dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Zmiany w hipotekach, a PCC-3

    20 lutego nastąpiły zmiany w hipotekach, łączące dotychczasową hipotekę kaucyjną i zwykłą, w jedną - zwaną po prostu hipoteką.
    Nie zmieniło się jednak nic w przepisach odnośnie PCC-3.
    W moim banku wytłumaczono mi że obecna hipoteka to tak naprawdę następca poprzedniej hipoteki kaucyjnej (bo obciążenie 'do', a nie 'na kwotę'), więc opłata to 19zł, a nie 0.1% sumy obciążenia.
    Pytanie do tych z Was którzy brali kredyt w ostatnich kilku dniach - płaciliście do urzędu skarbowego 19zł i na druku PCC-3 też wpisywaliście taką sumę?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar enata
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    86
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Witam,

    ja pytalam u żrodla czyli w urzedzie skarbowym i nieststy nic się nie zmieniło, czyli nadal US karbowy pobiera podatek od hipoteki kaucyjnej w wysokości 19 PLN i dotatkowo od hipoteki zwykłej w wysokości 0,1% kwoty kredytu. Jak stwierdzila Pani urzedniczka tu nic się nie zmieniło. No cóż mam przecież dziurę budżetową...

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko że nie ma już hipoteki zwykłej i kaucyjnej.
    Teraz jest po prostu hipoteka.
    Natomiast liczy się czy wielkość wierzytelności jest ustalona (istniejąca) czy domniemana (np. kredyt).
    W tej drugiej się ciągle płaci tylko 19zł, więc można przyjąć że ta zmiana jest dla kredytobiorców lepsza - raz że w sądzie się płaci tylko za jeden wniosek, a dwa że w US się płaci tylko 19zł

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar enata
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    86
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Salik,

    płaciłam dziś PCC i wypełnialam dwa formularze PCC3, na jednym 19 PLN, na drugim 0,1 % kwoty kredytu. Wszystko pod dyktando urzedniczki US. CZy mam rozumieć,ze zostałam naciagnieta przez US?

  5. #5

    Domyślnie

    W sądzie składałaś wniosek o 2 hipoteki?
    Jeśli jedną, to nie rozumiem dlaczego zapłaciłaś 2 razy podatek...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar enata
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    86
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Składalam jeden wniosek, ale opłaty sa dwie, takiej informacji udzielila mi urzedniczka w US.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem jakim prawem masz składać dwa dokumenty PCC-3, skoro składałaś jeden wniosek?
    Jakaś niedoinformowana ta urzędniczka, mi w US (dzwoniłem do 2 różnych) powiedziano że przy hipotekach 'kredytowych' składa się teraz jeden druk i płaci się tylko 19zł.
    Tak też powiedziano mi w banku.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar czupiradelko
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie my mamy problem z US

    Witam!

    Nam w banku powiedziano, że skoro wpisujemy w hipotekę (hipoteka na istniejącej działce) sumę "DO kwoty" to powinniśmy zapłacić 19zł, czyli tak jak kiedyś było przy hipotece kaucyjnej. Kwota zabezpieczenia na czas budowy jest podniesiona i wynosi 160% wartości kredytu. Niestety Pani w US się z tym nie zgadza i koniecznie chce od nas pobrać 0,1% wartości określonej przez US. Pytanie jest jedno... Skoro teraz od nas pobiorą 0,1% podatku, to czy przy wpisie hipoteki pod istniejącą nieruchomość (po zakończeniu budowy) nie będą chcieli od nas znowu zgarnąć 0,1% podatku.
    Dzwoniliśmy w tej sprawie nawet do infolini podatkowej. Również nie otrzymaliśmy jednoznaczniej odpowiedzi.

  9. #9

    Domyślnie

    Pani urzędniczka myli się. Notariusze pod koniec lutego dostali wytyczne związane z naliczaniem 19 zł od wpisu do hipoteki. Ten wymysł 0.1% jest samowolny - interpretacje są najprawdopodobniej wymysłem pani urzędniczki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony