dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 284 z 319
Pokaż wyniki od 5.661 do 5.680 z 6379
  1. #5661

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @Tolo74
    Dolne źródło zakopałem po wyjątkowej suszy w listopadzie 2015r na głębokości ~1,8 m, a już wtedy na dnie wykopu sączyła się woda.
    Kolektor jest poziomy, w kształcie obrysu nadmuchanego balonu. Mam ponad 4ha ziemi i moglem sobie na to pozwolić.
    Obecny poziom wody w gruncie szacuję na 1,5-1,3 m.
    W 2015r PC kosztowały krocie, więc początkowym zamysłem było grzanie bufora prądem w II taryfie, a kolektor zbudowałem jako GGWC do rekuperatora.
    A tak mało brakowało, aby były kable w wylewce. Bufory górą!

    PC ma deklarowaną moc 7kW.
    Jeśli po tym sezonie grzewczym DŹ okaże się jednak za małe, wkopię następne nitki lub kosze.

    Teraz PC odpoczywa, a temp. DŹ pokazuje 20*C, czyli bzdury.
    cezary.pl >
    Wszystko zrobione z głową -szkoda tylko, że rura nie jest PE40, ale i ta uciągnie -dla zmniejszenia oporów -resztę kolektora ewentulanie trzeba dorobić nie za długimi pętlami.
    Koniecznie zapodaj nam temperatury DZ na przełomie stycznia/lutego.
    Czy kable w wylewce -to zły pomysł? Myślę że nie -bo zawsze możesz grzać korzystając z fotowoltaiki albo w 2taryfie.
    PC dosyć mocną jak na maly dom, ale z kolei temp DZ wolno Ci spadły jak na taką moc (a moc przy tych parametrach DZ ma z 8-9kW)
    DZ -pokazuje poprawną temperaturę -taka jest na wejściu i wyjściu PC -trudno inaczej jeżeli pompa nie pracuje.

  2. #5662

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post

    Teraz PC odpoczywa, a temp. DŹ pokazuje 20*C, czyli bzdury.
    Tak samo jak twierdzę że każde auto jest tak dobre jak "operator" który je obsługuje, to podobnie mogę powiedzieć teraz o temperaturze DZ. Zastanów się, gdzie masz ten czujnik i co on teraz mierzy.....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #5663

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @Tolo74
    Dolne źródło zakopałem po wyjątkowej suszy w listopadzie 2015r na głębokości ~1,8 m, a już wtedy na dnie wykopu sączyła się woda.
    Kolektor jest poziomy, w kształcie obrysu nadmuchanego balonu. Mam ponad 4ha ziemi i moglem sobie na to pozwolić.
    Obecny poziom wody w gruncie szacuję na 1,5-1,3 m.
    szacunkowo: 140mb rury x1,5-2,0m szer = 210-280m2 powierzchni czynnej x 15-20W = 3,1-5,6kW -moc kolektora (średnio 4,3kW)
    -dla PC 7KW -teoretycznie troche za mało, ale praktycznie dobiera się pod zapotrzebowanie domu a jak dom mały a grunt wilgotny -to powinno styknąć.

  4. #5664

    Domyślnie

    Mamy dwóch userów Konceptusa.

    Pytanie, wiecie gdzie i jak są usytuowane termometry do mierzenia temp. DZ i GZ?
    Jakie one są? Jak zainstalowane?
    Jakieś zdjęcia może....

    Czy też dorabiacie swoje DS-y?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  5. #5665
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Tak samo jak twierdzę że każde auto jest tak dobre jak "operator" który je obsługuje, to podobnie mogę powiedzieć teraz o temperaturze DZ. Zastanów się, gdzie masz ten czujnik i co on teraz mierzy.....
    Doskonale wiem, że czujnik znajduje się wewnątrz urządzenia i pokazuje temperaturę jak panuje w jego okolicy.
    I nie musisz mi tu wyjeżdżać z "operatorami" bo jako takie pojęcie o tym urządzeniu posiadam.

    @Prośtaś
    Z takimi pytaniami, to raczej trzeba do Konceptusa.
    Przed montażem PC oglądałem jej bogate wnętrze i nie miałem uwag co do staranności poprowadzenia tras rurociągów i montażu elementów.
    Ewentualnie izolacji.

    Ja jak montowałem przylgowo czujnik zabezpieczający przed przegrzaniem podłogówki, to zastosowałem opaskę i otulinę.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #5666

    Domyślnie

    Podobnie jak kolega Cezary - co do wnętrza pompy ciepła to przy montażu też widziałem środek, wszystko fajnie poizolowane i wygłuszone (bardzo cicha pompa - jak jestem w salonie bezpośrednio nad kotłownią, to nie słychać, kiedy pracuje sprężarka - słychać tylko, jak pracują moje pompy CO ) ale nie jestem w stanie podać żadnych szczegółów technicznych odnośnie umiejscowienia czujników wewnątrz PC. Mimo że obudowa nie ma plomby, i od otwarcia jej dzieli mnie odkręcenie 10 śrubek, to nie mógłbym chamsko tego zrobić i opublikować tu fotek wnętrza - skoro producent sobie tego nie życzy

    Ale z perspektywy usera mogę powiedzieć, że wszystko śmiga jak powinno jestem bardzo zadowolony i nadal polecam.

    Obecnie w wolnych chwilach robię pewne prace w kotłowni i jest tam bałagan. Planowałem je dokończyć, wysprzątać i wszystko wypucować (pozostałości po 10 latach palenia ekogroszkiem) i dopiero wtedy podzielić się z Wami zdjęciami kotłowni, no ale może mi zejść nawet do 2021 , a skoro kolega poprosił o fotki, to proszę bardzo tylko przymknijcie proszę oko na nieład

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	450909
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	450910
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	450911
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	450912
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	450913
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 05-12-2020 o 15:12
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  7. #5667

    Domyślnie

    i szósta fotka (nie chciało przyjąć w 1 poście 6 fotek) :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	450915
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  8. #5668

    Domyślnie

    Nanofox -piękności, przecież do nie sterylnia.
    Rury DZ -mają troche oporów w związku z duża ilością kolanek 90o.
    Sterownia GZ na piętra -robi wrażenie -jak w parowozie
    Gdyby była wszędzie podłogówka -można byłoby to wywalić w cholere.
    Bufor -też nie najmniejszy -rozumiem, że innego w sklepie nie dostałeś.
    Najbardziej zazdroszcze Ci metrażu.

  9. #5669

    Domyślnie

    Z boku jest jeszcze wnęka duża kotłownia, żeby sporo opału na zimę się mieściło a teraz będzie miejsce na jakieś stare skórzane fotele na głośniejsze posiadówy z kumplami

    Jak uruchamiali pompę to stwierdzili po skokach tego niebieskiego płynu w tych pionowych tubach, że DZ praktycznie nie ma oporów i że pompka obiegową DZ ani nie wie, że pracuje

    A co do bufora to w konceptusie powiedzieli,że dla pomp do 16 kW dają 300l a powyżej 500l. Ja chciałem jeszcze większy u nas montują 600tki i nawet 900tki, ale zapewnili mnie, że 500 spokojnie wystarczy no to niech będzie
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  10. #5670

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Z boku jest jeszcze wnęka duża kotłownia, żeby sporo opału na zimę się mieściło a teraz będzie miejsce na jakieś stare skórzane fotele na głośniejsze posiadówy z kumplami
    Chciałbym tą kotłownie osobiście zobaczyć .... sprawdzilibyśmy temperatury DZ w praktyce na dużym obciążeniu.

  11. #5671

    Domyślnie

    Dla mnie duży szok jak rury od DZ wychodzą ze ściany....

    Pogratulować.
    Jakiej marki jest ten bufor?

    By nie było całkiem off...temp. DZ na koniec grzania CWU: 7,3 i 4,1.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  12. #5672
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Mamy dwóch userów Konceptusa.

    Pytanie, wiecie gdzie i jak są usytuowane termometry do mierzenia temp. DZ i GZ?
    Jakie one są? Jak zainstalowane?
    Jakieś zdjęcia może....

    Czy też dorabiacie swoje DS-y?
    Ta PC to gruntówka Z BUFOREM.
    Działa tak, że startują pompy obiegowe dolnego i górnego źródła i z małym opóźnieniem - sprężarka.
    To, co jest grzane zależy od konkretnego systemu grzewczego konkretnego domu!
    Zwłaszcza w domach modyfikowanych, nie - nowych, bywa, że pompa grzeje bufor a bufor - resztę.
    Powyżej fotki takiego układu...
    Tam, gdzie jest podłogówka i nowy dom - obiegówka CO pcha wodę w podłogę prosto z PC. Powrót do bufora, oczywiście.
    Bywa też, że trzeba integrować łan solarów (cieczowych), pole PV, bufor i kaloryfery z kawałkiem podłogówki.
    Oczywiście - da się, jak się chwilę nad tym zastanowić i działa to bardzo dobrze.
    Termometry instalowane są na odpowiednich rurkach pod ich otuliną.
    Pokazują stan (temperaturę) tych rurek JAK PC PRACUJE i czynniki w nich płyną.
    Oczywiście, jak PC "czeka" na rozbiór ciepła powoli wskazania zaczynają dochodzić do temperatury pomieszczenia w którym stoi PC.
    To chyba nie jest dziwne.
    Bywa, że PC działa króciutko a sporo "czeka". (latem, jak potrzebna tylko CWU).
    To coś zupełnie innego niż PCPW czy inwertery. To układ on-off z buforem.
    Tamte, dobrze jest, aby pracowały i nie ustawały.

    No i... cholera... czasem jakiś DS daje ciała. (ze trzy razy było, a stosujemy je całymi pudełkami)
    Podobno każdy jest korygowany w procesie produkcji, zresztą sprawdzamy przed zamontowaniem takiego termometru - czy głupot nie pokazuje, ale...
    Od wielkich dzwonów po jakimś czasie zdarza się jakaś "kosmiczna" temperatura.
    (przy pierwszej okazji się taki wymienia.)

    Termometry na DZ wewnątrz PRACUJĄCEJ PC czy na zewnątrz, na rurkach, pokazują to samo.
    No, z dokładnością 0,1stC

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #5673

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Zwłaszcza w domach modyfikowanych, nie - nowych, bywa, że pompa grzeje bufor a bufor - resztę.
    Powyżej fotki takiego układu...
    Ponieważ jesteśmy w temacie temp. DZ, to pytanie:
    1. jak zachowują się temp. GZ, czyli zasilanie i powrót z bufora?
    2. rozumiem, że dokładny przebieg procesu to swoiste know-how, ale gdybyś mógł Adamie powiedzieć do jakich temp. rośnie zasilanie? IMO to ważne dla temp. DZ. Jak podchodzimy pod 40C to jestem skłonny uwierzyć w constans temp. DZ przy wielogodzinnym działaniu. Jeśli nie przekraczają 35C to moc chłodnicza takiej 16 (mającej przy temp. zasilania DZ 7C - ok. 20 kW) wynosi pewnie ok. 15 kW i nawet 1 km rur powinien drgnąć na temp. DZ. Nie ma bata.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Tam, gdzie jest podłogówka i nowy dom - obiegówka CO pcha wodę w podłogę prosto z PC. Powrót do bufora, oczywiście.
    Czyżby chęć wstępnego podgrzania bufora = nie dopuszczenie do jego wyziębienia poniżej temp. powrotu z GZ?

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Oczywiście, jak PC "czeka" na rozbiór ciepła powoli wskazania zaczynają dochodzić do temperatury pomieszczenia w którym stoi PC.
    To chyba nie jest dziwne.
    No nie jest dziwne, absolutnie, ja mam przez kilka pierwszych sekund DZ = 22 C...

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    No i... cholera... czasem jakiś DS daje ciała. (ze trzy razy było, a stosujemy je całymi pudełkami)
    Podobno każdy jest korygowany w procesie produkcji, zresztą sprawdzamy przed zamontowaniem takiego termometru - czy głupot nie pokazuje, ale...
    Od wielkich dzwonów po jakimś czasie zdarza się jakaś "kosmiczna" temperatura.
    (przy pierwszej okazji się taki wymienia.)

    Termometry na DZ wewnątrz PRACUJĄCEJ PC czy na zewnątrz, na rurkach, pokazują to samo.
    No, z dokładnością 0,1stC

    Adam M.
    Uwzględniacie taki przypadki?

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post6346277
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  14. #5674

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Doskonale wiem, że czujnik znajduje się wewnątrz urządzenia i pokazuje temperaturę jak panuje w jego okolicy.
    I nie musisz mi tu wyjeżdżać z "operatorami" bo jako takie pojęcie o tym urządzeniu posiadam.
    Z jednej strony piszesz, że jako takie pojęcie posiadasz, a z drugiej piszesz że pokazuje bzdury. To się zdecyduj w końcu.....wcale nie jestem przekonany, że czujnik pokazuje bzdury, tylko "operator" wyciągnął zbyt pochopne wnioski i mam problem żeby się do tego przyznać

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Dla mnie duży szok jak rury od DZ wychodzą ze ściany....
    A to niby dlaczego? Moich zdjęć nie widziałeś?
    Temperatury podam,jak przyłapię PC na dłuższej pracy...

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Termometry instalowane są na odpowiednich rurkach pod ich otuliną.
    Pokazują stan (temperaturę) tych rurek JAK PC PRACUJE i czynniki w nich płyną.
    Oczywiście, jak PC "czeka" na rozbiór ciepła powoli wskazania zaczynają dochodzić do temperatury pomieszczenia w którym stoi PC.
    To chyba nie jest dziwne.
    Adam M.
    Jak się okazuje, czasami jest to dziwne

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    A to ciekawe - miałem taki przypadek -1 czujnik pokazywał głupoty...tyle dobrze, że nie na temperaturze zasilania z DZ...dostałem komplet nowych czujników, leżały sobie i czekały aż je wymienie - i się nie doczekały. Od dłuższego czasu wszystko pokazuje prawidłowo.
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 06-12-2020 o 09:03
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #5675

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Jakiej marki jest ten bufor?
    Sorry zapomnialem wczoraj sprawdzić: Elektromet.

    Wczoraj znów pompki CO szły na sztywno cały dzień, ale późnym popołudniem było już za gorąco, więc je wyłączyłem i dopiero po 2-3-godzinnym odpoczynku DZ wczesnym wieczorem sprawdziłem temp DZ: 7,6*. A po całonocnej regeneracji 7,8*.

    Przy okazji jeszcze parę fotek:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201206_104225.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	450928
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201206_104457.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	450929
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201206_105536.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	450930
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  16. #5676

    Domyślnie

    Też miałem dać zawory plastikowe PE, wydawały mi się trwalsze w przypadku oszronienia od mosiężnych, ale mają jedną wadę -nieco trudniej je wymienić.
    Nanofox -coś tak niedoszacował długości tych rur? Lepiej 5m uciąć niż 1cm sztukować.


    Grunt po długiej przerwie 8.0*C.

  17. #5677

    Domyślnie

    Każda rurka miała dość zapasu specjalnie poobcinaliśmy je przy samej ziemi a te złączki to są redukcje z fi40 na fi25, bo po pierwsze takie (pionowe) wyjścia są w rozdzielaczach, a po drugie nie byłoby szans tak powywijać tyloma rurami fi40 na tak krótkich odcinkach w tym bunkrze
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 06-12-2020 o 11:00
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  18. #5678
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Ponieważ jesteśmy w temacie temp. DZ, to pytanie:
    1. jak zachowują się temp. GZ, czyli zasilanie i powrót z bufora?
    2. rozumiem, że dokładny przebieg procesu to swoiste know-how, ale gdybyś mógł Adamie powiedzieć do jakich temp. rośnie zasilanie? IMO to ważne dla temp. DZ. Jak podchodzimy pod 40C to jestem skłonny uwierzyć w constans temp. DZ przy wielogodzinnym działaniu. Jeśli nie przekraczają 35C to moc chłodnicza takiej 16 (mającej przy temp. zasilania DZ 7C - ok. 20 kW) wynosi pewnie ok. 15 kW i nawet 1 km rur powinien drgnąć na temp. DZ. Nie ma bata.



    Czyżby chęć wstępnego podgrzania bufora = nie dopuszczenie do jego wyziębienia poniżej temp. powrotu z GZ?



    No nie jest dziwne, absolutnie, ja mam przez kilka pierwszych sekund DZ = 22 C...



    Uwzględniacie taki przypadki?

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post6346277
    Temperatury GZ zachowują się prawidłowo w czasie pracy PC - rosną do temp. zadanej.
    Zasilanie rośnie do temperatury właściwej, optymalnej dla COP w danej chwili. (jest zmienne).
    Ty ciągle "myślisz stałą prędkością pompy GZ", a to nie jest tak!
    Modulując jej wydajność (ma PWM) zmienia się temperatura GZ przy stałym transporcie mocy grzewczej.
    Inaczej...
    Dużo chłodniejszej = mało cieplejszej = stała moc grzewcza a różna skuteczność.
    Jak będę "chciał" to mogę obieg GZ zagotować.
    No, ale to na warsztacie (dla testu, zabawy, wiedzy, z kaprysu), bo program sterownika optymalizuje ten parametr.
    O tym jak zachowa się DZ decyduje głównie geologia i warunki terenowe.
    Dobór wielkości DZ oparty jest na bardzo wielu badaniach, testach i próbach robionych przez wielu i w wielu miejscach.
    Średnio z jednego kosza można wyciągnąć 1200W,
    Ilość koszy zależy od mocy pompy I TEGO CO WYŁAZI Z ZIEMI W CZASIE ICH WYKONYWANIA.
    Bywa, że warto zrobić jeden więcej, bo widać, że miejsce jest "słabowate".
    A ta PC ma DZIAŁAĆ !!! Spełniać oczekiwania inwestora.

    "Czyżby chęć wstępnego podgrzania bufora = nie dopuszczenie do jego wyziębienia poniżej temp. powrotu z GZ?"

    Nie.
    Optymalizowanie COP.
    Wtedy nie sprawdzam temperatury bufora na potrzeby CO a temperaturę w domu.
    W efekcie - pompa przy grzaniu CO (podłogówki) więcej stoi jak pracuje.
    Nowe domy są dobrze ocieplone.
    Pobieramy w małym plusie z DZ i pchamy w podłogę około 30stC. Do bufora wraca ze 2stC mniej...

    "Uwzględniacie taki przypadki?"

    Nas nie dotyczy.
    Sprężarka jest hermetyczna i w blasze, falownika nie ma, tyrystorów czy IGBT też nie ma.
    (I nie ma co się psuć!!!)
    Problemiki wynikają z tego, że scalak (DS) "padł".

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #5679

    Domyślnie

    Dzięki Adamie.

    Zaczynam rozumieć skąd u kolegi stała temp. DZ na zasilaniu po wielu godzinach.
    Tak w skrócie, dla laika jak ja, bufor i zmienna wydajność (modulacja) pompy obiegowej GZ czyni z prostego on/offa coś na kształt inwertera.

    Mylę się?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  20. #5680
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Dawno nie schodziłem do piwnicy, ale dzisiaj z ciekawości zszedłem. Temperatury mojego DZ nigdy nie należały do wzorcowych.
    Po 1 h 5.6 - 1.8,
    po 2 h 4.5 - 0.9.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

Strona 284 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony