dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 262 z 262
Pokaż wyniki od 5.221 do 5.230 z 5230

Domyślnie

Cytat Napisał nass Zobacz post
    efekty pracy Piotra i Marka (mam nadzieję że nie pomyliłem imienia)
    Imion nie pomyliłeś.

Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Estetyka estetyką ale ważniejsze jest chyba aby dobrze działało bo wtedy i estetyka na nie wiele się zda.
    Oczywista oczywistość.

Masz 380 m rury , a ile m2 powierzchni bo słabo to wychodzi. Jeszcze do rozpoczęcia zimy zostało ponad miesiąc a tu taki wynik.
    No cóż, ten temat ma już parę lat, podczytywałem i podczytuję go namiętnie od samego jego początku.
    Sporo bicia piany, sporo kłótni, ale i bardzo dużo wiedzy. Bardzo dużo ważnych podpowiedzi, zależności, wykresów itd.

I jak od dawien dawna wiadomo: przy DZ woda i glina to skarb (przy eksploatacji, bo z kopaniem to gorzej).
    Jak jest piasek to trzeba liczyć, liczyć roczne godziny pracy PC i liczyć wydajności gruntu.

U mnie kolektor wyjdzie, że czerpie ciepło z ok. 620 m2 gruntu (początkowo zapomniałem dodać pas ziemi obok domu gdzie mam wyjścia i wejścia do budynku i wychodziło ok. 580m2) i 800 m rury.

Założyłem, że PC nie będzie więcej pracować niż 1800h na rok. Wg moich obliczeń, w oparciu o OZC do projektu (mało szczegółowe, ze złymi kubaturami i brakiem części ocieplenia, które wykonałem), dom zje mi ok. 13.000 kWh na CO i 3000 kWh na CWU. Razem 16.000 kWh - dla drugiego sezonu i kolejnych, rzecz jasna.

To przy mocy mojej PC mniej niż 1800 h pracy.

Kolejne założenie jak poczyniłem to 12W z m2 działki jako wydajność gruntu do przyjęcia chłodu z PC. Moc chłodnica EL 10 HCT to ok. 7 kW (dla 0/35). Powinno wystarczyć.

Obecnie nasze pompy, przy temp. DZ wejścia do PC ok. 7,5 C i temp. GZ ok. 30C, mają moc ok. 11,5 kW mocy cielnej (dla 5/35 moja ma 11,1 kW).
    Przez godzinę pracy moja pompa bierze przy powyższych parametrach z gniazdka 2,1 kW. A to oznacza COP = 5,4 (jak nie lepiej), który jest zabójczy dla DZ, a błogosławiony dla portfela.

No cóż. pożyjiom, uwidim.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

Domyślnie

Masz 380 m rury , a ile m2 powierzchni bo słabo to wychodzi. Jeszcze do rozpoczęcia zimy zostało ponad miesiąc a tu taki wynik.
    do grzania 150m2, a jeśli chodzi o dz to nie pamiętam, musiałbym pomierzyć.
    Zdałem się na wiedzę Piotra co do Dz, grunt to piach i trochę gliny, wody brak.
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna,Podłoga 3x5cm Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

1

Domyślnie

Z dzisiejszego

.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; Wczoraj o 20:05
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna,Podłoga 3x5cm Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami

Domyślnie

Po jakim czasie grzania?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM Avatar Tomaszs131
    85

Domyślnie

Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    Z dzisiejszego

.
    Wygrzewasz posadzkę? Delta jest w porządku
    Powierzchnia grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2. Ogrzewana kubatura 709m3. OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup, u mnie zbyt mocno przegrzewa salon. Zużycie prądu na rzecz CO i CWU- 2017r. - 3265 kwh,
    2018r. - 2898 kwh. Temp. w domu 230​C.

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

1

Domyślnie

Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Po jakim czasie grzania?
    nie jestem wstanie napisać ...

Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Wygrzewasz posadzkę? Delta jest w porządku
    Dzisiaj trochę nie rozumiem sterownika ponieważ miałem ustawioną temp 21,7C a zaraz po wykonaniu zdjęcia Pc wyłączyła się i patrząc na dane ze sterownika nie dobiła do zadanej temperatury , histereza 0,3
    Chociaż w ciągu dnia zmniejszałem temperaturę, ale to było kilka godzin wcześniej by ponownie wrócić do 21,7C
    Tomasz - już nie, tak naprawdę to prawie wygrzewania nie było, nie miałem możliwości..
    Ciekawy jestem jak będzie podczas np -20C w styczniu ?
    Ostatnio edytowane przez Greg_81 ; Wczoraj o 20:27

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM Avatar Tomaszs131
    85

Domyślnie

Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    nie jestem wstanie napisać ...
    Dzisiaj trochę nie rozumiem sterownika ponieważ miałem ustawioną temp 21,7C a zaraz po wykonaniu zdjęcia Pc wyłączyła się i patrząc na dane ze sterownika nie dobiła do zadanej temperatury , histereza 0,3
    Chociaż w ciągu dnia zmniejszałem temperaturę, ale to było kilka godzin wcześniej by ponownie wrócić do 21,7C
    Tomasz - już nie, tak naprawdę to prawie wygrzewania nie było, nie miałem możliwości..
    Ciekawy jestem jak będzie podczas np -20C w styczniu ?
    Może masz ustawioną blokadę pracy PCi w drogiej taryfie? Wiesz ile godz. pompa pracuje w ciągu doby?
    Tak naprawdę to wilgoci technologicznej nie pozbędziesz się w kilka miesięcy. Po drugim sezonie będzie można stwierdzić, że się jej pozbyłeś.
    Powierzchnia grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2. Ogrzewana kubatura 709m3. OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup, u mnie zbyt mocno przegrzewa salon. Zużycie prądu na rzecz CO i CWU- 2017r. - 3265 kwh,
    2018r. - 2898 kwh. Temp. w domu 230​C.

Wink

U mnie instalacja 5x150m zrobiona rok temu i swoje odczekała.
    Na działce piach i glina, tam gdzie był piach to wykorzystałem do zasypania fundamentów
    a na instalacje DZ zwiozłem około 200 ton gliny od ludzi co chcieli sie pozbyć za darmola.

Po uruchomieniu takie spostrzeżenia. Sama obiegówka bez pompy przy odpowietrzaniu chodziła około tygodnia.
    1-2 pętla najniższy punkt działki 14stC - 120cm
    3-4 pętla nieco wyżej 13stC - 120cm
    5 pętla nieco wyżej ale około 2m pod ziemią bo nasypałem humusu - 15stC

Po uruchomieniu PC, dom 145m2 nagrzała w 2h do temperatury 18stC.
    Temperatura z 14stC zeszła do 11,5stC. Delta około 4,5 - 5 stC.

Najwięcej ile widziałem to szło na podłogówkę 31stC.
    CWU narazie nie grzeje.

Poniżej jeszcze karta z odwiertów w miejscu gdzie jest DZ.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bio1.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	437336

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bio2.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	437337
    Ostatnio edytowane przez lukaszu ; Wczoraj o 22:10

Domyślnie

Szacun za ogrom pracy - tak sobie wizualizuję te 200 ton gliny.....

Temp. masz bardzo wysokie, glina pewnie "przytrzymała" ciepełko z lata. Pytanie jak się będzie takie DZ regenerowało.
    Jakiej mocy masz PC i z jakiej temp. startowej w 2 godziny doszedłeś do tych 18C?
    Ewentualnie podaj jaki masz dom. ocieplenie, wylewki etc..

Domyślnie

mnie to nie dziwi nic a nic
    5x150 to dużo więcej niż u mnie, moje DZ to około 550mb w 4 pętlach (PE40) Wydawało mi się, że moje DZ jest przewymiarowane
    glina wykopana, gliną zasypane, zalane wodą, rurki są oblepione gliną....u mnie głębokość 1,5-1,7m - DZ się regeneruje bardzo szybko. Wystarczy trochę deszczu pod koniec zimy - i temperatura DZ zaczyna powoli odbijać do góry
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 262 z 262

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia