dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 72
  1. #1

    Domyślnie Czy Ktoś wykonywał sam DGP.

    CZy Ktoś z Was drodzy forumowicze wykonywał sam rozprowadzenie powietrza z kominka. Czy lepiej zlecić to firmie. Jeśli robić to samemu to czy są jakieś zasady układania rur etc. Wszelkie rady będą mile widziane.
    D.I.Y.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja robię sam dgp i instalację rekuperatora.
    Chyba najtaniej materiały na instalacje kupisz w Darco (www.darco.com.pl).
    Przy układaniu rur - jak najmniej ostrych zakrętów, do łączenia rur z trójnikami poza
    opaskami zaciskowymi kup sobie taśmę aluminiową samoprzylepną. Oklejasz nią ewentualne
    uszkodzenia rury wewnetrznej po opasce zaciskowej a potem doklejasz zewnetrzną folię ochronną.
    Sam mam instalację dość rozległą - jako główny kanał wykorzystuję rury fi150mm, jako boczne "gałązki" fi125.
    Mocowanie anemostatów w sufitach gips-karton najlepiej robi sie przy pomocy metalowych kołków
    typu "molly" o średnicy śruby 4mm.

    Generalnie korzystałem z wiedzy zawartej w kilku poradnikach papierowych i internetowych
    np http://www.dospel.com/download/dospel_kominkowy.pdf

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  3. #3

    Domyślnie

    Też sam robiłem. Jeżeli bedziesz układał w podłodze - pamiętaj, żeby izolować wełną mineralną (coby nie stykało się ze styropianem)
    Grzegorz

  4. #4

    Domyślnie

    Też będę robił sam. Ale nie układajcie nic w podłodze ani w stropie. Wszystkie rury muszą być możliwe do wymiany. Przy wysokich temp. czasteczki organiczne kurzu się rozkładają i za kilka kilkanaście lat bez wymiany/czyszczenia będzie strasznie "capić".

  5. #5

    Domyślnie Re: Czy Ktoś wykonywał sam DGP.

    Cytat Napisał bart_us
    CZy Ktoś z Was drodzy forumowicze wykonywał sam rozprowadzenie powietrza z kominka. Czy lepiej zlecić to firmie. Jeśli robić to samemu to czy są jakieś zasady układania rur etc. Wszelkie rady będą mile widziane.
    Tak jak napisał RYDZU kupisz wszystko najtaniej w Darco. Mają sklep internetowy. Ja miałem ten komfort, że mając niedaleko do ich zakładu, podjechałem do nich i dostałem jeszcze 10% rabatu. Polecam także ich turbinę - jest dosyć cicha (wcześniej przez kilka dni miałem Tywenta - całkowite nieporozumienie - słychać go było w całym domu).
    Zastosowałem rury elastyczne fi 150 na ciągu głównym, na długim odbiorze fi 125, a na pozostałych fi 100. Anemostat przyklejony jest do sufitu (gk) klejem fixall. Na poddaszu dogrzewanych jest w ten sposób 5 pomieszczeń. To niejset trudne. Zrobiliśmy to w dwie osoby.
    Pozdrawiam Cinek

  6. #6

    Domyślnie

    jeżeli rur nie można dawać w podłodze ani w stropie to jak inaczej je rożmieścić zeby nie było ich widać a zabudowa nie robiła uskoków na ścianach i suficie?

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie puszczone są na strychu, więc nie miałem tego problemu. A co do rur w podłodze - proponuję wejść na stronę Darco. Są tam przedstawione różne warianty wykonania.
    Pozdrawiam Cinek

  8. #8

    Domyślnie

    Robiłem sam, kładłem w podłodze a właściwie w warstwie styropianu. Guzik prawda, że styropian się stopi od rur, sezon za mna i nic sie nie stopiło. A wyczyścic rury można zwyczajnie mechanicznie szczotą - mam proste odcinki tylko.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  9. #9

    Domyślnie

    DGP z turbiną czy bez. Mam dystrybutor i zamierzam zrobić grawitacyjnie. Co Wy na to?
    D.I.Y.

  10. #10

    Domyślnie

    Jak kanały krótkie i bez zakrętów to bez turbiny.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  11. #11

    Domyślnie

    W pionie 3m w poziomie najdłuższy 7m. Rury wyprowadzone z dystrybutora tak jak zaleca Jotul. Jaką dać otuline, grubość, firma?
    D.I.Y.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Tez sam wykonałem GWC i DGP - rozbudowane do 7 pomieszczen. Sprawdziło sie bez zastrzezen. Zleciłem jednak projekt instalacji i wykonałem wg projektu.
    Budownictwo to moja pasja

  13. #13

    Domyślnie

    7 m w poziomie nie bedzie dmuchać bez pomocy mechaniki
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  14. #14

    Domyślnie

    Sam już nie wiem czy będzie działać czy nie. Jotul zapewnia,że będzie działać ale jak oni to wykonają a jak nie to nie biorą odpowiedzialności ale za tą usługę cena jest astronomiczna a wykonanie wydaje się banalne.
    D.I.Y.

  15. #15

    Domyślnie

    6 metrów (może i więcej?) w poziomie działa. Bez żadnego wspomagania mechanicznego. Kominek jest na parterze, rozprowadzenie jest do 3 pomieszczeń na pietrze. Co najdziwniejsze - najsłabszy "cug" jest w pokoju bezpośrednio nad kominkiem, w pozostałych dwóch, przy dobrym rozpaleniu, z kratek wydobywa się gorące powietrze (kratki są gorące, nie ciepłe). Kanały 5 x 15 cm prostokatne, w wylewce w podłodze, wyjście w scianie ok. 30 cm nad podłogą
    pozdrawiam
    Grzegorz
    PS. podejrzewam, że poprowadzenie kanałów na poddasze i z powrotem, wyloty pod sufitem - pogorszyloby działanie
    PS. rozprowadzenie robiłem sam. I bez żadnego projektu

  16. #16

    Domyślnie

    Przeczytałem wątek i mam takie uwagi;
    1. Wykonanie tej instalacji jest banalnie proste
    2. Najmniejszy błąd w jej zaprojektowaniu i wykonaniu może was kosztować nieskuteczność całego systemu.
    3. 6m czy 7 w systemie graw. w jednej instalacji będzie działać a w innej nie.
    Jak łatwo zrobić błąd można się przekonać na stronach darco, system graw. tam przedstawiony zaprzecza zdrowemu rozsądkowi, choć reszta schematów jest o.k.
    Oj przydałaby się wam instrukcja, ale wstawianie linku byłoby niezgodne z regulaminem
    chcesz więcej informacji o kominkach i ogrzewaniach kominkowych;
    http://www.kominek.info.pl
    redagują fachowcy z 15-letnim doświadczeniem

  17. #17

    Domyślnie

    Myślę, że warto przestrzec przed błędem,ktory może być groźny w skutkach, a z którym się spotkałem. Niektóre wkłady o podwójnych ściankach mają możliwość podłączenia rur bezpośrednio do kroćców w obudowie wkładu. Skorzystanie z takiej możliwości przy wydajnej turbinie zasysającej może skutkować wieloma problemami - ograniczony przepływ powietrza w takim układzie może powodować zbyt silne nagrzewanie systemu, a silne podciśnienie w małej przestrzeni tworzonej przez podwójne ścianki wkładu różne "efekty specjalne",jak np. zasysanie dymu, zwłaszcza przy wkładach z wlotem powietrza do układu ogrzewania w postaci szczelin na obwodzie czoła wkładu. Turbina powinna czerpać powietrze z komory nad kominkiem, wyposażonej w kratki wentylacyjne łączące komorę z pomieszczeniem.

  18. #18

    Domyślnie

    Myślę, że warto przestrzec przed błędem,ktory może być groźny w skutkach, a z którym się spotkałem. Niektóre wkłady o podwójnych ściankach mają możliwość podłączenia rur bezpośrednio do kroćców w obudowie wkładu. Skorzystanie z takiej możliwości przy wydajnej turbinie zasysającej może skutkować wieloma problemami - ograniczony przepływ powietrza w takim układzie może powodować zbyt silne nagrzewanie systemu, a silne podciśnienie w małej przestrzeni tworzonej przez podwójne ścianki wkładu różne "efekty specjalne",jak np. zasysanie dymu, zwłaszcza przy wkładach z wlotem powietrza do układu ogrzewania w postaci szczelin na obwodzie czoła wkładu. Turbina powinna czerpać powietrze z komory nad kominkiem, wyposażonej w kratki wentylacyjne łączące komorę z pomieszczeniem.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał multigad
    Przeczytałem wątek i mam takie uwagi;
    Oj przydałaby się wam instrukcja, ale wstawianie linku byłoby niezgodne z regulaminem
    No to czekamy na instrukcję bez linku na forum
    D.I.Y.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał bart_us
    No to czekamy na instrukcję bez linku na forum
    Ja jeszcze poproszę żeby ten link był bez opcji "Kup teraz"
    Można sobie za darmo wygooglac cały opis budowy kominka.

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony