dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 293 z 319
Pokaż wyniki od 5.841 do 5.860 z 6379
  1. #5841

    Domyślnie

    Cytat Napisał domelek Zobacz post
    u mnie od dawna stabilne 1,3/-2,0 po kilku godzinach grzania, pompa dziala srednio 10h na dobę
    Troszkę mało. Wymiennik duży, ale chyba na małej powierzchni gruntu albo w piasku. Spoko, działać będzie.

  2. #5842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Troszkę mało. Wymiennik duży, ale chyba na małej powierzchni gruntu albo w piasku. Spoko, działać będzie.
    Ja mam swoją ocenę niektórych wyników publikowanych na FM i uważam ten powyższy za całkowicie normalny.

    Ad rem, po 1,5 h na CO: 2,1/-1,3*C (GZ: 24,7/31,7*C)
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #5843

    Domyślnie

    wczoraj rano po kilkugodzinnym grzaniu miałem na zasilaniu 5,2C.....trochę dużo, ale u mnie to normalne. Jak pisałem nie raz, wskazania mogą być trochę zafałszowane przez ciepło odpadowe, to też ma wpływ na krótsze okresy działa pompy
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #5844

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    wczoraj rano po kilkugodzinnym grzaniu miałem na zasilaniu 5,2C.....trochę dużo, ale u mnie to normalne. Jak pisałem nie raz, wskazania mogą być trochę zafałszowane przez ciepło odpadowe, to też ma wpływ na krótsze okresy działa pompy
    Właśnie -mam podejrzenia -że za wysoka temp.
    Może coś z gruntem masz nie tak? Nie martwi Cie to?

    temp gruntu po 6h przerwy 3,8*C

  5. #5845

    Domyślnie

    masz podejrzenia, bo nie wiesz jak to faktycznie wygląda...ja zawsze miałem wysokie temperatury, a ten rok jest wyjątkowy, bo pojawiło się dodatkowo ciepło odpadowe
    I nie, nie martwi mnie to
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  6. #5846
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Raport z dzisiejszego poranka po całej nocy grzania...
    DZ 1*C / -3,5 *C
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  7. #5847
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    DZ w mojej kurzawie 5,6 / 0,9*C po 20 min. pracy PC
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #5848
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie po godzinie 6.2/1.8. Moc na wyjściu 9kW.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #5849
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    U mnie ciągle podobnie, dziś 4.2/1.3, chyba w największe mrozy nie zbliżyłem się do okolicy 0st na wyjściu z pompy

  10. #5850

    Domyślnie

    największe mrozy nie mają teraz większego znaczenia, bo krótko trwają. Liczy się temperatura na koniec okresu grzewczego, czyli pod koniec lutego, albo cos koło tego, bo potem pewnie DZ zacznie się już regenerować...
    u mnie po 1h pracy 6C na zasilaniu...najniższa zanotowana temperatura DZ pod koniec okresu grzewczego (przez 11 lat) to +1,8C
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #5851

    Domyślnie

    Ciekawe od czego to najbardziej praktycznie zależy?
    Choćbym swój przewymiarowany kolektor zrobił na powierzchni 3 x wiekszej to i tak czuję że nie miałbym teraz 6*C po 2h pracy.
    Myślę, że największy wpływ może mieć wilgoć i ruch wody -na co pozwalałby bardziej piaszczysty ale mokry teren.

  12. #5852

    Domyślnie

    po 3h pracy 5,2C na zasilaniu
    powierzchnia,rodzaj gruntu...piasek nie pomaga, wręcz przeciwnie...co innego glina
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #5853

    Domyślnie

    Mam ciężką mokrą glinę i żadnych fajerwerków nie widzę mimo, że powierzchnia gruntu spora a kolektor liniowy zakopany głeboko.

    Po przypadku cezarego - bardziej obstawiałbym że lepszy jest mokry piach.
    Teraz mam 2/-1.2 po około 2h pracy.

    Trza jeszcze zaglądnąć do studzienki czy wszystko jednakowo oszronione.

  14. #5854
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    moc większości pomp jest podawana dla parametru 0/35 więc nasze pompki maja lepszy COP/moc niźli w katalogu, więc nie ma się o co martwic. Najważniejsze że pracują na w miarę stabilnym parametrze, nie tak jak powietrzne, w których spręzarki i elektronika dostają teraz w du...
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  15. #5855

    Domyślnie

    Po 12h ciagłej pracy 2,2/-1,5; na zewnątrz dzisiaj rano -17,5.
    Stodoła bez kominów, podłoga 16cm twardego, ściany trójwarstwowe 16cm grafitu w środku, strop lane skosy 24cm grafitu, 250m2 podłogówki, pompa ciepła gruntowa Vaillant geoTHERM 81/3 ON/OFF 7.8kW, DZ tymi ręcami poziome spiralne 5x150m fi40 na powierzchni 550m2, rekuperator JanGaz WNWV500 E7, chłodnica Termex CNO-500-IV-1; zasobnik CHEŁCHOWSKI 300 litrów wężownica 3,8m2, na dachu PV 9.975kW
    Produkcja PV 2020 11258 kWh, w domu wszystko na prąd na razie wystarcza

  16. #5856

    Domyślnie

    Ja po trochę ponad 6h pracy na CO miałem: 1,5/-1,8*C. Chwilę później pompa się wyłączyła. W nocy -18*C.

    Szału nie ma, ale cieszy mnie ok. 15-20cm kołderka ze śniegu na działce.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #5857

    Domyślnie

    U mnie w trakcie pracy (nie wiem od jakiego czasu) 4,6* / -1*
    Na zewnątrz 10* mrozu.
    Poprawiony (przez producenta PC) wewnętrzny czujnik wejścia z DZ do PC pokazuje 4,6*
    A wziąłem nasz domowy termometr bezprzewodowy (kosztował ponad 100zl):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210201_190052.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	452618
    Przestawiłem tryb na domek i pokazywał mi od 3 stopni z hakiem do 6 stopni z hakiem, ale najczęściej właśnie coś koło tego 4,6*.
    Strzelałem na metalowe srubunki ale wcześniej nakleiłem na nie 1 warstwę cienkiej zwykłej żółtej taśmy malarskiej (dobrze dolega).
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 01-02-2021 o 18:14
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  18. #5858
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    E nie wiem czemu narzekasz , do ,,normowego' 0*C DZ , jeszcze masz 1,5K . A pamiętaj aby zejść poniżej 0*C na zasilaniu DZ , to naprawdę dużo energii potrzeba z DZ ,,pociągnąć"

  19. #5859
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    5,2 / 0,6*C
    Przy grzaniu na podłogę, po 20 min. Później przerwa, ale nie wiem jak długa.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #5860

    Domyślnie

    Rano po ok 1h pracy 4,8* / -0,5*
    temp na zewnątrz 5*

    a tak przy okazji - czy gdyby teoretycznie non stop (cały rok) temperatura powietrza wynosiła 5* i temperatura zasilania z DZ też 5*, i mając do wyboru powietrzną PC i gruntową PC (obie tej samej klasy - o ile da się tak porównać ) to czy ekonomiczniejsza w eksploatacji będzie gruntówka czy powietrzna? Wiem, że zależy to od COP-u ale jak powiem, że obie mają ten sam COP to całe pytanie będzie bez sensu
    chodzi mi o to, czy jedyną przewagą gruntówek jest bark konieczności ratowania się grzałkami przy mrozach - czy są jeszcze inne plusy dla gruntówek?
    (oprócz mniejszej awaryjności i mniejszych kosztów naprawy - jak mi się wydaje)

    Pomińmy tu całkowicie koszty instalacji i wiercenie w ogródku czy przeznaczenie działki na poziome DZ.
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

Strona 293 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony