dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 298 z 319
Pokaż wyniki od 5.941 do 5.960 z 6379
  1. #5941
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Teraz, po 1h i 40" 12,9*C / 5,4*C
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  2. #5942
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie po godzinie 11.9-6.9.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #5943
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Po ponad 3h pracy 13,1 / 7,5 C.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  4. #5944

    Domyślnie

    Pytanie do specjalistów. Teraz mam wejście 4,3/wyjście 1,8. Pompa Nibe 12. Instalacja na przewymiarowanych grzejnikach. Rozruch 5 sierpnia 2021 r. Liczba uruchomień sprężarki 277, całkowity czas pracy 42 godziny (w tym 10 godzin c.w.u.) W domu temperatura 21 stopni i tak się utrzymuje (tak mam ustawione i pompa obiegowa pracuje cały czas). Dwa odwierty po 90 metrów i 10 metrów od mieszkania.
    Obecnie mam remont i zdjęte dwa największe grzejniki na piętrze. w garażu i jednym pomieszczeniu mam zakręcony termostat na grzejnikach. Martwi mnie temperatura wyjścia i wejścia obiegu dolnego źródła. Instalator twierdzi, że tak ma być i odwierty muszą się zasklepić i po jakimś czasie będzie o wiele lepiej.
    Ostatnio edytowane przez vald_as ; 22-09-2021 o 08:55

  5. #5945
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sama delta jest ok, ale temperatura jak na wrzesień raczej słaba. Po jakim czasie pracy są te temperatury?

    Z drugiej strony skąd już tyle godzin pracy?

    Takie wartości miałem w szczycie zimy po kilkunastu godzinach pracy. Ale u mnie jest 3x80m na pompę 8kW.

    Jaki grunt w odwiertach?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #5946
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vald_as Zobacz post
    Liczba uruchomień sprężarki 277, całkowity czas pracy 42 godziny (w tym 10 godzin c.w.u.)
    Średni czas pracy 9 minut? Nie masz bufora przy grzejnikach? CWU grzeje się, kiedy chce czy ustawione 1-2 okienka dziennie?
    Temperatury też nędza - wystarczy porównać z kilkoma ostatnimi postami w tym wątku.

  7. #5947

    Domyślnie

    Bufor 100 litów, CWU grzeje się kiedy chce. U nas od dwóch tygodni jest zimno na zewnątrz i pompka obiegowa rozprowadzająca wodę na grzejniki pracuje non stop. ustawione mama na 21,5 czujnik a temperatura dochodzi do 21,3-21,4 i się nie wyłącza, gdyż nie przekracza 21,5.
    Ostatnio edytowane przez vald_as ; 22-09-2021 o 08:43

  8. #5948
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vald_as Zobacz post
    Bufor 100 litów, CWU grzeje się kiedy chce. U nas od dwóch tygodni jest zimno na zewnątrz i pompka obiegowa rozprowadzająca wodę na grzejniki pracuje non stop. ustawione mama na 21,5 czujnik a temperatura dochodzi do 21,3-21,4 i się nie wyłącza, gdyż nie przekracza 21,5.
    Ten bufor to szeregowo? Taktowanie może być spowodowane zamykaniem się głowic na kaloryferach. Gdyby był bufor z grzałkami/płaszczem ładowany o kilka stopni wyżej, niż temperatura potrzebna na grzejnikach (i większy) to by zabezpieczało przed taktowaniem.
    A jakie masz zabezpieczenie na sytuację, gdy wszystkie głowice na grzejnikach się pozamykają, bo przygrzeje sloneczko albo odpalisz piekarnik?

    Grzanie CWU ustaw w 1-2 okienkach po godzinie na dobę. A z grzejników do testów zdemontowałbym głowice i sprawdził, jaki wtedy wyjdzie średni czas pracy.

    Ale to nie wpłynie na temperatury. W tym temacie męcz wykonawcę, bo w mrozy będzie tragedia. Coś jest skopane. Może nie działa jeden odwiert? A może żaden?

  9. #5949

    Domyślnie

    Grunt to skała i glina. Bufor jest równolegle. Termostaty mam regulowane ręcznie. Spróbuje dzisiaj otworzyć na ful zamknięte w garażu i w jeszcze jednym pomieszczeniu. Dwa grzejniki z piętra ponownie będę miał wstawione za jakiś tydzień, może zdjęcie tych grzejników spowodowało problem???

    Edit z 23.09.2021
    Od wczorajszego popołudnia do dzisiejszego rana pompa pracowała 4 godziny i w tym czasie agregat załączył się 15 razy. Rano temperatura wyjście 3, wejście 1,1
    Temperatura w pomieszczeniach komfortowa.
    Ostatnio edytowane przez vald_as ; 23-09-2021 o 06:41

  10. #5950

    Domyślnie

    Ewidentnie sprężarka uruchamia się za często przy grzejnikach IMO za.maly bufor powinno być. 500l.... PC uruchamia się gdy spadnie temperatura na jakimś czujniku w domu czy temperatura w buforze ?

  11. #5951

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    PC uruchamia się gdy spadnie temperatura na jakimś czujniku w domu czy temperatura w buforze ?
    Pompa obiegowa energooszczędna IBO uruchamia się na czujniku pokojowym (Regulator Pokojowy Bezprzewodowy Tech ST-294 V2).

  12. #5952
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wygląda to bardzo słabo. Zarówno liczba załączeń jak i temperatury Dz. Poszukalbym niezależnego specjalisty, który to przejrzy i ustawi. Jeśli chodzi o DZ to już inna historia. Źle wypełniony otwór może być przyczyną.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #5953
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vald_as Zobacz post
    Bufor jest równolegle.
    To przy jakiej temperaturze w buforze zaczyna go dogrzewać, a przy jakiej kończy?

  14. #5954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To przy jakiej temperaturze w buforze zaczyna go dogrzewać, a przy jakiej kończy?
    Na pompie ciepła mam ustawione, że jak na zewnątrz jest powyżej siedmiu godzin temperatura niższa niż +17 stopni to ładuje pompa bufor, Kończy gdy temperatura jest większa niż 17 stopni.
    Ostatnio edytowane przez vald_as ; 24-09-2021 o 19:54

  15. #5955
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vald_as Zobacz post
    Na pompie ciepła mam ustawione, że jak na zewnątrz jest powyżej pięciu godzin temperatura niższa niż +17 stopni to ładuje pompa bufor, Kończy gdy temperatura jest większa niż 17 stopni.
    Nie o to chodzi. W jakim zakresie waha się temperatura wody w buforze? Zwiększ histerezę na maksa podnosząc temperaturę minimalną w razie potrzeby.

  16. #5956
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie o to chodzi. W jakim zakresie waha się temperatura wody w buforze? Zwiększ histerezę na maksa podnosząc temperaturę minimalną w razie potrzeby.
    W Nibe nie ma żadnej histerezy do ustawiania.
    Podstawowym i najważniejszym parametrem są stopniominuty.
    Osobne wartości dla sprężarki, osobne dla dodatkowego źródła.
    Oczywiście też temperatura minimalna i maksymalna.

    Podniesienie t.min raczej " zmniejszy histerezę" jak to nazywasz, czyli skutek będzie przeciwny.

  17. #5957

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    W Nibe nie ma żadnej histerezy do ustawiania.
    Podstawowym i najważniejszym parametrem są stopniominuty.
    Osobne wartości dla sprężarki, osobne dla dodatkowego źródła.
    Oczywiście też temperatura minimalna i maksymalna.

    Podniesienie t.min raczej " zmniejszy histerezę" jak to nazywasz, czyli skutek będzie przeciwny.
    Zwiększyłem temperaturę na pompie ciepła o jeden stopień.
    Pomiary w odstępie 24 godzin. liczba uruchomień sprężarki 14 razy, czas pracy 3 godziny.

    Sprawdziłem temperaturę dolnego źródła u sąsiadów, którzy mają identyczną pompę ciepła i trzy odwierty po 70 metrów. Zainstalowana instalacja działa drugi rok. Po 10 minutach pracy temperatura 3,5/0,9 po 20 minutach 3,0/0,6. Czyżby u nas jest taki zimny grunt?
    Ostatnio edytowane przez vald_as ; 25-09-2021 o 10:42

  18. #5958
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał vald_as Zobacz post
    Zwiększyłem temperaturę na pompie ciepła o jeden stopień.
    Pomiary w odstępie 24 godzin. liczba uruchomień sprężarki 14 razy, czas pracy 3 godziny.

    Sprawdziłem temperaturę dolnego źródła u sąsiadów, którzy mają identyczną pompę ciepła i trzy odwierty po 70 metrów. Zainstalowana instalacja działa drugi rok. Po 10 minutach pracy temperatura 3,5/0,9 po 20 minutach 3,0/0,6. Czyżby u nas jest taki zimny grunt?
    Trochę wczesna pora na takie temperatury DZ. Wspomniałeś o sąsiadach. Jeden instalator to robił? Opisz trochę teren tzn jaką powierzchnię zajmują odwierty i jak jesteś odsunięty od sąsiadów? Może te DZ są źle zrobione skoro wszystkie mają tak niskie temperatury już we wrześniu. Przecież zimą to wy je skujecie lodem.

  19. #5959

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Trochę wczesna pora na takie temperatury DZ. Wspomniałeś o sąsiadach. Jeden instalator to robił? Opisz trochę teren tzn jaką powierzchnię zajmują odwierty i jak jesteś odsunięty od sąsiadów? Może te DZ są źle zrobione skoro wszystkie mają tak niskie temperatury już we wrześniu. Przecież zimą to wy je skujecie lodem.
    Odległość jednego odwiertu od drugiego 6 metrów. Odległość do sąsiada ok 1 km. odwiert drugi u mnie zasypany małymi kamyczkami (żwir), pierwszy urobkiem powstałym po pracach wiertniczych drugiego odwiertu. Instalator działa na naszym terenie już od kilku lat i jak na razie poważnych awarii nie było.

  20. #5960

    Domyślnie

    Odwiert najlepiej zalać betonitem ...
    Temp DZ mogą być niskie ale stabilne
    Najpierw zajął bym się ilością uruchomień
    Wg. Mnie za mały bufor nie wiem czemu tak szybko tracisz temp. W domu skoro pompa tak często się uruchamia zmień zakres temperatur

Strona 298 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony