dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Czy montować nawiewniki ?

    Witam,

    w ciągu 3 tygodni będę montował okna PCV http://www.vetrex.com.pl/pl/oferta/o...emium/v90.html
    trzy szyby 6 komorowe, 3 uszczelki. Nie będzie wentylacji mechanicznej ale chciałem założyć
    akustyczne nawiewniki higrosterowane 42DB AERECO. I tu moje zdziwienie
    firma która montuje okna w mojej okolicy od 14 lat twierdzi, że praktycznie wcale nie montują w oknach
    nawiewników WOW. Przy tak ciepłych i szczelnych oknach może pojawić się problem z wentylacją grawitacyjną ?
    Dostawca twierdzi, że wystarczy tylko 2 razy dzienne przewietrzyć dom i jest u niego w domu wszystko ok.
    Co wy na to ? Zakładać nawiewniki czy nie ?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Moja spóldzielnia mieszkaniowa nie zwróci $ za montaż okien jeżeli nie będzie jakichkolwiek nawiewników.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dareckyy
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Stare Bielsko, Bielsko, Poland, Poland
    Posty
    306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam, to nawiewniki są wręcz obowiązkowe w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Ludzie nie montują ich, bo im szkoda "dziurawić" ich super ciepłych i szczelnych okien. Stałem przed tym samym dylematem i zdecydowałem się na wentylację mechaniczną z reku. Gdybym pozostał przy wentylacji grawitacyjnej, to na peweno założyłbym nawiewniki np. Aereco do okien. Jeśli nie będziesz dostarczał świeżego powietrza do domu, to wtedy nie będzie Ci działała wentylacja grawitacyjna - same kratki wyciągowe i kominy wentylacyjne nie będą działały, może nastąpić efekt wwiewania powietrza właśnie przez kominy wentylacyjne i kratki wywiewne, czyli w odwrotnym kierunku. Możesz mieć problem z zawilgoceniem domu i może pojawić Ci się grzyb. Możesz mieć złe samopoczucie z powodu nie wystarczającej wymiany powietrza ...
    Poczytaj tutaj http://www.nawiewnik.pl/?p=nawiewnik_a_wentylacja
    Ostatnio edytowane przez Dareckyy ; 07-03-2011 o 20:52

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareckyy Zobacz post
    Z tego co pamiętam, to nawiewniki są wręcz obowiązkowe w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Ludzie nie montują ich, bo im szkoda "dziurawić" ich super ciepłych i szczelnych okien.
    Owszem konieczne jest jakieś doprowadzenie powietrza, ale wcale nie musi to być przez okna. Ja też bym okien nie dziurawił. Istnieją przecież nawiewniki montowane w przyldze okiennej, w szybie, a są przecież i takie do zamontowania w murze - zupełnie od okna niezależne.. pzdr

  5. #5

    Domyślnie

    Witam, czyli montować Mój dom potrzebuje 185m3/h powietrza. W oknie dachowym FAKRO jest nawiewnik o przepustowości 48m3/h w łazience.
    Czyli jak chce założyć nawiewniki higrosterowane o przepustowości od 5 do 35 to potrzebuje ich 4 ----->>>> 185 - 48 - 35 - 35 - 35 - 35 = -3 . Dobrze liczę ?
    Od której strony świata powinny być zamontowane aby działały najlepiej ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal8282 Zobacz post
    Witam, czyli montować Mój dom potrzebuje 185m3/h powietrza. W oknie dachowym FAKRO jest nawiewnik o przepustowości 48m3/h w łazience.
    Czyli jak chce założyć nawiewniki higrosterowane o przepustowości od 5 do 35 to potrzebuje ich 4 ----->>>> 185 - 48 - 35 - 35 - 35 - 35 = -3 . Dobrze liczę ?
    Od której strony świata powinny być zamontowane aby działały najlepiej ?
    Korzystam z okazji, bo zapomniałem dodać, że zaprojektowanie systemu wentylacji to zadanie projektanta, więc jeśli budujesz dom to wyegzekwuj od tego, który robił ci projekt (bo chyba ktoś się pod tym podpisał?), żeby rozwiązał ci temat wentylacji. To jego obowiązek, a nie sprzedawcy czy montazysty okien. pzdr

  7. #7

    Domyślnie

    a więc dzwoniłem dziś do kierownika który stwierdził, że wystarczy opcja rozszczelnienia okien, ale można zamontować nawiewniki i aby nie niszczyć stolarki zamontuje jednak ścienne http://www.aereco.com.pl/product.php?product=eht

    Ma ktoś coś takiego w domu ? Jak to się sprawdza ?

  8. #8

    Domyślnie

    Też mi szkoda dziurawić tych super szczelnych okien w sumie z tymi nawiewnikami w murze to dobry pomysł są tańsze, mam większą kontrolę pod kątem rozmieszczenia i co najważniejsza w razie czego mogę zdjąć i dziurę w murze zaszpachlować a w oknach to ciężko będzie

    Czy wykonanie 4 dziur na nawiewniki o średnicy 10cm na całym budynku może osłabić jakoś konstrukcję ścian ?
    Ostatnio edytowane przez michal8282 ; 08-03-2011 o 10:17

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Ostatnio dwukrotnie byłam z córkami w szpitalu. Akurat wstawione są tam okna, które montowaliśmy jakieś 8 lat temu. Zamontowane są nawiewniki. Powiem szczerze, że jakoś nie widzę różnicy pomiędzy ilością powietrza, które wpada przez nawiewnik, a ilością powietrza wpadającego poprzez rozszczelnienie. Osobiście nie mam nawiewników i mieć nie będę, bo nie widzę sensu. Od prawie 4 lat mieszkam w domu z wentylacją grawitacyjną i kompletnie nic się nie dzieje. Poza tym nawiewniki nie przemawiają do mnie wizulanie

  10. #10

    Domyślnie

    ale:

    - nie wieje po twarzy tylko powietrze dostarczane jest od góry
    - mamy zdecydowanie większe tłumienie hałasu niż przy rozszczelnionych oknach
    - w higrosterowanych i ciśnieniowych dostarczana jest automatycznie ilość potrzebnego powietrza, czyli optymalizacja pod kątem ogrzewania
    - wygoda nie trzeba pamiętać o rozszczelnieniu oraz częstym wietrzeniu

    Są też minusy, dziury w oknach lub murze, koszty i kto wie co się z nimi stanie za 10 lat

    Dzięki Agnieszka za radę
    Pozdrawiam.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal8282 Zobacz post
    w ciągu 3 tygodni będę montował okna PCV trzy szyby 6 komorowe, 3 uszczelki. Nie będzie wentylacji mechanicznej
    Mam podobne okna i do tego rolety zewnętrzne. Ściana 1W z Edera 44cm i szczerze to jak nie otworzę okna to zdechnąć można.
    Otworzę to źle nazwane - musi być delikatnie rozszczelnione.
    Aby zadziałała grawitacja to do pomieszczenia musi dochodzić powietrze. Jak wszystko pozamykasz na szczelnie to jak ci ma działać grawitacja??
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Michał, wianie po twarzy to chyba w momencie jak stoisz bezpośrednio przy oknie. Wczoraj miałam klienta, u którego montowaliśmy okna kilka lat temu. Przyszedł po nawiewniki, bo w mieszkaniu wychodzi grzyb i panowie ze spółdzielni stwierdzili, że trzeba zamontować nawiewniki. Pytam pana jak kwestia wietrzenia mieszkania, a on do mnie oburzony: czy pani oszalała, w takie zimno mam otwierać okna?! No tak...to zamontujmy nawiewniki, które i tak będzie zamykła, bo będzie mu wiało....

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal8282 Zobacz post
    I tu moje zdziwienie
    firma która montuje okna w mojej okolicy od 14 lat twierdzi, że praktycznie wcale nie montują w oknach
    nawiewników WOW.
    Pozdrawiam.
    Jako sprzedawca okien mogę potwierdzić : nawiewniki w oknach, mimo przepisów wzmacniających zalety ich użytkowania nadal są sporadycznie wybierane. Po pierwsze kosztują nie mało (te dobre) a po drugie - brak świadomości Inwestorów. A i sprzedawcy nie wykazują się tu wielką wiedzą..
    W dobrych spółdzielniach są wymagane (jak napisał bob*) na przetargach także się pojawiają.
    Najgorzej jest w domach jednorodzinnych.
    Jest tu jeszcze jeden problem - czasem na etapie wyobru okien mowa jest o wentylacji mechanicznej a jak przychodzi co do czego, po przeliczeniu kosztów Klienci rezygnują z wentylacji mechanicznej.

  14. #14

    Domyślnie

    podbijam bo mam ten sam dylemat!
    dom z wentylacją grawitacyjną.
    w jednym miejscu w projekcie jest napisane "okna z nawiewnikami" w innym "z mikrowentylacją", a to są zdaje się dwie różne rzeczy.
    mam fioła na punkcie tego, żeby w domu z właściwych miejsc wlatywało powietrze i z właściwych wywiewało, zasadę działania WG znam jak pacierz, wiem że "pizgać" (jak to adam_mk kiedyś na forum napisał) skądś musi.
    jeden ze sprzedawców zdziwił się że chcę wszystkie okna z nawiewnikami, bo jest przecież mikrowentylacja, co w zupełności wystarczy. a Ja mam wątpliwości.
    Inny sprzedawca zasugerował że po co przepłacać można nawiewniki dać tylko do okien w "newralgicznych" pomieszczeniach: kuchnia, łazienka, spiżarnia. Pytanie , czy takim jest tez salon z "kozą"?

    jak będzie optymalnie?
    Agnieszka w tym wątku sugerowała że u niej starcza rozszczelnienie okien (mikrowentylacja) a mnie problem nie daje spokoju.
    "CARTOON TRABANT KLUB POLSKA" Trabant to styl życia!

    Had I the heaven's embroidered cloths,
    Enwrought with golden and silver light,
    The blue and the dim and the dark cloths
    Of night and light and the half-light, - W B Yeats

    łopata wbita - listopad 2008
    zawiadomienie o zakończeniu budowy - październik 2013

  15. #15

    Domyślnie

    Od prawie roku używam nawiewniki wrębowe. Wrębowe bo nie musiałem dziurawić profilu, wystarczyło wyciąć fragmenty uszczelek i zamontować kawałek plastiku za 50zł.

    Byłem zdziwiony jak zimą potrafi dmuchać przez tak małą szczelinkę, ale za to wiem, że wentylacja grawitacyjna działa niezależnie ode mnie. Fakt, że nie zastąpi to przewietrzania pomieszczeń w zimie, bo latem mam cały czas otwarte.
    Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
    Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał emi601 Zobacz post
    Inny sprzedawca zasugerował że po co przepłacać można nawiewniki dać tylko do okien w "newralgicznych" pomieszczeniach: kuchnia, łazienka, spiżarnia.
    Co oznacza, że nie miał bladego pojęcia o temacie wentylacji.

  17. #17

    Domyślnie

    ->bwojtek

    Raz, że to właśnie sprzedawca powinien mieć tę wiedzę, by ją "sprzedawać" razem z produktem, ale druga strona medalu to klient, któremu w głowie się nie mieści "dziurawienie" jego nowych najcieplejszych okien na świecie. Z rozmów z handlowcami wiem, że Ci co promują nawiewniki dla domów i mieszkań z wentylacją grawitacyjną ostatecznie przegrywają. Bo przecież lepsze okna są takie które "nie muszą" mieć nawiewników
    Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
    Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Oczywiście masz rację.
    Chciałem tylko zwrócić uwagę, że jeżeli chcemy "oszczędzać" na nawiewnikach to na pewno nie należy ich zakładać w pomieszczeniach "mokrych", które mają kominy wentylacyjne.

  19. #19

    Domyślnie

    dla mnie nawiewnik to ważne urządzenie więc nie mam problemu z "dziurawieniem" okien, nawiewniki mają konkretne zadanie.

    zastanawia mnie tylko, że jak pisze bwojtek, w pomieszczeniach z kominem wentylacyjnym nie należy zakładać nawiewników? why? rozwiń tę myśl wojtku<?>
    "CARTOON TRABANT KLUB POLSKA" Trabant to styl życia!

    Had I the heaven's embroidered cloths,
    Enwrought with golden and silver light,
    The blue and the dim and the dark cloths
    Of night and light and the half-light, - W B Yeats

    łopata wbita - listopad 2008
    zawiadomienie o zakończeniu budowy - październik 2013

  20. #20

    Domyślnie

    Gdy ja się "kształciłem" w temacie nawiewników to wyczytałem, że nawiewnik w pomieszczeniu czystym (bo wywiewy/komuny wentylacyjne są w pomieszczeniach "brudnych" kuchnie, łazienki) i założyłem: na dole w salonie (innego pokoju na dole nie mam) 2 sztuki, na górze mam w każdym oknie dachowym te "fabryczne"
    nawiewniki ciśnieniowe
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony