dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 6
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 109

Temat: Nawiewniki okienne - czy warto?

  1. #61

    Domyślnie

    Hmmm.... ciekawe
    Iny cytat z podaniem konkretów w Dzienniku Ustaw

    Od 1 stycznia 2009 roku uległy zmianie przepisy dotyczące szczelności okien i drzwi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 123 dotyczącym warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki w sposób znaczący uległy zmianie wymagane parametry okien. Zgodnie z nowymi przepisami współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa) zachowując jednocześnie treść §*155 ust. 3, który mówi, że w przypadku zastosowania w*pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji, niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
    Stosowane urządzenia nawiewne powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej (PN-83/B-03430-Az3). (§*155 ust. 4)
    Od początku 2009 roku, aby spełnić wymagania nowych przepisów, dostarczając okna do budynków wielorodzinnych należy ze szczególną uwagą uwzględniać zalecenia projektów wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej lub mechanicznej wywiewnej, które określają które okno spełnia w danym przypadku funkcję wentylacyjną i musi być wyposażone w nawiewnik powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej wszystkie dostarczane okna muszą pozostać szczelne

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nani Zobacz post
    Niekompetentny sprzedawca powiedział mi, że jak 3 szyby to nie nawiewniki. I co niby mam być spokojna? Nie znają się i tyle, gadają głupoty.
    Dla mnie te 3 szyby, to raczej skrót myślowy. Pakietów dwukomorowych nie stosuje się ot tak bez przyczyny. Nie wiem jaka była motywacja sprzedawcy, że powiedział co powiedział. Nie mniej ja bym powiedział to samo, co w Pani oczach czyni mnie równie niekompetentnym. Strasznie się tym przejąłem, ale mimo to nawiewnikowe rady FM w większości odpuścił bym sobie, co niekompetentnemu wolno jak najbardziej. Pani jako inwestor już "świadomie kompetentny" zrobi co uzna za stosowne.
    PRO QUALITY

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Hmmm.... ciekawe Iny cytat z podaniem konkretów w Dzienniku Ustaw
    Ciekawe to jest to, że tak jak i ciut wcześniej, tak i teraz cytujesz przepisy nieobowiązujące. Dlaczego?
    PRO QUALITY

  4. #64

    Domyślnie

    Nieobowiązujące ? Skoro nie obowiązują to podaj link do nowych bym był na bieżąco - możesz?

  5. #65
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Samar

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    257

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nani Zobacz post
    A dlaczego niby nie uzasadniona? Niekompetentny sprzedawca powiedział mi, że jak 3 szyby to nie nawiewniki. I co niby mam być spokojna? Nie znają się i tyle, gadają głupoty. .
    Niekompetentny sprzedawca pewnie nie widział sensu w tym aby dopłacać do energooszczędnych pakietów szybowych w dziurawych oknach. Ja również uważam to za nieporozumienie.

  6. #66

  7. #67

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcami jak okna energooszczędne to również szczelne. Jak wentylacja grawitacyjna to po co kupować okna energooszczędne?

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    ....Co innego ucieczka ciepła przez okno a co innego prawidłowe funkcjonowanie wentylacji, gdzie by cokolwiek mogło uciec kominem musi napłynąć świeże powietrze.
    Czy jest nawiewni czy nie, okno stanowi przegrodę przez którą ucieka ciepło i jak będzie najcieplejsza tym straty przypadające na okna i resztę chałupy będą najniższe. Przy wentylacji grawitacyjnej z założenia godzisz się na wydawanie kasy na ogrzewanie świata - przyjmuje sie że w bilansie ciepłym całej chałupy to 40-60 % strat !!!....
    samar
    Oddzielcie w końcu okno od wentylacji. Okno to okno a stosując wentylacje grawitacyjną godzisz się na większe zapotrzebowanie na energię co w prostej linii przekłada się na wzrost wydatków. Straty ciepła przez okno pozostają i im cieplejsze tym mniejsze zapotrzebowanie na energię.
    To nie jest tak, że jak dasz zimniejsze okno to tyle samo zapłacisz za ogrzewanie.Zapłacisz więcej bo dochodzą Ci straty prze okno. Wentylacja grawitacyjne podwyższa straty globalne całego domu o minimum 40% choć nasz specjalista od wyliczeń, znaczy czółgista podał 300% co jest w sprzeczności z wszelkimi opracowaniami jakie nam.
    reasumując jeśli wydajesz na ogrzewanie np.200 zeta miesięcznie to w przypadku wentylacji grawitacyjnej wydasz minimum 280 zł ale gdy okna będziesz mieć o słabych parametrach to dojdzie do tej kwoty jeszcze strata generowana przez te "zimniejsze" okna
    Idąc Waszym tokiem myślenia - po co ciepłe ściany, dach skoro wentylacja grawitacyjna wnętrze schładza ?
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 12-11-2014 o 13:36

  9. #69

    Domyślnie

    &150 pkt.2 - dlatego powinno sie unikać umieszczania nawiewników w kuchniach i łazienkach i pomieszczeniach gdzie jest kratka wentylacyjna gdyż ten przepływ zakłóci a ekstremalnie wogóle uniemożliwi, tym samym inne pomieszczenia tej wentylacji zostaną pozbawione
    Ale do czorta - to jaki nawiewnik i gdzie powinien określić architekt - za to mu w końcu płacicie. Zacznijcie w końcu od najważniejszej osoby projektującej Wasze domy wymagać a nie tylko płacić kasę za niedorobione ich wymysły

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Nieobowiązujące ? Skoro nie obowiązują to podaj link do nowych bym był na bieżąco - możesz?
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20020750690
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...401%2401&min=1

    Akurat art 155 się nie zmieniał, ale wymagania co do szczelności okien już tak
    PRO QUALITY

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    znaczy czółgista podał 300% co jest w sprzeczności z wszelkimi opracowaniami jakie nam.
    Chodzi o proporcje ... jeśli dom przeciętny zjada Htr =200 W/K czyli dwieście wat na stopień różnicy temperatur to
    przeciętnie wentylacja "grawitacyjna" zjada koło Hve 80 - 110 czy ciut więcej mniej .. czyli dokładnie się zgasza z tym co przedstawiłeś.
    koło 40-50 %
    ale jeśli dom który zjada 30-45 W/K a wentylacja nadal 80 -110 W/K to różnica idzie w setki % .
    Można dawać 2 m izolacji ... np u mnie mając koło 32 W/K strata na wentylację była by jeszcze większa .. ponieważ 2 łazienki kuchnia garaż wsio jednej strefie .. spokojnie podstawiając dane może być 150-170 W/K co już jest stratą maskaryczną

    Ale do czorta - to jaki nawiewnik i gdzie powinien określić architekt - za to mu w końcu płacicie. Zacznijcie w końcu od najważniejszej osoby projektującej Wasze domy wymagać a nie tylko płacić kasę za niedorobione ich wymysły
    W moim repertuarze wentylacja kominowa nie istnieje do celów projektowych,
    Jest masa innych rozwiązań, nie koniecznie robienie kominów z cegły

  12. #72
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Oddzielcie w końcu okno od wentylacji.
    Otóż Panie Kolego mam tu zupełnie odmienne zdanie. Producenci i sprzedawcy zacznijcie wreszcie traktować okno jako rzecz o wielu właściwościach wzajemnie na siebie oddziałujących. Wszystkie Wasze forumowe rozważania co do strat ciepła przez przewodzenie są "średnio" wartościowe, a to z tej prostej przyczyny, że współczynniki przenikania ciepła ustala się i oblicza dla okien 100% szczelnych, a takie nie istnieją. A zatem, choćby Pani Nani, kupując jakieś "ciepłe" okna o kosmicznie niskim Uw w realu kupuje zupełnie co innego. Na ile innego? O tym warto podyskutować! Podobnie z nawiewnikiem. On jest albo może być, ( o ile zostanie zastosowany), elementem konstrukcyjnym okna, a jeśli nie sam on, to "dziury" niezbędne do jego funkcjonowania, a zatem nie można abstrahować od wpływu tego elementu na poziom innych właściwości użytkowych zgrabnie przenosząc rzecz całą do krainy wentylacji.
    PRO QUALITY

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Niestety takie kiksy wychodzą jak się chce robić "tradycyjnie". Okna powinny być jak najszczelniejsze, ale jak kiedy inwestor
    chce kominy bo wg jego mniemania to jest "tradycja" medal od greepeace za grzanie wróbli na kominie .. Chcąc mieć świeże powietrze trzeba je gdzieś wpuszczać ..
    https://www.google.pl/search?q=higro...ierz+powietrza i okna na mikro rozszczelnienie i też można.
    Straty przez taką "wentylację" na szczęście nie idą na karb okien w charakterystyce energetycznej budynku.
    Okna Uw to raz.. dwa to Ur czyli efektywność okna wobec zysków słonecznych i przeliczenie to
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 12-11-2014 o 16:27

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    .... a zatem nie można abstrahować od wpływu tego elementu na poziom innych właściwości użytkowych zgrabnie przenosząc rzecz całą do krainy wentylacji.
    Oczywiście że masz prawo mieć inne zdanie, nikt Ci nie broni, tak samo jak nikt nie broni (jak widać) nie stosować nawiewników przy wentylacji grawitacyjnej.
    Obliczając straty ciepła domu uwzględniasz parametry okna oraz wentylacji. Tu nikt nie przerzuca tematu na wentylację.
    Skoro chałupa na przegrody potrzebuje ileś tam energii do całości zapotrzebowania dodaje się straty wynikające z wentylacji. Przy sprawności dzisiejszych rekuperatorów, dochodzącej do 95 % straty te są niewielkie i mają niewielki wpływ na bilans cieplny domu.
    Zmniejszając parametry okien już zwiększasz zapotrzebowanie przy takiej samej rekuperacji A jak zamiast reku dasz wentylację grawitacyjną powodujesz radykalny wzrost zapotrzebowania na energię tym samy koszty jakie ponosić będziesz prze cały czas użytkowania domu
    I będzie on spowodowany wentylacją a nie przegrodami i dachem.
    Dlatego we wszystkich wyliczeniach traktuje się te straty oddzielnie.
    To nie jest tak, że nawiewnik obniża Uw całego okna. (choć w zależności od zastosowanego typu minimalny wpływ na Uw będzie miał, bo wprowadza zimniejsze powietrze między skrzydło a ościeżnicę dlatego idealnym rozwiązaniem stosowanym wszędzie, tylko nie u nas, jest dodawanie od góry poszerzenia i montowania w nim wszelkich nawiewników zewnętrznych a nie między wrębowych. Między wrębówka dzięki swojej konstrukcji ma minimalny wpływ na powietrze między ościeżnicą a skrzydłem

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    To nie jest tak, że nawiewnik obniża Uw całego okna. (choć w zależności od zastosowanego typu minimalny wpływ na Uw będzie miał,
    Kolego, nie wchodź na pole minowe.
    PRO QUALITY

  16. #76

    Domyślnie

    a będę wchodził zwłaszcza, że nie ma potrzeby wyposażania każdego okna w nawiewnik Wystarczy jeden na pomieszczenie pozbawione kratki wentylacyjnej - czyli bez kuchni i łazienek
    A nawet jeśli uważasz że nie mam racji to spadek Uw w dwuszybówce też obniży nawiewnik
    Które okno per saldo będzie cieplejsze - choć z Twoim punktem widzenia totalnie się nie zgadzam - trzyszybowe z szybą 0,5 czy dwuszybówka z 1,1 ?
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 12-11-2014 o 19:18

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Okna "skrzynkowe" mają/miały tą zaletę że nie trzeba ich otwierać aby mieć świeże powietrze.
    Tego nie da się uniknąć przy wentylacji "grawitacyjnej" okno trza rozwierać/ uchylać/ wietrzyć itp
    jak nie oknem to innym otworem.
    I to nie na oknie jest strata przez nawiewnik / otwarcie .. choć czuć "chłód" przy tym rozszczelnieniu itp.
    Powiedział bym że to powietrze napływające .. zgarnia część tych okiennych strat, nie jest to jakieś cudo .. jakiś procenciki
    ale to głównie komin jest winny stratą na wentylacji. Bo to z niego ucieka powietrze w świat . Trudno żeby inaczej było.

    Co daje WM? możliwość wstawiania ekonomiczniejszych witryn, więcej szkła oknie =cieplej.
    Lepsze zyski słoneczne bo więcej szkła.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Okno OW8.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	105,1 KB
ID:	288800
    Mam moje cudo do robienia bilansu okna ... tu jest dość słabe ..
    bo Uf 1,7 / Ug 1,1 .. Uw 1,7 ..(bo i mostki) ale widać Ur od południa wychodzi prawie na plus.
    Gdzie okno ma dwa słupki i trzy skrzydła. 53 % szkła ..
    przy 100% bilans jest już sporo lepszy
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 12-11-2014 o 21:14

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    a będę wchodził zwłaszcza, że nie ma potrzeby wyposażania każdego okna w nawiewnik Wystarczy jeden na pomieszczenie pozbawione kratki wentylacyjnej - czyli bez kuchni i łazienek
    I to jest pierwszy dowód, że piszesz, aby pisać. Ilość nawiewników nie ma żadnego związku z ilością okien w domu albo co jeszcze gorsze ilością skrzydeł w oknach w tzw. pomieszczeniach czystych. Zasada jest prosta: ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń ma równoważyć ilość powietrza wywiewanego. To się liczy, a o ilości potrzebnych nawiewników przesądza ich wydajność wobec wymagań czy też zapotrzebowania na powietrze. W 9 przypadkach na 10 w domu jednorodzinnym Twoja zasada prowadzi jedynie do nadmiernego wychładzania powierzchni ogrzewanych. Wybacz, ale argument "Wystarczy jeden na pomieszczenie pozbawione kratki wentylacyjnej - czyli bez kuchni i łazienek" to fraza, której Tobie pisać nie przystoi.

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Które okno per saldo będzie cieplejsze - choć z Twoim punktem widzenia totalnie się nie zgadzam - trzyszybowe z szybą 0,5 czy dwuszybówka z 1,1 ?
    Ja odpowiem - nie wiem, które będą cieplejsze. Ty też nie wiesz, bo wiedzieć zwyczajnie nie możesz. Kolego aby precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie uwzględniając stan faktyczny trzeba najpierw uwzględnić zbadaną przepuszczalność powietrza, potem dodać infiltrację nawiewników i określić wpływ obu czynników na wartość współczynnika przenikania ciepła. W związku z tym, że łatwe to nie jest... jest pomijane. Współczynniki przenikania ciepła, którymi operujecie dotyczą okien 100% szczelnych. Ja takich nie znam. A zatem w realu, kupując okno o Uw 0,8 ale mało szczelne straty ciepła mogą być większe niż w przypadku okna o Uw 1,1 ale bardziej szczelnego. Twoja teza sprawdzi się tylko w jednym przypadku. Wtedy jeśli dwa okna o takiej samej konstrukcji będą miały różne przeszklenia, ale będą idealnie tak samo nieszczelne i będą wyposażone w nawiewniki o dokładnie takiej samej wydajności. Dla mnie utopia i kolejna bajka rodem z okiennego rynku. Tobie nie godzi się takich opowiadać.
    PRO QUALITY

  19. #79

    Domyślnie

    to była odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie - czy w każdym oknie? Popatrz do jakiej paranoi doszło - choćby Babka Tower w Warszawie. Każde skrzydło wyposażone w nawiewnik, i każdy nawiewnik zaklejony przez domowników
    Może i nie przystoi ale tezy jakie ty postawiłem są niestety prawdziwe.
    W swoich rozważaniach mówię o tym samym profilu, takiej samej konfiguracji okuć z jedną różnica 2 lub 3 szyby
    jeśli masz okno dwuszybowe będzie ono zimniejsze nawet przyjmując Twoje zdanie że nawiewnik ma radykalny wpływ na obniżenie Uw okna
    Dalej idąc trzyszybówka także będzie zimniejsza ale i tak cieplejsza od dwuszybówki
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 12-11-2014 o 21:51

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    Kolego, nie wchodź na pole minowe.
    A ja w swojej naiwności takie mam pytanie, czy gdziekolwiek zbadano, opisano, zdefiniowano wpływ nawiewnika zamontowanego w oknie na Uw ? Bo nigdzie się z takimi nie spotkałem w przeciwieństwie do izolacyjności akustycznej okien a raczej jej spieprzeniu przez zamontowane nawiewniki.

Strona 4 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony