dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 267 z 267
Pokaż wyniki od 5.321 do 5.332 z 5332

Temat: rekuperator

  1. #5321
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Nie potzrebuje bo ma ten "specjalny" wymiennik - bardzo dlugi, przeciwpradowy z jakims tam skreceniem o 180* (stad duze wymiary reku, bo duza powierzchnia wymiennika i opory wieksze, czyli zre wiecej pradu).
    Jak masz gdziesz możliwość obejrzeć ten wymiennik podczas pracy jak jest mróz to posiedz przy nim z godzinkę i zobaczysz co ten super rekuperator robi aby nie zamarzal ja to sprawdziłem bo miałem taką możliwość.

  2. #5322
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiupl Zobacz post
    Witam,
    ja mam Brink'a 400.
    Dom parterowy, 155mkw, przewody na stropie pod wełną, reku na strychu w pomieszczeniu ok 15C zimą.
    Zimą reku chodzi na 50m^3/h z kilkoma przewietrzeniami. przy tych 50m^3/h bierze ok 12W.
    OD połowy lutego mam podpiety Sonoff POW, poniżej wyniki ]
    Rzeczywiscie nie ma tragedii - bo w sumie mrozow bedzie moze miesiac w roku..... wychodzi na to ze lepiej mniejsza wydajnosc przy mniejszym zuzyciu pradu.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  3. #5323
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Jak masz gdziesz możliwość obejrzeć ten wymiennik podczas pracy jak jest mróz to posiedz przy nim z godzinkę i zobaczysz co ten super rekuperator robi aby nie zamarzal ja to sprawdziłem bo miałem taką możliwość.
    Nie mam takiej mozliwosci , ale jak Ty miales to nie badz tajemniczy i powiedz co zaobserwowales.
    Ja wcale nie twierdze ze on jest super - po wstepnym rozeznaniu wydal mi sie najsensowniejszy (co nie znaczy ze nie zmienie zdania po konsultacjach z praktykami takimi jak Ty).
    Niestety nie jestem specjalista w temacie stad podalem jakie ja stawiam wymogi przed reku - pewnie inni maja inne priorytety.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  4. #5324
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Nie mam takiej mozliwosci , ale jak Ty miales to nie badz tajemniczy i powiedz co zaobserwowales.
    Ja wcale nie twierdze ze on jest super - po wstepnym rozeznaniu wydal mi sie najsensowniejszy (co nie znaczy ze nie zmienie zdania po konsultacjach z praktykami takimi jak Ty).
    Niestety nie jestem specjalista w temacie stad podalem jakie ja stawiam wymogi przed reku - pewnie inni maja inne priorytety.
    Ja zoobserwowalem ze otwiera się baypas i puszcza powietrze zewnętrzne mrozne bezpośrednio do pokoi i dzięki temu to perpetum mobile nie zamarza.

  5. #5325

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ja zoobserwowalem ze otwiera się baypas i puszcza powietrze zewnętrzne mrozne bezpośrednio do pokoi i dzięki temu to perpetum mobile nie zamarza.
    A był w tej bajce smok?

    W sterowniku rekuperatora jest przecież możliwość wyłączenia bypassu (zresztą w zimie to oczywistość) i nikt nikomu nie broni tego zrobić, on nie kopie i nie gryzie. Więc po co pisać o jakimś konkretnym przypadku jakby to było we wszystkich rekuperatorach? Jak ktoś chce mieć zimno w domu to nie wyłącza bypassu, a mądry pomyśli i sobie wyłączy.

    Co do poboru prądu przez silniki rekuperatora Bartosz, to u mnie jest ok 1.2kWh na dobę przy różnych ustawieniach. Oczywistym jest, że silniki nie działają całą dobę z takim samym wydatkiem. Rano podczas mycia i przygotowania śniadania musi być mocne przewietrzanie (u mnie 80%), po opuszczeniu domu przez domowników obroty są niższe (w zimie u mnie 40%, żeby nie zamarzał, a w okresach przejściowych 10%), powrót z pracy to przyspieszenie do powiedzmy 50-60% i na noc zmniejszone do 40%.

    Zbyt niskie obroty w zimie w Bartoszu to bezsens, bo przy tak dużym wymienniku musimy utrzymywać duży przepływ powietrza, żeby sprawność była na normalnym poziomie.

    EDIT:

    żeby nie było niedomówień: Bypass używany jest do regulacji wilgotności powietrza. Parametry dotyczące tej regulacji ustawia się w panelu sterowania (próg wilgotności, temperatura...) a nie do tego żeby wymiennik nie zamarzł. Do tego służy funkcja "tryb zimowy", która domyślnie jest wyłączona (czas trybu ustawiony na 0min) oraz odwadnianie wymiennika (ustawia się co ile godzin i na ile minut wentylatory się zatrzymują).
    Ustawiając wszystko odpowiednio można cieszyć się niskim zużyciem prądu i ciepłym nawiewem. A rzekome podciśnienie wciągające zimno ze wszystkich szczelin domu przy trybie zimowym to można sobie między bajki włożyć. Przez te 20 minut czy nawet dłużej, nie ma możliwości w dużym domu (Bartosz jest do dużych kubatur) doprowadzić do takiego podciśnienia żeby zaczęło wciągać powietrze z dworu przez nieszczelności - to jest teoria wyssana z palca.
    Ostatnio edytowane przez Pan Kejk ; 23-03-2018 o 14:49

  6. #5326
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Kolega wyżej twierdził ze nie zamarza więc wprowadziłem go z błędu bo zawarza jak każdy inny dlatego ma te funkcjie w sterowniku gdy by nie zamarzal to po co te funkcjie byłyby potrzebne .

  7. #5327

    Domyślnie

    OK, ale te opcje w sterowniku nie są jakieś kosmiczne. To jest to samo co robią wszystkie inne rekuperatory, żeby nie zamarzać. Jednak śmiem twierdzić, że Bartosz zamarza później (przy niższej temp.) od innych (bez wspomagania grzałką). W moim Bartoszu włączyłem tryb zimowy i odwadnianie gdy temperatury spadły poniżej -20*C, a przy gruncie było -25. Nawet nie wiedziałem, że takie funkcje są bo są domyślnie wyłączone - poinformował mnie o tym serwis Bartosza, gdy zgłosiłem że powietrze nawiewane do pomieszczeń spadło poniżej 19*C

  8. #5328
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Nie wątpię ze zamarza później ale takie pisanie ze wogole nie zamarza to taki chwyt marketingowy i powinno być podawane ze np.zamarza dopiero w skrajnie niskich temperaturach bez użycia systemów antyzamrozeniowych.

  9. #5329

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Nie wątpię ze zamarza później ale takie pisanie ze wogole nie zamarza to taki chwyt marketingowy i powinno być podawane ze np.zamarza dopiero w skrajnie niskich temperaturach bez użycia systemów antyzamrozeniowych.
    Zgadza się.

  10. #5330
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gali20

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Czapielsk
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    25

    Domyślnie

    polećcie coś do domku 140m2 300m3/h z modbusem

  11. #5331
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar orzechot
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Jaktorów
    Posty
    202

    Domyślnie

    Bartosz ma sterowniki z dostępnym portem Modbus i dokumentacją.

  12. #5332
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Thessla green. Są dostpne configi do home assistant.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 267 z 267

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony