dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 109

Temat: Nawiewniki okienne - czy warto?

  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Przy wentylacji grawitacyjnej z założenia godzisz się na wydawanie kasy na ogrzewanie świata - przyjmuje sie że w bilansie ciepłym całej chałupy to 40-60 % strat !!!
    Spełniającej poprzednie wymagania co do EP. Przy pasywnym standardzie/ NF 15 czy NF 40 nawet
    tak wentylacja to nie 40-50% a 300 i więcej .
    Jeśli taki budynek ma 45 -60 W/K strat na przenikanie (przegrodykna, ściany, dachy)
    to z wentylacją grawitacyjną dodatkowo koło 80-130 W/K ..
    mechaniczna 15-20 W/K.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.595

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nani Zobacz post
    ......Dziewczyna w salonie oknoplastu powiedziała do nas, że jak 3 szyby, to nie nawiewniki, bo jedno wyklucza drugie. W projekcie naszego domu nic nie ma o wentylacji mechanicznej, rekuperacji ani tym podobnych rzeczach, ale okna 3 szybowe jak najbardziej projektant rekomenduje. Wentylacji mechanicznej, rekuperacji itp. nie będziemy instalować, bo nie możemy ładować się w dodatkowe koszta.
    ....
    Pani w salonie opowiada bajki, ale ona ma wykonać i zamontować okna zgodnie z projektem. Tylko tyle i aż tyle.
    To projektant powinien określić wymagania dotyczące stolarki, sposób jej zamontowania, wentylacji budynku, ewentualne braki uzupełnić albo wylądować na bruku lub (i) w sądzie!
    Dlaczego to sprzedawca okien czy inwestor ma się znać na wszystkim pod czym inni się podpisują i biorą kasę-projektant, kierownik budowy czy inspektor- a na koniec zbierać cięgi za nieznajomość tematu, np. grzyb na ścianie?

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Nani
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Dzielnica
    Słodka tajemnica
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    92

    Domyślnie

    Do każdych nowych okien 3 szybowych można zamontować nawiewniki? Tak jak już pisałam, w salonie problemu nie będziemy mieli, bo są nad nim 4 okna dachowe, a w nich nawiewniki. Ale te 3 pozostałe pokoje mnie martwią. Najlepiej w takim wypadku jak zamontujemy te higrosterowane, chyba?

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Nani
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Dzielnica
    Słodka tajemnica
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    92

    Domyślnie

    A tak na marginesie, kocham sprzedawców, którzy nawciskali mi takiego kitu. I może ludzie się dziwią, że ja pytam o jakieś durne rzeczy na forum, ale ja się na tym kompletnie nie znam, nie mamy jakiegoś super doradcy, który załatwi temat za nas. Dlatego pytam. A za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi bardzo dziękuję, jesteście niezastąpieni

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał stary Zobacz post
    ...Dlaczego to sprzedawca okien czy inwestor ma się znać na wszystkim pod czym inni się podpisują i biorą kasę-projektant, kierownik budowy czy inspektor- a na koniec zbierać cięgi za nieznajomość tematu, np. grzyb na ścianie?
    Dlatego, że się od nich nie wymaga, tak samo jak nie wymaga się od nich rzetelnych kosztorysów

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.595

    Domyślnie

    Prawie do każdych.
    Przeszkodą może być okna np. zbyt wąskie, różnego rodzaj przesuwne czy zamontowanie w oknie łazienkowym.
    Tam, gdzie znajdują się urządzenia pobierające powietrze z pomieszczenia ( kotły gazowe, podgrzewacze wody, termy, etc) - nawiewniki o stałym przepływie, nie higrosterowany.
    Przy roletach zewnętrznych - okap zewn. płaski

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.595

    Domyślnie

    Nawiążę jeszcze do mojego przedostatniego postu...
    Zwróciłaś uwagę na swój schemat myślenia?
    Nie winisz architekta za braki w projekcie tylko sprzedawców, którzy tak naprawdę nie muszą się na tym znać!
    Często jednak, dla dodania sobie powagi, opowiadają niestworzone historie zamiast przyznać, że nie mają pojęcia o czymś.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Nani
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Dzielnica
    Słodka tajemnica
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    92

    Domyślnie

    Cytat Napisał stary Zobacz post
    Nie winisz architekta za braki w projekcie tylko sprzedawców, którzy tak naprawdę nie muszą się na tym znać!
    Często jednak, dla dodania sobie powagi, opowiadają niestworzone historie zamiast przyznać, że nie mają pojęcia o czymś.
    Wbrew pozorom w głębi duszy jestem wściekła na wszystkich od projektanta po sprzedawców, ten pierwszy nie dopilnował tego żeby zamieścić wzmiankę o tym w projekcie, a ci drudzy myślą, że jak do salonu wchodzi kobita, to opowiadanie jej o oknach jakie to one nie są super hiper, potraktuje jak słowa święte, a tu zonk, ja kobitka drąży temat. I w sumie, to dobrze, że ja tu napisałam do Was, bo inaczej to byśmy się obudzili z ręką w nocniku...

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To jest wina filozofii, kultu jakiejś "tradycji" nie wiedzieć jakiej tradycji, może 60cm muru ceglanego o parametrach szyby okiennej 1,1 ?
    Gdybadadologia stosowana normalnie.
    przykład skrajnego imbecylizmu stosowanego, projektanta i murarza.
    normalnie nagminny gwałt na podstawach. I później latanie z kamerami termowizyjnymi bo "zimno wchodzi"
    I na nic okna 3 szybowe jak się taką "popełni" ścianę szczytową nie dość że więcej roboty, to jeszcze przerwana izolacja termiczna.
    Tak się u nas buduje ...
    a to jest już normalnie karczemne propagowanie dziadostwa ! w poradnikach
    szczyt nie dachu, tylko debilizmu

    wracając do tematu https://www.google.pl/search?q=minir...erator&spell=1
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 12-11-2014 o 08:17

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nani Zobacz post
    Wbrew pozorom w głębi duszy jestem wściekła na wszystkich od projektanta po sprzedawców, ten pierwszy nie dopilnował tego żeby zamieścić wzmiankę o tym w projekcie
    "Wściekłość", a czym się objawiła ta wściekłość na projektanta? Pisaniem o niej na FM, czy może żądaniem wyjaśnień i uzupełnienia braków projektu, a w ich braku żądaniem obniżenia ceny tego dzieła?

    "Wściekłość" na sprzedawców? Mocno nieuzasadniona. Pani nie wie czego potrzebuje, jakie postawić wymagania oni mają dowolność opowieści i prezentacji. Pani wie czego chce, oni mają spełnić wymagania i mówić konkretnie i na temat..

    A nawiewniki w oknach? W moim przekonaniu powinna Pani kupić okna maksymalnie szczelne. Przy tak dużej kubaturze obiektu pierwszym i podstawowym pytaniem jakie powinna Pani sobie postawić, to czy jest Pani w stanie produkować na tyle dużo "wilgoci", że wentylacji potrzebne będzie "wspomaganie" nawiewników. W 9 na 10 przypadków nadmiernemu zawilgoceniu pomieszczeń zapobiega zwyczajne regularne wietrzenie. Dokładając do tego wszystkie inne nieszczelności budynku, nieszczelność nawet tych szczelnych okien wentylacja i tak będzie działać. Nikt tu Pani jeszcze nie "oświecił", że zbrojąc się w nawiewniki okienne wystarczy zamknąć drzwi w pomieszczeniach żeby ich "zbawienne" działanie solidnie zakłócić albo wręcz wyeliminować. Według mnie najlepsze rozwiązanie to zamontować szczelne okna w taki sposób, że w razie stanu "wyższej konieczności wentylacyjnej" nawiewniki będzie można zamontować. A jeśli już muszą być, bo FM Panią przekonało, to może warto zainwestować w nowoczesność i kupić nawiewniki ścienne z funkcją wymiany ciepła. Są już takie!

    "Ręka w nocniku". Myślę, że po tylu światłych i wzajemnie wykluczających się poradach w różnych wątkach, Pani ręka i tak się może się w nim znaleźć, czego nie życzę.
    PRO QUALITY

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Higrograf i trzymanie 40-50% wilgotności pierwszy sztych.
    dla pewności kamera termowizyjna i sprawdzenie w mróz czy gdzieś nie ma na ścianie mniej jak 13-15 st
    W tej chwili stosuję w sowich nie swoich oknach 3k rozszczelnienie na mikrouchyle po dwa skrzydła na raz.
    Jest tak w sam raz.. ale dalekie od oszczędzania energii.

    to może warto zainwestować w nowoczesność i kupić nawiewniki ścienne z funkcją wymiany ciepła. Są już takie!
    w poprzednim poście podałem link : raz jeszcze proszę https://www.google.pl/search?q=minir...erator&spell=1
    mni rekuperator
    http://www.masatherm.pl/technologia/...ylacji-rylkair bardzo ciekawy patent
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 12-11-2014 o 11:01

  12. #52

    Domyślnie

    T12345T a jak Twoje słowa się mają do przepisów, które narzucają nawiewniki (czy okienne czy ścienne) w przypadku innej wentylacji jak mechanicznej ? I jak się będzie Inwestor tłumaczył przy odbiorze budynku gdy ich nie będzie? Trafi na inspektorzynę- służbiste i będzie jazda.
    Do nawiewników zamkniecie drzwi nic nie zrobi bo takie drzwi nie mogą być szczelne, albo kratka wentylacyjna albo min 1 cm wolnej przestrzeni między skrzydłem a posadzką

    W dalszym ciągu uważam, że w dzisiejszych czasach gdzie każdy chce płacić jak najmniej za ogrzewanie, grawitacja to nieporozumienie.
    Pomijam fakt, że latem wogóle nie działa kiedy to mechaniczna funkcjonuje i przyczynia się do obniżenia temperatury w pomieszczeniach latem, a w połączeniu z GWC schładza wnętrza znacząco

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Nani
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Dzielnica
    Słodka tajemnica
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    92

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post

    "Wściekłość" na sprzedawców? Mocno nieuzasadniona. Pani nie wie czego potrzebuje, jakie postawić wymagania oni mają dowolność opowieści i prezentacji. Pani wie czego chce, oni mają spełnić wymagania i mówić konkretnie i na temat..
    A dlaczego niby nie uzasadniona? Niekompetentny sprzedawca powiedział mi, że jak 3 szyby to nie nawiewniki. I co niby mam być spokojna? Nie znają się i tyle, gadają głupoty.

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    A nawiewniki w oknach? W moim przekonaniu powinna Pani kupić okna maksymalnie szczelne. Przy tak dużej kubaturze obiektu pierwszym i podstawowym pytaniem jakie powinna Pani sobie postawić, to czy jest Pani w stanie produkować na tyle dużo "wilgoci", że wentylacji potrzebne będzie "wspomaganie" nawiewników. W 9 na 10 przypadków nadmiernemu zawilgoceniu pomieszczeń zapobiega zwyczajne regularne wietrzenie. Dokładając do tego wszystkie inne nieszczelności budynku, nieszczelność nawet tych szczelnych okien wentylacja i tak będzie działać.
    Fakt kubatura domu jest spora, co do wilgoci, to też nie wydaje mi się, że będziemy jej produkować tyle, żeby pomieszczenia przypominały saunę parową. A jak już pisałam wcześniej wietrzyć lubię. Więc chyba ta wilgoć mi nie grozi.

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Nani
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Dzielnica
    Słodka tajemnica
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    92

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    T12345T a jak Twoje słowa się mają do przepisów, które narzucają nawiewniki (czy okienne czy ścienne) w przypadku innej wentylacji jak mechanicznej ? I jak się będzie Inwestor tłumaczył przy odbiorze budynku gdy ich nie będzie? Trafi na inspektorzynę- służbiste i będzie jazda.
    Właśnie czy ktoś może mi zarzucić, przy odbiorze budynku, że w oknach nie ma nawiewników? Znajomi nie mają, żyją i wcale nikt się nie czepiał, a wentylacji mech.też nie montowali.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nani Zobacz post
    Właśnie czy ktoś może mi zarzucić, przy odbiorze budynku, że w oknach nie ma ....
    Jest przepis i jak trafisz na formalistę - nie odbiezre Ci domu. Kumplowi nie odebrał do okap dachu miał bardziej wystający niż w projekcie. Musiał wydać kasę na dodatkowe zmiany w projekcie. Ale tu masz inną sytuacje,
    Zacytuję pewien tekst

    Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i budynkach użyteczności publicznej współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3).
    Współczynnik infiltracji powietrza "a" to ilość powietrza, jaka przenika w ciągu 1 godziny przez 1 metr szczeliny okna lub drzwi balkonowych, przy różnicy ciśnień 1 daPa/m3. Określając szczelność okien zamiennie podaje się wartość współczynnika "a" dla okna lub klasę przepuszczalności powietrza dla okna.
    A więc zgodnie z obowiązującymi przepisami nowo produkowane okna powinny być bardzo szczelne, a odpowiedzialność za dostarczenie powietrza została przeniesiona na inne urządzania będące elementem systemu wentylacji. W powyższym rozporządzeniu określono następująco "W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych." W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewnej lub nawiewno-wywiewnej (np. rekuperacja) powietrze dostarczane jest przez urządzenie mechaniczne - wentylator nawiewny. W tym przypadku okna pozostają w pełni szczelne.

    Wytłuszczenie moje - to taka dygresja do wypowiedzi sprzedawczyni jaką tu zacytowałaś

    Mówią, że znajdź człowieka a znajdzie się na niego odpowiedni paragraf. A tu człowiek już podpada pod obowiązujące uregulowania prawne i musi się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nikt ważny
    Wymóg warunków technicznych jest taki iż bez wentylacji mechanicznej .. ma być 50% otwieranych okien celem przewietrzania.
    A nawiewniki mają mieć możliwość regulacji bez potrzeby łażenia po drabinach.
    Ten zapis zaczyna się "w budynkach mieszkalnych" może w domyśle jednorodzinnych też choć zawsze WT albo potwierdzają wprost,lub nie.
    Np ilość stopni w biegu nie może być większa jak 17 ... po czy czytamy nie dotyczy budynków jednorodzinnych i.. bla bla.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Nani
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Dzielnica
    Słodka tajemnica
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    92

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję, sprawa się wyjaśniła. Lepiej będzie jak my to zainstalujemy, bo znając mojego pecha jakiś jak to ująłeś inspektorzyna może się przyczepić.

  18. #58

    Domyślnie

    to jeszcze podpowiem Ci, że najbardziej ułatwiającym życie (bezobsługowy) i ograniczającym zużycie energii jest nawiewnik higrosterowany. Niestety jest to rozwiązanie najdroższe. Poczytaj sobie o nim w sieci
    Kolejnym bezobsługowym jest nawiewnik międzywrębowy ale tam nie ma żadnej możliwości wpływu na przepływ powietrza. Choć powiem Ci szczerze że Niemiec zamawia okna tylko z miedzywrębowym
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 12-11-2014 o 13:11

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    T12345T a jak Twoje słowa się mają do przepisów, które narzucają nawiewniki (czy okienne czy ścienne) w przypadku innej wentylacji jak mechanicznej ? I jak się będzie Inwestor tłumaczył przy odbiorze budynku gdy ich nie będzie?
    Żaden przepis WT niczego nie narzuca. Wytłumaczenie braku nawiewników jest zadaniem bardzo łatwym. Nie miałbym z tym żadnego kłopotu. Może nawet nagrodę bym dostał od Ministra Środowiska.
    PRO QUALITY

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nani Zobacz post
    Właśnie czy ktoś może mi zarzucić, przy odbiorze budynku, że w oknach nie ma nawiewników? Znajomi nie mają, żyją i wcale nikt się nie czepiał, a wentylacji mech.też nie montowali.
    Zarzucić może. Wszystko zależy od wytłumaczenia dlaczego nie. Nie, bo nie raczej odpada.
    PRO QUALITY

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony