dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 273 z 319
Pokaż wyniki od 5.441 do 5.460 z 6379
  1. #5441

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jakie są różnice w przyłączach hydraulicznych kolektora pionowego i poziomego?
    Z pewnością pionowe potrzebuje mniej rury a więc i mniej glikolu.
    Myslałem o tym, bo moja studzienka rozdzielcza była chyba kosztowniejsza, ale każda sonda pionowa też powinna ją mieć -inna sprawa, czy "fachowcy" ją wykonują. Glikolu mam owszem pewnie więcej, ale to już zegarmistrzowskie wyliczenia.
    Można do tego dołożyć pytanie -Która pompa DZ więcej pożera prądu i ile trójników miałem więcej -każdy PP zgrzewany po 3zł/szt?

  2. #5442

    Domyślnie

    Żeby nie kontynuować tego wątku dłużej to napiszę, że wolałbym pionowe kolektory ale mnie kosztowałyby one ponad 10tys zł więcej niż własnoręczne ułożenie rurek poziome.

  3. #5443
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To Twoje gdybanie jest zabawne.
    Nie masz żadnych danych a z taką niewzruszoną pewnością się wypowiadasz.
    Przy -18C na zewnątrz w zeszłym roku temperatury DZ wynosiły 5.5/3.2.
    W miarę sensowne zestawienie i porówanie:
    https://instalreporter.pl/wp-content...an-dolnych.pdf

    Wynika z niego, ze te srednio 50zl trafia w punkt. Temperatury poniżej -10C w PL występują, ale nie utrzymują się zbyt długo. Dlatego i w naszym klimacie sprawdzi się wymiennik poziomy. Zestawione dane dotyczą co prawda Niemiec, ale ta różnica klimatu aż tak duża nie jest.

    Jeśli ktoś wykonuje poziomy samemu, to pionowy przez całe życie się nie zwróci. W przypadku zlecenia jednego i drugiego już można się zastanawiać - biorąc pod uwagę całą działkę rozkopaną i pewnie ograniczenia aranżacji. Choć sama kalkulacja w dużej mierze będzie zależała od rodzaju gruntu i tego jak duży wymiennik poziomy będzie potrzebny, oraz jak głębokie odwierty będą wymagane.

    Do pionowych u siebie nie robiłem studzienek. Wszystko wchodzi do kotłowni prosto na rozdzielacz.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #5444

    Domyślnie

    po przeczyszczeniu filtra temperatury wróciły do normalnego poziomu zasilanie 8*C i powrót 3-4*C
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  5. #5445

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W miarę sensowne zestawienie i porówanie:
    https://instalreporter.pl/wp-content...an-dolnych.pdf

    Wynika z niego, ze te srednio 50zl trafia w punkt. Temperatury poniżej -10C w PL występują, ale nie utrzymują się zbyt długo. Dlatego i w naszym klimacie sprawdzi się wymiennik poziomy. Zestawione dane dotyczą co prawda Niemiec, ale ta różnica klimatu aż tak duża nie jest.

    Jeśli ktoś wykonuje poziomy samemu, to pionowy przez całe życie się nie zwróci. W przypadku zlecenia jednego i drugiego już można się zastanawiać - biorąc pod uwagę całą działkę rozkopaną i pewnie ograniczenia aranżacji. Choć sama kalkulacja w dużej mierze będzie zależała od rodzaju gruntu i tego jak duży wymiennik poziomy będzie potrzebny, oraz jak głębokie odwierty będą wymagane.

    Do pionowych u siebie nie robiłem studzienek. Wszystko wchodzi do kotłowni prosto na rozdzielacz.
    ja mam wymiennik poziomy 12 sekcji po 100m pompa 10,4 kw mocy temperatury na wlocie ok. 8*C na wylocie 3-4*C służb radą jak co
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  6. #5446
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    po przeczyszczeniu filtra temperatury wróciły do normalnego poziomu zasilanie 8*C i powrót 3-4*C
    Zapchany filtr ma głównie wpływ na deltę, która u Ciebie pozostała bez zmian. Sama temperatura na wejściu zalezy od pogody, a ta nas rozpieszczała w weekend.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #5447

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    po przeczyszczeniu filtra temperatury wróciły do normalnego poziomu zasilanie 8*C i powrót 3-4*C
    Nie wiem jak jest w Vitocal 343 G, ale np. w Vitocal serii 200 był tylko jeden czujnik temperatury DZ (na wejściu parownika). Efekt - wyświetlana stała wartość delty, jedna z temperatur DZ - fałszywa.

  8. #5448

    Domyślnie

    Zauważyłem dziś regenerację gruntu. Dziś rano po 6h ciągłej pracy temp zasilania 2.4*C, kilka dni temu analogicznie było 2.2*C. Temp gruntu także -skoczyła deczko w górę -dziś 4.4*C. Wiosna idzie?
    Co ciekawe ja mam kolektor na głebokości poniżej od 2m.

  9. #5449
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Zauważyłem dziś regenerację gruntu. Dziś rano po 6h ciągłej pracy temp zasilania 2.4*C, kilka dni temu analogicznie było 2.2*C. Temp gruntu także -skoczyła deczko w górę -dziś 4.4*C. Wiosna idzie?
    Co ciekawe ja mam kolektor na głebokości poniżej od 2m.
    U mnie poszła po dwóch godz. pracy z 2,8 na 3,7 C a grunt wczoraj miał już 5,2 C. Teraz się ochłodziło więc znowu pewnie spadnie. Mam płytkie DZ więc szybko reaguje na zmiany temperatury.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  10. #5450

    Domyślnie

    po 2h pracy 6/3,5
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #5451

    Domyślnie

    po 2h 1.3;-2.7
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  12. #5452
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    Po 8godz 5,1C/0,9C w domu 23C
    PPC inv. 18kW bufor 400L, DZ 6petli po 200mb na głebokosci 160-170cm "tymi ręcami zrobione" , pow.użytkowa 316 mkw, wszędzie ogrzewanie podłogowe, 20 cm styropianu na ścianach i posadzce, 35 cm wełny na poddaszu.

  13. #5453

    Domyślnie

    stan ustalony 6,1/3,6
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #5454

    Domyślnie

    Po 1h i po 1,5h tak samo:

    2,0/-1,1

    Pracuje na tych parametrach stabilnie. W domu temp. zadana 21C.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #5455
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    U mnie od jakis 2 miesiecy stablilzuje się na 1.8/-1.5
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  16. #5456

    Domyślnie

    U mnie minimalnie wyższe temp. niż na początku lutego.

    Dzisiaj pierwsze (poza sprawdzeniem) grzanie CWU. Nie obyło się bez problemów, najnormalniej w świecie nie przypuszczałbym, że spece po założeniu baterii "uruchomili" mi ciepłą wodę w ten sposób, że.....zakręcili zasilanie....

    Pompa start - pompa stop - pompa stop - pompa start....
    Jeden telefon do autora PC (dzięki za wyrozumiałość i pomoc) i....się najadłem wstydu za siebie i za moich speców.. Zawór odblokowany i wszystko bangla.

    Jedyny z tego epizodu zysk to, to że wiem na jakich temp. chodzi PC grzejąc CWU.
    Tj: DZ: 3,6/0,0 i 3,5/-0,1
    .

    Tyle daje mój grunt (w końcu pada) na koniec lutego przy grzaniu CWU.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #5457
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Te temperatury x/y to temp zasilania i powrotu pompy?
    Nie oscylujaą one w okolicy temperatur powietrza dla PW?. W tym roku to chyba przyzwoita PW to lepiej wypadnie od gruntówki
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 29-02-2020 o 07:08
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #5458
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Te temperatury x/y to temp zasilania i powrotu pompy?
    Nie oscylujaą one w okolicy temperatur powietrza dla PW?. W tym roku to chyba przyzwoita PW to lepiej wypadnie od gruntówki
    Do tego jeszcze daleka droga...
    Podobna temperatura powietrza i gruntu na wejściu to nie to samo...
    Dodatkowo taka aura sprzyja " defrostom" ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #5459

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Te temperatury x/y to temp zasilania i powrotu pompy?
    Nie oscylujaą one w okolicy temperatur powietrza dla PW?. W tym roku to chyba przyzwoita PW to lepiej wypadnie od gruntówki
    Nie ma tak łatwo i prosto.

    Tutaj masz wzór.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7876386

    Zależność jest wprost proporcjonalna.

    I by być do końca w temacie. Przez przypadek zobaczyłem pracę mojej PC w 6h.
    Temp. DZ 1,5/-1,6..

    Jest tak jak myślałem, wyższe temp. zasilania podłogówki (w domu mam wg PC 22,2C, wg mojego "bazowego" termometru przeniesionego z poprzedniego domu: 23C), grzanie CWU + opady deszczu = wyższe i stabilne temp. DZ.

    Kilkugodzinna praca nie robi wrażenia na DZ.
    Ostatnio edytowane przez ProStaś ; 04-03-2020 o 06:41 Powód: literówka
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  20. #5460
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie temperatura DZ na zasilaniu utrzymuje się na 3 stopniach, tak w zasadzie całą zimę. Nie wiem ile jest na powrocie, bo APIC nie pokazuje tej informacji, a jeszcze nie przykleiłem termometru. Nawet po 8h nie spadlo niżej.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

Strona 273 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony