dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Zasilanie pralki i zmywarki ciepłą wodą?

    Witam,
    Za parę dni ruszam z hydrauliką i tak się zastanawiam czy wzorem domów pasywnych nie zrobić zasilania pralki i zmywarki ciepłą wodą. CWU jedzie na ekogroszku – zawsze to chyba trochę taniej niż wielka grzałka w pralce.
    Fakt, że płukanie, które normalnie byłoby zimną wodą też będzie wykonywane ciepłą. Nie wiem, co o tym sądzicie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Pewne rzeczy (np wełnę) pierze się w zupełnie zimnej wodzie, z instalacji ciepłej wody leci jednak dość gorąca.

    Nie kombinowałbym.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    też mi się wydaje...o ile w pralce moim zdaniem pomysł odpada o tyle w zmywarce można podać wodę o temp 30st...
    Wszystko zależy od sprzętu jaki posiadasz, są specjalne pralki przystosowane do zasilania woda ciepła i mają dwa wejścia na ciepłą i zimną i mieszacz...inna sprawa, że CWU w domu ma góra 45st a podstawowy program to 60st nie mówię o gotowaniu białych rzeczy w 90...zużycia prądu i tak nie wyeliminujesz

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar carringtontomas
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Tarnowskie Góry / Nakło Śląskie
    Posty
    1.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Witam,
    Za parę dni ruszam z hydrauliką i tak się zastanawiam czy wzorem domów pasywnych nie zrobić zasilania pralki i zmywarki ciepłą wodą. CWU jedzie na ekogroszku – zawsze to chyba trochę taniej niż wielka grzałka w pralce.
    Fakt, że płukanie, które normalnie byłoby zimną wodą też będzie wykonywane ciepłą. Nie wiem, co o tym sądzicie?
    Wyczytałem na forum elektrycznym, że podłączając ciepłą wodę do pralki ucierpi na tym elektrozawór, który chłodzony jest zimną wodą - chyba, że zabudowane w nim membrany gumowe są dostosowane do wody pow. 60'C.
    Poza tym, możliwe, że skróci się czas zmywania gdyż wymiennik ciepła nie będzie aktywny i w konsekwencji mogą być niedomyte naczynia...

    Proponowałbym zatem przeczytać specyfikację zmywarki, którą chcesz podłączyć lub zadzwonić do serwisu i spytać, bo może się okazać, że np. w warunkach ogólnych gwarancji będzie napisane, ż enie wolno jej podłączać do ciepłej wody...

  5. #5

    Domyślnie

    Głupi pomysł, pralka zużywa około 50 l wody na pranie do tego jeszcze zmywarka - nie pamiętam ile.
    Skończy się na tym że piec będzie grzał non stop ciepła wodę, a bojler będziesz musiał mieć 300-500 l.
    A ogrzewanie ekogroszkiem wcale nie wychodzi tanio.

  6. #6

    Domyślnie

    A i są specjalne pralki na ciepła wodę.
    A nabłyszczacze do naczyń działają tylko w niskich temp. to samo tyczy się płynów do płukania tkanin.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Zaraz, posiadam zmywarkę przystosowaną do zasilania ciepłą wodą (do 60 st.) a w instrukcji jest napisane, że można ja zasilać "wodą podgrzaną w ekologicznych źródłach ciepła -solary". Więc jest to technicznie możliwe. Druga sprawa: płukanie również odbywa się w ciepłej wodzie - przecież to widać po otwarciu zmywarki zaraz po zakończeniu cyklu.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rin

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-332
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dobry temat, w końcu zmywarka i pralka to najwięksi pożeracze. Producenci sprzętu muszą odpowiedzieć na takie zapotrzebowanie bez grzałki elektrycznej.

  9. #9

    Domyślnie

    Czy ktoś z użytkowników forum zastosował w/w rozwiązanie i policzył jakie są nakłady inwestycyjne ( dwa dodatkowe doprowadzenia ciepłej wody ) i spodziewane ( zaobserwowane ) oszczedności przy 3-4 osobowej rodzinie ?

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem iż nikt na forum nie ma podłączonej ciepłej wody do pralki ani do zwywarki ( szkoda )

  11. #11

    Domyślnie

    Mają tylko się nie odzywają np tu:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...09#post4611109

    Też jestem tematem zainteresowany tym bardziej że dwa podpięcia ciepłej i zimnej wody w pralkach i zmywarkach w pewnych krajach to standart.
    A mając bufor ciepła można przyoszczędzić na prądzie.

    Może ktoś sie pochwali takim sprzętem!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony