dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21

    Domyślnie

    odległość też nie ma znaczenia...

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    " Czy jest ktoś na tyle zorientowany w temacie, aby potwierdzić, że nie ma się czym przejmować ... "
    - jak się nie przejmować, skoro są to odległości minimalne POŻAROWE ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daveth

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    31

    Domyślnie

    "jak się nie przejmować, skoro są to odległości minimalne POŻAROWE?"

    Rozumiem, że masz na myśli bezpieczeństwo. To co w takim razie powiedzieć o mieszkaniach w bloku lub domach szeregowych? Tam nie ma zagrożenia pożarem? Wiem, tam przepisy na to pozwalają. Zgadzam się z Tobą, że lepiej, gdyby było zachowane 8 metrów, ale zagrożenie pożarem wydaje mi się niewielkie w niskim domu parterowym oddalonym od domu sąsiada o 5 metrów, gdzie po drugiej stronie budynku jest droga. Potencjalnie zagraża tylko jeden sąsiad.
    Chodziło mi bardziej o to, czy z prawnego punktu widzenia wszystko będzie ok i czy nie muszę się obawiać, że kiedyś jakiś urzędnik przyczepi się do tej odległości, pomimo że budowa i potem podział były zgodne z prawem?
    Ostatnio edytowane przez Daveth ; 31-05-2021 o 15:40

  4. #24

    Domyślnie

    z prawnego punktu widzenia wszystko będzie ok.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    [QUOTE=Daveth;8057122


    Chodziło mi bardziej o to, czy z prawnego punktu widzenia wszystko będzie ok i czy nie muszę się obawiać, że kiedyś jakiś urzędnik przyczepi się do tej odległości, pomimo że budowa i potem podział były zgodne z prawem?[/QUOTE]

    Do tego urzędnika to daleko masz by zapytać?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daveth

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    31

    Domyślnie

    "z prawnego punktu widzenia wszystko będzie ok."
    Dziękuję

    "Do tego urzędnika to daleko masz by zapytać?"
    Gdybym wiedział, do którego to już dawno bym spytał i nie pisał tutaj. Nie wiem, czy ktoś udzieliłby mi takiej informacji, gdy nie jestem właścicielem nieruchomości.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daveth Zobacz post
    Rozumiem, że masz na myśli bezpieczeństwo. To co w takim razie powiedzieć o mieszkaniach w bloku lub domach szeregowych? Tam nie ma zagrożenia pożarem? Wiem, tam przepisy na to pozwalają.
    - nic podobnego. Dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, czy też zabudowy szeregowej, przepisy ppoż są bardziej wymagające od przykładowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dot. to zarówno odległości miedzy budynkami, odpowiednią budową przegród zewnętrznych, drogami ewakuacyjnymi, ... itd
    - dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych - ściany w klasyfikacji NRO, pokrycie dachu niepalne, minimalne odległości miedzy budynkami w zagospodarowaniu - to jest to minimum do spełnienia

    Cytat Napisał Daveth Zobacz post
    Zgadzam się z Tobą, że lepiej, gdyby było zachowane 8 metrów, ale zagrożenie pożarem wydaje mi się niewielkie w niskim domu parterowym oddalonym od domu sąsiada o 5 metrów, gdzie po drugiej stronie budynku jest droga. Potencjalnie zagraża tylko jeden sąsiad.
    - na szczęście to nie użytkownik / Inwestor określa " zagrożenie pożarem ", jak już, to określają przepisy budowlane, a na etapie projektowania projektant, rzeczoznawca pożarowy, ... osoby do tego uprawnione.
    - wszyscy są mądrzy do czasu !
    - a ciekawy jestem jak z ubezpieczeniem takiego budynku od pożaru ? skoro nie spełnia podstawowych odległości pożarowych.

    Cytat Napisał Daveth Zobacz post
    Chodziło mi bardziej o to, czy z prawnego punktu widzenia wszystko będzie ok i czy nie muszę się obawiać, że kiedyś jakiś urzędnik przyczepi się do tej odległości, pomimo że budowa i potem podział były zgodne z prawem?
    - z punktu prawnego to porażka. Ten Developer uznaje zasadę najwyraźniej " sprzedać i zapomnieć ", a że budynek ma wadę prawną - cóż ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Proszę koleżeństwa koniec teorii, przepisów itp. tirlitirli. Oto proza życia. W Polsce jakby co:


  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daveth

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    31

    Domyślnie

    Dziękuję, że zabrałeś głos w tym wątku, nadal mam duże wątpliwości czy ten zakup to będzie dobra decyzja. Dachy budynków wypuszczone są jeszcze o jakieś 50cm, więc tak naprawdę ta odległość będzie mniejsza niż 4 metry. Od strony sąsiada są tylko okna garażu i łazienki, więc ta odległość nie jest dla mnie problemem, gorzej będzie miał sąsiad z oknami kuchni i salonu na ścianę.

    "na szczęście to nie użytkownik / Inwestor określa " zagrożenie pożarem ", jak już, to określają przepisy budowlane, a na etapie projektowania projektant, rzeczoznawca pożarowy, ... osoby do tego uprawnione."

    Wszystko pięknie, ale co z tego, gdy te przepisy tak łatwo legalnie ominąć i mogą powstawać budynki jak na zdjęciu powyżej.

    "a ciekawy jestem jak z ubezpieczeniem takiego budynku od pożaru ? skoro nie spełnia podstawowych odległości pożarowych."

    Dobre pytanie, zapytam w firmie ubezpieczeniowej.

    "z punktu prawnego to porażka. Ten Developer uznaje zasadę najwyraźniej " sprzedać i zapomnieć ", a że budynek ma wadę prawną"

    Budynek jest wybudowany zgodnie z pozwoleniem na budowę, a działka legalnie podzielona. Skoro nie można więc do niczego się przyczepić, czy można nazwać to wadą prawną? Naprawdę trudno to ocenić. Geodeta twierdzi, że wszystko jest ok, takie podziały robi się coraz częściej, a odległości pożarowe nie są w tym wypadku problemem, ponieważ nie dotyczą budynków o tak małej powierzchni użytkowej.

  10. #30
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daveth Zobacz post
    Budynek jest wybudowany zgodnie z pozwoleniem na budowę, a działka legalnie podzielona. Skoro nie można więc do niczego się przyczepić, czy można nazwać to wadą prawną? Naprawdę trudno to ocenić. Geodeta twierdzi, że wszystko jest ok, takie podziały robi się coraz częściej, a odległości pożarowe nie są w tym wypadku problemem, ponieważ nie dotyczą budynków o tak małej powierzchni użytkowej.
    Jaki masz cel w tym bezsensownym drążeniu skały ?
    Prawo mówi jasno, 4m do granicy jeśli jest ściana z oknem, 3m do granicy jeśli ściana jest bez okna.
    Minimalna odległośc między budynkami, jeśli nie mają okien może być 6m i tyle.
    Możesz ich cmoknąć w dzyndzelek jeśli tak jest.

    Zresztą dziwny temat wg mnie jak wszystko jest jasne.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 04-06-2021 o 01:27

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daveth

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jaki masz cel w tym bezsensownym drążeniu skały ?
    Prawo mówi jasno, 4m do granicy jeśli jest ściana z oknem, 3m do granicy jeśli ściana jest bez okna.
    Minimalna odległośc między budynkami, jeśli nie mają okien może być 6m i tyle.
    Możesz ich cmoknąć w dzyndzelek jeśli tak jest.

    Zresztą dziwny temat wg mnie jak wszystko jest jasne.
    Chyba nie do końca przeczytałeś wątek, skoro piszesz, że wszystko jest jasne. Niektórzy twierdzą, że ominięcie przepisów w sposób, w jaki robi to deweloper, jest w pełni legalne. Wydaje się, że gdyby nie było, to deweloperzy nie ryzykowaliby w ten sposób. Przepis 8 metrów oczywiście jest, ale nie na jednej działce, którą potem można legalnie podzielić. Chciałem poznać opinie innych na ten temat. Jak widać, nie tylko ja mam wątpliwości. Myślę, że ten temat jest ważny i interesujący z punktu widzenia wielu osób, które są na etapie decyzji dotyczącej zakupu podobnej nieruchomości. Każdy chciałby mieć pewność, że nie kupuje domu z wadą prawną i nie ryzykuje swoich oszczędności.

  12. #32
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daveth Zobacz post
    Chyba nie do końca przeczytałeś wątek, skoro piszesz, że wszystko jest jasne. Niektórzy twierdzą, że ominięcie przepisów w sposób, w jaki robi to deweloper, jest w pełni legalne. Wydaje się, że gdyby nie było, to deweloperzy nie ryzykowaliby w ten sposób. Przepis 8 metrów oczywiście jest, ale nie na jednej działce, którą potem można legalnie podzielić. Chciałem poznać opinie innych na ten temat. Jak widać, nie tylko ja mam wątpliwości. Myślę, że ten temat jest ważny i interesujący z punktu widzenia wielu osób, które są na etapie decyzji dotyczącej zakupu podobnej nieruchomości. Każdy chciałby mieć pewność, że nie kupuje domu z wadą prawną i nie ryzykuje swoich oszczędności.
    Zgłoś się z tym do ludowego ministra spraw pracowniczych

    Bo kupujesz kota w worku.
    Ale takich ludzi partia potrzebuje

    Cóż mogę Ci rzec..jedynie to,że to zapewne wina Tuska,że polskie społeczeństwo stało się bezmyślne
    Ale tych kilka lat bezcholowia ,ministrów typu Czarnka czy Zaleskiej robi swoje...
    A będzie gorzej bo ich fala dopiero nadejdzie
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 04-06-2021 o 02:47

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daveth

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Zgłoś się z tym do ludowego ministra spraw pracowniczych

    Bo kupujesz kota w worku.
    Ale takich ludzi partia potrzebuje

    Cóż mogę Ci rzec..jedynie to,że to zapewne wina Tuska,że polskie społeczeństwo stało się bezmyślne
    Ale tych kilka lat bezcholowia ,ministrów typu Czarnka czy Zaleskiej robi swoje...
    A będzie gorzej bo ich fala dopiero nadejdzie
    Już sama Twoja opinia pokazuje, że temat nie jest prosty. Wcześniej dostałem odpowiedź, że wszystko będzie ok od strony prawnej. Dlaczego twierdzisz, że jest to zakup kota w worku, gdy od początku wiadomo, jakie są odległości i jak robiony jest podział działki? Myślisz, że gdyby nie było to legalne, ktoś ryzykowałby swoje pieniądze na budowę takich domów? Skoro prawo na to pozwala, myślałem, że tu na forum też odpowiedź będzie jednoznaczna, ale jak widać, zdania są bardzo podzielone.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Primo - przysłowie podobno hinduskie: Prawo jest jak płot - wąż się prześlizgnie, tygrys przeskoczy, tylko bydło się nie rozłazi.
    Secundo: Wszystko zależy kto ma bardziej rozgarniętego adwokata. Przykładem może być słynny hotelik, co to podobno miał zbyt wysoka rzędną kalenicy. Po kilku latach przepychanek z urzędami fragment dachu zmieniono na przezroczysty w formie tworzącej walca. Ścianka walca nie posiada ostrej krawędzi czyli nie tworzy kalenicy, a więc ograniczenia obiektu nie dotyczą. Taką wykładnię ktoś łykną i spór zakończono. Ludzie dalej walą drzwiami i oknami.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daveth

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    31

    Domyślnie

    "Wszystko zależy kto ma bardziej rozgarniętego adwokata."

    Nie stać mnie na adwokatów, których ma właściciel tego hotelu, o którym wspominasz, więc pewnie bezpieczniej będzie zrezygnować z tego zakupu. Pozdrawiam

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony