dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 316 z 319
Pokaż wyniki od 6.301 do 6.320 z 6379
  1. #6301

    Domyślnie

    Po paru h 4,9* / -1,3* (delta 6,2* pompka DZ leci jak zawsze na 100%), nowa jeszcze leży obok i zbiera siły

  2. #6302
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardi

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Jest to mój pierwszy post więc chciałem się przywitać.
    Przeglądam forum w temacie temperatur DZ, bo wydawało mi się ze mam tak słabo porównując to z sąsiadem, który ma deko przewymiarowane odwierty i wynik dużo lepszy.
    Obecnie temperatura DZ po około godzinie pracy to wejście 5,1 wyjście 1.3
    Najniższa temperatura jaką osiągnęło DZ w tym roku to 0,3 na wyjściu.
    Mam 4 odwierty po 45 m + dobiegi po 8 m.
    Pompa Thermia 9kw.
    Odwierty są połączone szeregowo po 2, rozdzielacz w maszynowni do którego dochodzą dwie pętle.
    Temperatura w domu całą dobę 21,5 powierzchnia domu to 240 m2.
    Myślałem by dołożyć ze dwie pętle poziomego spiralnego, grunt to mokra glina, na dzień dzisiejszy woda gruntowa na około 0,6 m.
    Rozdzielacz mam przygotowany w sumie na 5 pętli.
    Ale jak czytam na forum to nie mam oż tak źle.

    Co o tym sądzicie.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 240 m2, ogrzewanie same grzejniki.
    Pompa ciepła Thermia Villa 9kw, kolektor pionowy 6 x 45m + 2 koszę pe 32 po 200m.

  3. #6303

    Domyślnie

    Zwracaj uwagę kto ma kolektory poziome a kto pionowe, bo jest między nimi zauważalna różnica (pionowe mają lepsze temperatury - z takimi użytkownikami powinieneś się porównywać ). Zastanawiam się, czy spiralka pozioma nie będzie Ci zaniżać średniej temperatury uzyskiwanej z pionowych. Ale zaczekaj aż się wypowiedzą wyjadacze, bo ja pierwszy raz słyszę o pomyśle, żeby łączyć kolektory pionowe z poziomymi
    IMHO jak już dokładać piątą pętlę to najlepiej zrobić piąty odwiert pionowy.
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  4. #6304
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał kardi Zobacz post
    (...)Co o tym sądzicie.
    Jest OK, nie wiem czego oczekiwałeś? Przewymiarowanie dolnego źródła zawsze podnosi zakres temperatur ale czy warto? Nawet wyjście z pompy masz "na plusie" więc wyluzuj.
    Poza tym, co rozumiesz przez zwrot "wynik dużo lepszy"? O ile?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #6305
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardi

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    dzięki za sugestie
    Też się zastanawiam czy spiralne poziome nie zaniży średniej temperatury.
    Teraz te 4 odwierty po 45 m, pracują w sumie jak 2 bo tak jak wspominałem połączone są szeregowo po dwa.
    W sumie to tak jakby były dwa odwierty o długości 90m ale złożone z 2 o głębokości po 45m każdy, czy ktoś może się wypowie czy to dobre rozwiązanie.
    Co do wyniku sąsiada ze ma wynik dużo lepszy
    Ma również 4 odwierty ale po 35m i tak samo połączone po 2 szeregowo, razem ma 140m + dobiegi.
    Pompa 7 kw, dom 120 m, temperatura w domu całą dobę 22,5 stopnia.
    Na dzień dzisiejszy po około godzinie pracy ma 6,4 wejście 3,5 wyjście, najniższy wynik jaki odnotował tej zimy to 2,2 na wyjściu.

    W moim przypadku rozdzielacz mam tak zrobiony ze mogę wyłączyć jedną pętle odwiertu ( tj. 2 x 45m ), taki zamysł by latem wykorzystywać ją do chłodzenia domu bez wykorzystania pompy poza rozdzielaczem. Dodatkowa obiegówka tłoczy czynnik do wymiennika na strych gdzie poprzez nadmuch było by wykorzystywane do chłodzenia. Nie będę się rozpisywał odnośnie szczegółów tego chłodzenia, bo wszyscy wiedzą o co chodzi.
    Teraz pytanie czy pompa da radę latem pracować na jednej pętli dla grzania CWU, gdy odetnę druga dla wykorzystania dla chłodzenia.
    I tu zamysł o dołożeniu jednej lub dwóch pętli spiralnych do wykorzystania w okresie letnio jesiennym, latem do grzania CWU i jesienią do wspomagania odwiertów pianowych.
    Ale czy to dobry pomysł sam już nie wiem.
    Jeszcze jedno, do poprawy mam na pewno dobiegi do rozdzielacza.
    Rury wchodzą pod fundamentem ale około 5 m od fundamentu w stronę pierwszego odwiertu najwyraźniej rury są za płytko zakopane, przy temperaturze około 0 stopni było można zauważyć ze śnieg się rozpuszczał. Na pewno do poprawy bo tu może być największa strata.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 240 m2, ogrzewanie same grzejniki.
    Pompa ciepła Thermia Villa 9kw, kolektor pionowy 6 x 45m + 2 koszę pe 32 po 200m.

  6. #6306
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Do chłodzenia możesz wykorzystać całe dolne źródło, bez kombinacji. Na linii idącej do pompy ciepła wstawiasz dwa trójniki i zawór zwrotny pomiędzy nimi, w ten sposób masz odejście do chłodzenia.

  7. #6307
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardi

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Tak można w ten sposób. Zawór zwrotny to dodatkowy opór przepływu, bynajmniej tak było w moim przypadku.
    Pytanie odnośnie układu dolnego źródła, jaka jest różnica pomiędzy układem otwartym a zamknięty.
    Ja mam układ otwarty, naczynie wyrównawcze dedykowane do dolnego źródła. Co daje dodatkowo naczynie przeponowe i ciśnienie w układzie.

    pozdrawiam
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 240 m2, ogrzewanie same grzejniki.
    Pompa ciepła Thermia Villa 9kw, kolektor pionowy 6 x 45m + 2 koszę pe 32 po 200m.

  8. #6308
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A nie lepiej wykorzystać wszystkie do chłodzenia?
    Ja puszczam DZ na wymiennik, a potem na pompę. Czy grzeje CWU, czy nic nie robi, nie ma różnicy. Ale CWU grzeje z wyzsza wydajnością.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #6309
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Tej zimy najniższą tem. jaką zaobserwowałem na wyjściu z PC, to 0,9*C
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #6310
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardi

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    No i dowiercone 2 x 47 m i połączone szeregowo.
    Jeszce nie jest podłączone do rozdzielacza, nam za mokro na działce żeby kopać, woda na 0,8 m.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 240 m2, ogrzewanie same grzejniki.
    Pompa ciepła Thermia Villa 9kw, kolektor pionowy 6 x 45m + 2 koszę pe 32 po 200m.

  11. #6311

    Domyślnie

    Pod koniec pracy ok 6,4* / 0,6* (delta ok 5,8* i to już jest po wymianie obiegówki DZ na 2x mocniejszą która aktualnie leci zawsze na 100%.

  12. #6312
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Hmm, delta szału nie robi.
    Jaki masz filtr na Dz?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #6313

    Domyślnie

    Już mam filtr skośny (został zamontowany parę tygodni temu przy okazji wymiany obiegówki DZ - a pan serwisant dodatkowo przepłukał wymiennik).
    Ja już nie wiem dlaczego ta delta jest taka wysoka, wszystko zostało zrobione prawidłowo - nawet PC po montażu została "ochrzczona"
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  14. #6314
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    O ile spadła delta po wmianie pompki?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #6315
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardi

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Faktycznie delta trochę za wysoka. Na dzień dzisiejszy po około godzinie pracy pompy delta 3,5 zasilanie schodzi do 5 a powrót do 1,5.
    Z moich doświadczeń mogę powiedzieć ze coś robi opór. Jak wywaliłem zawór zwrotny delta się poprawiła o 1 stopień podnosząc temperaturę na wyjściu.
    Miałem filtr skośny 1 cal jak dla testu wyjąłem sitko to również delta się poprawiła o prawie 1 stopień. Zostały wymienione rurki od pompy do rozdzielacza z PP32 na PP63 + krótkie wyjście z pompy PP40, filtr skośny wymieniony na 6/4 cala. Po tych zabiegach uzyskuje deltę 3,5 przed zabiegami też była około 6 stopni. Takie moje sugestie.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 240 m2, ogrzewanie same grzejniki.
    Pompa ciepła Thermia Villa 9kw, kolektor pionowy 6 x 45m + 2 koszę pe 32 po 200m.

  16. #6316

    Domyślnie

    przed wymianą obiegówki delta ok 6,0* czy 6,2* a po wymianie ok 5,8* (plus minus - uśrednione , bo temperatury wejścia i wyjścia też się zmieniają)
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  17. #6317
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Jak u Was temperatury? Interesują mnie zwłaszcza te dla poziomych DZ.

    U mnie od kilku dni PC nie pracuje na CO.

    Po 1h pracy na CWU (harmonogram) mam 3.7/1.0
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  18. #6318

    Domyślnie

    U nas nadal trzeba "przepalać"
    Na koniec pracy 7,8* / 2,2* (delta 5,6*)

  19. #6319
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    U nas nadal trzeba "przepalać"
    Na koniec pracy 7,8* / 2,2* (delta 5,6*)
    Cieplejsze dni i noce się skończyły i też od wczoraj na 3-4 godziny odpalam CO

  20. #6320
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie dom nagrzany tak, że już opuszczane są rolety, a w podczas grzania CWU włączane jest chłodzenie. Dzięki temu na wejściu do pompy mam koło 15 stopni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 316 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony