dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 283 z 319
Pokaż wyniki od 5.641 do 5.660 z 6379
  1. #5641
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Racja, ale nie za wielka.
    Pompa on-off o za dużej mocy będzie mocno taktować przy cieplejszej pogodzie. Dobór PC to kwestia kilku argumentów.
    Kto ma, może dom szybko dogrzać np. kominkiem, klimą, ale skąd potrzebujesz "szybkiego dogrzewania" -wyjeżdzasz na weekendy?
    Wszystko zależy od sterownika. W przypadku mojej pompy do taktowania nie dochodzi.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  2. #5642
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gacie

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Lodz
    Kod pocztowy
    90-100
    Posty
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Racja, ale nie za wielka.
    Pompa on-off o za dużej mocy będzie mocno taktować przy cieplejszej pogodzie. Dobór PC to kwestia kilku argumentów.
    Kto ma, może dom szybko dogrzać np. kominkiem, klimą, ale skąd potrzebujesz "szybkiego dogrzewania" -wyjeżdzasz na weekendy?
    Myślę, że przy moim budynku (spójrz na stopkę) do taktowania nie dojdzie/by nie doszło. No może gdybym miał zamiast wylewki same rurki od podłogówki i pompę kilkukrotnie potężniejszą... Nie dogrzewam "na szybko" domu, bo w moim przypadku nie da rady. Podniesienie o stopien-dwa zabiera półtora dnia ciągłej pracy.
    Płyta 25 cm+ wylewka 10cm, XPS 20 cm pod PF, silikaty 24 + 20 grafit, nieogrzewane poddasze - 30 cm wełny.
    Pompa ok. 5kW, odwierty 2x60
    Grzanych ok 120 mkw (w tym garaż). Tylko podłogówka
    Rekuperacja

  3. #5643

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Instalator nie zwrócił na to uwagi?
    Oj zwrócił zwrócił sam nie mógł uwierzyć, ja zasugerowałem, że to może jest zasługą tego, że polowa piątej sekcji została położona w tym samym wykopie co kanalizacja fi200 , ale widocznie nie ma to aż tak dużego wpływu na temperaturę DZ. Tydzień temu to zostawiliśmy, tak jak jest ,bo już noc była
    Przed chwilą pompa ciepła pokazywała 12,8/2,8. A ten sterownik z czujnikiem temperatury w sondzie pokazywał nadal 7,8 st (powrót z DZ). A wszystkie pompki CO (na grzejniki i podłogowkę) szły na sztywno przez całą noc (bo dziś nie mamy prądu przez rozbudowę sieci energetycznej). Więc z jakimiś tam przerwami pompa ciepła pracowała wczoraj w ciągu dnia i przez całą noc do 9 rano, a jak wieczorem było 7,8 to dziś rano tak samo 7,8.
    (U nas jest już dość zimno, rano było -9 na zewnątrz, mieszkamy prawie na Podhalu) czyli w ciągu ostatniej doby pompa ciepła trochę roboty musiała zrobić , dolne źródło musiało zostać wielokrotnie przemielone , a w ciągu tej doby pomiary praktycznie nie drgnęły, zobaczymy co się będzie dalej działo.

    Edit: włączyli prąd (po ok 6h), pompa ciepła ruszyła, po 20 minutach pracy wg czujnika wewnątrz pompy ciepła temperatura DZ wynosi 12,3 stopnia, a wg tej "przylgowej" sondy tak samo jak rano 7,8 stopnia. Niedługo usuną usterkę związaną z przekłamanym pomiarem wewnątrz pompy ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 01-12-2020 o 13:43

  4. #5644

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Racja, ale nie za wielka.
    Pompa on-off o za dużej mocy będzie mocno taktować przy cieplejszej pogodzie. Dobór PC to kwestia kilku argumentów.
    Kto ma, może dom szybko dogrzać np. kominkiem, klimą, ale skąd potrzebujesz "szybkiego dogrzewania" -wyjeżdzasz na weekendy?
    To jeszcze ja się wypowiem, bo mity trzeba prostować. Mam lekko przewymiarowaną PC - potrzebuje dla -20C na zewnątrz około 5,75kW (łącznie z CWU), PC ma moc nominalną 7,6kW, a jak jest grunt ciepły, to ma w okolicy 9kW. Taktowanie nigdy nie wystąpiło.
    Pyxis jeśli dobrze pamiętam, to miał dom z trochę większym zapotrzebowanie, ale też jego PC miała nominalnie ponad 13kW (okolice 15kW, ale mogę się mylić). I taktowanie miał jedynie w końcowej fazie grzania CWU.
    słusznie kolega wyżej zwrócił tez uwagę na sterowanie - przy sterowaniu pogodowym może to mieć miejsce - przy pokojowym (jak u mnie) raczej mało prawdopodobne...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #5645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Edit: włączyli prąd (po ok 6h), pompa ciepła ruszyła, po 20 minutach pracy wg czujnika wewnątrz pompy ciepła temperatura DZ wynosi 12,3 stopnia, a wg tej "przylgowej" sondy tak samo jak rano 7,8 stopnia. Niedługo usuną usterkę związaną z przekłamanym pomiarem wewnątrz pompy ciepła.
    Nie chcę Ci psuć zabawy i radości , ale nie wierzę w 9h pracę DZ i absolutny constans temp.
    Już nawet ten czujnik temp. w pompie drgnął z 12,8 na 12,3.
    Nie dziwi Cię - abstrahując od przekłamania licznika pompy - że 2 termometry na tej samej rurze pokazują co innego? Ale innego w sensie, jeden zmiany temp. widzi, a drugi nie...

    Jeszcze jedno pytanie, jaką masz temp. zasilania GZ na początku i pod koniec całonocnej pracy (bo widzę, że masz też grzejniki)?

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #5646

    Domyślnie

    Ja mam w DZ 900 litrów płynu. Termometr wewnątrz pompy nie jest
    póki co wiarygodnyy , trzeba go najpierw ustawić do pionu w tym momencie bardziej sensownym jest poleganie na tym przylgowym. Dopiero od tygodnia się tym cackiem "bawię" i próbujemy się dotrzeć, , niedługo zamontuje też jakis podlicznik.

    Mam bufor 500l a w nim gruba wężownica do CWU . Na pompie ciepła jest zadane CWU 45stopni a CO 38 stopni.

  7. #5647

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Oj zwrócił zwrócił ....
    Przed chwilą pompa ciepła pokazywała 12,8/2,8. A ten sterownik z czujnikiem temperatury w sondzie pokazywał nadal 7,8 st (powrót z DZ). A wszystkie pompki CO (na grzejniki i podłogowkę) szły na sztywno przez całą noc (bo dziś nie mamy prądu przez rozbudowę sieci energetycznej). Więc z jakimiś tam przerwami pompa ciepła pracowała wczoraj w ciągu dnia i przez całą noc do 9 rano, a jak wieczorem było 7,8 to dziś rano tak samo 7,8.
    (U nas jest już dość zimno, rano było -9 na zewnątrz, mieszkamy prawie na Podhalu) czyli w ciągu ostatniej doby pompa ciepła trochę roboty musiała zrobić , dolne źródło musiało zostać wielokrotnie przemielone , a w ciągu tej doby pomiary praktycznie nie drgnęły, zobaczymy co się będzie dalej działo.
    .....
    Czy nie masz możliwości puścić pompy obiegowej DŹ samej ale bez pracy sprężarki? Wówczas po kilkunastu minutach wiedziałbyś jaka róznica jest we wskazaniach termometrów na wejściu i wyjściu PC. To pozwala skorygować samemu dorywczo temperaturę.
    Niektóre PC mają w tym celu włączenie pompy np dla odpowietrzenia obiegu.
    Po drugie -czasami może warto zainwestować w pirometr z możliwością skalowania (ok 100zł), który szacunkowo podaje temperatury i może być pomocny dla zbadania temperatur poszczególnych pętli na powrocie -czy wszystkie równo pracują (niezależnie od rotametrów).

  8. #5648

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Czy nie masz możliwości puścić pompy obiegowej DŹ samej ale bez pracy sprężarki? Wówczas po kilkunastu minutach wiedziałbyś jaka róznica jest we wskazaniach termometrów na wejściu i wyjściu PC. To pozwala skorygować samemu dorywczo temperaturę.
    Niektóre PC mają w tym celu włączenie pompy np dla odpowietrzenia obiegu.
    Po drugie -czasami może warto zainwestować w pirometr z możliwością skalowania (ok 100zł), który szacunkowo podaje temperatury i może być pomocny dla zbadania temperatur poszczególnych pętli na powrocie -czy wszystkie równo pracują (niezależnie od rotametrów).

    Super rada, dzięki. Tak zrobiłem - po całym dniu ogrzewania (sprężarka pracowała z przerwami) temperatura na wyjściu z pompy 7,5°
    Zobaczymy, jaki będzie pomiar jutro rano jak DZ będzie miało noc na zregenerowanie się.

    A poleci ktoś jakiś sprawdzony pirometr z możliwością skalowania?

  9. #5649

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Super rada, dzięki. Tak zrobiłem - po całym dniu ogrzewania (sprężarka pracowała z przerwami) temperatura na wyjściu z pompy 7,5°
    Zobaczymy, jaki będzie pomiar jutro rano jak DZ będzie miało noc na zregenerowanie się.

    A poleci ktoś jakiś sprawdzony pirometr z możliwością skalowania?
    Nie musisz czekać do rana. Po prostu puść sam obieg bez sprężarki.
    Pirometr używam firmy UNI-T bo mam zaufanie do tej marki -taka "pewna klasa podstawowa", model UT-300S.
    Skalowanie polega na wybraniu rodzaju ciała promieniowanego przedmiotu (praktycznie doświadczalnie).

  10. #5650

    Domyślnie

    U nas wczoraj po 2h grzania w oknie dziennym przy -5 na dworze 6.1* i 3.7*
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  11. #5651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Nie musisz czekać do rana. Po prostu puść sam obieg bez sprężarki.
    Już to wcześniej zrobiłem, przez 20min pracowała sama pompka DZ, temperatura na wyjściu z pompy 7,5° (po całym dniu ogrzewania, sprężarka pracowała z przerwami)
    A rano też sprawdzę
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 02-12-2020 o 21:27

  12. #5652

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Już to wcześniej zrobiłem, przez 20min pracowała sama pompka DZ, temperatura na wyjściu z pompy 7,5° (po całym dniu ogrzewania, sprężarka pracowała z przerwami)
    A rano też sprawdzę
    Zapuszczenie pracy pompy DZ miało na celu sprawdzenie -czy obydwa czujniki temperatury (na wejsciu i wyjsciu pompy ciepła) wskazują identycznie, a jeżeli nie -to jaka ta różnica jest.

    Teraz temperature gruntu mam w okolicy 8,0-8,5*C.

  13. #5653

    Domyślnie

    Wczoraj wieczorem po 20min pracy samej pompki DZ wadliwy czujnik temp. na wejściu do PC wskazywał 11,3* (normalnie pokazuje 12 z hakiem) a na wyjściu z PC 7,5*. Ewidentnie pierwszy czujnik kłamie
    I teraz zakładając, że ten drugi czujnik dobrze mierzy to nareszcie udało mi się sprawdzić temperature zmęczonego DZ: 7,5* (po całym dniu ogrzewania - czyli praca sprężarki z przerwami).

    W nocy (przez ok 9h) DZ się regenerowało. Powtórzyłem właśnie ten zabieg i po 20min pracy samej pompki DZ pokazują na wejściu do PC 11* (wadliwy czujnik) a na wyjściu z PC 8*.

    Czyli zakładając, że ten drugi czujnik dobrze mierzy, to zregenerowane DZ ma 8* a po prawie całym dniu pracy 3 pompek CO (parter + poddasze + część firmowa) temp DZ spada do 7,5*
    (w ciągu dnia PC pracuje z przerwami)
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 03-12-2020 o 07:54

  14. #5654

    Domyślnie

    Teraz to brzmi dużo lepiej.
    Przerwy w pracy i temp.GZ 38C, nawet przy tak mocnej pompie przewymiarowane DZ może trzymać te 7,5C.

    Pzdr

  15. #5655

    Domyślnie

    Dziś po 4 godzinach grzania od 12 do 16 pompa skończyła z temperaturami 5/0,5.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  16. #5656

    Domyślnie

    Sucho jak diabli, miało padać, nie pada...

    Wczoraj samoistne grzanie CWU; 7,6 i 4,4

    Po ok.3 godz. na CO: 5,1 i 1,4.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #5657
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Start pompy, DZ 10,5*C / 5*C
    po 3h pracy 8*C / 2.9*C

    PS

    6.5 h pracy pompy, od pierwszego uruchomienia. Nie wiem czy zasnę dzisiaj w nocy.

    DZ 7,5*C / 2.8*C

    DŹ tylko 150mb PE32, ale w kurzawce.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 05-12-2020 o 00:34 Powód: ps
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  18. #5658

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Start pompy, DZ 10,5*C / 5*C
    po 3h pracy 8*C / 2.9*C
    PS
    6.5 h pracy pompy, od pierwszego uruchomienia. Nie wiem czy zasnę dzisiaj w nocy.
    DZ 7,5*C / 2.8*C
    DŹ tylko 150mb PE32, ale w kurzawce.
    Nie napisałeś jakiej mocy jest PC.
    Jeżeli pompa pracowała bez przerwy to po Twoich danych widzę że temp. są OK dlatego, że między 3 a 6godziną pracy temp spadła tylko o 0,5*C.
    Natomiast co do kolektora -to chyba nikt nie ma tak małego, myślę że liniowy a nie spiralny -cała nadzieja w mokrej kurzawce, tylko co jak wody opadną?
    Jak to w ogóle ktoś zrobił w kurzawce-toć to do wykopu nikt nie wejdzie chyba że w asekuracji a piach jest zamulany na bieżąco.

    Swoją drogą zawsze zastanawiałem się jak to jest, że wszyscy ostrzegają przed zbyt małym kolektorem a jeszcze jakoś nikt z tego powodu nie miał problemów, albo się tym nie podzielił. Najwyżej kolektor lekko zajdzie lodem, temp spadną nieco poniżej zera a PC dalej powinna chodzić, tylko z niższym COPem. No a na ziemi -będzie jeszcze w czerwcu ślizgawka zamiast trawnika.

  19. #5659

    Domyślnie

    Podsumowanie pomiarów z 3 ostatnich dni:

    Śr. wieczorem zmęczone DZ 7,5*

    Czw. rano zregenerowane DZ 8*
    Czw. wieczorem zmęczone DZ 7,4*

    Pt. rano zregenerowane DZ 7,8*
    Pt. wieczorem zmęczone DZ 7,3*

    Sob. rano zregenerowane DZ 7,8*

    A jak chodzi o temperaturę płynu wracającego do gruntu, to przez ostatnie 3 dni wynosi praktycznie niezmiennie 2,4* (niezależnie od tego, czy jest rano (DZ zregenerowane) czy w ciągu dnia (3 pompki CO idą cały dzień, a sprężarka pracuje z przerwami) czy wieczorem (pod koniec pracy pompek CO).
    Wcześniej było więcej, np. 3 z hakiem , ale początkiem tygodnia przyszły do nas niemałe mrozy, nawet -16* było (prawie Podhale )
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 05-12-2020 o 08:11
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  20. #5660
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Tolo74
    Dolne źródło zakopałem po wyjątkowej suszy w listopadzie 2015r na głębokości ~1,8 m, a już wtedy na dnie wykopu sączyła się woda.
    Kolektor jest poziomy, w kształcie obrysu nadmuchanego balonu. Mam ponad 4ha ziemi i moglem sobie na to pozwolić.
    Obecny poziom wody w gruncie szacuję na 1,5-1,3 m.
    W 2015r PC kosztowały krocie, więc początkowym zamysłem było grzanie bufora prądem w II taryfie, a kolektor zbudowałem jako GGWC do rekuperatora.
    A tak mało brakowało, aby były kable w wylewce. Bufory górą!

    PC ma deklarowaną moc 7kW.
    Jeśli po tym sezonie grzewczym DŹ okaże się jednak za małe, wkopię następne nitki lub kosze.

    Teraz PC odpoczywa, a temp. DŹ pokazuje 20*C, czyli bzdury.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 283 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony