dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 267
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 5332

Temat: rekuperator

  1. #1

    Domyślnie rekuperator

    Będę sobie montował wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Może ktoś z Was już takową użytkuje ? Chętnie posłucham wszelkich uwag tych co mają i tych co ewentualnie chcą mieć.

  2. #2

    Domyślnie

    Też chcę zastosować rekuperator. Już położyłem wszystkie kanały rozprowadzające powietrze – wyjścia powietrza umieściłem za grzejnikami. Rekuperator będę miał na poddaszu w garderobie. Czerpnie świeżego powietrza umieściłem na stronie południowej domu oraz dodatkowo wyprowadziłem jeden kanał do gruntu w przyszłości chcę wykonać wymiennik gruntowy.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Tylko przy gruntowym pamietaj o odprowadzeniu skroplin z powietrza doprowadzanego.
    Ciekawym patenetem jest gruntowo-powietrzny wymiennik ciepla.

  4. #4

    Domyślnie

    Wojptak czy chowałeś kanały rozprowadzające w ścianach, i jakiej średnicy są te kanały?

  5. #5

    Domyślnie

    Kanały schowałem w podłodze poddasza w warstwie izolacji akustycznej (styropian grubości 5cm). Kanały dałem plastikowe o przekroju prostokątnym 55x110 mm. Jedynie dojście do rekuperatora poprowadziłem w ścianie działowej z płyt G-K. Oczywiście fragmenty (od podłogi do wysokości ok. 30 cm za grzejnikiem) poprowadziłem w ścianie (poddasze). Na parterze w salon dałem kanały wylotowe w suficie i tak samo w łazience, pralni i kuchni wyciągowe również w suficie (przekroje oczywiście okrągłe 100mm.
    Myślę że można by kanały dać o większym przekroju. Zobacz na stronie firmy DOMUS.

  6. #6

    Domyślnie

    Czy masz projekt tej instalacji, czy robiłeś "na oko" i jakie będziesz miał urządzenie (producent)?
    Pozdr.

  7. #7

    Domyślnie

    Projekt zrobiłem sam (zobaczymy czy sprawdzi się w praktyce). Przekroje jak mówiłem mogły być większe szczególnie w kanałach głównych. Ale wydaje mi się, że opory przepływu powietrza w tych kanałach są minimalne. Na wyjściach będą anemostaty regulowane. Jeśli chodzi o rekuperatory to na razie mam na oku dwa typy REKU 320 (Flop system) oraz WTW12 (POL-STOWEST). Cenowo mi odpowiadaja (poniżej 3000PLN) oraz maja wyjścia od góry. Dodam że powierzchnię użytkową mam 96m2.

  8. #8

    Domyślnie

    Cena za sam rekuperator, czy razem z osprzętem?

  9. #9

    Domyślnie

    On 2002-05-24 13:49, pitbull wrote:
    1.Tylko przy gruntowym pamietaj o odprowadzeniu skroplin z powietrza doprowadzanego.
    2.Ciekawym patenetem jest gruntowo-powietrzny wymiennik ciepla.
    Ad.1 Dlaczego przy wymienniku gruntowym zwracasz uwagę na skropliny ? jak należałoby je odprowadzać ?
    Ad.2 Jaki patent masz na myśli ?

    Pozdrawiam.

  10. #10

    Domyślnie

    b. ważna jest jakość wykonania i rekuperatora i kanałów. Przy błędach powstaje hałas, którego trudno sie pozbyć i jest b. dokuczliwy. W zanieczyszczonej okolicy polecam filtry. Jeśli ktoś ma dużą działę można dodatkowo kanał nawiewny przed rekuperatorem przeprowadzić pod ziemią - zimą wstępnie podgrzewamy zaciągane powietrze a letem b. skutecznie chłodzimy.
    Kanał na głębokości około 1,5m (raczej stałe 4stopnie temperatury)
    polecam

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Skropliny beda z pary wodnej zawartej w powietrzu i jej kondensacji w wyniku ochladzania powietrza doprowadzanego lub podgrzewania powietrza zimnego.
    Odprowadzenie sprowadza sie do zrobienia odwodnienia (drenu) na koncu rur kanalu doprowadzajacego powietrze. Sama rura powinna byc zebrowana z PCVgora i bokiem a dno plaskie wlasnie do odprowadzenia skroplin.
    Wymiennik gruntowo-powietrzny jest taki jak zwykly gruntowy tylko obok rury doprowadzajacej powietrze sa ulozone rury odprowadzajace zuzyte powietrze z domu (juz po przejsciu przez rekuperator). Pozwla to na ciagla prace gruntowego wymiennik ciepla, poniewaz cieple powietrze wydalane dociepla dodatkowo powietrze doprowadzane a zarazem regeneruje ciepla w ziemi dookola rury doprowadzajacej powietrze.
    Tom Soyer:
    1. filtry i tak powinny byc na wlocie kanalu (okresowo czyszczone),
    2. przy rurach PCV duzego halasu nie ma
    3. kanal wystarczy na glebokosci 1,0-1,2 m i od gory ocieplic styropianem nad kanalem. Wieksze glebokosci sa nieekonomiczne. Uwga na poziom wod gruntowych.

  12. #12

    Domyślnie

    Pitbull, coś mi się nie zgadza.
    Skropliny pojawiaja się przy ochładzaniu powietrza, ale przy podgrzewaniu...?! Powietrze zimą, po przejściu przez wymiennik gruntowy, ogrzeje się o kilka stopni, a następnie trafi do rekuperatora, gdzie nastąpi dalsze podgrzanie. Do tego momentu nie pojawi się wykraplanie pary, chyba się ze mną zgodzisz ?
    A tak na marginesie-moje poprzednie pytanie Ad.1 dotyczyło głównie zestawienia, którego użyłeś: powietrze z wymiennika gruntowego-uwaga na skropliny. Ja natomiast się pytam: dlaczego to powietrze ma być gorsze od powietrza z czerpni dachowej lub ściennej.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Pacul: powietrze w lecie bedzie przeciez ochladzane.
    Co do Twojego wywodu zimowego - zgoda.
    NIe koniecznie musi byc gorsze, ale moze byc, poniewaz jesli w rurze bedzie wilgoc moze ona sprzyjac rozwijaniu sie plesni i grzybow, tym bardziej ze trudno rure oczyscic. Do tego wciagane powietrze zawiera zanieczyszczenia czyli m. in. bakterie ktorych rozwoj w rurze moze byc bardzo niebepieczny, bo w ogole nie kontrolowany. Ciagniesz powietrze w dlugiej rurze, czyli jest dluga droga doprawdzajaca powietrze, czego nie ma anie w czerpni dachowej ani w sciennej

  14. #14

    Domyślnie

    Jestem użytkownikiem rekuperatora już od roku.
    Z doświadczenia polecam:
    1.Powinno wykonać się prawdziwy projekt instalacji. Na oko trudno oszacować spadki ciśnienia w instalacji. Ja zaprojektowałem sam tylko na podstawie krotności wymiany powietrza w domu.
    2. Polecam dwa filtry i to zawsze niezależnie od położenia domu. Jeden na wejściu, drugi na wyjściu przed samym rekuperatorem - pozwoli to na utrzymanie go w czystości, bowiem zarówno świeże jak i zużyte powietrze jest niestety zanieczyszczone.
    3. Przy kupnie warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji obrotów wentylatora, powinno być jak najwięcej możliwości - najlepiej regulacja bezstopniowa.

    Zalety - dla mnie największą zaletą jest świeże powietrze przez cały rok, brak pary wodnej na oknach (przed zainstalowaniem była), oszczędność energii.

  15. #15

    Domyślnie

    pitbull - witam serdecznie
    nie zgadzam sie jedynie z hałasem - nie zależy on tak bardzo od materiału kanału lecz od średnicy i szczelności/jakości wykonania połączeń

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Mam na mysli jedynie wymiennik gruntowy typu ziemia-powietrze (jesli chodzi o halas), natomiast tego co piszesz nie neguje przy rekuperatorze typu powietrze-powietrze.

  17. #17

    Domyślnie

    Marek13, rozumiem, że wstawiłeś rekuperator do zamieszkałego domu. Możesz napisać jaki był spadek wydatków na ogrzewanie? I czy w tym czasie nie robiłeś innych modyfikacji (okna, ocieplenie, itp.).
    Jaki był całkowity koszt inwestycji w rekuperator (i jaka pow. domu), jaki model?
    Sorry, za tyle pytań, ale Twoje doświadczenia mogą być bardzo cenne.
    Tomek

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: tgb dnia 2002-05-29 16:17 ]</font>

  18. #18

    Domyślnie

    Marek13: Jakiej firmy używasz rekuperatora? Jak z hałasem - zakładałeś już tłumiki?

  19. #19

    Domyślnie

    tgb, aziel
    rekuperator planowałem już na etapie budowy, tzn. położyłem wszystkie rury, bez wentylatorów i samego rekuperatora. Ze względów finansowych najdroższą inwestycję zostawiłem na później. Wszystko da się jednak robić etapami. Rekuperator kupiłem firmy lekop - obecnie dorsystem - grupa lekop (www.rekuperator.com.pl) WT200. Ceny obecne są jednak znacznie wyższe od tego co ja płaciłem, może najnowsze wersje wyposażone są w wentylatory i sterowanie, ja musiałem wentylatory dokupić oddzielnie. Re oszczędność energii - niestety super dokładnych wyliczeń nie robiłem, ale mogę powiedzieć, że na pewno nie wzrosło, co przy zwiększonej wentylacji nie jest takie oczywiste. Po prostu czuć, że napływające powietrze jest cieplejsze, czyli ogrzane powietrzem zużytym.
    Re hałas: na razie nie stosuję tłumików hałasu, zastąpiłem je izolowanymi rurami spiro - tak mi polecono w hurtowni. W nocy nie ma problemów z hałasem, trzeba dodać, że zmniejszam prędkość pracy wentylatorów. Wszystkie kanały, kształtki, wentylatory i inne drobiazgi kupowałem w http://www.ampar.com.pl.

  20. #20

    Domyślnie

    jakiego rodzaju masz wymiennik?

Strona 1 z 267

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony