dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 319
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 6379
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacek150
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polkowice-Lubin
    Posty
    251

    Domyślnie

    A u mnie pompa ledwo co pracuje przez cały dzień. temperatury DZ jak sprężarka pracuje to 5,8 stopnia a na powrocie 1,0 stopień. Dzisiaj jak pompa nie pracowała było nawet 14 stopni na wlocie a 12 na wylocie . Szaleństwo he he he
    Dom o powierzchni po podłodze 320m2 , wentylacja grawitacyjna, 100% podłogówka , płytki i panele, pompa ciepła gruntowa Nibe 1245 12kw , dolne źródlo pionowe odwierty 6 x 50m , ściany Poroton 24 + styropian Platinum plus 15 cm, dach wełna Rockwool 15 cm Top Rock + 10 cm Mega Rock , dwie dorosłe osoby i mała córeczka , temp. w domu ok 22 stop. Ogrzewanie z CWU za 2011/12 rok 6000 kwh, za 2012/13 ( 01.10.12 do 01.05.13) 5845 kwh , 1918 godzin pracy pompy w tym CWU 260 godzin pracy.

  2. #42

    Domyślnie

    Regeneracja postępuje.Dziś już było 2,3C/-0,9C - tak było 25/03/11

    Kilka dni bez co( tylko CWU).Rano po około 2,5h pracy miałem 4,6/1,3oC w DZ - zbiera siły
    Ostatnio edytowane przez wit74 ; 05-04-2011 o 08:20

  3. #43

    Domyślnie

    U mnie dziś rano było 7,2oC/4oC

  4. #44

    Domyślnie

    Mój podmokły teren daje 10 stopni , można powiedzieć że jest świeży bo w zimie mało grzałem .
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    ja grzałem, dużo, ale poniżej 11 mi nie spadło....na starcie nawet pod 20C (instalacja w piwnicy i taka mam tam temperature), pozniej spada, poniżej 11 jeszcze nie spadło, sam jestem zaskoczony, że takie wysokie temperatury są...
    Hm..., wczesniej podales:
    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    CO czasami mi sie na chwile jeszcze załącza - temperatura w nocy spada w okolice 0C, po 2h pracy mam 7/4
    To w koncu spada ponizej tych 11*C?

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  6. #46

    Domyślnie

    No widzialem, ale odnislem wrazenie -tak wynika z tekstu, ze wogole nie spadlo Ci ponizej 11*C a nie w ostatnich dniach etc...
    Nie domyslilem sie ze chodzi o ostatnie dni, jesli tak jest to OK

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    znowu widzę jakąś nieprawidłowość...
    wszyscy mają różnicę zasilanie/powrót na poziomie 2-5* co przy realnym przepływie 1,5m3/h daje nam od 3,5 do 8,7 kwh
    uwzględniając moc sprężarek, pompek itp. nikt nie przekracza COP 2.
    jeżeli się mylę to niech mi to ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczy...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    jeżeli ciepło pobieramy z cieczy (glikol) to ma w niej brakować tyle ile pobraliśmy
    np. z 1m3 wody wypompowaliśmy w ciągu godziny 2*(różnica zasilanie powrót ) to uzyskaliśmy ok.2,35 kwh
    sprężarka z pompą obiegową skonsumowała np.2 kwh
    jaki będzie COP ?
    problem w tym że wszyscy mają podobną temp. zasilania...
    jak by wynosiła np. 25* to po co PC, wystarczy te kilka stopni podgrzać grzałką
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 29-08-2011 o 15:11
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    znowu widzę jakąś nieprawidłowość...
    wszyscy mają różnicę zasilanie/powrót na poziomie 2-5* co przy realnym przepływie 1,5m3/h daje nam od 3,5 do 8,7 kwh
    uwzględniając moc sprężarek, pompek itp. nikt nie przekracza COP 2.
    jeżeli się mylę to niech mi to ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczy...
    Skąd wziąłeś te 1,5m3/h ?
    Przepływ zależy od pompy obiegowej i od strat ciśnienia w obiegu glikolowym (wymiennik gruntowy, pompa ciepła, zawory, itp.).
    Tutaj podawałem charakterystykę przykładowej pompy : http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4846442
    Wynika z niej, że np. na 3 biegu przy wysokości podnoszenia (stratach ciśnienia w obiegu) 4m słupa wody pompa wytworzy strumień ~1,5m3/h, ale juz przy oporach przepływu 2m przepływ wyniesie ponad 3m3/h.
    Na podstawie czego więc ustaliłeś, że przepływ jest akurat 1,5m3/h?

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    jeżeli ciepło pobieramy z cieczy (glikol) to ma w niej brakować tyle ile pobraliśmy
    np. z 1m3 wody wypompowaliśmy w ciągu godziny 2*(różnica zasilanie powrót ) to uzyskaliśmy ok.2,35 kwh
    sprężarka z pompą obiegową skonsumowała np.2 kwh
    jaki będzie COP ?
    problem w tym że wszyscy mają podobną temp. zasilania...
    jak by wynosiła np. 25* to po co PC, wystarczy te kilka stopni podgrzać grzałką
    Tak, ale przy tak dużej temp. zasilania z dolnego źródła COP wynosiłby pewnie z 8, a wliczając pompki, itp. - około 6, więc czemu grzać grzałką, skoro można 6 razy taniej ?

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    znowu widzę jakąś nieprawidłowość...
    wszyscy mają różnicę zasilanie/powrót na poziomie 2-5* co przy realnym przepływie 1,5m3/h daje nam od 3,5 do 8,7 kwh
    uwzględniając moc sprężarek, pompek itp. nikt nie przekracza COP 2.
    jeżeli się mylę to niech mi to ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczy...
    Tak na chłopski rozum to wystarczy zmierzyć, co wielu z forumowiczów już robiło. Wystarczy ciepłomierz, co mierzy ile ciepła w instalację pakuje pompa ciepła i podlicznik, co mierzy, ile prądu pożarła PC wraz z całym osprzętem (elektronika, pompki obiegowe, itp.). Dzielisz wartość z ciepłomierza przez ilość kWh z licznika energii elektrycznej i masz COP rzeczywisty. Jest to najbardziej rzetelny pomiar, bo pokazuje rzeczywistość, a nie jakieś naciągane obiecanki producenta. U różnych użytkowników wychodzi różnie, ale prawie zawsze powyżej 3-4 dla pomp glikol-woda. Jak średni COP wynosi 2, to znaczy, że coś jest popsute albo źle wykonane w instalacji.

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Tak, ale przy tak dużej temp. zasilania z dolnego źródła COP wynosiłby pewnie z 8, a wliczając pompki, itp. - około 6, więc czemu grzać grzałką, skoro można 6 razy taniej ?
    Tak wysokie COP jest możliwe do osiągnięcia jedynie w specjalnie zaprojektowanej do takich temperatur pompie ciepła. Jeżeli PCi ma pracować z DZ w zakresie np. -5 - +25 st. C, i z GZ w zakresie +25 - +65 st. C, to o tak wysokim COP możesz zapomnieć.

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Tak wysokie COP jest możliwe do osiągnięcia jedynie w specjalnie zaprojektowanej do takich temperatur pompie ciepła. Jeżeli PCi ma pracować z DZ w zakresie np. -5 - +25 st. C, i z GZ w zakresie +25 - +65 st. C, to o tak wysokim COP możesz zapomnieć.
    Nie no wiadomo, ale.... przy sprzyjających warunkach, gdy kolektor poziomy daje +15 stopni ogrzewany np. wodą z dna stawu, albo dobrze nagrzanym gruntem, uzyskuje się COP w granicach 7 przy zasilaniu górnego źródła +35 stopni (np. wykresy dla Vitocal 300G). Na jesieni całkiem prawdopodobny do uzyskania wynik. Jak dolne źródło będzie latem jeszcze cieplejsze, powiedzmy +25 stopni (płytki nagrzany staw) i zasilanie zasobnika CWU w granicach +40 stopni, COP przekroczy 7, ale to są skrajne przypadki i nie na dłuższą metę.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Skąd wziąłeś te 1,5m3/h ?
    Przepływ zależy od pompy obiegowej i od strat ciśnienia w obiegu glikolowym (wymiennik gruntowy, pompa ciepła, zawory, itp.).
    Tutaj podawałem charakterystykę przykładowej pompy : http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4846442
    Wynika z niej, że np. na 3 biegu przy wysokości podnoszenia (stratach ciśnienia w obiegu) 4m słupa wody pompa wytworzy strumień ~1,5m3/h, ale juz przy oporach przepływu 2m przepływ wyniesie ponad 3m3/h.
    Na podstawie czego więc ustaliłeś, że przepływ jest akurat 1,5m3/h?
    odpowiem pytaniem na pytanie...
    dlaczego twierdzisz że pompa pracuje ze swoją maksymalną wydajnością (to znaczy że instalacja ma minimalne opory)
    to co napisałem jest uśrednieniem, każdy przypadek trzeba by z osobna pomierzyć...
    odnośnie pomiarów, czy ktoś mierzył wielkość przepływu tak realnie a nie tylko wyliczał?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Nie no wiadomo, ale.... przy sprzyjających warunkach, gdy kolektor poziomy daje +15 stopni ogrzewany np. wodą z dna stawu, albo dobrze nagrzanym gruntem, uzyskuje się COP w granicach 7 przy zasilaniu górnego źródła +35 stopni (np. wykresy dla Vitocal 300G). Na jesieni całkiem prawdopodobny do uzyskania wynik. Jak dolne źródło będzie latem jeszcze cieplejsze, powiedzmy +25 stopni (płytki nagrzany staw) i zasilanie zasobnika CWU w granicach +40 stopni, COP przekroczy 7, ale to są skrajne przypadki i nie na dłuższą metę.
    nie latajmy przy skrajnościach...
    według zapisów większość podaje bliżej granicy zera
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Tak na chłopski rozum to wystarczy zmierzyć, co wielu z forumowiczów już robiło. Wystarczy ciepłomierz, co mierzy ile ciepła w instalację pakuje pompa ciepła i podlicznik, co mierzy, ile prądu pożarła PC wraz z całym osprzętem (elektronika, pompki obiegowe, itp.). Dzielisz wartość z ciepłomierza przez ilość kWh z licznika energii elektrycznej i masz COP rzeczywisty. Jest to najbardziej rzetelny pomiar, bo pokazuje rzeczywistość, a nie jakieś naciągane obiecanki producenta. U różnych użytkowników wychodzi różnie, ale prawie zawsze powyżej 3-4 dla pomp glikol-woda. Jak średni COP wynosi 2, to znaczy, że coś jest popsute albo źle wykonane w instalacji.
    gdzie instalujesz ciepłomierz i co on mierzy?
    w instalacjach solarnych też pokazują cuda...
    analizując całościowe zużycie prądu przez gospodarstwa domowe, te z PC mają średnio o 2-3 tys kwh mniejsze zużycie nocnej taryfy, co w przeliczeniu bardziej wskazywało by na COP 2
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    gdzie instalujesz ciepłomierz i co on mierzy?
    w instalacjach solarnych też pokazują cuda...
    analizując całościowe zużycie prądu przez gospodarstwa domowe, te z PC mają średnio o 2-3 tys kwh mniejsze zużycie nocnej taryfy, co w przeliczeniu bardziej wskazywało by na COP 2
    Ciepło mierzy, bo niby co innego w GJ lub kWh - bez znaczenia, można sobie przeliczyć. Zamontowany jest na wyjściu/powrocie wody z pompy ciepła. Działa dokładnie tak samo jak w skrzynkach licznikowych w blokach - na każde mieszkanie osobny elektroniczny ciepłomierz. Jak pisałem - otrzymujesz wynik RZECZYWISTY COP, a nie jakieś szacunki, które próbujesz przedstawić. A tak na marginesie, co ma zużycie prądu na "życie" domowników do szacowania COP pompy ciepła ? Znaczy się, że ci, co nie mają PC nie oglądają TV i nie piorą skarpetek ? albo piorą mniej od tych co mają PC ? Przecież to kompletnie bez sensu. A może ci, co mają pompę ciepła są po prostu nieco "nowocześniejsi" i zużywają więcej prądu od "średniej krajowej" na TV, kompy, laptopy, światło, itp. itd. I co ? Znaczy, że jakby nie mieli PC tylko np. gaz lub czysty prąd, to zużywali by mniej prądu na te rzeczy ?
    Zresztą zacznij od sprawdzenia definicji COP, np tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%...%C5%82odniczej , zanim zaczniesz robić dziwne wywody na ten temat.

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    nie latajmy przy skrajnościach...
    według zapisów większość podaje bliżej granicy zera
    Przecież piszę, że to skrajności (lato, staw), a w praktyce jest to przy odwiertach w granicach plus 5 stopni. Jeśli grzejemy podłogówkę do +35, otrzymujemy przy dobrej pompie COP=5,5. Odliczając pompki obiegowe - i tak w granicach 4,5 do 5,0. Jeżeli dolne źródło spadnie do 0 stopni, COP spada z 5,5 do 4,8

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Przecież piszę, że to skrajności (lato, staw), a w praktyce jest to przy odwiertach w granicach plus 5 stopni. Jeśli grzejemy podłogówkę do +35, otrzymujemy przy dobrej pompie COP=5,5. Odliczając pompki obiegowe - i tak w granicach 4,5 do 5,0. Jeżeli dolne źródło spadnie do 0 stopni, COP spada z 5,5 do 4,8
    człowieku ja nic nie chce nikomu wcisnąć..., ani nikogo się nie czepiam...
    jeżeli cop faktycznie jest takie jak podajesz to ten sam budynek grzany prądem zamiast np.5000 kwh zużyłby 20000 kwch...
    wytłumacz mi prostemu człowiekowi z jakiej paki mój dom na ogrzewanie potrzebuje ok. 7000 (nocnej taryfy)a nie 20000 kwh skoro wszystko jest ogrzewane żywcem prądem
    chałupa 154m2 , ściany u 0,28 , podłoga 15cm styro , dach min. 30 cm wełny
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    odpowiem pytaniem na pytanie...
    dlaczego twierdzisz że pompa pracuje ze swoją maksymalną wydajnością (to znaczy że instalacja ma minimalne opory)
    to co napisałem jest uśrednieniem, każdy przypadek trzeba by z osobna pomierzyć...
    odnośnie pomiarów, czy ktoś mierzył wielkość przepływu tak realnie a nie tylko wyliczał?
    Co to znaczy, że pompa pracuje z maksymalną wydajnością? Chodzi Ci o wysokość podnoszenia (ciśnienie), czy wielość przepływu?
    Te dwie wielkości w pompie obiegowej są ze sobą związane. Przy projektowaniu pomp ciepła, pompy obiegowe dobiera się na podstawie obliczeń hydraulicznych. W prostych instalacja pompy obiegowe dobiera się na podstawie doświadczenia instalatora.
    Miałem do czynienia z bardziej bogato opomiarowanymi pompami ciepła, wyposażonymi w przepływomierze. Część osób (np. niedowiarek, z tego Forum) ma instalacje z pompą ciepła wyposażone w ciepłomierz. Pozwala on nie tylko odczytać ilość produkowanego ciepła, ale także rzeczywiste przepływy i różnicę temperatur.

Strona 3 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony