dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 267
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 5332

Temat: rekuperator

  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    On 2002-08-12 12:25, Anonymous wrote:
    Jezier - pamiętaj że grzałki w rekuperatorze służą do podgrzewania powietrza i nie możesz z nich zrezygnować bo będzie ci nawiewało zimne powietrze.
    Grzałki w rekuperatorze służą do wstępnego podgrzewania powietrza ale jest to ochrona przeciwoblodzeniowa. Służa one do tego żeby w rekuperatorze nie osadzał się szron w zimne dni. Zimne powietrze nie będzie nawiewane bo właśnie chodzi o to, że rekuperator ogrzewa powietrze zewnętrzne wywiewanym ciepłym powietrzem. Przy wysokiej sprawności nawet jeśli na zewnątrz jest mróz i bez podgrzewania wstępnego po przejściu przez rekuperator powietrze będzie miało ponad 10 stopni. Ale grzałka to dodatkowe wyposażenie rekuperatory mają inną ochronę przeciw szronowi (chociaż gorszą niż grzałka). Przerywana praca, obejście rekuperatora i inne. Wymiennik gruntowy można robić samemu bez znaczących nakładów finansowych.

  2. #42

    Domyślnie

    Zgadzam się z Jezierem najważniejsza jest sprawna, sterowalna i wydajna wentylacja. Przy obecnie szczelnych oknach wydaje mi się że jest to jedyne sensowne rozwiązanie. Do tego jeśli się chce trochę zaoszczędzić można dołożyć rekuperator (rekuperatory można już kupić za 3000 PLN).
    Ja robię tak samo jak Marek13 – etapami. Położenie kanałów wentylacyjnych z tworzywa kosztowało mnie ok. 800 PLN. Przygotowałem również podejście do wymiennika gruntowego. Teraz na etapie wykańczania zastanawiam się czy zakupić od razu rekuperator czy dwa sterowalne wentylatory.

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Jeśli robi się ogrzewanie z projektem i na konkretne zapotrzebowanie na ciepło montuje się odpowiedniej mocy powierzchnie grzejne to niemożliwe jest wykonywanie etapami. Albo jeśli system był obliczany bez uwzględniania rekuperatora to po jego zamontowaniu cały system będzie przewymiarowany a to niepotrzebne straty finansowe.

  4. #44

    Domyślnie

    Przewymiarowanie nie jest takie złe.
    W chwili obecnej np. koszt pieców kondensacyjnych jest tak wysoki (ewentualnie był 3 lata temu kiedy wykańczałem dom), że inwestycja z ekonomicznego punktu widzenia może być nieopłacalna. Projektując instalację co z góry założyłem, że za kilka lat zmienię piec ze zwykłego na kondensacyjny. Już od razu przygotowałem większe grzejniki tak aby wystarczyły na niższą temperaturę zasilania. Nasze domy, jeżeli maja ok150 200 mkw i tak ogrzewane są piecami o mocy maksymalnej ok. 24 kW i dodatkowo mają płynną regulację mocy. Wydawanie w tej chwili ok 10000 zł na rekuperator jest inwestycją nieekonomiczną, warto więc, oczywiście to jest moje zdanie, poczekać nawet kilka lat na znaczny spadek ich cen.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ja będę dom ogrzewał tylko prądem i każde przewymiarowanie będzie dla mnie dotkliwe finansowo. Aby opłacało mi się ogrzewać prądem cała instalacja musi być dobrze przemyślana i wykonana. Rekuperator jest jednym z filarów i nie mogę go robić na raty.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Tak rozmyslając o rekuperatorze i jego rozbudowie - grzałka elektryczna lub nagrzewnica wodna z co, układ automatyki, wyciszanie kanałów, filtrowanie, chłodzenie powietrza latem, coraz bardziej zbliżyłem się do tematu "ogrzewanie powietrzem" - wtedy już chyba można zrezygnowac z calej wodnej instalacji co, pieca grzejnikow itd. Może wiec dla spragnionych swiezego i czystego (filtrowanego i o odpowiedniej wilgotnosci) powietrza w domu jest to własciwe rozwiązanie?

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Dla mnie nie jest. Rekuperator w rozbudowanej formie tak (nawet z chłodzeniem) ale ogrzewanie powietrzem już nie. Nie mając gazu ziemnego takie ogrzewanie od razu zostaje odrzucone jako nieekonomiczne. Poza tym dostrzegam wady w ogrzewaniu powietrznym a w rekuperatorze nie.

  8. #48
    Guest

    Domyślnie

    ciekawe że tak długo rozmawiacie ale nie ma takich co to juz uzywa rekuperatora ja byłem w olsztynie u znajomego on to już używa od 2 sezonów i ma około 60 procent tańsze ogrzewanie ponieważ mieszka na odludzi ogrzewa dom kominkiem z płaszczem wodnym wspomaganym elektryczną grzałką a nadmiar energi w akumulatorze ciepła zwykły duży zbiornik na wodę w tym roku zrobił początek wymiennika gruntowego więc w upały przez cały czas ma nieraz nawet za zimno
    Endriu

  9. #49
    Guest

    Domyślnie

    jasne, a za dwa lata dorobi do tego skrzydła i przeniesie dom na orbitę.

  10. #50

    Domyślnie

    Jezier, wytłumacz mi proszę jak można rozbudować rekuperator do funkcji chłodzenia, bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić ?

  11. #51
    Guest

    Domyślnie

    Jezier co masz na myśli mówiąc o wadach w ogrzewaniu powietrzem a w rekuperatorze nie Bogdan

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Zainteresował mnie ten zbiornik ciepła - zrobiłem parę obliczeń i wynikałoby, że do niewielkiego domku jakieś 2m3 wody w dobrze ocieplonym zbiorniku spokojnie by starczyło. Taka woda oddawałaby 10 kW przez 12 godzin, tak na oko licząc. Pochłaniałaby też podobnie. Dzięki temu nie byłoby problemu z tym, że kominek raz pali się za mocno a raz wcale - i CWU do oporu. Czy ktoś mógłby coś więcej napisać o tego rodzaju "akumulatorach ciepła"? Rzecz wcale nie wydaje się pomysłem "orbitalnym"...

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Nie chodziło mi o to, że rekuperator będzie chłodził tylko, że wykorzystam ten sam system kanałów do zamontowania klimatyzatora. A mając tylko wymiennik gruntowy latem (omijając rekuperator) nawiewane jest wstępnie schłodzone powietrze.
    Ogrzewanie powietrzne ma wady pewnie różne wady ja się nimi za bardzo nie interesowałem. Przemawia do mnie za to wykres przytulności http://www.paradigma.pl/diagram.jpg.

  14. #54

    Domyślnie

    wiesz Jezier, kanały możesz sobie wykorzystać ale nie wiem czy się orientujesz że aby dostarczyć 1kW chłodu trzeba "przetoczyć" ok 200 m3/h powietrza. Tak więc nawet jak sobie podłączysz klimatyzator czy jakiś wymiennik gruntowy do kanałów z rekuperatora to efekt będzie prawie żaden bo kanały rekuperatora projektowane są na 400 - 500 m3/h. BTW dla średniego domu ( 150m3 ) potrzba ok 10 kW chłodu. Tak więc Twój pomysł jest raczej chybiony, chyba że zrobisz sobie kanały pozwalające na przesył 2000 m3/h - ale to jusz jest inna technologia, przed którą tak się bronisz.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: hubert dnia 2002-09-12 19:23 ]</font>

  15. #55
    Guest

    Domyślnie

    Też chcę założyć rekuperator tylko etapami.
    Najpierw kanały a w przyszłym roku sam wymiennik.
    Mam prośę do forumowiczów z okolic Łodźi, podajcie namiary na jakąś hurtownie oferującą rekuperatory.
    mieszkam w Zdunskiej Woli i tu tylko mogę dostać viessmanna za minimum 7500 zł.
    Pozdrowienia
    Mariusz

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    No cóż, no to się nie uda. Może jeszcze coś wymyślę innego do chłodzenia. Powiedz hubert jak się oblicza zapotrzebowanie domu na chłód? Mój dom będzie miał 450m3 kubatury.

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Wiec biorac pod uwage ilosc przetaczanego powietrza, instalacja pod ogrzewanie powietrzne jest najbardziej efektywna.

    Podłączenie do tak rozbudowanych kanalow pieca do ogrzewania powietrza pozwoli mi zrezygnowac z calej wodnej instalcji c.o.

    Czy nie bedzie to tansze i bardziej komfortowe niz 2 instalacje (wodna do co i powietrzna do chłodzenia i wentylacji)?

  18. #58

    Domyślnie

    Jezier, niestety nie mogę podać ci gotowej recepty na bilans chłodu dla Twojego domu, gdyż zależy to bardzo od wielkości okien, nasłonecznienia itp. W takim domu, októrym piszesz może to być 7 kW, ale równie dobrze 12 kW. Najlepiej posłużyć się specjalnym programem do obliczeń, kiedyś widziałęm taki na stronach wentylacja.com.pl czy coś takiego. KrzysiekS - trafne spostrzeżenie - ja też tak główkowałem dlatego teraz mam ogrzewanie powietrzem i bardzo jestem z tego zadowolony.

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Hubert,

    Jak rozwiązałes problem ogrzewania łazienki, gdzie temperatura powinna byc wyzsza niz w pozostałych pomieszczeniach.

    W jaki sposob przeprowadza sie regulacje temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach w cyklach dobowych, np podczas nieobecnosci domownikow ?

  20. #60

    Domyślnie

    A czy nie jest tak, że latem powietrze zasysane przez rekuperator i przechodzące przez wymiennik gruntowy będzie chłodniejsze już o kilka ładnych stopni ?
    Powiedzmy, że o 10. Wydaje mi się, że to w znacznym stopniu schłodzi wnętrze (częst wystarczy kilka stopni mniej niż na zewnątrz) i zapewni większy komfort przebywania.

Strona 3 z 267

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony