dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 319 z 319
Pokaż wyniki od 6.361 do 6.379 z 6379
  1. #6361

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Wygląda to tak jakby nie pracowały wszystkie sondy. Masz gdzieś dostęp do rotametrów i możesz sprawdzić przepływy?
    Wg. moje instalatora gdy są równe odcinki i odwierty nie ma potrzeby robić rotametrów dla 3 odwiertów. Jakiś inny sposób na stwierdzenie, że jakiś odwiert nie działa? Jak ostatnio zakręciłem 3 odwiert i PC pracowała na dwóch to temperatura glikolu jeszcze szybciej spadała, po otwarciu 3 odwiertu odbiła się prawie do 4C.

    Wczoraj każdy z odwiertów "przepłukałem" w trybie odpowietrzania w PC, tzn zakręciłem zasilenie i powrót na odwiertach i zostawiłem tylko jeden pracujący i tak zrobiłem z każdym, PC nie zgłosiła błędów braku przepływu czy coś.

  2. #6362
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    W takim razie trzeba trochę danych o domu i OZC.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  3. #6363

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    W takim razie trzeba trochę danych o domu i OZC.
    W sumie jaki związek z DZ? Rozumiem, że OCZ jest pomocne przy wyborze PC i wielkości DZ. Wydaje mi się, że problem nie jest z samą PC, bo bez problemu trzyma temperaturę i nie pracuje za dużo. No i wszyscy co z nimi rozmawiam są zdania, ze 3x70mb odwierty to spoko dla tej mocy pompy. Obecnie dziennie CO+CWU to ok. 10h przy temperaturach poniżej 0C. Średnie za ostatni tydzień temperatury zewnętrznej to -4.29(Dziś), -6.66, -4.22, -1.85, -2.35, -6.76, -4.26, -3.46 i w sumie pompa pracuje średnio 10h/doba i w domu jest ciepło.

  4. #6364

    Domyślnie

    był robiony projekt geologiczny ? ile Wat z m2 wychodziło średnio ? możesz zmierzyć termometrem każdą rurę dz w kotłowni
    Parterówka 130m2

    PCi gruntowa on off 6,54kW, odwierty 2x90m, OZC 5.7 kW

  5. #6365

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jimmsonn Zobacz post
    był robiony projekt geologiczny ? ile Wat z m2 wychodziło średnio ? możesz zmierzyć termometrem każdą rurę dz w kotłowni
    Właśnie projektu coś nie mogę znaleźć, będę musiał przekopać wszystkie dokumenty :} Temperatury podaję ze sterownika PC, w sumie mam tam wsadzone w każdy odwiert (pod otulinę kauczukową w pomieszczeniu gospodarczym, czyli jakoś tam dotyka rury PE) ds18b20, ale jakoś specjalnie im nie wierzę, bo pokazują kolejno dla każdego odwiertu np. 5C, 5C, 5,8C, a na sterowniku jest 2,9C, a ds18b20 który jest za rozdzielaczem pokazuje 5C.

  6. #6366

    Domyślnie

    U mnie już jest 1 na wejściu do pompy, szybko to spada, gdzie koniec zimy.

  7. #6367

    Domyślnie

    Cytat Napisał arthi Zobacz post
    U mnie już jest 1 na wejściu do pompy, szybko to spada, gdzie koniec zimy.
    U mnie jako tako temp DZ nie spada, PC się wyłączy na 4-5 godzin i z odwiertów dalej idzie +6+7C na początku, tylko szybko spada podczas pracy np. teraz po 5:30:45 jest +2,4C na wejściu, a startowała z +7,5C. Więc odwierty trzymają temperaturę tylko jakoś glikol niespecjalnie fajnie ją odbiera :}

  8. #6368
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardi

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Witam

    No to szybka aktualizacja temperatur.
    Może niektórych interesuje jak dają radę kosze.
    No to powiem ze dają - ja jestem zadowolony.
    Obecnie temperatury na koniec grzania po około 40 minutach.
    A i jeszcze sugestia jak są mierzone temperatury.
    Od miesiąca zmieniłem sposób mierzenia, czujniki zostały umiejscowione w kapilarach zamiast na rurce.
    Temperatura wejścia i wyjścia mierzona jest tuz za i przed rozdzielaczem ( czujniki w kapilarach ) i tak samo każda pętla ale tu tylko zasilanie tez czujniki w kapilarach.
    I muszę stwierdzić ze jest różnica - ze wskazaniem ze czujnik na rurce zawyża i to w moim przypadku było nawet do 1 stopnia.
    Tak ze podaje rzeczywiste temperatury czynnika na dzień dzisiejszy.
    Zasilanie: 7,2
    Powrót: 4,8
    Delta wychodzi spoko i pompa obiegowa została stara Grundfost, pracuje na 3 biegu z poborem około 200 W.
    Odwiert 1: 7,1
    Odwiert 2: 6,9
    Odwiert 3: 7,4
    Kosz 1: 6,2
    Kosz 2: 6,6
    Rok temu o tej porze przy dwóch odwiertach były temperatury: zasilanie 3.7 i powrót około 0,3.
    Więc jestem zadowolony z wyniku.
    Tydzień temu stwierdzając ze kosze mają najniższa temperaturę, postanowiłem zamknąć je na rozdzielaczu.
    Jakie było moje zdziwienie po czterech cyklach pracy pompy, a mianowicie temperatury zamiast się podnieść to spadły do: 6,8 i 4.0 wyjście.
    I teraz może ktoś się wypowie co się zadziało, odcięte zostało w sumie około 480 m rury licząc razem z dobiegami.

    pozdrawiam
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 240 m2, ogrzewanie same grzejniki.
    Pompa ciepła Thermia Villa 9kw, kolektor pionowy 6 x 45m + 2 koszę pe 32 po 200m.

  9. #6369

    Domyślnie

    Cytat Napisał kardi Zobacz post
    (...) Tydzień temu stwierdzając ze kosze mają najniższa temperaturę, postanowiłem zamknąć je na rozdzielaczu.
    Jakie było moje zdziwienie po czterech cyklach pracy pompy, a mianowicie temperatury zamiast się podnieść to spadły do: 6,8 i 4.0 wyjście.
    I teraz może ktoś się wypowie co się zadziało, odcięte zostało w sumie około 480 m rury licząc razem z dobiegami.

    pozdrawiam
    Jeśli temperatura gruntu w każdej z pięciu sekcji jest wyższa od temperatury glikolu opuszczającego parownik, to po przejściu przez sekcję glikol w każdej z nich zostanie podgrzany. Cała energia z tych sekcji zostanie dostarczona do parownika.
    Po odcięciu dwóch sekcji:
    - zmniejszyłeś DZ
    - wzrosło obciążenie pozostałych sekcji
    - wzrosły całkowite opory przepływu
    - wzrosła delta DZ
    - spadły temperatury DZ
    - spadła sprawność układu

  10. #6370

    Domyślnie

    Jaka może być przyczyna nagłego spadku ciśnienia, wczoraj 1,2-1,3bar dzisiaj poniżej 1. Układ spiralny, 4 pętle. Wersja optymistyczna, pesymistyczna? Naczynie wyrównawcze jest szczelne. Obserwuje w zasadzie codziennie, rozdzielacz w piwnicy. Jeszcze wczoraj wszystkie wejścia do gruntu były równomiernie zmrożone podczas pracy. Dzisiaj rano zauważyłem, że jedna z pętli już się tak nie mrozi, musiała mieć dodatnią temperaturę. Instalacja działa od końca kwietnia, na początku długo trwało odpowietrzanie i były spadki ciśnienia, ale co najmniej od lipca, ciśnienie było stabilne. Co mogło się wydarzyć?


    EDIT: Przymknąłem lekko pozostałe pętle na zaworach odcinających i znowu są zmrożone wszystkie.
    Ostatnio edytowane przez arthi ; 11-12-2023 o 10:41

  11. #6371

    Domyślnie

    Sprawa się wyjaśniła, na śrubunku przy rozdzielaczu zrobiła się jakaś nieszczelność i wykapało kilka dobrych litrów.

  12. #6372
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    A tak wygląda temat u mnie. Mam podgląd wreszcie na w pełni pracujące dolne źródło. W poprzednim sezonie działy tylko 4/5 pętli i udalo się zakończyć zimę z wynikiem -0.9/-3.9

    Obecnie w stanie spoczynku DZ ma 3.4

    Po 1h pracy (i w sumie po 2h i po 6h)
    WE: 2.6
    WY: -0.6

    Chyba dopiero 3 sezon pokaże prawdziwy wynik jak już naprawiona sonda też się ustoi
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  13. #6373

    Domyślnie

    Jak macie ustawiony wybieg pompy dolnego źródła. Czy dluzsza praca wyciąga ciepło z wymiennika i oddaje z powrotem do gruntu. Najlepiej jak pompa staje razem ze sprężarką czy pracuje trochę dłużej?

  14. #6374
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał arthi Zobacz post
    Jak macie ustawiony wybieg pompy dolnego źródła. Czy dluzsza praca wyciąga ciepło z wymiennika i oddaje z powrotem do gruntu. Najlepiej jak pompa staje razem ze sprężarką czy pracuje trochę dłużej?
    U mnie rusza 10s przed startem sprężarki

  15. #6375

    Domyślnie

    Chodzi o wybieg pompy, gdy sterownik pokojowy da sygnał, że można wyłączyć grzanie. Zwiększyłem czas do 240s i tak się zastanawiam czy to jakoś nie wpływa negatywnie na sprawność, większe zużycie prądu, bo do wymiennika trafia zimny glikol.

  16. #6376

    Domyślnie

    u mnie po 1h pracy 1.3 -2.4
    temp zew. -13.1
    temp wew. +25
    przy krzywej +2 z przesunięciem -1

  17. #6377
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rowan

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    granica święt/śląsk/młp
    Posty
    1

    Domyślnie

    U mnie na ten moment przy DZ 600mb węża niebieskiego PE25. Pompa 7kW.
    Wejście 3.5*
    Wyjście -1.3*.
    Po mrozach, gdzie pracowała 4 doby bez wyłączenia spadła o prawie 1*C, przed mrozami było okolo 4.3-4.4*C.
    Temperatury w czasie pracy, po około godzinie.

  18. #6378

    Domyślnie

    Po 3h pracy: 6,4* / 0,3*
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 03-02-2024 o 11:40
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  19. #6379
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Po 1h pracy na CO 2.5/-0.5
    Po 30min pracy na CWU 3.4/1.1
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

Strona 319 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony