:1983 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania – wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3:2000

    Zalety stosowania nawiewników okiennych ?

    - świeże powietrze pozbawione pleśni. W nieoczyszczanym, niewymienialnym powietrzu mogą rozwijać się bakterie, wirusy i inne zarazki chorobotwórcze, które działają bezpośrednio szkodliwie na organizm ludzki.
    - komfort cieplny w pomieszczeniach – brak uczucia „przeciągu” (jak przy uchylonych oknach lub mikrowentylacji)
    - brak nadmiernego schładzania pomieszczenia a więc oszczędności energii cieplnej. Mniejsze ubytki ciepła niż przy tradycyjnym wietrzeniu
    - brak podwyższonej wilgotności powietrza – w efekcie brak pleśni i grzyba
    - trwała i automatyczna wymiana powietrza z możliwością ręcznej regulacji.
    - oszczędności wynikające z prawidłowej eksploatacji mieszkania / domu.
    - bezpieczeństwo w przypadku wyjazdów, np. na wakacje, ferie nie istnieje potrzeba rozszczelniania okien, co utrudnia otwarcie, okien przez osoby “nieproszone"
    - brak zjawiska ciągu zwrotnego (z przewodu wywiewnego), które spowodowane jest z reguły brakiem doprowadzenia powietrza do pomieszczeń. Gdy nie dostarczymy świeżego powietrza, np. za pomocą nawiewników, przewody wentylacyjne nie będą w stanie usuwać zużytego. W wyniku tego, jeden (lub więcej) z przewodów wywiewnych, staje się przewodem nawiewnym (zjawisko uciążliwe ale również niebezpieczne z przypadku posiadania pieca C.O - zagrożenie cofania spalin - zatrucia czadem )
    - spokojny sen przy zamkniętych oknach w ciszy i przy właściwej wentylacji.
    Zadbaj o zdrowie swoich najbliższych
    oddychaj świeżym powietrzem

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar_o

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    134

    Domyślnie

    Ja tak troszkę odświeżając temat.
    Czy okienne nawiewniki nie wychłodzą pomieszczenia ?
    Mam ściany budynku w kierunku pól - dziś przy silnym wietrze mocno tam dmuchało, zastanawiam się co będzie po wstawieniu okien.
    A w firmie z oknami polecali zamawiać nawiewniki na etapie zamawiania okna, ponoć są dużo lepiej robione niż później na etapie mieszkania... I tak się zastanawiam - niby jeszcze czas, ale lepiej temat przegryźć wcześniej..

  9. #29

    Domyślnie

    Chyba wszystko też zależy od tego jakie kto ma potrzeby, jeżeli jest to niezbędne to warto zamontować takie okna a jeżeli nie to po co robić sobie dodatkowy problem.
    NIE REKLAMUJEMY NA FORUM SWOICH FIRM!

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    komfort cieplny w pomieszczeniach – brak uczucia „przeciągu” (jak przy uchylonych oknach lub mikrowentylacji
    no to chyba ta wentylacja nie działa .. jak jest otwór w oknie musi wiać.

    Chyba wszystko też zależy od tego jakie kto ma potrzeby, jeżeli jest to niezbędne to warto zamontować takie okna a jeżeli nie to po co robić sobie dodatkowy problem.
    Pytanie co te okna mają dać ? czy cały dom jest już ocieplony ? bo marketing okienny prężnie działa i sieci zastawia ostro.
    Bez nawiewników się nie obędzie lub ciągłego rozszczelnienia okien.
    Inaczej przy braku izolacji, a nawet z izolacją placebo 10cm .. poprzerywanej różnymi ważnymi ścianami itp ... z masą mostków =
    grzyb ... przy chęci wstrzymania tego powietrza co teraz przedziera się przez stare okna.
    Nie ma na to zaklęć czy innych modlitw, wentylacja musi być.
    Kupowanie bez przemyślenia nowych okien to duży błąd. Często truchło ceglane ze ścianą z U grubo ponad 1 .. no ale ma okna szczelne ...
    Ta szczelność = grzyb. W tech chwili każde skrzydło okienne jest rozszczelnione. Pytanie jaki zysk był z wyrzucenia skrzynkowych okien ?
    żaden ... tylko grzyb

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar_o

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    134

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem....
    --
    Dom będzie - bo planuję na etapie budowy kolejne kroki.
    Pustak - solbet 500. grubość 24. do tego 15 cm styropian grafitowy. Dach ocieplony wełną 30 ( 20 i 10 cm krzyżując je). Okna 3 szybowe. ciepła ramka i chyba ciepły montaż soudal.
    Wywiew powietrza jest obecnie grawitacyjny w planach. A chciałbym jakoś powietrze do domu pozyskiwać świeże bez sytuacji, w której jeden z kominów wentylacyjnych zacznie działać na wstecznym.
    Stąd pytanie o nawiewniki. Dziś usłyszałem, że ciężko na nich montować później rolety i moskitiery. Może więc nawiewniki w ścianach ?
    Jakie macie dośiadczenia ?
    Kolega zza płota ( RBR to prawie jak RK )może jakieś doświadczenia tu ma ?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Obecnie koło Krosna grasuje

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar_o Zobacz post
    Czy okienne nawiewniki nie wychłodzą pomieszczenia ?
    Przeciętne, czyt, znane i popularne wychłodzą. Takiego nawiewnika wyłączyć nie można. Świat jednak idzie naprzód. Pojawiły się już nawiewniki zarówno okienne, jak i ścienne z funkcją wymiennika ciepła.
    PRO QUALITY

  14. #34

  15. #35

    Domyślnie

    zgadzam się z przedmówcą, wentylacja mechaniczna i brak nawiewników.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar_o

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    134

    Domyślnie

    ehh. Gdzie nie zajrzę - tam się znajdzie ktoś kto pisze: MONTUJ REKUPERATOR.
    -- I co z tego że najlepszy ? Koszt instalacji w firmie podają ok 15-20 tys zł. W tym urządzenie, które jak każde urządzenie może się łatwo zepsuć a kosztuje od 5 tys w górę. Do tego przeglądy które sporo kosztują i prąd który do działania potrzebny.
    Nie każdego na to stać, ja nie planuję w rozsądnej przyszłości ( chyba że same rury, z opcją - resztę się zobaczy za lat kilka - stąd moje pytanie w dziale związanym z oknami - O NAWIEWNIKI a nie o REKUPERATOR.
    -- Nawiewniki rozpatruję lepsze, w zakładzie gdzie dostałem wycenę okien polecali mi takie po ok 200 zł/sztuka.
    Te w ścianę mi się również podobają, ale nie mam pojęcia jak się sprawdzają ani nikogo kto mógłby z autopsji o nich coś powiedzieć.

  17. #37

    Domyślnie

    cena nic nie mówi, mogą Ci nawet wcisnąć stałe (nieregulowane) miedzywrębowe
    dopływ powietrza do wentylacji grawitacyjnej czy tez wymuszonej MUSI być, czy to ściennym czy okiennym.
    Zewnętrzna osłona nawiewnika bywa różna i np. Aereco ma dedykowaną własnie pod rolety a poza tym, pancerz w dobrze wyregulowanej rolecie zasłania ok 10-15 mm a co za problem wyregulować krańcówki (przy mechanicznych, najbardziej rozpowszechnionych z racji niższej ceny od elektronicznych krańcówek) tak by zasłaniały ościeżnicę więcej tym samym, przy estetycznym wyfrezowaniu wlotu, można wogóle nie osłaniać choć osłona chroni przed owadami i tym podobnymi uprzyjamniaczami codziennego życia

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Na dzień dzisiejszy budowanie kominów do wentylacji .. cóż sikorki/ wróble też muszą się gdzieś grzać.
    Masy ciepłego powietrza od tak z domu furr .. to jest przecież za darmo, tego nie widać to problemu nie ma.

    Nawiewniki w oknach ? po grzybka super szczelne okna z otworami na wierzchu ? mniemam że jak autem jeździ się to
    szyby cały rok uchylone, a kratki nawiewu zamknięte.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Nani
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Dzielnica
    Słodka tajemnica
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    92

    Domyślnie

    To co mi kupować w takim razie te okna super hiper szczelne 3 szybowe plus ciepły montaż jak będę je musiała "podziurawić" za jakiś czas? Nie bardzo rozumiem, to może trzeba wrócić do 2 szyb, będzie po pierwsze taniej, a po drugie nie będzie mowy o żadnym grzybie, a i jeszcze zamontować te okna tylko na pianę. Pytam, bo właśnie 1 z forumowiczów przypomniał mi żebyśmy nie zapomnieli o nawiewnikach przy zakupie okien.

    Dziewczyna w salonie oknoplastu powiedziała do nas, że jak 3 szyby, to nie nawiewniki, bo jedno wyklucza drugie. W projekcie naszego domu nic nie ma o wentylacji mechanicznej, rekuperacji ani tym podobnych rzeczach, ale okna 3 szybowe jak najbardziej projektant rekomenduje. Wentylacji mechanicznej, rekuperacji itp. nie będziemy instalować, bo nie możemy ładować się w dodatkowe koszta.

    Dodam, że kubatura naszej części dziennej tj. salon, antresola, hall, kuchnia to ok. 260m3 jest to przestrzeń otwarta, wysokość salonu to ok. 4,5m nad tą częścią tj. salon i antresola mamy po 2 okna dachowe, w których są nawiewniki półautomatyczne. Także w sumie mam 4 nawiewniki, w kominku powinno się palić bez problemu, chyba, jeśli jestem w błędzie, to mi to napiszcie.

    Nie wiem teraz co robić, okna mamy zamawiać na dniach, a o nawiewnikach w sumie już nie myśleliśmy. Ogólnie żyć bez świeżego powietrza nie mogę, lubię wietrzyć, niektórzy mówią, że nawet za bardzo, ale cóż w zamkniętym pomieszczeniu bez dopływu świeżego powietrza czuję się jak w puszce. Co robić, czas nagli, pomocy.

  20. #40

    Domyślnie

    Co za bzdury wygadują w salonach
    Co innego ucieczka ciepła przez okno a co innego prawidłowe funkcjonowanie wentylacji, gdzie by cokolwiek mogło uciec kominem musi napłynąć świeże powietrze.
    Czy jest nawiewni czy nie, okno stanowi przegrodę przez którą ucieka ciepło i jak będzie najcieplejsza tym straty przypadające na okna i resztę chałupy będą najniższe. Przy wentylacji grawitacyjnej z założenia godzisz się na wydawanie kasy na ogrzewanie świata - przyjmuje sie że w bilansie ciepłym całej chałupy to 40-60 % strat !!!
    Jak już masz grawitację, postaraj się ją skompensować by wymiana powietrza była mniejsza od przepisowych, podanych z cholernym naddatkiem
    I ostatnia ważna sprawa
    Nie przyjmuj za pewnik tego co usłyszysz w salonach (poza niewielkim odsetkiem tych co się znają)
    Czy będziesz miała dwie czy trzy szyby, pięcio czy więcej komorowe, jak nie dasz nawiewników (okiennych czy ściennych) pozbawisz się wogóle wentylacji
    Twój wybór
    Jak zastosujesz nawiewniki higrosterowane przepływ powietrza będzie zależeć od wilgotności wnętrza i częściej będzie prawie zamknięty niż otwarty na full

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony