dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 26
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 506
  1. #441

    Domyślnie

    Jeszcze nasuwa mi się jedno spostrzeżenie ,
    kawałkiem widoczne rury miedziane w kotłowni mają 28mm a piony
    do góry na poddasze mają 22.Czy to nie za mała średnica ?
    Dom 240 m2, grzanych podłóg 220 m2, ściany max 29 cm + 20 cm styro 0,31 swisspor grafit,okna 3-szyby 0,8 Okna dachowe Fakro 1,3 (6 szt.) ,ocieplenie poddasza 3 warstwy Isobooster,podłoga 12 cm o,31 swispor grafit,strop 10cm , Rekuperator Brink Renovent excellent 450 Mieszkam od 1.10.2018

  2. #442

    Domyślnie

    Dla takiej instalacji, przy założeniu temp. zasilania na poziomie 35st.C, 18 pętlach z przepływami na pozimie do 2,5 l/m, główna rura zasilająca część grzewczą powinna wynosić około 35 a nawet 42 mm w systemie np. KAN Steel lub Inox (ew. miedź), zaś przy rurach KAN PP PN16 Glass 50 mm.


    http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

    Obecnie instalacja jest dość mocno wyżyłowana średnicowo i nie radzi sobie z przepływami - zdławienie dołu może trochę poprawić sytuacją na górze, tylko pytanie czy lekko pokręcone przepływy na górze wystarczą do ogrzania pomieszczeń.
    http://pl.kan-therm.com/

  3. #443

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Dla takiej instalacji, przy założeniu temp. zasilania na poziomie 35st.C, 18 pętlach z przepływami na pozimie do 2,5 l/m, główna rura zasilająca część grzewczą powinna wynosić około 35 a nawet 42 mm w systemie np. KAN Steel lub Inox (ew. miedź), zaś przy rurach KAN PP PN16 Glass 50 mm.


    http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

    Obecnie instalacja jest dość mocno wyżyłowana średnicowo i nie radzi sobie z przepływami - zdławienie dołu może trochę poprawić sytuacją na górze, tylko pytanie czy lekko pokręcone przepływy na górze wystarczą do ogrzania pomieszczeń.
    No właśnie ,nie ma za bardzo z czego skręcić na dole już próbowałem.
    Pompka w jednostce wew, już chodzi na 7 biegu (ostatnim) a to nie jest za dobre.
    Co można w mojej sytuacji zrobić najlepiej?
    Dom 240 m2, grzanych podłóg 220 m2, ściany max 29 cm + 20 cm styro 0,31 swisspor grafit,okna 3-szyby 0,8 Okna dachowe Fakro 1,3 (6 szt.) ,ocieplenie poddasza 3 warstwy Isobooster,podłoga 12 cm o,31 swispor grafit,strop 10cm , Rekuperator Brink Renovent excellent 450 Mieszkam od 1.10.2018

  4. #444

    Domyślnie

    Zwiększyć średnicę na wyjściu ze źródła ciepła, przynajmniej do trójnika rozgałęziającego na poszczególne piony, jeśli się da to średnice pionów także zwiększamy - w naprawdę "beznadziejnej" sytuacji piony można zostawić.

    W kotłowni można też pokusić się o zamontowanie sprzęgła i na tym odcinku zwiększyć średnicę j.w., poszczególne piony podłączyć bezpośrednio do sprzęgła.
    http://pl.kan-therm.com/

  5. #445
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    suzanita

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    128

    Domyślnie

    Drodzy, opisywany przeze mnie problem na poprzednich stronach z niskimi przepływami został rozwiązany zgodnie ze wskazówkami jakie tu otrzymałem. Została dołożona druga pompa , zawór 3d z siłownikiem, całość podłączona do automatyki i rozdzielone na 2 osobne obiegi (parter/piętro).
    VRC700 (wersja przewodowa ) mamy na parterze, żeby dołożyć VR91 na piętro musielibyśmy wymienić VRC700 na wersję bezprzewodową z odbiornikiem radiowym ponieważ nie mamy na piętrze możliwości podłączyć teraz VR91 po kablu. Zobaczymy czy da się mimo wszystko w jakiś sposób sterowac temp na piętrze, jak będzie problem to dołozymy serownik na piętro.

    W każdym razie pytanie mam następujące - jak najlepiej/efektywniej/oszczędniej ustawić obieg piętra? Chodzi mi o tryb pracy. Aktulanie jest ustawiony na termostat pod VRC700 na parterze. No i wiadomo, jak na parterze osiągnie zad temp to wyłącza też piętro pomimo, ze tam jest inna faktyczna temp. Ale jak ustawie tryb BRAK to piętro będzie grzało nonstop? Jak to ugryźć?

    W celu wyrównanie temp parter - piętro ( ze względu na niskie przepływy wcześniej piętro było niedogrzane) KG ustawiliśmy 0,4 narazie na piętrze , parter jest 0,3. Temp na piętrze się podniosła, jest zdecydowanie lepiej.

    Mareks77 - pomożesz?

  6. #446
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Jeśli nie masz możliwości zainstalowania VR91 po kablu a przejście na system bezprzewodowy powoduje dodatkowy koszt to niestety.
    Jedyna możliwość wyrównania temperatur pomiędzy parterem a poddaszem to regulacja rotametrów bądź ustawienie dwóch osobnych krzywych grzewczych.

    Układ nie daje możliwości sterowania temperatury na poddaszu kiedy VRC-700 jest na parterze ale daje możliwość stabilizacji tej temperatury na w miarę stałym poziomie.

    Proszę spróbować ustawienia identycznych krzywych grzewczych i wyrównania temperatury rotametrami a jeśli nie da to efektu jaki jest oczekiwany to dwie krzywe grzewcze lub połączenie obu możliwości.

    Sprawa regulacji może nie jest pracochłonna ale za to czasochłonna bo na jej rezultaty czeka się dobę, więc proszę się nie zrażać.

    Szczęśliwym aspektem rozwiązania jest tu 100% podłogówki i uzależnienie obydwu obiegów czy stref o takim samym charakterze od VRC-700.

    Termostat ze względu na dość wysoką moc minimalną moim zdaniem jest w tych kotłach najbardziej ekonomiczny,
    Można jeszcze oczywiście potestować rozwiązania w których poddasze na którym jest VRC-700 ustawić TERMOSTAT natomiast parter ustawić w trybie KOREKTA, lub też odwrotnie
    To może czasem dać pozytywny efekt ponieważ ciepło parteru tak czy inaczej po części wpływa na poddasze.

    Ze względu na większą powierzchnię przegród zewnętrznych co powoduje że poddasze traci temperaturę szybciej od parteru można pomyśleć także o przeniesieniu VRC-700 na poddasze, przynajmniej do przedpokoju.

    Możliwość kombinacji jest dość duża a tzw. złoty środek raczej w tym przypadku nie istnieje.

    Proszę rozpatrzyć jeszcze raz instalację VRC91.
    Pomimo gotowego domu zawsze istnieje jakaś możliwość.
    Ostatnio u klienta stare rozwiązanie z VRC-470 na parterze rozbudowywałem o VR81/2 który jest już praktycznie nieosiągalny i przewód z kotłowni wędruje wentylacyjnym kanałem kominowym na nieużywany strych nad poddaszem użytkowym a następnie schodzi na poddasze kanałem DGP gdzie na ścianie posadowiony jest wspomniany VR-81/2

    Rozwiązanie jest praktycznie nie widoczne a maksymalna długość magistrali daje duże możliwości.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-01-2019 o 12:02
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #447
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    suzanita

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    128

    Domyślnie

    Mareks77, wielkie dzięki, jak zwykle odp. kompletna.

    Dołożenia VR91 nie skreślam, jeśli nie uda się wyregulować tak, żeby utrzymywać na piętrze stałą komfortową temp (chociaż już niewiele brakuje) to zainstalujemy sterownik na piętrze.

    Na razie spróbujemy regulacji wg Twoich wskazówek.

  8. #448
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    suzanita

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    128

    Domyślnie

    Mareks77, mam techniczne pytanie odnośnie podłączenia VR91 po kablu. Mam możliwość przebić się przez strop piętra na parter w okolicy przewodu idącego do VRC700 i zastanawiam się czy w takiej sytuacji byłoby możliwe ( techniczne ok?) podłączyć się nowym kablem od vr91 do tego przewodu od VRC700? Czy trzeba go doprowadzić do sterownika na parterze i tam je jakoś połaczyć? Na schemacie Vaillanta nr S174 te regulatory własnie jakoś tak są połączone na przewodach "po drodze"
    dzięki
    Ostatnio edytowane przez suzanita ; 06-02-2019 o 15:36

  9. #449
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Można to połączenie wykonać do przewodu. Nie ma to żadnego znaczenia tak samo jak bieguny przewodów.
    Przewód 2 x 0,5 mm2.
    Podłączenie wykonać po odłączeniu kotła i wszystkich elementów systemu do sieci. Po podłączeniu i załączeniu zasilania pozostaje skonfigurowanie i przyporządkowanie każdego z regulatorów do swoich stref.
    Na dole na schematach Vaillanta dla kotłów do 30kW są podane niektóre ustawienia dla modułu VR70/71 i inne.

    5.2 Wymagane ustawienia w regulatorze
    Schemat układu: 1
    Konfig. VR70 adr. 1: 1
    OBIEG1 / Rodzaj obiegu: Ogrzew.
    OBIEG1 / Korekta temp. pokoj.: Korekta lub Termostat
    OBIEG2 / Rodzaj obiegu: Ogrzew.
    OBIEG2 / Korekta temp. pokoj.: Korekta lub Termostat
    STREFA1 / Strefa aktywna: Tak
    STREFA1 / Przyporz.strefy: VRC700 lub VR91
    STREFA2 / Strefa aktywna: Tak
    STREFA2 / Przyporz.strefy: VR91 1 luv VRC 700


    Resztę chętnie dopowiem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-02-2019 o 20:02
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #450
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    suzanita

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    128

    Domyślnie

    Świetnie, wielkie dzięki !

  11. #451
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    suzanita

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    128

    Domyślnie

    Mareks77, wielkie dzięki za dotychczasowe rady i informacje ! Naprawdę sporo nam pomogłeś!

    Finalnie dołożyliśmy VR91 na piętro, czyli aktualnie mamy schemat "książkowy" Vaillanta z dwoma obiegami sterowanymi niezależnie. To definitywnie rozwiązało problem z panowaniem nad temp na piętrze

    Pytanie mam jeszcze odnośnie KG. Czy dla trybu Termostat ( tak jest ustawione w VRC700 i VR91 ) ma ona aż tak duże znaczenie? Poza tym, że na wyższej krzywej szybciej osiągnę zadaną temp pomieszczeń? Aktualnie mam ustawioną KG 0,3 zarówno na parteru i pietra. Przez jakiś czas na parterze (tam gdzie VRC700) była KG 0,2 i tez nie było problemu z utrzymaniem temp zadanej. Jak byłoby ekonomiczniej albo co dałoby większy komfort?

  12. #452

    Domyślnie

    Jak prawidłowo czytać przepływ ratometrow jeśli pływak w nim pokazuje przepływ na 1l A poziom wody na 2l. Lub odwrotnie woda pokazuje 1 l A pływał przepływ 2 l?

  13. #453

    Domyślnie

    Przepływ odczytuje się poprzez wskazania "pływaka".
    Bańka przepływomierza powinna być w 100% wypełniona wodą, inna sytuacja może być powodem zapowietrzonej pętli.
    http://pl.kan-therm.com/

  14. #454
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jaki jest minimalny przepływ w pętlach uznawany za optymalny, nie szkodliwy. U mnie na poddaszu jest ok 1l a na parterze 1.5l dzięki czemu temp w pomieszczeniach jest wszędzie taka sama. Różnica w temp zasilaniu a powrocie podłogowki jest zawsze ok 10 stopni, w mrozy się ta różnica z mniejszą. Czy tak jest dobrze?

  15. #455
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Jaki jest minimalny przepływ w pętlach uznawany za optymalny, nie szkodliwy. U mnie na poddaszu jest ok 1l a na parterze 1.5l dzięki czemu temp w pomieszczeniach jest wszędzie taka sama. Różnica w temp zasilaniu a powrocie podłogowki jest zawsze ok 10 stopni, w mrozy się ta różnica z mniejszą. Czy tak jest dobrze?
    Jeśli ogrzewanie spełnia swoją powinność to jest dobrze i takie przepływy są jak najbardziej OK.
    10*C różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem to dość sporo.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #456
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Sprawdziłem po nocy jak kocioł grzal bez przerwy, przy 0 stopni na dworze. Zasilanie kotła i na sprzęgle 30' a powrót 25'

  17. #457

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Przepływ odczytuje się poprzez wskazania "pływaka".
    Bańka przepływomierza powinna być w 100% wypełniona wodą, inna sytuacja może być powodem zapowietrzonej pętli.
    A jak zmierzyć przepływy na waszej belce typu 51A, 71A? z tego co się zorientowałem do przykręcam przepływy śrubą imbusową ale nie wiem jak sprawdzić czy przepływ jest prawidłowy. Jedyna opcja to mierzenie pirometrem podłogi albo kamera termowizyjna.
    Pytam gdyż na górze na ostatniej najdłużej pętli jest lazienka i cieżko mi tam osiągnać wiecej niz 21,5 C pomimo otwartej pętli na max.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  18. #458

    Domyślnie

    Przepływ na rozdzielaczach z zaworami regulacyjnymi serii 51A i 71A można odczytać przy pomocy nomogramu dostępnego w instrukcji rozdzielacza lub na stronie www.
    http://pl.kan-therm.com/

  19. #459

    Domyślnie

    Ten nomogram w instrukcji jest kompletnie nieczytelny, wyglada jakby ktoś zrobił ksero z ksera. Czy mogę prosić o przesłanie czytelnego nomogramu?
    Pozdrawiam.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  20. #460
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    aeste

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witajcie !
    Przeczytałem całą historię, ale nie znalazłem odpowiedzi na kłopot, który wystąpił w moim przypadku.

    1. W rozdzielaczu na dwóch rotametrach pojawia się przy każdym "ruchu" kilka/kilkanaście kropel wody (na połączeniu szklanej menzurki z mosiężną nakrętką).
    Z czego wynika powstałe wycieki ? Czy jest możliwość ich zlikwidowania we własnym zakresie bez konieczności następnie odpowietrzania całości układu ?
    Czy ktoś rozpoznaje jakiej produkcji są to elementy ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_7401.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	449332
    2.
    Wygląda również na to, że zastosowane w tym rozdzielaczu rotametry nie posiadają nakrętek regulacyjnych (jak w większości opisywanych przez Was sytuacji) - czy w takiej sytuacji wielkość przepływu powinienem regulować zaworami na powrotach poszczególnych pętli, czy też jednak próbować "ruszyć" nakrętkę mosiężną na klucz 24 ?

    Z góry dziękuję za podpowiedzi

Strona 23 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony