dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 155
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie Najstarsze, działające pompy ciepła

    Do otwarcia tego tematu zainspirował mnie duży brak informacji w internecie na temat najstarszych instalacji z pompą ciepła. Nawet na tym forum ciężko kogoś znaleźć kto ma taki system więcej niż 5 lat. Temat jest ciekawy szczególnie dla tych którzy stoją przed wyborem ogrzewania swojego nowego domu. Twierdzą, często błędnie, że to nowość i wiąże się z tym wiele niewiadomych. Prosiłbym jeśli macie jakąś wiedzę na ten temat o podzielenie się z nią na forum. Może to być bardzo ciekawe.
    Pozdrawiam

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar peter12
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    War-maz
    Kod pocztowy
    14-260
    Posty
    85
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Wlasnie dobry temat.
    Ja wlasnie stoję przed wyborem projektu i odrazu ogrzeewania na 99% PC i WM tylko narazie czekam na porady poniewaz projekt powinien powinien byc dostosowany tak aby przy instalacji PC nie ponosic nie potrzebnych kosztow.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    ciężko kogoś znaleźć kto ma taki system więcej niż 5 lat.
    Trzeba by wyjść nieco poza nasz piękny kraj, np. za zachodnią granicę, a tam jest tego sporo więcej niż u nas.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Trzeba by wyjść nieco poza nasz piękny kraj, np. za zachodnią granicę, a tam jest tego sporo więcej niż u nas.
    No więc jak traficie na takie ciekawe informacje warto je tu zamieszczać. Sam nawet nie wiem gdzie szukać. Kilka razy próbowałem ale jak się okazuje Google nie wie wszystkiego

  5. #5

    Domyślnie

    Można nieco się dowiedzieć analizując rynek wtórny, gdzie można znaleźć urządzenia nieraz sprzed 30 lat.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Można nieco się dowiedzieć analizując rynek wtórny, gdzie można znaleźć urządzenia nieraz sprzed 30 lat.
    Już swego czasu zwracałem na to uwagę - mianowicie pojawiały się na rynku wtórnym również pc kilkuletnie - pytałem dlaczego, czy niektórzy dzisiejsi nabywcy pc będą się ich za kilka lat pozbywać? Już pomijam fakt zaciągania kredytu na dom i ..... po kilku latach zmiana drogiego kotła - właśnie na co?
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Już swego czasu zwracałem na to uwagę - mianowicie pojawiały się na rynku wtórnym również pc kilkuletnie - pytałem dlaczego, czy niektórzy dzisiejsi nabywcy pc będą się ich za kilka lat pozbywać? Już pomijam fakt zaciągania kredytu na dom i ..... po kilku latach zmiana drogiego kotła - właśnie na co?
    Jeżeli sprawne kilkuletnie to chyba nie z przyczyny że się popsuły. Czasami wystarczy że się dobierze nie taką moc i pompa trafia na rynek wtórny.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    mam kolegę, użytkownika PC Viessman od 9 lat 5,9kw, DZ poziome, instalacja trochę podłogówki+ grzejniki z buforem, kupił uszkodzoną, naprawił i działa mu tego czasu cały czas. Jedyne co zrobił, to chyba 2 lub 3 lata temu zrobił staw, specjalnie po to żeby zakopać na dnie jedną pętlę DZ Przy okazji hoduje w nim ryby
    ale to hobbysta, ma też solary (też kupione za pół ceny) i 2 wiatraki własnej konstrukcji 2,0kw i 0,5kw
    Dom ocieplony 10cm styropianu i wentylacja grawitacyjna, cały czas jedzie na taryfie całodobowej
    I nie pisze na FM??? Zaproś kolegę

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Chyba ciężko będzie przebić: instalacja zbudowana w 1983 roku w mieście Paderborn w Niemczech u mojej rodzinki - pompa ciepła ogrzewa 20 mieszkań - razem jakieś 1300 m2 w 2-klatkowym bloku mieszkalnym. Mury są bardzo grube, jak na wczesne lata 80-te: coś w rodzaju porothermu, styropian i cegła klinkierowa na elewacjach - razem ok. 50 cm. Stropy też bardzo grube, w których zatopiono podłogówkę we wszystkich mieszkaniach. W każdym mieszkaniu rozdzielacz z ok. 8 nitkami. Odwierty pionowe, nie mam pojęcia, jak głębokie i jakie długie. Tego się nie dowiem. Następnym razem, jak u nich będę, postaram się dotrzeć do "kotłowni" w piwnicy i zrobić parę fotek. Pewnie jest to jakiś Viessmann, Danfoss albo coś podobnego. Zakładam, że ma sprężarkę tłokową, bo takie wtedy produkowano zwłaszcza przy większych urządzeniach. Przez całe 28 lat była JEDNA (!) awaria, która zdarzyła się jakoś w zimowy piątek, więc do czasu naprawy biedaki mieli w mieszkaniach po 10 stopni Z tego co wiem padła pompa, ale obiegowa, więc sama PC i DZ działają prawie 30 lat (!!!) bez zarzutu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    O właśnie, o takie informacje chodzi Może właściciel budynku ma jakieś papiery z tamtego czasu?
    adiqq, a dowiedz się co w tej pompie było zepsute.

  11. #11

    Domyślnie

    Bardziej interesujące byłyby koszty eksploatacji takiego systemu w tym czasie, może dałoby się określić cop takiej pc, ilość kWh dostarczona do tego bloku - takie dany byłyby cenne?
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Bardziej interesujące byłyby koszty eksploatacji takiego systemu w tym czasie, może dałoby się określić cop takiej pc, ilość kWh dostarczona do tego bloku - takie dany byłyby cenne?
    Może nie cenne ale ciekawe. Technologia przez 30 lat poszła nieco do przodu. Jednak co najciekawsze, żaden inny system ogrzewania raczej tyle by nie przetrwał.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Co do trwałości - niemiecka solidność wykonania. Wyobraźcie sobie, że tam nawet umywalki, wanna, silikony, płytki ceramiczne, muszle w kibelkach nie mają praktycznie śladów zużycia. Baterie były wymieniane, nie przeżyły tych 30 lat, deski w WC też , padł też przepływowy podgrzewacz CWU po 20 latach, ale reszta - prawie jak nowe i to przy 4-osobowej rodzinie. Tu jest odpowiedź, dlaczego budowa w Niemczech kosztuje 3-4 razy więcej. Jak ktoś nie oszczędza na materiałach, narzędziach i fachowcach, tylko patrzy na jakość - nie ma zmiłuj - musi kosztować.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Może nie cenne ale ciekawe. Technologia przez 30 lat poszła nieco do przodu. Jednak co najciekawsze, żaden inny system ogrzewania raczej tyle by nie przetrwał.
    Chyba za mało orientujesz się w temacie, bo piece kaflowe są trochę dłużej używane - powiem więcej - historia już odnotowała czasy kiedy właśnie one pozwoliły ludziom przeżyć - w czasach bez dostępu do prądu pc - to bezużyteczny przedmiot, a dom bez komina to tylko zakupić kozę i wystawić rurę przez okno - oby historia tego nie powtarzała.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 11-03-2011 o 15:24
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Chyba za mało orientujesz się w temacie, bo piece kaflowe są trochę dłużej używane - powiem więcej - historia już odnotowała czasy kiedy właśnie one pozwoliły ludziom je przeżyć - w czasach bez dostępu do prądu pc - to bezużyteczny przedmiot, a dom bez komina to tylko zakupić kozę i wystawić rurę przez okno - oby historia tego nie powtarzała.
    Już sobie wyobraziłem te piece kaflowe w dwudziestu mieszkaniach no i ich kominy. Dzięki Bogu ci ludzie od 30 lat nie są zmuszeni do targania węgla na trzecie piętro.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    kbab, czy masz jakieś wiadomości na temat?

  17. #17

    Domyślnie

    Odnośnie zastanawiania się, czy technologia pomp ciepła jest dziwnym wynalazkiem, czy dojrzałą technologią, czy ma sens, czy sensu nie ma, czy podziała 5 lat, czy 30, polecam zerknięcie do źródeł zargamanicznych, począwszy od Wikipedii. W niej można znaleźć linki http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump#References . Jak ktoś umie, może sobie poczytać jak to się naprawdę robi, a nie jak wydaje się jakiemuś instalatorowi, a jak nie zna języków, to same obrazki też dużo powiedzą - choćby obrazki biurowców podłączonych do instalacji złożonej z kilkudziesięciu odwiertów. Polecam np. The Canadian Renewable Energy Network 'Commercial Earth Energy Systems', Retrieved December 8, 2009: http://dsp-psd.pwgsc.gc.ca/Collection/M92-251-2002E.pdf
    Oczywiście Polska jest 100 lat za Murzynami i u nas takie instalacje będzie się wykonywać za 50 lat
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #18

    Domyślnie

    Nie mam co prawda wieloletniej PCi , dopiero 3 lata.Wczoraj z czystej ciekawości zerknąłem ile to już przepracowanych godzin mam i wyszło tak bardzo okrągło 5555 h. Nie mniej okrągła okazała się wczoraj liczba godz od początku sezonu 7/09/2010 - bo tak po godzince zaczęła,było 1515 h. Godz pracy mało co mówią,ale ciekawe ile wytrzyma sprężarka ? Gdyby to było 50 000h to moja powinna pojechać około 30 lat . PCi IVT HT-C 7kW sprężarka spiralna Mitsubishi Electric.

  19. #19

    Domyślnie

    Rozumiem, że nikt nie żałuje, że ma PC? A jak z firmami obsługującymi/serwis itp.?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Set7x7 Zobacz post
    Rozumiem, że nikt nie żałuje, że ma PC? A jak z firmami obsługującymi/serwis itp.?
    Mi się jesienią kończy gwarancja ale mam kolegę co naprawia lodówki więc nie ma problemu

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony