dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Kanał PCV 204x60 czy to wytrzyma nacisk?

    Czy ktoś zalewał takie kanały w podłodze jako dolot do kominka. 204x60 odpowiednik fi 125. Tylko te ścianki się tak zaginają. Nadaje się to do podłogi???? Byłoby zalane styrobetonem 2-4 cm i przykryte z góry jeszcze z 10 cm styropianu. Mam też problem ze znalezieniem kartki z zamykaną żaluzją do elewacji. W sumie będzie 20 cm styropianu więc można też dać 150x75 ewentualnie ocynk 200x50 ale do tego też kratek nie widzę. Byłby pewnie droższy chociaż chyba nie jakoś dużo. Ze wszystkim mam problem z poszukiwaniami kratki z zamykaną żaluzją.


    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	658a364807809dc61b1968a5a0f28dea.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	7,4 KB
ID:	468650  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Trzykrotnie, przystępując do budowy urządzenia ogniowego, miałem problem zablokowanego przepływu wskutek zalewania betonem tego typu kanału. Najlepiej sprawdzają się rury kanalizacyjne PCV fi 110 i fi 160. Nie do zajechania....

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Nie wytrzyma nacisku.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Kurcze, a ocynk wytrzyma? Przecież robią ludzie takie doloty.

    Ogólnie z boków można dać xps i na to z góry xps 4 cm albo eps 150 tak żeby się podpierał na bokach.

    Okrągła najlepszy przepływ, ale też i most termiczny. fi100 nawet mam i zostanie jeszcze nad nią 10 cm styropianu. Tylko kominek ma dolot 125. fi160 w ogóle odpada.

    Ja to będę na chudziaku kładł, nie pod. W projekcie pierwotnie nie było kominka. Dorysowany później jako prostokącik bez niczego.

    Styrobeton jest chyba lekki? Pierwotnie zakładałem dwie warstwy eps100. Wtedy by się przykryło od góry pełną płytą 10cm. Można dać 5 cm i na to 15 cm. Nie wiem jakie najlepiej warstwy zrobić, ale wolałbym się nie rozdrabniać, aż na 3 warstwy styropianu na chudziaku.
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 10-04-2024 o 13:21

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Załóż, że kanał PCV nic nie wytrzyma a całość obciążenia będzie przenoszona przez górne warstwy - styropian czy inne.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Tak właśnie zakładam. Tylko buduje pierwszy dom i każdy temat jest nowy dla mnie.

    Czyli np. z boków dam eps 100 o grubości 5cm 15 cm po jednej i po drugiej stronie + 20 cm kanału = daje szerokość 1 płyty (50cm) na górę o grubości też 5 cm i na to 10 cm eps 100.

    Tylko to trochę dupcenia i nie wiem czy nie przesada. Pierwotnie chciałem docisnoć z boków 10 cm a sam kanał zalać styrobetonem lub nawet wyłożyć sam kanał. W tedy cały nacisk trzyma 10cm eps z górnej warstwy i wylewka. Wystarczy? Czy jednak budować sobię ten most/obudowę?


    Nie wiem też jak to w elewacji rozwiąząć.

    Czy wkuwać w pustak? Czy na pustaku, Czy może pod samym tynkiem. Nie wiem jak to tam z tym przemarzaniem, punktami rosy itp.Z tego co widzę w internecie to praktyki są bardzo różne.


    Chciałem wykuć trochę pustaka i podłożyć tam chociaż 2 cm xps na równo ze ścianą i na to w styropianie elewacyjnym kanał. Tak mi się wydaje trochę średnio ładowanie w pustak bezpośrednio temperatury z otoczenia.


    Będę miał cokół 25 cm i chciałem czerpnię dać w tym cokole, czyli jakieś18 cm w przypadku płaskiej czerpni. Nie wiem czy mi śniegiem nie zawali, ale to sobię odśnieżę. Z drugiej strony w internecie widzę 5 cm nad gruntem 10 cm. Niby ktoś pisał, że 40 cm, ale jak się wrzuci w Google to często ludzie przy gruncie dają.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3y.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	7,9 KB
ID:	468666   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwy.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	8,4 KB
ID:	468667   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	468668  
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 11-04-2024 o 08:08

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Nie wiem też jak to w elewacji rozwiąząć.
    Rura powinna wyjść na zewnątrz poza termoizolację (najlepiej pod chudziakiem - ale jak już po ptakach, to na, chociaż rozważyłby wycięcie chudziaka i wkopanie rury głębiej) i dopiero do góry. Po co sobie fundować mostek cieplny przewodem z powietrzem o temperaturze zewnętrznej dotykającym ściany bez termoizolacji?

    Im wyżej czerpnia, tym bezpieczniej.

  8. #8

    Domyślnie

    Tak po ptokach. Niestety nie wiedziałem o tym i nikt mi nie powiedział. Chudziak sobie wylałem klasę lepszym betonem, bo widziałem jak się rozlatuje B10 pod ławami. Tylko kucie całego pod rurę to ciężko, przynajmniej moją wiertarko-młotem. Mam 20 cm styropianu w podłodze, to chyba się da jakoś rozwiązać. Nawet jakbym dał okrągłą to zostaje 9 cm.

    Pojechałem sobie do Casto pomacać te kanały płaskie i rzeczywiście uginają się w palcach, to trzeba uznać, że żadnej podpory nie robią. Płyta EPS100 gr. 10 cm, która ma 20 cm przerwy w podporze w postaci kanału wytrzyma?
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 15-04-2024 o 07:56

  9. #9

    Domyślnie

    Właśnie mi Pani z FB sugeruje żebym zrobił 150x50 i że wszędzie takie zakładają.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony